Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Lidové noviny: Koalice má jednací týmy

[13.06.2006]

Politika obecně

Lidové noviny: Koalice má jednací týmy

Pvolební jednání

ODS, lidovci a zelení sestavili expertní týmy, které dnes začnou řešit program vlády

Možná i kvůli večernímu fotbalovému utkání, na které po vlastní ose odjeli lídři občanských a sociálních demokratů, měli včera politici při jednání o podobě příští vlády a její případné podpoře ve sněmovně poměrně „hluchý“ den. V táboře rodící se stovkové koalice ODS, lidovců a zelených se tak rodily pouze přípravné týmy, které dnes začnou separátně projednávat programové otázky a hledat v nich kompromisy.

Podle informací LN bude těchto týmů celkem šest, každá strana dodá garanty na danou problematiku. Představitelé ODS, lidovců ani zelených přitom svorně neočekávají, že by se ve všech oblastech mohli shodnout už dnes natolik, aby zítra mohl šéf občanských demokratů Mirek Topolánek prezidentovi Václavu Klausovi sdělit, že alespoň tuto část vyjednávání o vládě mají za sebou.

„Nikdo nepočítá s tím, že by dohoda ve všech oblastech mohla být uzavřena už zítra. Vždyť některé vyjednávací týmy se sejdou v úterý poprvé,“ konstatoval místopředseda ODS Petr Nečas.

„Těžko lze odhadnout, jestli budou jednotlivá jednání trvat týden, dva či déle,“ dodal s tím, že pokud Topolánek skutečně půjde ve středu za Klausem, bude se jednat jen o „mezizprávu“, jestli jsou jednání zablokována, nebo se pohnou dopředu. „V tuto chvíli to ale vypadá spíš na druhou variantu,“ podotkl Nečas.

Právě on je za ODS garantem oblasti zahrnující sociální politiku, kulturu, vzdělávání a rodinu. Jeho partnery by měli být Jaromír Soukup za zelené a Marian Hošek, Michaela Šojdrová či Milan Šimonovský za lidovce.

Problematikou Evropské unie a mezinárodní bezpečnosti se budou zabývat Jan Zahradil za ODS, Vilém Holáň za KDU-ČSL a Ondřej Liška ze Strany zelených. „Možné konfliktní body budou pokračování evropské integrace, kterou podporujeme a chceme, a poté NATO. Chceme se bavit o jeho proměně v organizaci lépe odpovídající současnému světu, posílit jeho humanitární roli,“ uvedl Liška.

Kapitolu prostoru pro podnikání budou řešit Martin Říman (ODS), Dušan Lužný (SZ) a lidovecký Jaromír Drábek, bezpečnost a boj proti korupci mají na starosti Ivan Langer (ODS), Jaroslav Kopřiva, Pavel Severa a Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) a Petr Štěpánek (SZ).

Rovná daň? Prý nebude

Kvalitu života, zemědělství, dopravu, bydlení a podporu venkova pak projednají Martin Říman (ODS), Karel Tureček (KDU-ČSL) a Ivan Dejmal (SZ). Nad veřejnými financemi pak budou debatovat Vlastimil Tlustý (ODS), Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) a Džamila Stehlíková s Jaromírem Soukupem (SZ). Bez Stehlíkové se sešli už v pátek. Tlustý pak LN tvrdil, že existuje naděje, že se dohodnou na rovné dani, se kterou spojil své angažmá ve vládě. Lidovci i zelení to ale rezolutně vylučují.

Lidové noviny, 13. června 2006