Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Články / Ivan Langer: Česká korupční demokracie

[01.12.2004]

Korupce

Ivan Langer: Česká korupční demokracie

Korupce

Víte co má Česká republika společného s Namibií? Je společně s ní na 50. místě v korupčním žebříčku zemí podle Transparency International. A přitom v roce 1996 byla na nepoměrně lichotivějším 25. místě. Hle­dáme-li největší zločin, jakého se česká sociální demokracie a její vlády dopustily na naší zemi, těžko můžeme najít větší. Česká korupční demokracie – tak nějak by měl znít předvolební název české strany sociálně demokratické. A zcela zaslouženě. Právě za její vlády se korupce stala společenskou normou a úplatek běžnou součástí našich životů.

Nedávno jsem zjistil číslo, které mi vyrazilo dech. V roce 2004 bylo vydáno ve Sbírce zákonů 700 právních předpisů (teď se opravdu raději posaďte), a to na 12 372 stránkách. V polovině tohoto roku počet právních předpisů dosáhl čísla 421, a to na 7 899 stranách. V roce 2003 to bylo 498 a v roce 2002 celkem 590 právních předpisů. Stránky raději nepočítám.

Možná se někdo z vás zeptá – a jak to souvisí s tou korupcí? Tato čísla jsou pupeční šňůrou spojena s naším umístěním s Namibií na žebříčku Transparency International. Boje proti korupci mají sociální demokraté plná ústa. Každodenními činy ji ale podporují. Dá se odhadnout, že za 4 roky vlády sociální demokracie spatřilo a spatří světlo světa asi tak 2000 právních předpisů. To je více než jeden denně, včetně sobot, nedělí a svátků.

Den za dnem, zákon za zákonem se rozšiřuje korupční prostor. Roste počet regulací a posiluje se moc byrokracie. Připočteme-li k tomu namátkou Zgarbovský klientelismus a Palasovskou neprůhlednost rozhodování o státním majetku a o státních zakázkách, musí být každému jasné, proč jsme tam, kde s Namibií jsme.

Odpověď na otázku – co s tím, je zjevná. Čím méně bude úředníků, čím méně bude razítek, tím méně bude korupce. Ještě přesnější odpověď zní: stop novým regulacím a legislativní čistka! Spolu s tím důsledný zákon o střetu zájmů, kvalitní zákon o zadávání veřejných zakázek. Dále pak zákon o zrovnoprávnění elektronického a písemného dokumentu, moderní zákon o státní službě a projekt Czech Point.

Zaměření se na příčinu a ne jen na vnější projevy, to odlišuje přístup ODS od „České korupční demokracie“. To je to, co naši zem může posunout od Namibie mezi kultivované evropské demokracie.

Časopis CEVRO REVUE, 1. listopadu 2005