Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Ivan Langer: Nový prezident? Bublan nám nedal vybrat

[30.06.2005]

Policie

Ivan Langer: Nový prezident? Bublan nám nedal vybrat

Policie České republiky

LN: Byla kauza podnikatele Krejčíře jen jednotlivým selháním, nebo je chyba v systému?
Semeno musíte nejprve zasadit, potom ho zalévat, pak vám vyroste rostlina, která dá nějaký plod. A my zde teď máme jedovaté semeno, které také někdo zasadil, pečoval o něj a my jsme ho teď v podobě kauzy Krejčíř sklidili. To začalo již dávno problematickou reorganizací protikorupční policie, špatným výběrem vedoucích pracovníků, z toho vyplývajícím špatným výběrem lidí a končí to krytím špatné práce ze strany vedení policie a bagatelizace těchto selhání ze strany ministra vnitra.

LN: Konzultoval s vámi ministr vnitra Bublan jména osob, které má jako kandidáty na post policejního ředitele?
Pan ministr předvedl takzvanou Paroubkovu konzultaci, kdy nám prostě sdělil pět jmen. To byla veškerá konzultace. Je to ale opakující se situace, za vzor nám budiž pan ministr Bublan. Ten přišel na ministerstvo úplně sám a výsledky jeho práce můžeme vidět teď. To samé platí o případu policejního prezidenta. Tady nemůže jít a nejde o jedno jméno. Musí jít o jméno, za druhé o tým a za třetí o koncepci.

LN: Myslíte, že Bublan prosadí někoho z té pětice, aniž by to konzultoval s ODS?
Netuším, to je jeho odpovědnost. On od prvopočátku působil jako naprosto bezradný člověk, který ten resort nezvládá, nerozumí mu. Do jisté míry to bylo pochopitelné v prvních týdnech, nicméně to přetrvává po měsíce. Jenomže to je právě to, že přichází zvenčí a přichází sám. A to samé je v případě výběru policejního prezidenta.

LN: Je tedy možné, že vybere osobu, která bude za rok znovu předmětem zkoumání?
Já věřím, že ne.

LN: Jak toho dosáhnout?
Pokud to budeme řešit, tak jedině na půdě Poslanecké sněmovny. Ale zdůrazňuji, že veškerá odpovědnost leží na panu ministrovi.

Ivan Langer, stínový ministr vnitra ODS, 30. června 2005