Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Branný výbor se má v úterý zabývat postupem policie v Křtěticích

[19.09.2005]

Policie

Branný výbor se má v úterý zabývat postupem policie v Křtěticích

Koncert neonacistický kapel

Postupem policie při sobotním koncertu neonacistických kapel v Křtěticích na Strakonicku se bude v úterý večer zabývat sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost. Policejní postup by měl před poslanci objasnit ministr vnitra František Bublan. Policie koncert monitorovala, ale nezasáhla. Podle svědků při něm zaznívala rasistická hesla. Předseda výboru Jan Vidím (ODS) ČTK řekl, že kauza sice není zařazena na program jednání výboru, poslanci se ale i tak budou ministra na podrobnosti ptát.

Místopředseda výboru Václav Frank (KSČM) již v neděli řekl, že Bublana požádá o vysvětlení. Frank se chce Bublana zeptat, proč policie nezasáhla a proč bude získané poznatky vyhodnocovat až tento týden. Pokud bylo podle Franka evidentní, že při koncertě zazněla hesla, která jsou v rozporu se zákony, měla policie zakročit. Vysvětlení bude po Bublanovi chtít také premiér Jiří Paroubek. Nepředpokládá se ale, že by se i on jednání výboru zúčastnil.

Policie se hájí, že neměla důvod zasáhnout, neboť nezjistila, že by byl při koncertu porušen zákon. Protirasističtí aktivisté ale tvrdí, že účastníci koncertu provolávali jméno nacistického pohlavára Rudolfa Hesse a skandovali heslo Bílá síla. Někteří novináři slyšeli ze sálu i výkřiky Sieg Heil.

Stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer ČTK v neděli řekl, že pokud nebyl v Křtěticích narušen veřejný pořádek, nebyl důvod proti celé skupině neonacistů zasáhnout. Současně si myslí, že by podezření ze spáchání trestného činu mělo být velmi pečlivě analyzováno.

Langer řekl, že řada občanských aktivistů má pocit, že policie je vůči těmto případům lhostejná, neboť chybějí "konkrétní koncovky". "Vždycky to probíhá stejně: policie monitoruje, pak si posbírá 'důkazní materiál' a pak se zavře voda. A já bych si velmi přál, aby byla policie schopna - když tedy nezasáhla proti celé té skupině - skutečně shromáždit průkazné důkazy, které potvrdí, že byl spáchán trestný čin a že budou konkrétní osoby doopravdy postiženy," uvedl.

ČTK, 19. září 2005