Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Topolánek zdvihl politiky „nocí dlouhých nožů“

[29.06.2005]

Politika obecně

Topolánek zdvihl politiky „nocí dlouhých nožů“

Povolební personální změny

Úvahy občanských demokratů, kteří rok před volbami mluví o povolebních personálních čistkách ve státní správě a státem spravovaných organizacích, udivily politiky. Především se jich dotkl výrok předsedy ODS Mirka Topolánka. Ten v debatě s podnikateli pořádané týdeníkem Euro prohlásil: „Nečekejte ode mne nic jiného než noc dlouhých nožů.“

Šéf lidovců Miroslav Kalousek k tomuto výrazu, který se používá pro Hitlerovu krvavou čistku v nacistickém hnutí z roku 1934, na dotaz Práva řekl: „Za prvé by křesťanští demokraté nikdy nepoužili termíny z nacistického období. Za druhé státní správa má být maximálně stabilní.“ Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) doufá, že si voliči Topolánkův výrok zapamatují.

Šéf obrany Karel Kühnl (USDEU) varoval před lehkovážným vyjadřováním. „Já bych si na místě vůdce opozice velmi rozmyslel užívat výrazy, které mají velmi nepříjemné historické souvislosti. Asi si pan předseda Topolánek neuvědomil, že v tomto případě rychleji mluvil, než myslel,“ řekl Právu. Topolánek, který v rozhovoru pro sobotní Právo řekl, že jeho strana by měla vést před volbami pozitivní kampaň, se včera možná snažil smazat nepříznivý dojem ze svých slov o noci dlouhých nožů. Prohlásil totiž, že cílem kampaně ODS má být návrat obsahu do politiky. „Z politiky se vytratila jakákoli morální dimenze,“ řekl ČTK. Dodal, že správu veřejných věcí vláda zploštila na technologii moci, a dodal: „Odmítám tezi, že chystáme čistky.“

Langer:Tvrdík a Kadlec musí pryč

Na obranu svého šéfa vystartoval místopředseda ODS Ivan Langer, podle kterého byl Topolánkův výrok vytržen z kontextu. „Připadá mi absurdní, že jsme terčem kritiky my, nikoliv to, jakým způsobem si zpašalíkovala tento stát současná vládní koalice,“ uvedl na dotaz Práva. Je přesvědčen, že „vysloužilí politici“ dosazení na základě politických dohod by měli opustit posty: „Jako je třeba prezident ČSA Jaroslav Tvrdík či Tomáš Kadlec, který šéfuje ČEPRO.“
Šéf poslanecké frakce ODS Vlastimil Tlustý nechtěl výrok svého předsedy komentovat. „Personální výměny považuji až za důsledek buď provedené reformy, či zjištěného nedostatku,“ uvedl pro Právo.

Je to bolševismus namodro, míní Kraus

Šéf poslanců ČSSD Michal Kraus je přesvědčen, že například diplomaté by měli pracovat bez ohledu na to, kdo je momentálně u politického vesla. „Pokud by tomu tak nebylo, mám u některých politiků vážné obavy o demokratičnosti jejich politického cítění. ODS v plné nahotě ukazuje, že se v podobě Modré šance rozhodla provádět bolševismus namodro,“ řekl Právu. Věří, že občanští demokraté nezískají takové kompetence, aby svým „revolučním nadšením bourali vše, co jim přijde pod ruku“.

Rozpačitý Kohout

Rozpaky netajil soc. dem. Jan Kohout, velvyslanec při Evropské unii, nad vyjádřením stínového ministra zahraničí Jana Zahradila (ODS), že by měl jako diplomat v Bruselu po volbách skončit, jak mu to podle LN už mezi „čtyřma očima“ sdělil.  Kohout k Zahradilovým slovům Právu řekl: „Nad lahví vína jsme mluvili o lecčem, ale o tom, jestli v Bruselu zůstanu, nebo ne, jsme nikdy nemluvili.“  Podle Zahradila se velvyslanec zkompromitoval svou angažovaností v letošní vládní krizi, když uvažoval přijmout post premiéra, z čehož nakonec sešlo.

Kohout je celý život profesionálním diplomatem, a tak míní, že i po volbách zůstane na ministerstvu zahraničí. „Doufám, že budu pokračovat na poli diplomacie, ve prospěch ČR,“ zdůraznil.  Kalousek považuje Kohouta za mimořádně schopného diplomata. „Proto bych si nepřál, aby česká diplomacie přicházela o takové lidi,“ poznamenal.

Svoboda připomenul, že velvyslanci se odvolávají jen za „fatální“ chyby a neloajálnost k vládě. To však není případ Kohouta, kterého na návrh vlády jmenoval do funkce prezident Václav Klaus, jak poznamenal ministr.

Právo, 29. června 2005