Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Vladislav Husák se stal novým šéfem policie

[22.09.2005]

Policie

Vladislav Husák se stal novým šéfem policie

Nový policejní prezident

Vláda včera s definitivní platností schválila Vladislava Husáka do funkce policejního prezidenta. Proti návrhu ministra Františka Bublana, který šéfa uniformovaných policistů chtěl v čele celé policie už od srpna, kdy rezignoval Jiří Kolář, včera hlasoval pouze lidovecký ministr Milan Šimonovský. Další dva z ministrů KDU-ČSL se včera zasedání nezúčastnili. Pro konečné jmenování Husáka zvedlo ruku 15 členů vlády.

„Vážím toho, že vláda takto rozhodla. Jsem připraven své funkci podřídit všechno,“ řekl Právu po svém jmenování Husák s tím, že by chtěl navázat na činnost svého předchůdce Jiřího Koláře.

„Je to pro mne pozitivní zpráva i pro polici, že bude mít svou hlavu,“ komentoval schválení Husáka ministr vnitra František Bublan. Kvůli pochybnostem lidovců a unionistů odmítla vláda Husáka jmenovat v polovině srpna, vedením policie tak byl pouze pověřen. Koaliční partneři ČSSD podle Bublana zpočátku váhali především proto, že se jim rozhodnutí zdálo unáhlené. „Chtěli se s ním (Husákem) více seznámit, a to se stalo,“ řekl Bublan.

Opozice s Husákovým hodnocením vyčkává. „Není to osoba, kterou bych si do této funkce vybral já, ale nezatracuji ho jen proto, že ho vybral ministr Bublan,“ řekl Právu stínový ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Husák podle něj bude mít do voleb čas na to, aby ukázal, zda je to člověk na svém místě. „Stále trvám na tom, že není tak důležité kdo, ale co a jak bude dělat,“ dodal Langer.

Před novým policejním prezidentem je podle něj obtížný úkol vyvést policii z velmi stavu, provést řadu nezbytných reforem a zejména se pokusit o to, aby se zvýšila důvěryhodnost policie v očích veřejnosti.  „Bez ohledu na to, jestli jsme v opozici, nebo ve vládě, musí být naším společným zájmem, aby se mu to podařilo,“ dodal Langer.

Husák: Chci slučovat okresní ředitelství

Svého náměstka pro uniformovanou policii navrhl Bublanovi Jiří Kolář, který na funkci policejního prezidenta rezignoval po útěku podnikatele Radovana Krejčíře. Bublan již dříve sdělil, že vybíral z mnoha kandidátů a uvažoval i o královéhradecké krajské státní zástupkyni Renátě Vesecké. Ta však nabídku odmítla.

Husák zpočátku favoritem nebyl, Bublan se ale podle svých slov během rozhovorů s kandidáty přesvědčil, že právě Husák „má nejlepší pohled na to, jak policii změnit“. Husák tento týden Právu vysvětlil, jak by se měla policie pod jeho vedením změnit. „Zvažované reformy jsem shrnul do pěti základních pilířů. Jde o zlepšení mediálního obrazu policie, otevřenost směrem k veřejnosti, stabilizaci personální situace, stanovení ceny policejní práce a změny v organizační struktuře,“ řekl Husák.

Jsou to pouze dílčí výstřely. Očekávám, že v nejbližší době předloží ucelenou koncepci. Teprve pak bych jeho záměry hodnotil,“ řekl Právu Langer s tím, že první avizované reformní kroky však vypadají slibně.

Podobný názor má i předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím (ODS): „Jeho plánované reformy vypadají sympaticky, ale jedna vlaštovka ještě jaro nedělá,“ řekl Vidím. „Příjemně mě překvapil, nesnažil se problémy zametat pod koberec,“ řekl Vidím.

Právo, 22. září 2005