Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Ivan Langer: Svými billboardy nastavuji vládě zrcadlo

[16.07.2005]

Bezpečnost

Ivan Langer: Svými billboardy nastavuji vládě zrcadlo

Dálnice D1, policie

LN Podle Blesku jste autorem billboardů, které na dálnici Dl zesměšňují vládu nápisy typu "zácpa ministra Simonovského". Proč jste se do takové akce pustil?
Protože jsem člověk, který po té dálnici deset let jezdí a vnímá, že to je jako ruleta, ve které se hraje o život. Tisíce lidí jsou dnes a denně ohrožovány na životě. A současně vidím, jak vláda, která je zodpovědná za peníze, které sebere lidem, je zbůhdarma vyhazuje namísto toho, aby je investovala smysluplným způsobem.

LN Proč jste ale tuto kampaň dělal anonymně? Počítám, že jste spoléhal na to, že když se objeví plakáty bojující proti vládě z "občanské iniciativy", zaberou v médiích i u lidí víc, než kdyby pod nimi byl podpis Ivan Langer, místopředseda ODS. Není to od vás - slovy prezidenta Klause - trochu prázdné a falešné?
To si nemyslím. Já tam deset let jezdím stejně jako desetitisíce lidí. Kolikrát jsem stál hodiny v zácpách, viděl rozbitá auta, mrtvé lidi. A prostě jsem si řekl, že když vláda utrácí peníze nesmyslně, můžu se nějak vyjádřit. A to způsobem, který není zlý, je přiměřeně ironický a který nastavuje vládě zrcadlo, aby se zamyslela, zda svoji funkci zvládá. Neberu to jako útok, ale jako pošťouchnutí. To vedlo paradoxně k úspěchu, když si pan Ši-monovský'uvědomil, žeje skutečně ministrem dopravy a začal shánět peníze na opravu D l. Pro mě to je taková billboardová interpelace.

LN Zatímco interpelace zpravidla ve sněmovně zamknou, o billboardech se mluví. Protivládních kampaní už bylo v minulosti víc. Vždy se spekulovalo, že za nimi stojí ODS. Takže jste to takto tajně dělali i v minulosti vy?
Snažím se být kreativním člověkem. A přiznávám, že jak jsem autorem tohoto nápadu, tak jsem byl autorem nápadu doprovázejícího předvolební kampaň v minulosti. Byl to billboard: Ctyřkoalice, trojkoalice, dvojkoalice, lidovci. Víte koho volíte? A když se podíváte na výsledek Ctyřkoalice a srovnáte ho s výsledky, tak mi každý musí dát za pravdu, že se to naplnilo. Byl to tehdy můj nápad a ten se velmi líbil mému kamarádovi, který má reklamní agenturu. Takže to nechal graficky zpracovat a na své náklady to rozvěsil.

LN Ten samý kamarád se podílel i na této kampani? A byla to čistě akce "vtipného" Ivana Langra, anebo celé ODS?
To s úsměvem nebudu komentovat.

LN Rád bych od vás totiž slyšel, jestli tuto kampaň opět platil váš kamarád, vedení ODS, nebo přímo vy. Třeba z těch 83 tisíc korun, které si měsíčně přivyděláváte coby koncipient v advokátní kanceláři Petra Pečeného...
Ne, ne, to jsem neplatil já. Ale kdo, to také nebudu komentovat.

LN Zůstaňme u těch 83 tisíc vašeho měsíčního koncipientského platu. Kdy do oné kanceláře vůbec chodíte pracovat a co konkrétně tam děláte, že si zasloužíte takový vedlejší příjem? Koncipi-enti obvykle pobírají měsíčně zhruba 15 tisíc...
Nevím, kolik znáte koncipientů a advokátních kanceláří. Mně celá ta kampaň připadá nesmíme absurdní. Já přednáším na právnické fakultě, pracuji v advokátní kanceláři a pracuji tam šestým rokem. Můj plat postupně rostl a pan Pečený není žádný sociální úřad. To jsou všechno poctivě vydělané peníze. Pro mě osobně je opravdu optimální kombinace, když spojím pedagogickou kariéru s právní praxí a legislativní činností zákonodárce. A myslím, že z pohledu mé práce v parlamentu mi nikdo nemůže vyčítat, že bych neodváděl, co odvádět mám.

LN Jenže každého prostě musí napadnout, jak můžete zvládnout být místopředsedou ODS, místopředsedou sněmovny, členem jednoho sněmovního výboru, tří podvýborů, tří poslaneckých komisí, dvou parlamentních skupin přátel zahraničních zemí, přednášet na vysoké škole a ještě stíhat chodit do advokátní kanceláře, kde si stihnete vydělat 83 tisíc korun...
To je věc pana Pečeného. Pro mě je podstatné, že jsou to poctivě vydělané peníze za pro něj zřejmě dobrou práci. Klíčové pak pro mě je, že máme dohodu, že nemůžeme zastupovat klienta, který je ve sporu se státem. Tím je absolutně minimalizováno riziko střetu zájmů. Je to všechno o tom, jestli si to dokážete dobře zorganizovat. Ale ano, klidně mě kritizujte za to, že hodně pracuji. To beru.

LN To je vaše věc. Ale automaticky se nabízí otázka, že tak vysoký plat berete v advokátní kanceláři proto, že jí můžete pomáhat z titulu svých politických funkcí...
Ale vždyť to je naprosto absurdní. Připadá mi absurdní a nesmyslné ve svobodné zemi postavené na tržní ekonomice kritizovat za to, že si poctivou prací vydělávám peníze.

LN Takže nemůžete říct, čím konkrétně jste si u pana Pečeného třeba v poslední době těch 83 tisíc vydělal?
Mám povinnost zachovávat mlčenlivost vůči svým klientům. Ale všechno je to o schopnosti ve složitých situacích najít taková řešení, která jsou přínosná pro klienta. Pokud dokážete pomoci ve sporu vyhrát a vrátit klientovi ukradený majetek v řádech desítek milionů korun, pak je naprosto normální, že je klient ochoten dobře zaplatit za kvalitní službu.

LN Takový případ se vám stal?
Ano.

LN A nepovedlo se vám to náhodou na základě poznatků, které jste mohl získat jen jako vysoce postavený politik?
A jakých, prosím vás? Já jsem osm let opozičním politikem a poslancem. A pokud máte pocit, že přicházím do styku s nějakými supertajnými a speciálními informacemi, tak žijete na jiné planetě než já.

LN Z jiné planety se může zdát, že právě takové informace může třeba člen komise pro kontrolu BIS celkem bez problémů získávat...
Já mám povinnost zachovávat mlčenlivost, mám bezpečnostní prověrku. Podle mě je toto jen nepochopitelná snaha hledat něco tajuplného, nečestného či dokonce nezákonného. Bojím se, že to je jen projev vaší, tedy naší mentality. Tedy ať sousedovi chcípne koza.

LN Kvůli známé kauze Krejčíř končí ve funkci policejní prezident Jiří Kolář. Vy jste v reakci na tento krok okamžitě prohlásil, že to je málo. Jako další adepty vhodné k odchodu jste jmenoval například Kolářova náměstka Máchaného či stávajícího šéfa protikorupční služby Šišku. Dá se tedy očekávat, že když ODS vyhraje volby a vy budete ministrem vnitra, uděláte v policii větší čistky?
Nepoužíval bych slovo čistky. Ale musím si položit otázku, zda selhání, ke kterému v policii, bohužel, dochází příliš často, je selháním jednoho člověka, nebo projevem chronické nemoci. A podle mne kauza Krejčíř je vrcholkem ledovce a jedovatým plodem, který sklízíme. Ale nejprve někdo musel zasít to semínko, pak ho někdo zalévat, opečovávat a nakonec sklízet. A to už je charakter systémové nemoci. A na případě Krejčíř je možné to dokázat - nepromyšlená transformace speciálních útvarů, dosazení nekvalitních lidí do jejich vedení, selhávání těchto pracovníků a jejich krytí ze strany ministerstva vnitra. A to už je onemocnění, které má opravdu chronickou systémovou podobu. A já to chci léčit, vůbec nejde jen o personálie.

LN Jak? Vím, že jste o tom napsal svoji část Modré šance, ale prosím, ve stručnosti, aby se to do tohoto rozhovoru vešlo...
Vím, že to ironizujete, ale podívejte se na všechny minulé ministry vnitra. Předstoupil někdo z nich před veřejnost s takto obsáhlou a přitom konkrétní vizí toho, co chce dělat? Odpovím za vás, že nikdo. Z Modré šance se tedy vše odvíjí: Je to o pozitivní a negativní motivaci lidí, o tlaku na osobní odpovědnost jednotlivých funkcionářů. A je to také o schopnosti vyvodit důsledky z jejich práce, ať už dobré, nebo špatné. Všechno začíná a končí v lidech.

LN No právě. Chystáte tedy -a znovu použiji ten termín - čistky v policii, když některé její vedoucí představitele systematicky kritizujete? Jak rozsáhlé by měly být?
Toto je pro mě otázka až druhého řádu. Rozhodující je sdílení té vize, zjištění, kdo je ochoten ji sdílet a podílet se na ní. A teprve až v dalším pořadí bude rozloučení s lidmi, kteří ji podle mne nejsou schopni sdílet a podílet se na ní. Netajil jsem se s pohledem na policejního prezidenta Koláře. Zmínil jste případ Krejčíř. Ten je důsledkem špatné transformace těch útvarů. A za tu je bezprostředně zodpovědný náměstek policejního prezidenta pan Macháně. Vy musíte být schopen neléčit rakovinu acylpiri-nem, ale například radikálním chirurgickým řezem.

LN Na druhé straně. Někteří policisté z elitních útvarů mi říkají, že oni zase mají problém s Langrem. Tvrdí, že poté, co Langer celou dobu v opozici kydal na policii hnůj, nebudou pod ním chtít sloužit. Nemáte obavu, že vám řada z nich odejde, pokud byste se ministrem skutečně stal?
Nemám. A hlavně, já jsem neky-dal hnůj na všechny policisty. Já jen upozorňoval na hrubá profesionální selhání některých policistů...

LN A co když se skutečně naplní to, co slýchám, že někteří elitní policisté chtějí odejít, pokud by jim měl šéfovat Ivan Langer?
Nevěřím tomu, že by někdo odcházel z policie kvůli Ivanu Langrovi. To opravdu ne. Pokud někdo odejde z policie, tak kvůli svým nadřízeným, kvůli pochybnostem, zda se vyplatí dělat svoji práci dobře a být dobrým a slušným policajtem. Pokud někdo tvrdí, že by chtěl odejít proto, že ministrem vnitra bude někdo, kdo chce, aby za dobrou práci dostali dobré peníze, a ti, kteří to flákají a dělají ostudu policii ať odejdou, tak ať klidně odejde. Ale jestli někdo odejde, bude to před volbami, a to kvůli dosavadním špatným ministrům vnitra. Jinak je to spekulativní otázka, která nemá reálný základ.

LN Mimochodem, kdybyste mohl rozhodovat vy, koho byste vybral na místo Jiřího Koláře?
Policejní prezident by měl mít několik předpokladů. Měl by to být profesionál se zkušeností s řídící funkcí v policii. Za druhé by měl být zdatný komunikačně nejen k veřejnosti, ale i dovnitř policie. Aby přesvědčil, že je člověkem na svém místě a stojí za to za ním jít. Za třetí by měl být jazykově vybaven, aby byl schopen reprezentovat policii v rámci celé Evropy. A v neposlední řadě by měl být dobrým manaže-

LN Máte nějaký konkrétní tip?
Mám dva, tři policisty, kteří by tuto vizi naplňovali. Ale jejich jména nemohu říct, protože bych je odsoudil k absolutní smrti.

LN Řeknete aspoň, odkud pocházejí? Ministr Bublán prý uvažuje o některém z okresních ředitelů policie...
Domnívám se, že pohled z úrovně okresního ředitele kombinuje znalost práce v první linii a zároveň nezbytné manažerské předpoklady.

LN Takže pokud by Bublán sáhnul tam, v podstatě byste se shodli. On navíc tvrdí, že chce policejního prezidenta vybrat na základě širší politické dohody. Už jste s ním některá jména konzultoval?
Pan ministr Bublán provedl konzultaci podle Paroubka. To znamená, že sdělí názor a neptá se jiných. Na výboru pro obranu a bezpečnost sdělil pět jmen a to bylo vše. Všechna tato jména prošla tiskem.

LN Uznávám, že jsem vás do toho trochu navezl, ale trochu teď porcujeme medvěda, který ještě běhá po lese. ODS už dnes nemá zdaleka tak silnou pozici jako před pár měsíci a není vůbec jisté, zda tím ministrem vnitra skutečně budete. Bývalý místopředseda strany Miroslav Macek na to konto Právu dokonce řekl, že i kvůli tomu, že jste "nadržení" na moc a podle toho se chováte...
Nemyslím si to. Miroslav Macek má na tento názor právo, ale je to názor jednoho z pětadvaceti tisíců členů ODS. A myslím, že se pan Macek mýlí.

LN Ovšem někdy tak představitelé ODS skutečně působí. Navíc vedení ODS působí, jako by trochu zaspalo. Zatímco ČSSD pod Pa-roubkovým vedením mocně dotahuje ztráty...
Tak to vůbec nevnímám. Parou-bek jen vrací ČSSD hlasy od voličů, kteří od ČSSD utekli ke komunistům. Myslím si, že populistická politika, kterou Paroubek dělá, je velmi krátkozraká. Sám Paroubek připomíná Brouka Pytlíka, který všechno ví, všechno zná a všude byl dvakrát. Nicméně si nevidí do pusy. A to, co říká, je velmi často v rozporu s tím, co on a ČSSD dělá.

LN Nepomáhá mu ale přesto i vedení ODS svojí pasivitou v poslední době? Navíc výroky, jako je Topolánkova "proslavená" noc dlouhých nožů...
...vůbec ne, ten výrok byl absolutně vytržen z kontextu. A každý, kdo si dal trochu práci a zasadil ho do kontextu vystoupení Mirka Topolánka, tak ví, že to nebylo klíčové sdělení. A současně si vzpomeňte, co říkal Paroubek, když vrcholila vládní krize. Vždyť Paroubek sám vyhrožoval lidovcům skutečnou nocí dlouhých nožů, kdy prohlašoval, že je vyhází ze všech ministerstev. Vždyť on sám říkal, že po nástupu na ministerstvo pro místní rozvoj se mu zbavit desítek lidí.

LN Ale k tomu útlumu ODS. Váš předseda Topolánek například dlouhodobě prohrává politické diskuse. A to nejen s Paroubkem, ale prohrál i debatu s Grossem. Není to i tím, že prostě svoji Modrou šanci nedokážete lidem srozumitelně vysvětlit a obhájit ji?
Hlavně bych řekl, že ODS je jedinou politickou stranou, která byla schopna předložit takto ucelený program. Podíváte-li se na ČSSD, neuvidíte nic. To je přežívání ze dne na den, rozdávání cizích peněz a zadlužování se do budoucna. A ODS řekla, co chce. A teď by to měla umět dobře prodat.

LN Zdá se, že právě to zjevně neumí...
Ale na to máme přeci ještě celý rok. Navíc myslím, že vaše tvrzení, že Modrou šanci ODS neumí prodat, je nepravdivé. Podívejte na volební preference. ODS dlouhodobě jednoznačně vede, těší se podpoře 31 procent občanů. A já nevím, co byste si ještě víc představoval...

LN Jenže sociální demokraté se vám začínají přibližovat. Po všem, co jste o ČSSD a Paroubko-vi řekl, můžete vyloučit možnost opoziční smlouvy 2, o níž občas také někteří mluví?
O ničem takovém neuvažujeme.

Lidové noviny, 16. července 2005