Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Články / Sociální "rasismus"

[21.02.2003]

Politika obecně

Sociální "rasismus"

sociální stát

Řekne-li se rasismus, asi každý z nás si představí nenávist vůči někomu jinému z důvodu jeho rasy a barvy pleti. Jinak řečeno, jako nenávist vůči někomu, něčemu odlišnému. Rasismus považujeme za cosi špatného, co nemá v moderní otevřené společnosti co pohledávat. A to je dobře. Je však dobře, že nad nenávistí vůči jinému z důvodu odlišnosti sociální zavíráme oči? Není nenávist vůči úspěšnějším spoluobčanům stejně odsouzeníhodným jevem? Není to náhodou sociální "rasismus"?

Jsem přesvědčen, že ano. A tak zavíráme oči nad tím, že různé skupiny občanů této země jsou segregovány různými druhy a sazbami daní. Nestačí totiž, že platí daně vyšší proto, že jsou počítány z vyššího základu. Nestačí, že už teď platí vyšší sazby jenom proto, že jsou úspěšnější. Ne, je třeba jim napařit ještě vyšší progresivitu. A to vše v rámci sociální solidarity. Pod její rouškou se našim socialistům daří vytvářet atmosféru společensky přijatelného sociálního "rasismu". A ani se přitom nezardí. Vesele hlásají své orwellovsko-rumcajsovské představy sociálního státu. Hádejme, kdo je pro ně nepřítelem? No, jistěže "páni podnikatelé", manažeři, advokáti, lékaři, umělci, sportovci, zkrátka všichni úspěšní lidé. Tak šup, jen je zdaňme, zarovnejme do řady, klepněme je přes prsty, zakrume jim krkem. Však oni to přežijí a budou víc a víc platit všechny ty balené koblihy a jejich kontrolory, nové úředníky "zreformované" správy, "výběrová řízení" na dálnice a počítače do škol a jiné povedené socialistické kousky.

Ale jenom abychom se nedivili, až nám úspěšní a daňově segregovaní lidé řeknou své adieu a po vzoru sportovců odejdou někam, kde se volněji dýchá a daně jsou spravedlivější. Jsem zvědav, z čeho se potom kousky našich socialistů budou platit. Ale oni si jistě něco najdou, nebo jak praví klasik: "ničemu se jedna vláda od druhé nenaučí rychleji než umění tahat z kapes lidí peníze."

To vše nám ale jedno být nesmí, protože rasismus je prostě rasismus. A chová-li se socialistická vláda jako banda sociálních skinheadů, co asi tak budeme vyprávět holohlavcům reálným.