Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / MF Dnes: Při lákání investorů vláda firmám slíbila 100 miliard korun

[01.02.2006]

Investice

MF Dnes: Při lákání investorů vláda firmám slíbila 100 miliard korun

Investiční pobídky

„Kdybychom dostali takové pobídky jako LG. Philips, dnes bychom vydělávali a žádnou pomoc by- chom nepotřebovali,“ stěžoval si včera šéf TCT Martin Veselý.

Snaha státu podržet nad vodou LG. Philips - dceřinou firmu nadnárodního koncernu, která už dostala pobídky ve výši 1,5 miliardy korun - způsobila vlnu nevole. Jak šéf svazu průmyslu Jaroslav Míl, tak šéf hospodářské komory Jaromír Drábek soudí, že vládní politika podpory investic upřednostňuje silné zahraniční firmy před domácími.

Na podporu investic směřují přitom obrovské peníze. Jen od roku 2000 stát investorům slíbil na dotacích a daňových úlevách přes 90 miliard korun. Další stamiliony představují investice státu a obcí do průmyslových zón, v nichž firmy dostávají pozemky obvykle za korunu. Výdaje na budování zón nejsou zmapovány, centrálně je nikdo nesleduje.

Z téměř stovky miliard korun slíbených podpor investoři zatím vyčerpali jen zlomek - něco kolem dvou procent. Je to tím, že skoro tři čtvrtiny z celkového objemu investičních pobídek představují úlevy na dani, jež firmy začínají využívat i několik let po spuštění svého provozu.

Jaký zisk má tedy republika z podpory investic? Firmy slibují do ekonomiky nalít přes 226 miliard korun a vytvořit asi 60 tisíc pracovních míst. Další tisíce pracovních míst vznikají u dodavatelských firem. Díky investicím také roste výkonnost ekonomiky a export. Případů, kdy investor nesplnil smlouvu, na jejímž základě pobídky dostal, je zatím mezi více než dvěma sty podpořených projektů málo. Z těch velkých předčasně skončil zatím jen projekt počítačové továrny Flextronics v Brně. Několik společností však odešlo po skončení svého závazku vůči státu.

Zatímco v prvních letech po přijetí zákona o pobídkách směřovala podpora téměř výlučně k zahraničním investorům, s tím, jak české firmy sílí, se poměr obrací. Loni stát nejvíce pomohl podnikům z Německa, hned na druhém místě v počtu investic s podporou už stály firmy české.

Přesto má systém pobídek řadu kritiků. Především opoziční politici tvrdí, že stát tak masivní podporu investic nepotřebuje.  „Daleko lepší než individuální pobídky by byla jediná pobídka univerzální,“ říká místopředseda ODS Ivan Langer. „Tím myslím nízké daně, jasný právní řád, fungující konkurzní právo a zákoník práce. Individuální podporu by měla mít jen náročná, sofistikovaná výroba.“

Míl říká, že se pobídky rozdělují nešťastně, neboť mnoho peněz jde do jednoduché výroby, kterou mohou investoři po vyčerpání podpory od státu snadno přesunout jinam. „Jistě, není dobré, když stát zasahuje do podnikání a zvýhodňuje silné investory,“ říká ekonom Pavel Sobíšek. Dodává, že „jiná cesta by v této fázi nebyla rozumná. Investice potřebujeme a v situaci, kdy je podporují i okolní země, jsou pobídky nutné.“

MF Dnes, 1. února 2006