Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Langer: BIS dá vládě tento, či příští týden zprávu o Unipetrolu

[13.09.2005]

Korupce

Langer: BIS dá vládě tento, či příští týden zprávu o Unipetrolu

korupční aféra

Bezpečnostní informační služba (BIS) předloží vládě tento, nebo příští týden zprávu o okolnostech případu Unipetrol. ČTK to dnes po jednání sněmovní komise pro kontrolu civilní kontrarozvědky řekl člen této komise a stínový ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Poslanci dnes v centrále BIS jednali s ředitelem služby Jiřím Langem. O obsahu připravované zprávy Langer nic dalšího neřekl, komise podle něj jednala v režimu utajení.

Kauza privatizace Unipetrolu nyní ovládá českou politickou scénu. ODS tvrdí, že aféra ohrožuje pověst země, ČSSD hovoří o diskreditační kampani. Záběry natočené skrytou kamerou a odvysílané v televizi Nova ukázaly, jak si nyní již bývalý šéf kabinetu premiéra Zdeněk Doležel (ČSSD) údajně řekl na schůzce s Jackem Spyrou o pětimilionový úplatek. Peníze prý žádal právě v souvislosti s privatizací Unipetrolu. Doležel tvrdí, že si o úplatek neřekl. V případu figuruje i jméno předsedy ČSSD Stanislava Grosse, který ale obvinění z korupce odmítl a na Spyru podal trestní oznámení. Sám Spyra uvedl, že Gross od něj nikdy úplatek nechtěl. V kauze již padlo trestních oznámení několik.

Langer již v srpnu uvedl, že BIS by se do případu údajné korupční aféry měla vložit. Tehdy řekl, že by měla především prověřit informaci, že Spyra je pracovníkem polské zpravodajské kontrarozvědky. Mluvčí civilní kontrarozvědky Jan Šubert již dříve prohlásil, že služba se nemůže veřejně vyjadřovat k operacím, případům nebo lidem, kterými se zabývá.

Kauza Unipetrol se příští týden dostane i na program schůze sněmovny. Kromě toho, že o ní má poslance informovat vláda, se asi bude hlasovat i o vzniku parlamentní vyšetřovací komise, která by pozadí privatizace zkusila objasnit. Vznik komise žádají ODS a KSČM.

ČTK, 13. září 2005