Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Přepisy diskuzí / Ivan Langer: Press klub Frekvence 1

[08.12.2005]

Korupce

Ivan Langer: Press klub Frekvence 1

Kauzy VZP, Unipetrol

Moderátor (Jitka Obzinová):
Dnešní host Pressklubu na Frekvenci 1 - místopředseda ODS a místopředseda Poslanecké sněmovny, Ivan Langer, ještě jednou dobrý večer.

Host (Ivan Langer):
Hezký večer i vám.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Vznikne parlamentní komise na vyšetření kauzy VZP. Pracují v komisích poslanci za příplatek?

Host (Ivan Langer):
Nepracují za příplatek, mám jen pocit, že předseda komise, za to, že předsedá a organizuje práci, tak nějaký příplatek má.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Řekněte, už nějaká komise parlamentní pomohla rozlousknout nějakou kauzu?

Host (Ivan Langer):
Myslím si, že ano.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Z těch, které vznikly?

Host (Ivan Langer):
Nebylo jich mnoho, myslím si, že komise pro vyšetřování pádu Investiční a poštovní banky myslím přinesla velmi zásadní závěry, bohužel s nimi vláda následně nepracovala, stejně tak jsem přesvědčen, že komise, která se zabývala tou kauzou CMI, respektive Nova a prohraná arbitráže, tak přesně popsala příčiny, proč Česká republika musela zaplatit 10 miliard korun, nicméně příslušné a zodpovědné ministerstvo financí zatáhlo za provázek a spláchlo to všechno někam a já netuším kam.

Moderátor (Jitka Obzinová):
A vy jste prosazoval vznik této parlamentní komise na vyšetření kauzy VZP, nemýlím se?

Host (Ivan Langer):
Já jsem byl zastáncem toho, ačkoliv jinak nejsem nějakým velkým zastáncem vyšetřovacích komisí, ale v záplavě těch polopravd, lží, výmyslů, fabulací pana ministra Ratha jsme si řekli, že zřejmě vyšetřovací komise by mohla do věci vnést jasno.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Vnést jasno a čeho si myslíte, že dosáhne?

Host (Ivan Langer):
Já věřím, že udělá přesnou diagnózu příčin. Teď mluvím jako lékař neboť pořád se říká, že za špatné hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny mohl špatný management, ale neříká se, že ten, kdo určoval kolik peněz pojišťovna dostane a kolik peněz pojišťovna vydá, bylo ministerstvo zdravotnictví a já doufám, že vyšetřovací komise přesně popíše díl odpovědnosti jak ministerstva zdravotnictví, tak i vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Moderátor (Jitka Obzinová):
To znamená, že potom vlastně by za to mohl minulý ministr nebo vlastně minulá ministryně a ta již není ve funkci, takže.

Host (Ivan Langer):
Já se obávám, že by za to mohl nejenom minulý ministr, minulá ministryně, ale předminulý ministr a jeho před před minulý ministr, neboť Sociální demokracie má obsazeno místo ministra zdravotnictví již osmým rokem a za celou tu dobu, bohužel ke škodě každého z nás, nebyla schopna předložit ocelenou koncepci, ze které by vyplývalo co a jak se ve zdravotnictví má odehrávat.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Takže nebude tedy nakonec zbytečná práce té komise?

Host (Ivan Langer):
Já myslím, že ne, já se, já mám velkou naději, že klidně, věcně, bez urážek, arogance, lží, polopravd, fám, nepodložených obvinění, kterými zahrnuje naši společnost ministr Rath, skutečně komise věcně posoudí, co byly příčiny špatného hospodaření a zda skutečně existovaly důvody pro uvalení nucené správy nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Když mluvíme o ministrovi Rathovi, co je pravdy na tom, že ODS se prý zabývá v poslední době jenom tím, jak čelit Davidu Rathovi a jeho stylu?

Host (Ivan Langer):
Nezabýváme se Rathem, to určitě ne, ale pokud hovoříte o tom stylu, já musím říct, že jsem nečekal, že bych v 10. roce působení svém v Poslanecké sněmovně se znovu setkal s člověkem, který mi připomíná pana Sládka a styl pana Ratha je až moc republikánsko-sládkovský a myslím si, že by si měl uvědomit, že ministr je funkce, ve které reprezentuje celou republiku a ta vulgarita, ty urážky, ta arogance a ta nepodložená obvinění, to je něco co českou politiku prostě vrhá někam hluboko do špíny kanalizačních stok hlavního města Prahy.

Moderátor (Jitka Obzinová):
To znamená, že vnímáte existenci, tedy ministra Ratha jako problém?

Host (Ivan Langer):
Já si myslím, že to je problém Sociální demokracie, neboť se říká jaký Rath, takový Paroubek a opravdu nástupem pana premiéra Paroubka a pana ministra Ratha vstoupil do české politiky styl, který zde existoval kdysi za republikánů a pana Sládka a myslím si, že toto není dobrý, prostě v politice má existovat střet hodnotový, programový, ale ne takové vulgarity a urážky ala ministr Rath.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Říká v Pressklubu na Frekvenci 1 místopředseda ODS a Poslanecké sněmovny Ivan Langer. 257 400 999, na tomto čísle můžete pokládat vaše dotazy Ivanu Langerovi, to ale v závěru pořadu. Smskové číslo pro vaše dotazy je 90 012 10 a smsky ty můžete posílat už teď. Vy jste vydali černou knihu hříchů ČSSD. Proč jste to udělali?

Host (Ivan Langer):
Protože se chceme odpoutat od té politiky velkých hesel, gest a prázdných slov a pokusit se splnit úlohu, kterou má každá svědomitá opozice, kdy na jedné straně říká co vláda podle jejího přesvědčení dělá špatně a současně předkládá alternativy, Černá kniha hříchů Sociální demokracie je skutečně srovnání toho, co Sociální demokracie slibovala a co Sociální demokracie ve skutečnosti udělala.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Je to čistě předvolební gesto?

Host (Ivan Langer):
Nemyslím si, že to je předvolební gesto, je to prostě takový účet této vlády a této politické strany a myslím si, že je to účet hodně podrobný, úmyslně hodně podrobný, je to účet, který je k dispozici každému, tedy vám i vašim posluchačům a každý se na něj může podívat, udělat si názor, jestli kritika z naší strany je důvodná a oprávněná či nikoliv.

Moderátor (Jitka Obzinová):
A proč jste neudělali, když použiju vaše slova, meziúčet, proč jste tu knihu nevydali třeba před 2 lety nebo před 4 lety, těch hříchů bylo dost a bylo by možné je napravit?

Host (Ivan Langer):
No, obávám se, že kdybychom měli sečíst všechny hříchy Sociální demokracie a přenést je na papír, tak bysme museli vyplundrovat obávám se celé Krkonoše a my máme natolik vřelý vztah k našemu životnímu prostředí, že nechceme zbytečně nechat kácet stromy jen abychom je popisovali, abychom popisovali papíry hříchy Sociální demokracie.

Moderátor (Jitka Obzinová):
ČSSD ale naopak tvrdí, že jste to byli vy, ODS, kdo do roku 98 dovedli zemi do katastrofy.

Host (Ivan Langer):
Víte, já myslím, že každý z nás je schopen si udělat názor na to, že v roce 2005, respektive 2006 už by vláda Sociální demokracie a Sociální demokracie měla přestat otáčet se zpátky a ukazovat prstem na někoho, že za to může, neboť měla a má odpovědnost ve vládě už druhé volební období a musí skládat účty z toho co udělala a musí být schopna říci, kam tuto zemi dovedla a co s tou zemí hodlá dělat i nadále. Z mého pohledu logicky hodnocení je kritické, neboť čím víc Sociální demokracie bojovala proti nezaměstnanosti, tím víc máme nezaměstnaných. Veškeré hospodaření Sociální demokracie znamená dluhy a dluhy a můj synek, když se narodil před 6 měsíci, tak dostal pod pana ministra Sobotky dárek v podobě dluhu 50 000 korun, teď má půl roku, už dluží 60 000 korun a to neumí ani chodit a mluvit.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Uhrazení dluhů po vaší vládě, tedy po vládě ODS prý stálo půl bilionu, lže premiér, když to říká?

Host (Ivan Langer):
Nemluví pravdu, já nebudu používat ty expresivní výrazy, nemluví pravdu a samotné ministerstvo financí a pan ministr Sobotka ve svých analytických materiálech konstatuje, že dluhy ve výši zhruba 600 miliard korun nebo 700 miliard korun, které vyprodukovala Sociální demokracie, rozhodně nejsou dluhy, které byly zapříčiněny 4letým, respektive 5letým obdobím, kdy ve vládě byla také Občanská demokratická strana, takže tady by měl pan ministr nebo pan premiér číst materiály svého ministra financí a pak by nemohl říkat takovéto věci.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Jaké hlavní hříchy vlastně chcete vytáhnout na ČSSD?

Host (Ivan Langer):
Já bych nechtěl, aby to vypadalo, že naše politika bude o vytahování hříchů. My jsme chtěli udělat černou knihu.

Moderátor (Jitka Obzinová):
No ale tak napsali jste knihu černou.

Host (Ivan Langer):
My jsme černou knihu hříchů chtěli ukončit tu jednu část role opozice, to je ten kritický pohled a říct a od této doby předkládáme jasné a srozumitelné programové teze, co chceme dělat, jaké problémy chceme řešit, takže my nebudem vytahovat žádné hříchy, protože jsme účet udělali a teď očekávám, že Sociální demokracie na místo té vulgarity, arogance, těch pomluv bude skutečně schopna sama říct co teda chce dělat a podíváte-li se na její program, respektive její vystoupení, tak zjistíte, že oproti Občanské demokratické straně, oproti našemu programu Modrá šance, oni skutečně nemají v rukou vůbec nic.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Řekněte ale, když jsme u těch hříchů. Já bych chtěla slyšet alespoň jeden ten podstatný, vy jste stínový ministr vnitra, takže co vás tedy nejvíc trápí na vládě ČSSD nebo na premiéru Paroubkovi přímo?

Host (Ivan Langer):
Tak já jsem především občan, teď pomiňme to, že jsem politik a mě doopravdy trápí, protože jsme si to prožili v naší rodině. To, že Sociální demokracie zdvojnásobila počet lidí, kteří marně hledají práci, je jich půl milionu, za období Občanské demokratické strany jich bylo něco málo přes 200 000, a to je obrovská tragédie, když člověk nemá práci. Jako rodiče mě doopravdy trápí to co bude s mými dětmi a myslím, že každý zodpovědný rodič se nechová tak, že svým dětem nechává dluhy a Sociální demokracie po sobě nechává gigantické dluhy a samozřejmě mě musí trápit to, že se lidé necítí dostatečně bezpečně, trápí mě to, že nedůvěřují policii a já bych si velmi přál, abychom byli hrdí jako občané na uniformu, kterou vidíme, když jí někdo nosí a aby byli stejně tak hrdí ti, kteří tu uniformu nosí.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Vaším řekla bych velmi silným tématem začíná být korupce. Vy jste se mimo jiné také angažoval v kauze Unipetrol. Jak si stojí vlastně komise při řešení této kauzy? Víte něco? Už se něco stalo?

Host (Ivan Langer):
Já jsem nikomu pět na stole v českých nesliboval, teď jsem se dozvěděl, že 5 na stole v českých neznamená 5 milionů.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Angažoval jste se před vyšetřováním kauzy Unipetrol.

Host (Ivan Langer):
No taky ne, taky ne, já jsem se.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Setkal jste se s panem podnikatelem Babišem a to je dost tedy bych řekla velké angažování se do věci.

Host (Ivan Langer):
Já myslím, že to je standardní součást práce politika, když jsem byl požádán o schůzku, je potřeba si uvědomit, že to je reprezentant podniku, který má obrovský obrat, zaměstnává několik desítek tisíc občanů České republiky a on chtěl mi sdělit svůj pohled na věc.

Moderátor (Jitka Obzinová):
A sdělil vám ho?

Host (Ivan Langer):
Sdělil a já jsem.

Moderátor (Jitka Obzinová):
A proč vy ho nepošlete dál, ten jeho pohled na věc, protože on by mohl objasnit mnohé, ne?

Host (Ivan Langer):
No, já jsem přesvědčen, že vyšetřovací komise by měla přinejmenším pana Babiše pozvat a slyšet jeho pohled na celou kauzu, aby to nebylo rozhodování o něm bez něj, ale já mám jednu velkou obavu, že ač celý národ měl možnost vidět v televizi, jak si vrcholní úředník a spolupracovník hned 2 premiérů, a to pana Grosse a pana Paroubka, řekl v televizi o úplatek ve výši ne 5 milionů korun, ale jsem zjistil, že 5 na stole v českých je prý 5 milionů euro v českých, tak se celá věc žene do ztracena a bojím se, že to bude další facka do tváře všem těm, kteří si říkají: Přece tak to nemůže skončit.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Dobře a vy jste se setkal s panem Babišem. Řekněte, má v tom tedy nějaké prsty, uplácel někoho nebo, jaký je jeho pohled na věc?

Host (Ivan Langer):
Já nejsem soudce ani policista, jeho pohled na věc byl, že s touto věcí nemá nic společného, že on nikoho neuplácel, já jsem na to odpověděl, že tyto informace předám svým kolegům, nicméně že jste přesvědčen, že by v této věci měla vzniknout vyšetřovací komise a že věřím, že vyšetřovací komise dá prostor všem zúčastněným stranám a pokusí se tu věc rozplést. Obávám se, že čas, který byl vymezen, je natolik krátký, že celá tato komise má jeden jediný úkol, zamést všechno pod stůl a tvářit se, že se vlastně nic nestalo, že nikdo nikoho neuplácel.

Moderátor (Jitka Obzinová):
A v té komisi je pan Tlustý, ne? To je váš kolega, myslíte si, že on bude také zametat pod stůl?

Host (Ivan Langer):
Určitě ne, určitě ne. Ale on, jsou tam dva naši kolegové, nicméně komise má, pokud se nepletu 10 členů a oni mohou ovlivnit velmi málo. Mohu říkat nahlas své názory, mohu podávat své návrhy, ale to ještě neznamená, že celá komise s tím bude souhlasit.

Moderátor (Jitka Obzinová):
A mohu říkat co si myslí, že se dostalo tedy pod koberec, ne? Mohou přeci.

Host (Ivan Langer):
To ano, v případě, když komise ukončí svojí práci, tak věřím, že svůj názor na celou věc řeknou. Já bych si jenom velmi přál, aby případy jako 5 na stole v českých nebo 3 na stole v českých paní Klimovičové od pana Ratha skutečně neskončily zameteny pod stůl, neboť jestli něco, podle mne česká veřejnost vnímá velmi negativně, tak je to taková ta snaha ať už je jakýkoliv průšvih, tak se tvářit, se nic nestalo a vyšetřování skončil, zapomeňte, jedeme dál a to si myslím, že je jeden z největších hříchů i této vlády.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Říká v Pressklubu na Frekvenci 1 Ivan Langer. I vy mu můžete klást dotazy, ale až za chvíli na čísle 257 400 999. Vy jste spolupracoval na nové koncepci boje proti korupci. Jaký je princip této koncepce?

Host (Ivan Langer):
Na rozdíl od jiných, kteří se zabývají tím, jak korupce vypadá a jak probíhá, tak my se zamýšlíme a využíváme k tomu takovou medicínskou metodu, prostě nejprve musím rozpoznat z příznaků nemoc, potom musím stanovit přesnou diagnózu a posléze léčbu a my jdeme skutečně k příčinám korupce a korupce přece vzniká v okamžiku, kdy mezi nás dva vstupuje někdo třetí s kulatým razítkem a s formulářem a podstata boje proti korupci by měla být odstraňování příčin korupce, tedy odstraňování v uvozovkách obrazně řečeno všech těch razítek, všech těch formulářů, všech zákonů, které opodstatnění existence.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Ale nezlikvidujete někdy třeba státní zakázky, ne?

Host (Ivan Langer):
To je, my jsme také předložili, my jsme šli nejenom správně metodicky, tedy za příčinou korupce, ale také jsme podle mne zvolili správnou terapii a ta terapie představuje protikorupční balíček, který za prvé říká antibyrokratický zákon, tedy omezování počtu razítek, za druhé říká zprůhlednění rozhodování, my chceme zrovnoprávnit elektronický a písemný dokument, za třetí chceme otevřít veřejnou správu a samosprávu prostřednictvím takzvaných checkpointů a za poslední, a to je velmi důležité, chceme doopravdy velmi přesný a průhledný zákon o zadávání veřejných zakázek a vrcholem toho všeho je důsledný, precizní a nekompromisní zákon o střetu zájmů a to jsme skutečně jako jediná politická strana předložili a je to vskutku ucelená koncepce, která jde za příčinou korupce.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Už za chvíli vám bude k dispozici na čísle 257 400 999 v Pressklubu na Frekvenci 1 Ivan Langer, místopředseda Poslanecké sněmovny a ODS, ale teď máte 30 sekund na cokoliv, co chcete říci. Takže máte slovo.

Host (Ivan Langer):
Já bych si moc přál, abychom v příštím roce všichni byli schopni velmi klidně a rozhodně uvážlivě posoudit, co vlastně od života čekáme a co chceme, co nás lidé, kteří nás chtějí zastupovat všechny v Parlamentu, slibují, co jsou skutečně schopni udělat, abychom nepodlehli lákadlům a slibům a abychom se rozhodli tak, že toho nebudeme litovat ani my, ani naše děti.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Tak to bylo 30 sekund Ivana Langera a teď už jsou na řadě vaše živé telefonáty. Místopředseda ODS a Poslanecké sněmovny Ivan Langer, dnešní host Pressklubu na Frekvenci 1 odpovídá na vše dotazy. Dobrý večer prvnímu posluchači.

Dotaz posluchače:
Dobrý večer, tady Milan z Neratovic, já zdravím pana Ivana Langera a já se chci takhle zeptat, je normální, když někdo ukradne třeba 1000 korun, tak policajti ho střískaj, já nevím co všecko s nim dělaj, tady se kradou miliony, miliardy a policajti jsou ještě kamarádi s nima, kdo ty miliony a miliardy krade. Je to tím, že se jich bojej nebo jsou s nima kamarádi s těma velkejma potentátama? Děkuju, na shledanou.

Host (Ivan Langer):
Můžu hned odpovídat?

Moderátor (Jitka Obzinová):
Ano, samozřejmě.

Host (Ivan Langer):
Mě tohle to velmi trápí a na jedné straně my potřebujeme doopravdy profesionální policii a k tomu musíme mít velmi kvalitní podmínky. Já jsem přesvědčen, že drtivá většina policistů jsou slušní, poctiví profesionálové, ale je tam celá řada těch, kteří v policii nemají co dělat a já právě proto nabízím metodu cukr a bič, pozitivní, negativní motivace, prostě ti, kteří slouží dobře, mají být ohodnoceni dobře, mají mít možnost kariérního růstu a ti, kteří selžou sebemenším způsobem, prostě nad těmi zapráskat bič musí a musí na vteřinu s policie odejít a odejít s prázdnou kapsou. Já věřím, že se mi tato metoda podaří, že se mi podaří uvést do praxe, ale o tom rozhodnout nejdřív volby.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Zdravíme dalšího posluchače, dobrý večer, Press klub, Frekvence 1.

Dotaz posluchače:
Dobrý večer, já si ztlumím radio, prosím vás.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Ano, ano, ztlumte a povídejte.

Dotaz posluchače:
Já bych se vás chtěl zeptat, vy teď zrovna jste mluvil o té policii, já bych chtěl ještě jednou se k tomu vrátit. Vy pořád říkáte jako spousta policajtů je dobrech a málo je špatnejch, já to vidím obráceně a víte proč to tak je? Protože vy nemáte styk, vy tam žijete někde, kde žijete a já žiju mezi lidma, já žiju mezi policajtama a jo?

Host (Ivan Langer):
Dobře, děkuju, já vás mohu ujistit, že nežiju jenom v Parlamentu, ale že trávím velkou část svého programu po celé republice a potkávám se s policisty a nikoliv jenom s těmi v uvozovkách bafuňáři nebo s těmi funkcionáři, ale mluvím s celou řadou řadových policistů a ty stezky jsou poměrně shodné všude, prostě my chceme pracovat, my chceme mít dobré podmínky pro práci, my chceme být motivováni, ale narážíme na tohle, na tohle a na tohle a já jsem fakt přesvědčenej, že potřebujeme policii, já chci být hrdý na policejní uniformu, chci, aby ti, kteří policejní uniformu nosí, byli hrdi na to, že ji nosí a můj program šance pro slušné lidi je podle mne šanci nejenom pro nás občany, ale také šancí pro policisty.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Poslední dotaz, dobrý večer, Press klub, Frekvence 1. dobrý večer, slyšíme se?

Dotaz posluchače:
Ano.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Tak povídejte, poslední dotaz, prosím.

Dotaz posluchače:
Strašně se mi tam líbil ten první dotaz jako, že zmlátili děti a kdesi cosi, ale z druhé strany, když to dneska vezmete, tak nechcu jako propagovat éru stranickému komunistickou a tehdá, když byla občanka, kde jsu zaměstnanej, tam kdesi cosi, dneska děcka, lítá to do 4, do 5 hodin do rána, je to zfetovaný, udrobovaný, užralý, všechno možný.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Dobře a chcete se na něco zeptat?

Dotaz posluchače:
Prosím?

Moderátor (Jitka Obzinová):
Chcete se na něco zeptat?

Dotaz posluchače:
No, co z toho dnešní společnosti tehdá, když dostali vylágoš, byl svatej pokoj, dneska maj policajti strach vytáhnout pendrek, dnes a kdesi cosi.

Moderátor (Jitka Obzinová):
Dobře, tak prosím pěkně.

Host (Ivan Langer):
Můj princip je sloužit a chránit a policista má mít přirozenou autoritu a každý z nás si musí být jistý následujícími věcmi. Když potřebuji pomoct, mohu se spolehnout na profesionálního a slušného policistu a současně, když udělám nějaký přestupek, když spáchám trestný čin, potom proti mně stejně tak nekompromisně zasáhne profesionál. Myslím si, že ten princip pozitivní, negativní motivace nebo chcete-li cukr a bič je přesně to, co potřebuje naše policie a je to přesně to, co potřebujeme my všichni.

Press klub Frekvence 1, 8. prosince 2005