Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Langer: Do případu údajné korupční aféry by se měla vložit BIS

[31.08.2005]

Korupce

Langer: Do případu údajné korupční aféry by se měla vložit BIS

korupce

Stínový ministr vnitra Ivan Langer (ODS) soudí, že do případu údajné korupční aféry spojené s privatizací Unipetrolu by se měla vložit Bezpečnostní informační služba (BIS). Domnívá se, že by měla především prověřit informaci, že je polský lobbista Jacek Spyra pracovníkem polské zpravodajské služby. Spyra při jednání s bývalým ředitelem kabinetu premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) Zdeňkem Doležalem nařkl z korupce expremiéra Stanislava Grosse (ČSSD).

"Já si myslím, že by se v tuto chvíli určitě měla věcí zabývat Bezpečnostní informační služba. Měla  by prověřit informace, že pan Spyra má být pracovníkem polské zpravodajské služby. Pro mě je nepředstavitelné, aby na území České republiky operoval příslušník cizí rozvědky, aniž by to zaznamenala BIS," řekl ČTK Langer. O napojení Spyry na polské tajné služby hovoří podle Lidových novin (LN) polský tisk.

Samotnou kauzu označil Langer za nepřehlednou. "Ten případ provází tolik rozporuplných informací, že v tuto chvíli nejsem zastáncem nějakých dramatických kroků a otevírání tohoto bodu například při jednání sněmovny. Nicméně věřím, že policie tu věc šetří a bude v dohledné době schopna přesvědčivě říci, k čemu skutečně došlo," podotkl.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik ČTK řekl, že kauzou by se měla zabývat na svém nejbližším jednání sněmovna a měla by být zřízena parlamentní vyšetřovací komise. "Jsou to velmi znepokojivé informace. Pokud by se potvrdily, tak by šlo o otřesný případ prorůstání korupce do politiky," řekl. Soudí, že poslanci by se měli o korupční kauze bavit, a to třeba i na mimořádné schůzi sněmovny. Řádná schůze poslanců bude zahájena 20 září. "V tomto případě bych byl i pro, aby byla ustavena i parlamentní vyšetřovací komise. V Polsku již taková komise pracuje. Bylo by to reciproční," zdůraznil.

Gross dnes ČTK řekl, že veškerá obvinění považuje za lživá a nesmyslná. Na Spyru podal trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění. "Mám pocit, že jsem někomu šlápl na kuří oko," řekl. Souvislosti ale neupřesnil. Již v úterý večer označil obvinění za "neskutečné svinstvo" a oznámil, že si takové útoky nenechá. O tom, že Gross údajně bral úplatky, hovořil Spyra v souvislosti s privatizací Unipetrolu se Zdeňkem Doleželem, který byl donedávna ředitelem kabinetu premiéra Paroubka i jeho předchůdce Grosse. Doležel si podle reportáže televize Nova řekl o pětimilionový úplatek, sám ale říká, že se ničeho nekalého nedopustil. Trestní oznámení na Doležela i Spyru už podal i Úřad.

ČTK, 31. srpna 2005