Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Politici už chystají boj o hlasy voličů

[15.09.2005]

Politika obecně

Politici už chystají boj o hlasy voličů

Volby

OLOMOUC: Volby do Poslanecké sněmovny příští rok nechtějí politci podcenit, a proto už nyní hledají lídry. Před třemi lety levice v kraji rozdrtila pravicové strany a komunisté dokonce předstihli ODS a dostali se na druhé místo za sociální demokracii. Přesto ani občanští demokraté žádnou novinku nechystají. Do souboje o hlasy voličů posílají stejného lídra jako minule - místopředsedu sněmovny Ivana Langera.

Ovlivní volby ekonomika?

„Každé volby jsou jiné a probíhají v jiné politické situaci. Tehdejší výsledky ovlivnila atmosféra, která ve společnosti panovala. Navíc je rozdíl kandidovat v kraji s vysokou nezaměstnaností a malými platy, než například v Praze či středních Čechách. Pro nadcházející volby je ale naším cílem uspět podstatně lépe,“ tvrdí Langer. Volební výsledek ODS v Olomouckém kraji před třemi lety komentoval slovy: „Dalo se to očekávat. Přiznám se však, že jsem nečekal takový úspěch komunistů. Asi nikdo v této zemi nečekal, že skutečným vítězem budou komunisté.“

Ti proti Langerovi patrně nasadí současného poslance Alexandra Černého z Olomouce. Jako lídra komunistické kandidátky ho doporučilo centrum v Praze, schválit ho ještě musí místní konference na přelomu roku. „Nemyslím si, že ekonomická situace kraje sehrála a sehraje nějakou klíčovou roli,“ míní Černý.
Volební výsledky mu však moc za pravdu nedávají. V ekonomicky silných regionech, jako je například již zmiňovaná Praha nebo střední Čechy, tradičně vítězí pravice.

O hlasy levicových voličů budou s komunisty soupeřit především sociální demokraté. O jejich lídrovi zatím není rozhodnuto. Mluví se o primátorovi Olomouce Martinu Tesaříkovi. Mohl by mu však uškodit fakt, že loni v Olomouci prohrál souboj o Senát s pravicovým kandidátem. „Zatím jsou to jen spekulace, protože žádné oficiální hlasování ještě nebylo,“ řekl šéf středomoravských sociálních demokratů Miloslav Vlček, který potvrdil, že sám bude usilovat o místo lídra.

Kandidátku lidovců, kteří do posledních parlamentních voleb šli společně s Unií svobody, povede podle všeho v Olomouckém kraji současný poslanec Tomáš Kvapil, kterého navrhlo vedení lidovců v Praze. „Primárky budou začátkem října ve Velké Bystřici, kde se o tom bude hlasovat,“ podotkl Kvapil.

Šanci mají komunální politici

A jaké budou volební kandidátky? Všechny strany chtějí využít svých lidí z komunální politiky. „Jsou to politici, kteří jsou dostatečně známí,“ řekl například Ivan Langer z ODS, který bude prosazovat i to, aby na kandidátce byly rovnoměrně zastoupeny všechny regiony kraje. „Pochopitelně že do vysoké politiky musí jít lidé, kteří mají zkušenosti z politiky komunální. Nikoho však nepreferuji a nechávám na jednotlivých okresech, koho navrhnou,“ řekl Miloslav Vlček z ČSSD.

Do sněmovny již naopak nebude kandidovat poslankyně z ODS Kateřina Dostálová z Olomouce. Uvedla, že od vrcholné politiky si chce odpočinout a získat víc času na rodinu. „Sedm let žiji tak, že jsem doma jen na víkend,“ řekla poslankyně a matka dvou dětí. Ve sněmovně se zabývá médii. V době televizní krize na přelomu let 2000 a 2001 patřila k nejostřejším kritikům stávkujících zaměstnanců České televize.

Uspět mohou i malé strany

V boji o hlasy voličů mohou uspět i menší strany či jejich sdružení nebo takzvané nezávislé kandidátky. V Olomouckém kraji to před třemi lety byly Sdružení nezávislých a Strana zelených se ziskem okolo tří procent hlasů. „Ve volbách do Poslanecké sněmovny má význam, aby Strana zelených kandidovala samostatně. Velmi bych ale uvítal, kdyby pod naší hlavičkou byli i kandidáti z jiných stran, třeba ze Strany pro otevřenou společnost,“ řekl šéf krajské organizace Zelených Pavel Andrš.

To poslankyně z Olomoucka Jana Hamplová, která ve sněmovně o prázdninách nahradila zesnulého ministra kultury Pavla Dostála, hodlá v příštím roce kandidovat za hnutí Nezávislí europoslankyně Jany Bobošíkové, a to v Olomouckém kraji rovnou jako lídr. Hamplová už totiž není členkou ČSSD, vstoupila však do její sněmovní frakce. „Přednášela jsem na akcích hnutí pro starosty, a to nás sblížilo,“ řekla Hamplová. V případě úspěchu by se stala kandidátem na post ministryně spravedlnosti.

Výsledky voleb do sněmovny v kraji v roce 2002

1. ČSSD 31,9 %  4 poslanci
2. KSČM 21,0 %  3 poslanci
3. ODS  20,3 %  3 poslanci
4. Koalice KDU-ČSL a US-DEU
   13,9%   2 poslanci
5. Sdružená nezávislých
   3,20%      -
6. Strana zelených
   2,60%      -
Volební účast: 59 procent

Současní poslanci z regionu
Jana Hamplová     ČSSD (náhradnice za Pavla Dostála)
Pavel Hönig           ČSSD
Miroslav Kapoun       ČSSD
Miloslav Vlček        ČSSD
Ladislav Mlčák        KSČM
Miroslava Vlčková     KSČM
Alexander Černý       KSČM
Petr Krill             ODS
Ivan Langer            ODS
Kateřina Dostálová     ODS
Ivo Vykydal         KDU-ČSL
Tomáš Kvapil        KDU-ČSL

Mladá Fronta Dnes, 15. září 2005