Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Mladá Fronta Dnes: Nemocnice cítí po volbách naději

[06.06.2006]

Zdravotnictví

Mladá Fronta Dnes: Nemocnice cítí po volbách naději

Zákon o neziskových zdravotních zařízeních

Olomouc - Přestože parlamentní volby dopadly patem, třem soukromým nemocnicím v Olomouckém kraji i tak svitla naděje. Existenci zdravotnických zařízení v Jeseníku, Šumperku a Hranicích totiž ohrožuje zákon o neziskových nemocnicích, který i přes veto prezidenta Václava Klause schválila sněmovna. Zákon by měl začít platit v lednu roku 2008.

„Myslím, že menšinovou vládu se sestavit podaří. Pak je reálná změna zákona, jsou na ni dva roky času,“ tvrdí jeden ze zvolených poslanců za ODS v Olomouckém kraji a bývalý starosta Šumperku Petr Krill. Zákon tři uvedené nemocnice nezařadil do sítě veřejného zdravotního pojištění. Cest ke změně je několik. ODS před volbami slíbila, že zákon o neziskových nemocnicích zruší. Na to zřejmě nebude mít v parlamentu sílu. V úvahu připadá i novela. „Neschvalujeme, že by se nemocnice posuzovaly podle toho, komu patří, a ne podle kvality péče,“ řekl Krill. Lídr ODS Ivan Langer kromě toho oznámil, že pravicoví poslanci chystají ústavní stížnost. „I to je ve hře. Všechny tři nemocnice totiž fungují bez problémů,“ řekl Krill.

Šéf nemocnice v Jeseníku Jan Jedlička, který v kraji za ODS kandidoval, ale do parlamentu se nedostal, včera prohlásil, že by byl pro předčasné volby: „I tak je zákon o neziskových nemocnicích první na řadě. Jedna z variant bude úspěšná.“
Rovněž hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík (ODS) je optimista. „Je téměř jisté, že ministrem zdravotnictví nebude David Rath. Změní se tak situace ve zdravotnictví, která byla pro některé nemocnice v kraji likvidační,“ je přesvědčen.
Sociální demokraté a komunisté, kteří zákon prosadili, tvrdí, že zajistí bezplatnou zdravotní péči pro obyvatele ze všech koutů země. Levice argumentovala především tím, že základní zdravotní péče nesmí být v soukromých rukou, protože je nemorální, aby na ní někdo vydělával.

Mladá Fronta Dnes, 6. června 2006