Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Mladá Fronta Dnes: Kubice: Mám důkazy, že se nás snaží zastavit

[29.05.2006]

Korupce

Mladá Fronta Dnes: Kubice: Mám důkazy, že se nás snaží zastavit

Korupce

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice spustil minulý pátek nebývalý skandál. Údajně proto, aby uchránil své podřízené a nezávislost vyšetřování kauzy Mrázek a biolíh, navštívil předsedu branného výboru Sněmovny Jana Vidíma (ODS) a předal mu šestnáct stránek dokumentů z celé aféry.

Ty mají dokázat, že politici blízcí ČSSD se snaží narušit, ne-li úplně zastavit vyšetřování obou případů. „Dokážu, že se někdo snaží mé detektivy zdiskreditovat, a zastavit tak vyšetřování kauzy biolíh,“ prohlásil poté Kubice. Ještě v pátek večer pak musel jít „na kobereček“ k ministrovi vnitra Františku Bublanovi. „Důkazy o svém tvrzení mi nepředal. Doufám, že se je dozvím v následujících dnech,“ řekl Bublan a pohrozil Kubicemu za to, jak „nestandardně“ jednal, nějakým postihem.

Premiér Jiří Paroubek včera Kubiceho dokonce označil za „agenta ODS“. „Nevěřím, že se něco takové mohlo stát,“ prohlásil. Kubiceho se zastala opoziční ODS. „Jeho postup je nestandardní, ale logický a pochopitelný. Bublan je nedůvěryhodný ministr a nemá zájem odhalit propojení korupce, organizovaného zločinu a ČSSD,“ řekl poslanec ODS Ivan Langer.

Jenže z Kubiceho materiálů je zřetelné, že do celé aféry vstoupil před několika týdny bývalý premiér a současný šéf bezpečnostní komise ČSSD Stanislav Gross. Policie totiž v kauze Mrázek odposlouchávala jeho dlouholetého přítele Pavla Přibyla, který dělal Grossovi krátce i vedoucího Úřadu vlády.

Z odposlechů je patrné, že Gross instruoval Přibyla, s kým z policie by se chtěl vidět a co má udělat. „Potřeboval by se s tebou sejít Stáňa,“ říkal třeba Přibyl do telefonu letos 15. dubna šéfovi finanční policie Vladimíru Zimmelovi.

A Gross se vzápětí Přibyla do telefonu zeptá: „V kolik jsme se dohadovali na tom pivku?“ A Přibyl kontruje: „Myslíš s tím fipařem?“ (Fipař je slangový výraz pro důstojníka finanční policie.) Z jiného hovoru vyplývá, že se Přibyl začal scházet s pracovníkem Inspekce ministra vnitra, který pak začal útočit na vyšetřovatele z kauzy Mrázek a biolíh.

Další a hlubší důkazy slíbil Kubice přinést dnes na mimořádné zasedání branného výboru Sněmovny.

Mladá Fronta Dnes, 29. května 2006