Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Články / Ivan Langer: Špatná cesta k ještě horšímu cíli

[12.08.2005]

Policie

Ivan Langer: Špatná cesta k ještě horšímu cíli

CzechTek

Co má být cílem policejního zákroku?

Jaké cíle měl mít zákrok policistů na CzechTeku?

Bylo tohoto cíle dosaženo?

Cílem každého policejního zásahu musí být ochrana zákonem garantovaných práv a svobod. V tomto případě mělo být dosaženo ochrany soukromého vlastnictví, ochrany ústavně zaručeného práva na svobodné shromažďování a v neposlední řadě též ochrany veřejného pořádku.

Bylo těchto cílů dosaženo? Soukromé pozemky byly poničeny. O zachování svobody shromažďovací nemůže být ani řeč. A veřejný pořádek? Policisté zablokovali dálnici, na níž se tvořily několikakilometrové kolony. V důsledku policejního postupu docházelo k rušení veřejného pořádku ve vesnicích tak, že sami obyvatelé žádali policii, ať účastníky technoparty pustí na pronajatý pozemek. Je tedy zřejmé, že zákrok cíle nesplnil. Dokonce je zřejmé, že škody, které zákrok způsobil, byly o mnoho vyšší než ty, které hrozily chováním technařů. A to nemluvím o zbytečných zraněních na obou stranách.

Jak tedy měla policie postupovat, aby bylo uvedených cílů dosaženo? Základní pravidlo zní, že je třeba takovým situacím předcházet. Policie měla dostatek zkušeností z minulých let, aby mohla vypracovat účinnou strategii. Bohužel se tak nestalo.

Strategie postupu v těchto situacích musí být založena na dvou základních opatřeních. Tím prvním je spolupráce policie a zpravodajských služeb, které monitorují situaci a připravují preventivní opatření.

Druhým opatřením je vytvoření manuálu, jak postupovat. Z tohoto manuálu musí vyplývat

1. jasně definovaná velitelská odpovědnost (takovému zákroku, k němuž jsou svolány speciální jednotky z celé republiky, nemůže velet okresní policejní ředitel),

2. právní rámec zákroku v různých variantách (adekvátní reakce na různé formy porušení práva),

3. rozbor možných reakcí těch, proti nimž je zasahováno (účast psychologů specializovaných na davovou psychologii a specifické skupiny, kteří dokáží předpovědět chování a reakce těchto lidí),

4. variantně definovaná taktika postupu policistů, která zaručí dosažení základních cílů - policisté mají reagovat buď tak, že účastníky na pozemky vůbec nepustí a konání akce zabrání, anebo účastníky na akci pustí, monitorují jejich chování a sankcionují individuální porušení zákona (pokuty za přestupky, sdělení obvinění, příp. zadržení za spáchání trestného činu).

Proč policie nepostupovala tímto způsobem? Proč nebylo dosaženo výše uvedených cílů? Možná odpověď je dvojí. Neschopnost či záměr. Mám mnoho důvodů se domnívat, že platí to druhé. Cílem těch, kteří nařídili zákrok policistů na akci CzechTek 2005, nebyla ochrana soukromého majetku, nebyla ochrana základních práv a svobod, nebyla snaha o udržení veřejného pořádku, ale něco jiného. Cílem byla demonstrace síly a politické rozhodnosti vůči společensky nonkonformní menšině a ukojení politického libida jednoho předsedy vlády. Všichni jsme se tak, bez rozdílu - technaři, policisté, obyvatelé obce, majitelé pozemků, lidé v automobilech na zablokované dálnici, účastníci demonstrací, autoři článků a komentářů, stali pouhopouhými figurkami v populistické hře Jiřího Paroubka.

Právo, 12. srpna 2005