Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Langer: Státní správu je nezbytné modernizovat, kroků je deset

[02.11.2005]

Veřejná správa

Langer: Státní správu je nezbytné modernizovat, kroků je deset

Státní správa je málo výkonná, drahá a nepřátelská k občanům

Veřejnou správu je podle stínového ministra vnitra za ODS Ivana Langera nezbytné modernizovat, má-li stát efektivně fungovat. Je kvůli tomu podle něj třeba deseti kroků, mimo jiné zamezit nárůstu právních předpisů, vedoucí úředníky přeměnit na manažery veřejné správy a zavést síť univerzálních úřadů, kde by si lidé mohli vyřídit všechny úřední záležitosti. Langer to dnes prohlásil na národní konferenci Efektivní stát - partner samosprávy, která se konala v sídle Senátu.

"Efektivní stát není fikce, je to cesta, jak neplýtvat penězi a lidským potenciálem, jak zůstat konkurenceschopným," uvedl Langer. Podle něj je třeba revidovat pravomoci obcí, které na ně přenesl stát. "Všechno, co lze zrušit, zrušme," uvedl Langer, který by uvítal zákonodárnou iniciativu krajů v tomto směru. Zamezení nárůstu zákonů prý lze docílit antibyrokratickým zákonem. Provázet by jej měl také zákon o elektronizaci státní správy, který by měl zjednodušit úřadování.

Langer chce, aby vedoucí pracovníci na úřadech byli skutečnými manažery veřejné správy, kteří by byli odpovědni za stanovené úkoly, pracovali za odpovídající platy a byli by přijímáni na dobu určitou - pět až sedm let. "Je-li něco zhoubou pro modernizaci státní správy, pak je to definitiva," poznamenal. Langer chce také stanovit finanční limity pro výkon státní správy, které by ale neměly vycházet z počtu úředníků. "Toto desatero je podle mě cestou k modernímu úřadu jako základu efektivního státu," prohlásil Langer.

Pro nutnost analýzy dopadů nových právních předpisů se částečně shodoval s vicepremiérem Martinem Jahnem (za ČSSD), který připomněl vládní plán na analýzy připravovaných zákonů, označovaný jako RIA. Je to zkratka anglických slov pro přípravu nových zákonů tak, aby neměly negativní dopad na ty, kterých se to týká. "U každé normy by měly být určité varianty včetně varianty nulové, protože tato analýza může dojít i k tomu, že připravovaná norma je v podstatě zbytečná," uvedl Jahn.

Analýzy, které by měli tvůrci zákonů zpracovávat například se zástupci podnikatelů, by se měly od roku 2007 vztahovat na všechny zákonné a od roku 2009 i na podzákonné normy. "Nedělám si iluze o tom, že všechna ministerstva budou s jásotem provádět tento proces, protože to bude představovat práci navíc," podotkl Jahn. Přijímání zákonů to ale může zlepšit a zabránit tomu, aby byly v parlamentu výrazně přepracovávány, dodal Jahn. Reforma řízení státní správy, nakládání se státním majetkem nebo vztahu státu k samosprávám patří podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) mezi témata, na nichž se mohou shodnout strany napříč politickým spektrem. Asi nejvýraznější reformu státních institucí v moderní době předvedl Nový Zéland pod vládou socialistů," podotkl Sobotka.

ČTK, 2. listopadu 2005