Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Sněmovna zamítla návrh ODS chránit soukromí lidí před odposlechy

[22.06.2005]

Odposlechy

Sněmovna zamítla návrh ODS chránit soukromí lidí před odposlechy

Zamítnutí novely trestního zákona

Poslanecká sněmovna zamítla dnes hned v prvním čtení návrh ODS, podle něhož mohli občané požadovat zpětně informace o tom, že byli odposloucháváni nebo byla kontrolována jejich pošta. Návrh počítal i s tím, že nelegální odposlechy by byly novým trestným činem. ODS argumentovala tím, že chce posílit ochranu soukromí lidí. Kritici jejího návrhu ale tvrdili, že nahraje spíše zločincům.

Podle návrhu ODS mělo za neoprávněné odposlechy hrozit až pět let vězení nebo peněžité tresty. Teď za to výrazné tresty nehrozí, mnohdy se ani nepodaří odhalit pachatele. Návrh ODS počítal dále s tím, že za neoprávněný odposlech by občan mohl žalovat stát a žádat satisfakci, a to i finanční. ODS navrhla i posílení parlamentní kontroly policejních odposlechů.

Předlohu navrhli poslanci ODS Ivan Langer, Jiří Bílý a Jiří Pospíšil, kteří ji hájili právem občanů na ochranu soukromí. Předlohu ale odmítla vláda. Dnes ji kritizovali poslanci ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Ministr vnitra František Bublan se obával, že předloha narušuje rovnováhu mezi svobodou a bezpečností a že by posílila "pseudosvobodu" pachatelů. Varoval, že zločinci by navržený zákon zneužívali ještě více než současné předlohy.

Poslankyně ČSSD Hana Šedivá odůvodnila negativní postoj k návrhu mimo jiné tím, že vláda chystá komplexní rekodifikaci trestního řádu. Uvedla také, že návrh ODS by mohl ohrozit bezpečnost země a že by to mohlo mít mezinárodní důsledky.

Langer oponoval, že předloha má posílit práva občanů a jejich soukromí, ale současně umožnit postihy pachatelů. "Prosím, nezamítejme tento tisk pouze z politických důvodů," apeloval na poslance Pospíšil. Bílý, který je šéfem sněmovní komise pro kontrolu policejních odposlechů, uvedl, že policie by měla odposlechy využívat jen v omezeném množství. Jejich počet podle něj vzrostl po roce 2002, nyní jich je zhruba 10.000 ročně, řekl.

Zpřísnění kontroly odposlechů žádá ODS dlouhodobě. Před dvěma lety pojali její poslanci podezření, že jsou odposloucháváni. Mělo se to týkat i jejich předsedy Mirka Topolánka. Politici ODS několikrát i s odkazem na rostoucí množství odposlechů vyslovili názor, že odposlechy mohou sloužit k politickému boji. To ale policie odmítla s tím, že rostoucí počet odposlechů je důsledkem boje proti zločinu.

ČTK, 24. června 2005