Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Články / Ivan Langer: Nebezpeční melouni

[25.04.2006]

Volby

Ivan Langer: Nebezpeční melouni

Strana zelených

Strana zelených v předvolebních průzkumech nabývá na síle a některé jí přisuzují nejen více než magických pět, ale dokonce dvouciferných deset procent. Pomineme-li charakter voličů této strany, kteří jsou velmi přelétaví a není tudíž vůbec jasné, zda se Zelení do Sněmovny dostanou, je více než varovný jejich ideový a personální profil.

Řada komentátorů si libuje ve výrocích, jak je strana pravicová a je tudíž blízko ODS. Existuje ale několik faktů, které toto tvrzení více než zpochybňují. Například evropská geneze Zelených – vzpomene si dnes ještě někdo na Joschku Fischera, současného lídra německých Zelených, jak stojí v čele revoltující mládeže 60. let a rozbíjí kamením obchodní výlohy? Lze věřit, že v průběhu času zmoudřel? Asi jen těžko. Stejně tak vznik Zelených u nás. Je asi těžko popiratelným faktem, že Zelení vstupovali do české politiky v roce 1990 za nemalé účasti příslušníků StB a nejen proto si vysloužili přezdívku melouni (navrch zelení, uvnitř rudí). Rovněž galerie předsedů této strany v 90. letech je dostatečným varováním mámení o vstupu nové síly do české politiky.

Samotnou kapitolu pak představuje ideologie zelených. Ve všech západoevropských zemích jsou Zelení levicovou stranou a vezmeme-li v potaz, že Zelení jsou silně ideologická strana, je obtížné si myslet, že v Čechách tomu bude jinak. Tyto levicové názory jsou ostatně patrné ve volebním programu Strany zelených, který se jen hemží různými zákazy a kvótami (zákaz topení uhlím, povinné kvóty automobilů na alternativní paliva aj.).

A i kdybychom toto všechno popřeli, varovat by nás měla pestrá směsice postav na volebních kandidátkách SZ, která putuje od trockisty Petra Uhla, přes předsedu a člena čtvrté politické strany Martina Bursíka až po někdejšího poslance ČNR Jaroslava Ungera, který začínal u republikánů… Kyselou třešničkou na dortu je pak Eva Tylová, která coby náměstkyně ministra životního prostředí přispěla k dovozu odpadů z Německa.

Strana zelených není nová, neb vznikla ještě dříve než ODS. Strana zelených nenabízí nová jména, ale zasloužilé politiky, kteří neváhali spojit svá jména s plejádou nejrůznějších (i radikálních) stran.

Strana zelených nenabízí alternativu, nabízí levicový program ražení, které je u nás pouze v plenkách. Program, jež je v mnohém dirigističtější a ohrožuje svobodu člověka více než program ČSSD.

Časopis CEVRO Revue, 4/2006