Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Mladá Fronta Dnes: Střední Morava dala přednost levici

[05.06.2006]

Volby

Mladá Fronta Dnes: Střední Morava dala přednost levici

Volby do Poslanecké sněmovny

Parlamentní volby v Olomouckém kraji potvrdily příklon regionu k levici. Na rozdíl od výsledků v celé zemi zde zvítězila sociální demokracie s více než pětatřiceti procenty hlasů před druhou ODS, která obdržela přes třicet procent. Obě strany to považují za svůj úspěch. Rozdíl mezi sociálními a občanskými demokraty se nicméně snižuje. Na střední Moravě přišlo k parlamentním volbám 64,52 procenta lidí, což je o 5,64 procenta více než v roce 2002.

„Jsem naprosto spokojený. V kraji jsme dokázali dostát našim očekáváním. Vítězství jsme předpokládali,“ komentoval výsledky lídr sociální demokracie Miloslav Vlček. „V Olomouckém kraji jsme posílili o deset procent oproti posledním volbám a získali jsme ke třem stávajícím jeden mandát navíc. Jsem spokojený,“ prohlásil i lídr ODS Ivan Langer.

Komunisté zaznamenali propad z jednadvaceti procent před čtyřmi lety na necelých patnáct procent. I tak je jejich volební zisk o téměř dvě procenta lepší než v celé republice.

Města se blíží celostátním výsledkům, vesnice naopak

Parlamentní volby v regionu mimo to naznačují, že výsledky z větších měst se více přibližují celostátním číslům, zatímco na venkově mají lidé blíže k levici. Na tom, proč tomu tak je, se politici shodují. V Olomouckém kraji je v porovnání se zbytkem země vysoká nezaměstnanost a nízké mzdy, lidé proto logicky dávají přednost levici, která slibuje sociální jistoty. Náskok ale už není tak velký. Před čtyřmi lety byl rozdíl mezi ČSSD a ODS téměř dvanáct procent, dnes jen pět procent. A jak reagovaly na volby zbylé strany? Lidovce výsledky moc nepotěšily. „Mrzí mě, že jsme si pohoršili na mandáty. V kraji jsme ale dosáhli lepšího výsledku, než je celostátní průměr,“ řekl lídr KDU-ČSL Tomáš Kvapil. Lídr Zelených Pavel Andrš se sice do parlamentu nedostal, zásadní zklamání si ale nepřipouští. „Je to obrovská změna, že jsme se po patnácti letech dostali do parlamentu,“ konstatoval Andrš.

Zelené naopak zklamala skutečnost, že v Olomouckém kraji nezískali ani jeden mandát. „V porovnání s krajskými volbami ale máme dvojnásobek, v samotné Olomouci přes sedm procent,“ řekl Andrš.

Naopak lídr komunistů Alexander Černý prohru připustil, KSČM si pohoršila o více než šest procent. Řada voličů totiž podle Černého dala přednost sociální demokracii. V Olomouckém kraji se do parlamentu dostalo pět sociálních demokratů, čtyři členové ODS, dva komunisté a jeden lidovec. Vpřímých preferencích například primátor Olomouce Martin Tesařík (ČSSD) předstihl lídra Miloslava Vlčka asi o tři tisíce hlasů.

Zelení v regionu na mandát nedosáhli

V ODS se zase Iveta Janků dostala z šestého místa před místostarostu Přerova Zdeňka Boháče asi o sedm set hlasů, na zvolení jí to ale nakonec nestačilo. O dvě stě preferenčních hlasů víc dostal rovněž Tomáš Hradil na kandidátce Strany zelených před lídrem Pavlem Andršem. Zelení však na mandát nedosáhli. Nejúspěšnějším kandidátem byl Ivan Langer (ODS), který dostal více než devět tisíc sedm set přímých preferenčních hlasů.

Mezi dvanácti poslanci, kteří putují do parlamentu, je primátor, dva starostové a místostarosta. Všichni řekli, že ve funkcích patrně zůstanou do podzimních komunálních voleb a pak již na placená místa na radnicích kandidovat nebudou. Jde o olomouckého primátora Martina Tesaříka, starostu Přerova Jindřicha Valoucha a starostu Jeseníku Jiřího Krátkého (všichni ČSSD). Zvolen byl i přerovský místostarosta Zdeněk Boháč (ODS).

Jesenický starosta zůstane na radnici jen do podzimu

Jesenický starosta Krátký včera potvrdil, že zůstane jen do listopadových komunálních voleb. „Se zvolením do sněmovny jsem vůbec nepočítal. Je to pro mě velká čest a zároveň závazek. Na druhou stranu mi to trochu komplikuje mou práci na radnici,“ řekl Krátký.

***

* Poslanci Kdo bude Olomoucký kraj zastupovat?

ODS:Ivan Langer, Petr Krill, Radim Fiala, Zdeněk Boháč,

ČSSD: Miloslav Vlček, Martin Tesařík, Jindřich Valouch, Jiří Krátký, Karel Korytář

KSČM: Alexander Černý, Ladislav Mlčák

KDU-ČSL: Tomáš Kvapil

Zdroj: ČSÚ

* Volby 2006

Jak dopadly strany na střední Moravě?

1. ČSSD                 35,44
2. ODS                  30,29
3. KSČM                 14,68
4. KDU-ČSL               8,26
5. Strana zelených       5,51
6. SNK ED                1,14
7. Nezávislí             0,98
8. Moravané              0,79
9. Nezávislí demokraté   0,78
10. Strana zdrav. rozumu 0,48
11. Pravý Blok           0,32
12. Právo a Spravedlnost 0,32
13. US-DEU               0,22
14. Koalice pro ČR       0,17
15. Strana Rovnost Šancí 0,16
16. Národní strana       0,14
17. Koruna Česká         0,10
18. 4 VIZE               0,05
19. Balbínova p. strana  0,05
20. Česká pravice        0,01

Mladá Fronta Dnes, 5. června 2006