Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Stalo se dnes

[29.09.2005]

Bezpečnost

Stalo se dnes

Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny k privatizaci Unipetrolu

Moderátor (Štěpánka Čechová):
Premiér Jiří Paroubek a šéf opoziční KSČM Miroslav Grebeníček se dnes shodli na vytvoření parlamentní vyšetřovací komise, která by se zabývala privatizací chemického průmyslu, tedy nejen firmy Unipetrol. Jejím předsedou by měl být zástupce opoziční strany. Všechny parlamentní strany by v ní měly míst stejný počet zástupců. Připomenu, že případ Unipetrol rozvířila reportáž Novy, kdy si před skrytou kamerou bývalý ředitel kabinetu premiéra údajně řekl o pětimilionový úplatek polskému lobbyistovi a v kauze figuruje také jméno odstupujícího šéfa ČSSD Stanislava Grosse. Co na to opoziční ODS? Ptám se místopředsedy této strany a také místopředsedy poslanecké sněmovny Ivana Langera. Dobrý večer.

Host (Ivan Langer):
Dobrý večer přeji.

Moderátor (Štěpánka Čechová):
Lidovci už dříve podpořili požadavek ODS na zřízení sněmovní vyšetřovací komise speciálně k privatizaci Unipetrol. Ale tu ČSSD odmítla. Co tedy sleduje podle vás premiér tímto krokem?

Host (Ivan Langer):
Podle mě tím jen potvrzuje spolupráci Sociální demokracie a komunistů, to je první špatná zpráva a druhou špatnou zprávou je, se podle mého názoru snaží celý ten problém rozmělnit a zastřít jeho skutečnou podstatu, která zní, pět na stole v českých, tedy korupce, do které je zapleten pan Doležel jako vrcholný představitel Sociální demokracie, pan Stanislav Gross, bývalý předseda Sociální demokracie a pan Paroubek jako současný předseda vlády.

Moderátor (Štěpánka Čechová):
Schůzka neměla jiný účel než zrudnutí Sociální demokracie, těmito slovy komentoval setkání předseda KDU-ČSL Kalousek v reakci na to, že o záměru vytvořit komisi informoval premiér Unii svobody, ale druhého koaličního partnera, tedy KDU, nikoliv. Jak vnímáte tento vývoj?

Host (Ivan Langer):
To jen potvrzuje dlouhodobou krizi, ve které se tato koalice nachází a nachází se v ní prakticky od okamžiku svého vzniku. Pouze přítomnost pana Paroubka k ní dodala jasnou orientaci sociálních demokratů na komunisty. A to si myslím, že je velmi špatná zpráva pro všechny občany, kteří si nepřejí návrat k předlistopadovým pořádkům.

Moderátor (Štěpánka Čechová):
Premiér ještě včera při jisté příležitosti vzpomínal bohumínské usnesení, které hovoří o tom, že spolupráci s komunisty oficiálně ve vládě ne. Přesto máte pocit, že se chová tak, aby neoficiálně popíral bohumínské usnesení?

Host (Ivan Langer):
Já si myslím, že to platí jednoznačně. Ono na jedné straně se může odkazovat na bohumínské usnesení, nicméně každodenní realita v poslanecké sněmovně je v přímém protikladu s tvrzením pana Paroubka. Dnes a denně jsme svědky spolupráce socialistů a komunistů a já jsem přesvědčen o tom, že s takovouto spoluprácí pan Paroubek počítá i po volbách.

Moderátor (Štěpánka Čechová):
Premiér neřekl, kdo by měl být šéfem komise. A Miroslav Grebeníček uvedl, že za KSČM v této souvislosti osloví místopředsedu strany a poslance Václava Exnera a také poslankyni Zuzku Ruibrovou. Budete mít také své kandidáty nebo nechcete šéfovat takové komisi?

Host (Ivan Langer):
Myslím, že podstatné je co má komise vyšetřit, čím se má komise zabývat a ne to, kdo ji má vést. Neboť funkce předsedy komise je spíše formálního charakteru než aby měl reálnou možnost ovlivnit práci komise. A v tuto chvíli skutečně neexistuje jeden relevantní důvod proč se nevěnovat problému, který leží na stole, a to je kauza, pět na stole v českých, to je kauza korupce, z níž je podezřelý nejenom pan Doležel, ale i pan Gross a svým způsobem i také pan Paroubek, který pana Doležela do Polska vysílal.

Moderátor (Štěpánka Čechová):
Tedy, i když to není čistě komise k vyšetřování privatizace Unipetrol, kterou jste žádali vy, máte zájem o to, v ní pracovat tak, aby vedlo to vyšetřování k nějakým výsledkům?

Host (Ivan Langer):
V tuto chvíli je potřeba znát proč takovéto rozšíření působnosti komise, zda existují další podezřelý jako je pan Spyra, pan Doležel, pan Gross a další, zda tedy existují skutečně důvody zabývat se tou problematikou takto široce. V tuto chvíli to na mne skutečně dělá jen a jen dojem o snahu zastřít podstatu problému, rozmělnit ji a zkusit celý problém podezření z korupce, který padá na Sociální demokracii odsunout někam pryč.

Moderátor (Štěpánka Čechová):
A jestliže v té komisi budou stejným dílem zastoupeny strany koalice a z opozice KSČM vyjednává s premiérem, pravděpodobně není šance na opravdové vyrovnání sil? Nestane se z té komise, která by měla vyšetřit tak závažné podezření a o které už vy teď hovoříte jako o tom, že bude mít snahu něco rozmělňovat a zakrývat, spíš politická hra?

Host (Ivan Langer):
Já se obávám, že toto je politická hra ze strany komunistů a socialistů, ta hra zní, zatloukat, zatloukat, zatloukat. A můžeme se jen ptát, kolik bude Sociální demokracie a pan Paroubek komunistům za to společné zatloukání platit.

Moderátor (Štěpánka Čechová):
A když vnímáte ten tlak ze strany komunistů, budete se snažit obsadit post předsedy této komise?

Host (Ivan Langer):
Pokud ta komise bude dávat alespoň elementární naději odhalit podstatu skandálu zvaný Unipetrol, potom nepochybně budeme usilovat o post předsedy, ale pro nás je důležitější výsledek, zda ta komise skutečně odhalí podstatu problému privatizace Unipetrol.

Moderátor (Štěpánka Čechová):
Odpovídal místopředseda sněmovny a ODS, Ivan Langer. Díky za rozhovor, na slyšenou.

Host (Ivan Langer):
Děkuji. Na slyšenou.

Radiožurnál, 29. září 2005