Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Bublan: Policie zkoumá nahrávku

[05.09.2005]

Korupce

Bublan: Policie zkoumá nahrávku

Úplatkářská aféra

Pozadí aféry o údajném úplatkářství vysokých vládních a stranických představitelů ČSSD v souvislosti s privatizací Unipetrolu je stále nejasné. Ministr František Bublan (nestraník) včera na Nově naznačil, že nahrávka úplatkářského rozhovoru polského lobbisty Jacka Spyry s bývalým šéfem premiérovy kanceláře Zdeňkem Doleželem, která skandál rozpoutala, může být provokace.  "Policie si od Novy vyžádala originál kazety (s nahrávkou rozhovoru Doležela a Spyry). Stanovila vyšetřovací verze. Jestli pan Doležel požadoval úplatek, jestli nabízel úplatek... Taky jedna verze je, že to byla provokace.

Taky se ptám, jak je možné, že se tito lidé (Spyra s Doleželem, pozn. red.) sejdou a televize u toho je, někdo to nahrává a tak dále. Ta otázka provokace sehraje velkou roli. Policie to vyšetří. Já si myslím, že to nějaký velký problém nebude," řekl včera na Nově ministr vnitra. Obsah nahrávky označil za "nejasnou konverzaci". Podle Bublana je celá aféra pokračováním skandálu polské firmy PKN Orlen, který vypukl v Polsku před třemi lety. S činností české vlády nemá mít nic společného. "Privatizace Unipetrolu proběhla bez jakýchkoli problémů. Evropská komise s ní vyjádřila souhlas," zdůraznil.

Stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer se s Bublanovým vysvětlením neztotožnil. "Všichni diváci televize Nova viděli, že si tento člověk (Doležel) řekl o úplatek. Jaký je postup české policie? Prověřuje účty pana Grosse a pana Paroubka? Byly nasazeny odposlechy na pana Paroubka a pana Grosse? Proč pan Doležel nebyl dosud zadržen," domáhal se Langer včera na Nově razantních opatření s odvoláním na loňský postup policie v kauze údajného pokusu o podplacení poslance Zdeňka Kořistky (US-DEU).

Parlamentní komise vše vyřeší?

Kauza je podle předsedy ODS Mirka Topolánka vládou informačně blokována. Na jednání s poslaneckým klubem ODS proto chce projednat zřízení parlamentní vyšetřovací komise. "Polské noviny jedou tuto kauzu a může to souviset s jejich kampaní. Každopádně ten problém už není jenom český problém. Je to mezinárodní problém," zdůvodnil záměr Topolánek na Primě v televizním souboji s premiérem Jiřím Paroubkem (ČSSD).

Paroubek ke zřízení vyšetřovací komise nevidí žádný vážný důvod. Slíbil, že pokud se na něj z Polska obrátí s žádostí o podklady, tak je poskytne. Přiznal, že ho zajímají i polské podklady. "To, co jsem slyšel, tak zatím je tam jediný. A to sice jakýsi pan Kluzek nebo Kluzó, který fantasmagoricky hovoří o nějakých astronomických úplatcích. To není žádný důkaz," řekl premiér.

Právo, 5. září 2005