Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Lidové noviny: Vyjednavači hledají shodu

[15.06.2006]

Politika obecně

Lidové noviny: Vyjednavači hledají shodu

Povolební jednání

Koaliční jednání - spory zatím stále trvají u daní nebo u členství Turecka v EU

Sestavování vlády - Koalice zahájila inventuru sporných bodů

To půjde, to v žádném případě, tady se uvidí. Na tři hromádky dělí expertní týmy ODS, KDU-ČSL a Strany zelených probíraná témata. Až na nejvyšší úrovni se potom rozhodne, jakou podobu bude mít programové prohlášení rodící se koalice.

Žádnému z expertních týmů se nevyhnula sporná témata. To ale podle vyjednavače ODS Vlastimila Tlustého nijak nebrání uzavření jednotlivých kapitol. „My nic nedohadujeme. Děláme jen inventuru toho, v čem je shoda, v čem se naše názory liší a kde jsou nějaké varianty,“ řekl LN Tlustý.

I v jeho skupině, která se zabývá daňovými otázkami, existuje řada rozporů. ODS stále neustoupila od konceptu jedné sazby DPH s výjimkami například pro základní potraviny. Partneři ODS dále nepřistoupili na návrh zrušit některé nepřímé daně, konkrétně dědickou, darovací a z převodu nemovitosti.

Velký oříšek čeká skupinu u takzvaných ekologických daní, které v Česku vstoupí v platnost podle regulí EU od roku 2008. Zatímco ODS chce tyto daně držet na nejnižší úrovni stanovené Bruselem, zelení navrhují, aby byly řádově vyšší.
Sporná je i otázka snížení odvodů na sociální pojištění. Zatímco ODS navrhuje promítnout snížení do čisté mzdy, lidovci chtějí, aby lidé uspořenou částku odvedli do penzijních fondů.

Tým zabývající se zdravotnictvím již nalezl shodu v otázkách plateb za recept a za pobyt v nemocnici. „Vedli jsme i debatu o platbách za návštěvu lékaře, rámcově i o příslušných částkách,“ řekla LN vyjednavačka zelených Džamila Stehlíková. Představy o platbě za recept se pohybují mezi 10 a 50 korunami, za lůžko a den bychom si měli platit kolem 100 korun.

Asi největší shoda panuje v rodinné oblasti. „Vesměs jsme se shodli na podpoře rodiny. Neřešili jsme ale finanční podporu v sociální oblasti, to je v kompetenci týmu, který dojednává ekonomickou oblast,“ řekl expert KDU-ČSL Marian Hošek.
V justici by se koalice zaměřila hlavně na zrychlení soudního řízení. „Dohodli jsme se na vyčištění právního řádu. Shodli jsme se také na tom, že musí být důsledně vyšetřeny všechny případy korupce,“ řekl Ivan Langer (ODS).

Vyjednavači za resort zahraničí včera svou práci ukončili. „Shodli jsme se na textu, který můžeme všichni tři podepsat. Už se nesejdeme, debatu jsme uzavřeli,“ řekl LN Jan Zahradil (ODS). Lidovci, zelení a ODS našli společnou řeč i na téma evropské ústavy, jejíž schválení si ODS na rozdíl od zbývajících dvou stran nepřeje. Zahradil ani zástupce zelených Ondřej Liška ale nechtěli říct, v čem shoda spočívá. Je ale jasné, že nejvyšší vyjednavači všech tří stran, takzvaná skupina K9, dostanou k vyřešení spor o členství Turecka v unii. To si lidovci nepřejí, zatímco ODS a zelení ano. „Tímto tématem, jediným ze zahraniční politiky, se bude zabývat K9,“ řekl Liška.

Žádnému z expertních týmů se nevyhnula sporná témata. To ale nijak nebrání uzavření jednotlivých kapitol.

Lidové noviny, 15. června 2006