Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Hlásí se policie: O bezpečnosti

[17.05.2006]

Bezpečnost

Hlásí se policie: O bezpečnosti

Bezpečnostní politika

Akademická půda je optimálním místem, na kterém se mohou setkat odborníci teoretické a vědeckovýzkumné báze se svými kolegy z praxe a společně zde posoudit a hledat řešení konkrétních aktuálních problémů. Příkladem takové oboustranně přínosné spolupráce se v dubnu stala Konference o podnikové bezpečnosti, kterou již po druhé připravil osvědčený tým Policejní akademie ČR (organizátor) a akciové společnosti ABL (generální partner) za spolupráce řady dalších subjektů. Letošní ročník byl specifický také tím, že se do něj zapojila slovenská Akadémia Policajného zboru. Odbornou záštitu nad konferencí převzal policejní prezident plk. Mgr. Vladislav Husák.

Témata jednotlivých ročníků konference jsou vybírána tak, aby se dotýkala a pomáhala řešit aktuální problémy soukromé i státní sféry v České republice. Letos byly na pořadu dne
1. Korupce a antikorupční programy státu a soukromé sféry,
2. Personalistika - personální audity, novela zákona o nemocenském pojištění, využití § 53 Zákoníku práce v praxi,
3. Ochrana duševního vlastnictví - napodobování ochranných vzorů (textil, průmysl, cigarety).

Tradice Konference o podnikové bezpečnosti vznikla z iniciativy akciové společnosti ABL již před třemi lety (první ročník pořádala společnost samostatně, následující dva v dnes již osvědčeném základním dvoučlenném týmu). Jako účastníci všech tří jednání můžeme konstatovat jejich setrvalý kvalitativní nárůst a prohlubování komplexního pohledu na řešená témata.

Velmi silně obsazen byl již úvodní blok letošní konference.

Bezpečnostní politiku státu shrnul poslanec MUDr. Mgr. Ivan Langer. Za hlavní příčiny korupce označil mocenský monopol, nekontrolovaný rozsah mocenského uvážení a neexistenci veřejné kontroly.

Navrhované řešení Občanské demokratické strany lze shrnout zkratkou 3P - prevenci (čím méně o nás rozhoduje někdo cizí, tím menší je potřeba někoho korumpovat), průhlednost (veřejné prostředky, čerpání z veřejných prostředků, rozhodování o právech a povinnostech občanů), postih (zefektivnění práce orgánů činných v trestním řízení, speciální soud a státní zastupitelství, zpřísnění postihů v trestním zákoně a zákoně o střetu zájmů).

Globálním hodnocením korupce a srovnáním korupce v České a Slovenské republice se zabývala ředitelka Transparency International ČR Adriana Krnáčová. Konstatovala, že v poslední dekádě se o korupci hodně mluví, nicméně nadále zůstávají nevyřešeny klíčové otázky týkající se nejenom významu dobré správy věcí veřejných, ale zejména ochoty zavádět systémové změny vedoucí k nastavení kvalitativně lepšího prostředí. Existuje několik mýtů, které dominují diskusím o korupci a které je třeba kvalifikovaně vyvrátit:

* mýtus 1 - Dobrá správa je totéž co protikorupční opatření
* mýtus 2 - Kvalita správy a úroveň korupce jsou neměřitelné
* mýtus 3 - Důležitost dobré správy a řízení a protikorupčních snah je přeceňována
* mýtus 4 - Dobrou správu a kontrolu korupce si mohou dovolit pouze bohaté země
* mýtus 5 - Trvá to několik generací, než se změní systémy řízení
* mýtus 6 - Za vše může veřejný sektor, který stanovuje podmínky podnikání

Stav trhu v oblasti bezpečnostního průmyslu představil odborný poradce ABL Ian M. Bird. Mimo jiné konstatoval, že Česká republika jako jediná země Evropy nemá žádný zákon o soukromých bezpečnostních službách. Existuje u nás vysoký počet bezpečnostních společností, které se ve své většině potýkají s nízkou úrovní managementu a malým finančním zajištěním pro další rozvoj. V ČR přitom v tomto segmentu trhu pracuje 50 000 zaměstnanců a máme šestnáct (!) asociací bezpečnostních služeb.

ASIS (Advancing Secirity Worldwide), přední mezinárodní sdružení bezpečnostních profesionálů, představil pan Peter French, senior regional viceprezident. Tato organizace sdružuje celosvětově 33 000 odborníků (jejími členy se mohou stát pouze fyzické osoby, nikoliv právnické subjekty), má ve světě 200 poboček a jejím úkolem je prosazovat uznání profese bezpečnostních služeb a jejich vysokou profesionalitu. V dubnu tohoto roku byla založena pobočka ASIS rovněž v České republice.

Výsledky průzkumu hospodářské kriminality v ČR přiblížil přítomným senior manažer Pricewaterhouse Coopers Jan Vylita. Zatímco v roce 2003 nechtěly podnikatelské subjekty v ČR přiznat, že se setkaly s korupčním jednáním, v roce 2005 přiznává 13 % společností ztráty z této formy společenské kriminality v hodnotě pěti milionů korun.

V České republice je téměř polovina případů podvodu odhalena náhodou a poměrně velmi málo je využíváno forenzních vyšetřovatelů.

Konference poté pokračovala dvěma bloky workshopů - na téma Korupce a personalistika a Ochrana duševního vlastnictví. S odbornými příspěvky zde vystoupilo devětadvacet přednášejících.

Příspěvky bloku Korupce a personalistika přinesly praktické návody, jak se vyvarovat korupci v státních institucích, například na obecních úřadech, i v soukromém sektoru. Tajemnice městské části Praha 11 ing. Simona Klimakovská popsala konkrétní postup při zadávání poptávky na antikorupční program a generální ředitel společnosti ABL JUDr. Vít Bárta přiblížil vývoj antikorupčního programu na míru šitého pro obecní úřady. Mjr. PhDr. Rostislav Plachý, policejní komisař Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR, hovořil o technických, organizačních, legislativních a profesních opatřeních, která mají eliminovat korupční rizika a příležitosti u dopravní policie. Zástupce ředitele Městského ředitelství PČR Brno pplk. Mgr. Karel Pospíšil se rozdělil o brněnské zkušenosti při řešení korupce na úrovni řadového policisty. Regulované nájemné umožňuje spoustě občanů bydlet za nízké náklady, proto je o byty s regulovaným nájemným velký zájem. Často se tak stává, že nájemník chce na bytě který má v nájmu vydělat, a pronajímá jej za tržní nájem. Sám přitom bydlí ve vlastním bytě, nebo se snaží úředníka zabývajícího se bytovou politikou svést ke korupci. Projekt ŠMEND nabízí majitelům bytových jednotek prověření nájemců podezřelých z nelegálního obchodování s nájemními byty, ale i prověření podezřelého přidělování bytových jednotek. Přínosné byly praktické rady pro užití § 53 Zákoníku práce a snížení podvodné nemocnosti.

Tato problematika byla posuzována z hlediska podnikatelů, právníků i odborových svazů. Česká republika patří mezi země s nejvyšším procentem pracovní neschopnosti v Evropě. Od ledna 2007 dojde k výrazným legislativním změnám - namísto dosud státem vyplácených nemocenských dávek bude prvních čtrnáct dnů nemoci vyplácet pracovníkovi náhradu mzdy zaměstnavatel. Což pro něj bude znamenat nejen zvýšení administrativy, ale pro mnohé i zvýšení nákladů. Nemocnost se tak stane dalším ostře sledovaným kritériem z hlediska nákladů. Společnost ABL představila projekt na snižování nadměrné vysoké nemocnosti.

Druhý workshop se zabýval problematikou ochrany duševního vlastnictví. Naši zemi zaplavují padělky oblečení, ale také průmyslového a spotřebního zboží. Výrobci originálních produktů a stát tak přicházejí o nemalé prostředky. Blok byl rovněž zaměřen na praktické rady, jak předejít padělání produktů a jak se bránit jejich prodeji. Na toto téma hovořili zástupci Nike, PUMA, BLATA a další, zajímavá byla rovněž projekce videozáznamu výroby plagiátů značky BLATA v Číně. Možnosti ochrany osvětlili zástupci České obchodní inspekce, Celní správy i Policie ČR.
Více na www.podnikovabezpecnost.cz, kde najdete podrobný program i materiály.

Hlásí se policie, 17. května 2006