Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Platy policistů se zřejmě razantně zvyšovat nebudou

[14.09.2005]

Policie

Platy policistů se zřejmě razantně zvyšovat nebudou

Zákon o služebním poměru přísl. bezpečnostních sborů

Platy policistů, hasičů a dalších příslušníků bezpečnostních sborů v budoucnu zřejmě porostou pomaleji, než se původně plánovalo. Které skupiny zaměstnanců pocítí úsporná opatření nejvíce, však zatím není jasné. Poslanci z branného výboru se dnes shodli na tom, že platové poměry v bezpečnostních silách se musí vyjasnit co nejdříve, protože hrozí hromadné odchody policistů. Názory na výši a strukturu platů se ale liší.

Novela má především korigovat zvýšení platů policistů, které již dříve prosadil tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD). Účinnost takzvaného služebního zákona byla naplánována na 1. ledna 2005, sněmovna ji ale nakonec o rok posunula.

Ministr vnitra František Bublan, který dnes novou úpravu platů policistů před poslanci obhajoval, návrh označil za rozumný kompromis. Novela podle něho zvýší odměny pro vedoucí pracovníky, aniž by poškodila zaměstnance v nižších platových třídách. Policie podle Bublana těžko shání lidi na vedoucí místa, protože pro policisty nejsou finančně zajímavá.

Také podle úřadujícího policejního prezidenta Vladislava Husáka by nový platový výměr měl více motivovat "střední management" policie. "Šéf základního útvaru, který má pod sebou 50 lidí, má dnes asi 25.000. Podobný plat má po sečtení všech příplatků i hlídkový policista," řekl.

Podle poslance Pavla Severy (KDU-ČSL) ale vládní návrh demotivuje policisty, kteří pracují v terénu. Také odbory se obávají, že novela výrazně postihne lidi, kteří slouží na směny. Podle odborářů by si pohoršili až o 1700 korun měsíčně.

Zásadní výhrady k vládní předloze vyjádřil také místopředseda sněmovny a stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer. Brannému výboru předložil vlastní novelu služebního zákona. Jejím cílem jsou, podobně jako u vládního návrhu, především škrty v plánovaném zvyšování platů policistů. Policistům by se ale více snížila pevná složka platu a naopak se zvýšily osobní odměny a příplatky za náročnou službu.

Langer navrhl také jinou strukturu výslužného, tedy pravidelně pobírané částky po odchodu od policie, na kterou vzniká nárok po určité odsloužené době. Největší příplatek by si podle jeho předlohy připisovali lidé kolem pětatřiceti. Starším zaměstnancům by se naopak výsluhové nároky již výrazně nezvyšovaly. Podle Langra by tato úprava měla udržet u policie lidi, kteří jsou nejvýkonnější a mají největší cenu na trhu práce.

ČTK, 14. září 2005