Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Články / Ivan Langer: Hokynář na bleším trhu

[01.08.2005]

Politika obecně

Ivan Langer: Hokynář na bleším trhu

Politika Jiřího Paroubka

S jídlem roste chuť. Posilněn stoupajícími preferencemi, předseda vlády Jiří Paroubek již sestavuje příští kabinet. Hýří sebevědomými výroky a snaží se vytvořit dojem politika, který si se vším ví rady, všemu rozumí a všechno vyřeší. Brouk Pytlík české politiky. Žádný problém, všechno v pořádku, nikdy nebylo líp. Spoléhá na krátkou paměť lidí, slibuje holuby na střeše. Přitom si nevidí do pusy a jeden den tvrdí to a druhý den ono.

Počátkem července se ODS pokoušela prosadit zrušení nesmyslného nařízení obchodníkům povinně vydávat účtenky nad 50 korun. Říkali jsme, že podobné regulační opatření vždy dopadne především na většinu těch poctivých prodejců kvůli hrstce nepoctivých. Vypisovat účet při nákupu rajčat na trhu nebo při koupi časopisů v trafice skutečně hraničí s pochybnostmi o zdravém rozumu těch, kteří toto ustanovení prosadili. Žádné účtenky problém šedé ekonomiky nevyřeší a daňový výnos nezvýší.

Postiženi jsou vedle živnostníků i zákazníci, kteří musí o to déle čekat ve frontě.

Sociální demokracie společně s komunisty náš návrh smetla ze stolu. Socialisté ústy Michala Krause tvrdili, že "je potřeba udělat pořádek". Zavést pořádek po socialisticku znamená pohlížet na všechny jako na potenciální podvodníky. Proto je nutné šikanovat, prověřovat, utahovat šrouby.

A Jiří Paroubek? Byl členem vlády, která to vše vymyslela a v té době byl již déle než dva měsíce předsedou vlády. Proto se nemůže tvářit, že o komplikacích, které toto ministrem financí Sobotkou podporované nařízení přinese, nic nevěděl. Dnes, o měsíc později, dává za pravdu ODS a chce tento nesmysl zrušit.

Mohlo by se říct - pozdě, ale přece. To však nestačí. Je mnoho důvodů si myslet, že se stejnou lehkostí, s jakou současný předseda vlády mění ze dne na den stanovisko k účtenkám, bude "řešit problémy" i v budoucnosti. Ostatně, dalším čerstvým příkladem je jeho přístup k důchodové reformě nebo ke snižování státních výdajů - reforem není třeba, šetřit není třeba. Slibovat nesplnitelné a z cizího rozdávat je třeba, neřešené problémy zametat pod koberec je třeba.

Každá budoucí rozumná vláda se bude muset vyrovnat s odkazem socialistů: astronomickými dluhy, vysokou nezaměstnaností a enormním nárůstem byrokracie. Bude muset řešit problémy, ke kterým nás vyzývají domácí experti i vážené mezinárodní instituce. Tyto "drobnosti" předsedu vlády nezajímají.

Jiří Paroubek se chová jako hokynář na bleším trhu, který nabízí levné zboží, jehož nákup se každému z nás po volbách pořádně prodraží. Co včera obhajoval, dnes neplatí. Co dnes slíbí, zítra popře. Co řekne před volbami, po volbách neexistuje. Sociální demokracie doufá, že jí tento trik vyjde i potřetí. Opravdu?

Profit, 1. srpna 2005