Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Přepisy diskuzí / Diskusní pořad televize Nova "Kotel"

[17.06.2005]

Politika obecně

Diskusní pořad televize Nova "Kotel"

Témata: Policie, evropská ústava, snížení dan, živnostníci, rovná daň

Moderátor (Michaela Jílková):
Milí občané, ČSSD začaly růst preference, premiér Paroubek spokojeně prohlásil, že ODS ztrácí nervy. Skutečně ODS ztrácí dech a nebere jí ČSSD opět pomalu vítr z plachet? Dobrý večer v Kotli. Dámy a pánové, místopředseda PS, stínový ministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer.

Divák:
Mám dotaz ohledně stínového ministra. Jak si představujete zlepšení policie? Několikrát jste o tom mluvil, několikrát jste říkal, že máte vize, představy, tak jak si to představujete.

Ivan Langer, místopředseda ODS:Ivan Langer, místopředseda ODS:
Ta vize se jmenuje modrá šance pro slušné lidi a všechno začíná a končí v lidech. Začíná to v tom, jaký máte přístup k práci. Podle mne polici v tuto chvíli trápí zejména dvě věci - neschopnost rozejít se s těmi, kdo kazí dobré jméno policie a současně odměnit ty, kteří svou práci dělají dobře. Z mé strany je to metoda, které říkám cukr a bič, je to pozitivní a negativní motivace. Policista, který svou práci dělá dobře, musí dostat dobré peníze, a policista, který selže, musí vědět, že na minutu jde z policie pryč a s prázdnou kapsou. Nesmí se stávat případy jako nedávno u pana náměstka, pražského policejního ředitele Platila, který se dostal do zjevného střetu zájmů a teď přemýšlí, jestli půjde nebo nepůjde od policie pryč. Hlavně z kolika penězi půjde. To nebude existovat a každý policista to bude vědět. To bude pro něj největší motivace proto, aby svou práci dělal dobře a nedělal boty.

Moderátor (Michaela Jílková):
Jednak on řekl, že odejde, vy sice říkáte, že nebudete takový "Ivan čistič", ale myslíte si, že když konečně vystoupíte z toho stínu a dočkáte se...

Ivan Langer, místopředseda ODS:
My se tu potkáváme tolikrát a já jsem pořád ve stínu, že jo?

Moderátor (Michaela Jílková):
Že budete mít prestiž u policie, když mezi policisty panuje názor, že do nich kopete a znevažujete jejich úlohu, pořád je kritizujete, tak jak pak chcete mít jejich vážnost? Na té kritice se vy šplháte nahoru, abyste se zviditelnil a používáte je jako svou politickou tvář.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Já jsem sice politik, ale především jsem občan a v zájmu každého z nás je, aby policie pracovala dobře. Současně ale také politik nemůže mlčet v situaci, kdy je přesvědčen, že někteří z policistů svou práci nedělají dobře. Zjevně dnes a denně vídáváme případy velmi závažných selhání jednotlivců a problém spočívá v tom, že policie nemá mechanismy, jak se jich zbavit. Tito lidé vrhají špatné jméno na policie, proto má policie tak nízkou důvěru, jakou má. Současně tam existují tak neuvěřitelné případy neprofesionality, jako typu je zima, kdo z nás má auto. Máme auto a víme, že v zimě padá sníh. Je zajímavé, že naše policie neví, že v zimě, když padá sníh, by auta měla mít zimní pneumatiky. Zapomenou nakoupit pneumatiky, tím pádem ohrožují na životě ty policisty, kteří jezdí v těch autech. V takovéto situaci musíte uznat, že opoziční politik prostě nemůže mlčet. Musí říct, že někdo něco udělal špatně a musí žádat, aby ten, kdo to udělal špatně, z policie odešel.

Moderátor (Michaela Jílková):
Ano, ale pane stínový ministře, jde o jednu věc. Vy teď říkáte jakoby na to oni zapomněli. To není pravda. Vy jste také řekl, že policejní papaláši na to mají myslet, tím jste hovořil o policejním prezidentovi a ministrovi Bublanovi. Ale jde o jednu věc, že to záleží na penězích a na tom, že ty krajské správy dostanou peníze a podle priorit si to rozvrhnou. Víte, že naše policie bohužel nemá peníze jen na zimní pneumatiky, ale mají problémy i s benzínem, aby vůbec mohli někoho dohonit...až budete tím ministrem, slibujete teď tady policistům, tedy i občanům, že zajistíte,aby policie měla tolik peněz, že bude moci jezdit kam chtít, bude moci hlídkovat jak má, bude mít na benzín, na zimní pneumatiky, bude mít na rychlejší počítače, na mobilní telefony a další věci

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Děkuji za ten dotaz. Jsem opravdu přesvědčen o tom, že v policii je dostatek peněz nato, aby dobří policisté dostali dobrou mzdu,aby dělali v dobrém prostředí a málo peněz na to, aby se ty peníze dávaly zbytečně ven. Je to přeci o schopnosti plánovat a definovat priority. Mám nějakou firmu, vedu-li nějakou instituci, musím vědět, co chci dělat a jak toho chci dosáhnout. Současně si podle toho musím rozvrhnout peníze. Podle mne je nepřijatelné to, aby se stávaly takové absurdity, že nejsou zimní pneumatiky, že nemohou se nakupovat uniformy proto, že někdo zapomněl udělat včas výběrové řízení, tudíž policisté nemají uniformy. To prostě se dít nebude a udělám vše proto, aby se toto nedělo.

Moderátor (Michaela Jílková):
Až vystoupíte z toho stínu, tak si to povíme v Kotli.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Ještě jednu poznámku. Polici potřebujeme všichni a byl bych velmi rád, aby se do naší země vrátila dvojí hrdost. Nás lidí hrdost na policisty, zejména hrdost policistů nato, že nosí tu uniformu. Jsem přesvědčen o tom, že to dokážou.

Divák:
Jak působíte na emancipované ženy, které potom chtějí vstoupit do ODS?

Ivan Langer, místopředseda ODS:
To se zeptejte přítomných žen. Kdo se hlásí do ODS?

Diváci:
Nikdo

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Asi tu nejsou emancipované ženy.

Divák:
Znám takové případy.

Moderátor (Michaela Jílková):
Že někdo chce vstoupit do ODS?

Divák:
Ano.

Moderátor (Michaela Jílková):
A co, je to problém?

Ivan Langer, místopředseda ODS:
O mě je známo, že mám velmi vřelý vztah k ženám, tak tu ženu pošlete za mnou a myslím, že to vyřídíme.

Divák:
Mám na vás otázku jako na zákonodárce a prosbu na politika. Z jiného soudu, teď to bylo laciné ohledně toho vnitra, ještě tam nejste, takže trochu jinak.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Právě proto nemohu odpovídat za ty chyby a nedostatky, které tam jsou.

Divák:
Vždyť to po vás nikdo nechce.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Děkuju. Já jsem měl pocit z toho, jak mluvila paní Jílková, že za to mohu.

Divák:
Budete odpovídat za to, co jste dodnes udělali, např. jak vysvětlujete národu tu evropskou smlouvu. Uvědomujete si, že vám to někdo může spočítat, zvláště voliči, co jste teď provedli v úterý jste na F1 skloňoval svobodu osmkrát, desetkrát, máte malé děti a co děláte, to děláte pro ně. Já se vás ptám, proč neřeknete lidem pravdu o občanských právech. Chcete citaci evropské ústavy ohledně občanských práv? Právo na řádnou správu státu a pracovníci státní správy musí odpovídat za svá rozhodnutí. To je tak maximální. Víte, jak se formuluje naše listina základních práv? Vždyť jste právník, tak to víte. Tak volně, že se za to stydím. Tam je formulována informační povinnost, ovšem přiměřeným způsobem, ústavní listina mluví o přiměřeném způsobu. Není vám hanba z tohoto, vy tam sedíte, máte možnost to ovlivňovat. Víte, jak to bylo...

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Dám zatím stranou evropskou ústavu a budu hovořit o tom, co jste říkal, opravdu jsem přesvědčen o tom, že nemůže existovat pravomoci bez odpovědnosti. Nemůže existovat možnost rozhodovat o někom, aniž bych za svá rozhodnutí nesl účty. Jako opoziční politik ponesu účty zato, jak dělám opoziční politiku ve volbách, dostanu se k tomu, o čem jste hovořil. Jsem přesvědčen o tom, že způsob, jakým stát prostřednictvím svých úředníků komunikuje s lidmi, je špatný. Pak budeme podezíráni z toho, že jste mi nahrál na smeč, protože teď připravuji novelu listiny základních práv a svobod, která by měla definovat ochranu každého z nás před nadměrnou administrativní zátěží, tedy před tím, kdy nějaký úředník zasahuje do vašich práv víc, než by měl.

Divák:
Proboha, snad mi nechcete tvrdit, že budete měnit listinu základních práv a svobod celosvětovou?

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Hovořím jako český zákonodárce o české listině práv a svobod.

Moderátor (Michaela Jílková):
Jestli jsem tomu dobře porozuměla, tak tam byly dva dotazy, jeden z nich, pane ministře, že naši úředníci vlastně nemají žádnou odpovědnost, pokud občana diskreditují, nevyhoví mu, ubližují mu, šikanují ho, že jsou vlastně beztrestní. Úředník vám zkomplikuje život, neodpoví vám, nepracuje a není žádná odpovědnost. Tak jestli s tímto něco uděláte?

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Bezprostředně to souvisí s tím, o čem jsme hovořili v případě těch policistů. Nést odpovědnost za svá rozhodnutí? Zcela jednoznačně, ale nejprve musíte vytvořit prostředky, aby neměly takovou moc o vás rozhodovat. Hovořil jsem o české listině základních práv a svobod a o tom, že považuji za naše přirozené právo to, že stát nám nemůže zasahovat do našich životů víc, než jsou jeho práva, která jsme na něj delegovali. To je základní věc, o které poté můžete odvinou to, o čem hovoříte.

Divák:
Teď tu prosbu. Když vám teď nastíním situaci. Schválně poruším zákon a budu po vás chtít jako po politikovi ODS, aby konal podle zákona. V MČ Čakovice starostka Samková cenzuruje tisk, internet, na co si vzpomenete. Já to dokážu. Využívám tento způsob proto, aby měl žalovala. Zařídíte, aby mě žalovala, aby se to řešilo?

Ivan Langer, místopředseda ODS:
To opravdu nemohu zařídit.

Divák:
Je to vaše stranická kolegyně.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Ale můžeme se potkat po skončení Kotle a mohu vám dát radu jako politik, nebo jako právník, jaké právní kroky můžete v této věci udělat.

Divák:
Před chviličkou jste hovořil o malé firmičce. Podnikám od roku 1992 a nyní posledních 5 let tu firmu jen dotuji, prodávám svůj majetek, který jsem si naschránil po dobu těch X let a teď jej musím rozprodávat. Jestliže mám řidiče - obrovské odvody, výplaty atd. Dokážete udělat něco s tím, abychom my malí a střední podnikatelé mohli v té republice podnikat, nebo mám to auto prodat a jít se přihlásit na ÚP? Poraďte mi.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Moc prosím, abyste auto neprodával a svoje podnikání nekončil. Mohu tento případ uvést na tom, jak existují spojené nádoby mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. V okamžiku, kdy se nevytvoří dobré podmínky pro podnikání, tak na to nedoplácí jen majitel té firmy, ale každý z vás, kdo v té firmě pracuje nebo chce pracovat. Buď má malé mzdy, nebo tu práci vůbec nemá. Z našeho pohledu je to jasně definováno v programu "modrá šance pro podnikání". Klíčovým bodem té reformy je 15% rovná daň, tedy snížení daně. Je to zjednodušení pracovně-právních předpisů, které umožní každému snadněji získávat práci, než je tomu dosud a pak je to byrokratická reforma, která souvisí jednak s komunikací s úřady, jednak se zbytečnými odvody, jednak s problémy na živnostenském úřadě a na rejstříku. Ta "modrá šance"nebude určena jen vám jako podnikateli, ale ve svém důsledku na tom vydělá každý, i když nepodniká a je jen zaměstnancem. To je hrozně důležité.

Moderátor (Michaela Jílková):
Pane místopředsedo, jak jsem na začátku řekla, zda vám ČSSD nebere vítr z plachet. Teď vláda ve středu odsouhlasila, bude to v parlamentu, snížení daní pro lidi, kteří platí 20 % na 19 %, kdo platí 15 % - bude platit 12 %. Za vás by platili 15 %, takže je to pro ně výhodnější.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Mohu vám nespolečensky skočit do úst, do řeči? Teď kontrolní otázka - co je víc 12 nebo 0? Jak se to vezme. Tj. lidé, kteří po té tzv. socialistické reformě daní budou platit 12% daň, tak v rámci rovné daně ODS nebudou platit žádnou daň. Je to tak propočítáno, že státu se vyplatí, aby tito lidé takovouto daň neplatili. Každý z vás, kdo teď bude nadšeně plesat díky daru pana Sobotky, že bude platit 12% daň, tak vězte, že v rámci rovné daně nebudete platit daň žádnou.

Moderátor (Michaela Jílková):
Kdybych já vás vyzkoušela, tak je důležité, co jim z toho zbude, když nebudou platit nic. zda nebudou mít více, když teď budou platit tu 12% daň, protože vy sám jste řekl, že by následovalo, kdyby byla ta rovná daň, zdražení některých výrobků, včetně potravin, takže nakonec ti, kteří mají málo, by zaplatili více za potraviny. A copak jim zbude - kontrolní otázka?

Ivan Langer, místopředseda ODS:
To vypadá na noc kontrolních otázek. Je ale potřeba podívat se na to opravdu v balíčku a před tím balíčkem řeknu, že tato vláda provedla největší jednorázové zdražení za posledních 10 let tím, že zvyšovala DPH. Já to přirovnám k nákupu v obchodě. Vezmete si košík, v případě rovné daně 15%, pro nižší příjmové skupiny s daní 0%, vezmete si košík a jdete do obchodu. Je pravda, že některé z toho zboží, které koupíte, bude dražší. Je ale také pravda, že jiné zboží bude levnější. Důležité na tom je, že vy do toho obchodu přijdete s peněženkou, kde díky té daňové reformě budete mít podstatně víc peněz než teď. Podstatou té rovné daně je, že nikdo na ní nemůže prodělat. Ta daň je rovná a spravedlivá a motivuje lidi. Vy jako špatně pracujete a vy dobře, omlouvám se za to. Rozdíl mezi vámi v případě rovné daně bude v tom, že vy, když budete dělat, tak jak děláte, nemáte žádnou motivaci pracovat víc, protože víc budete zdaňován. Vy budete vydělávat víc, ale budete pořád platit rovnou daň, tedy nebudete sankcionován a trestán státem zato, že pracujete víc a víc vyděláváte. V tom spatřuji tu obrovskou spravedlnost rovné daně.

Divák:
Ještě k té první otázce. Chtěl bych se zeptat, zda naši zákonodárci dokáží udělat zákon o tom, abychom nemuseli čekat na své vydělané peníze 90 dní a víc. Odjedu v březnu do Německa svoji nějakou jízdu a dostanu ji zaplacenou v červnu, červenci. Mohu takhle podnikat? Když přijedu k pumpě a za naftu dám 7 000 Kč?

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Nejhůře se v současné době chová stát přesně v těchto případech, to bychom mohli dál rozvíjet téma, které je hodně odborné, např. vratky, spotřebky apod. Garantuji vám, že v případě realizace modré šance, v tom balíčku pro podnikání, máme tzv. živnostenskou patnáctku. Doporučuji se s ní seznámit. Najdete tam ucelený balíček opatření, který pomůže vám jako majiteli firmy, ale tím také pomůže každému. Každému, kdo u vás bude pracovat nebo chtít pracovat. To je jedna z cest, jak pomoci nejen lidem vydělávat si peníze, ale také pomoci se konečně vypořádat se s nezaměstnaností. Jestli je něco, co považuji za zločin této vlády, tak je to půl milionu lidí, kteří hledají práci a nemají ji.

Moderátor (Michaela Jílková):
Pane místopředsedo, vy nám to tu vykládáte, jak všichni budeme mít víc, ale někdo míň bude mít a to bude stát. Upozorňuje se na to, že můžete prohloubit deficit a další věci, ale také budete mít méně na sociální politiku, na školství, zdravotnictví, tak varuje ČSSD a ptá se, kdo to doplatí, když stát mít nebude. Budete to chtít od lidí bez rozdílu jejich příjmů, takže na to doplatí ti sociálně slabí.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Musím doplnit, to neříká paní Jílková, ale ČSSD. Není to pravda, ta opatření týkající se rovné daně samozřejmě budou znamenat v 1. fázi propad příjmu státního rozpočtu. Kouzlo rovné daně, teď jsem tu uváděl na tom příkladu tohoto pána přeci spočívá v tom, že když lidé budou mít motivaci platit daně, když budete vydělávat peníze, podnikat a budete mít vysoké daně, budete mít obrovskou tendenci neplatit, uhnout. Když budete mít rovnou, nízkou daň, pak jednoznačně, trochu rád půjdete platit. Rovná daň v této reformě povede k velkému hospodářského růstu, tudíž i k vyšším příjmům. Je to možná pro ČSSD paradox, ale nízké daně mohou vést k podstatně vyššímu výnosu státního rozpočtu než daně vysoké.

Divák:
Já se omlouvám za ten Kotel začátkem dubna.

Moderátor (Michaela Jílková):
Už si vzpomínám.

Divák:
Vás zdravím. Panu Topolánkovi prosím vyřiďte, že se nemusí bát přijít do Kotle, že tu alkohol zaprvé nepodávají...

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Nepodávají? Ale mezi námi Topolánek tak moc nepije. Hlavně mu děkuji za jeho upřímnost, kdy nás nazval debilové. My jsme pro něj debilové, je to hezké já to beru. Nemáme to vzdělání jako vy, ale myslím si, že máme dobrou paměť. Pamatujeme si, že už jednou jste byli ve vládě a ten stát jste vytunelovali, že nám zbyly holé kosti. Když se ty kosti teď začínají obalovat, tak se hrnete k vládě znovu. Chci se zeptat, vážně si myslíte, že jsme tak debilní, že nevíme, že jste teď letos začali tu kampaň protigrossovskou, to jsem hned poznali. Na to, co jste říkal o těch 15 %. Myslíte si, že si nedokážeme spočítat, že těch 15 % budete mít vy...

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Vy?

Divák:
Moment, já už jsem v důchodu...

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Zkusím zareagovat. Zaprvé nemám důvod pochybovat o vaší dobré paměti, ale musím upozornit na to, že jsem ve vládě nebyl, to zaprvé.

Divák:
To říkáte všichni.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Teď k té holé kosti, moc vám děkuji za to, že jste uvedla příklad té holé kosti, která teď se má začít obalovat. Uvedu jeden příklad. Když se narodil můj syn před dvěma měsíci, tak ode mne dostal dáreček a i od pana Sobotky. Dostal do postýlky dáreček v podobě dluhu ve výši 50 000 Kč. Každý z nás. Musím říci, že bohužel až mu bude rok, tak dostane od pana Sobotky další dáreček, bude v podobě 10 000 dluhu navíc, takže už bude dlužit, nebude umět mluvit, chodit, číst, psát a počítat, ale už bude dlužit 60 000. Teď k té otázce, co říká pán a o té holé kosti. Když ODS odcházel a z vlády, ten dluh v přepočtu na každého z nás byl 17 00, teď je to 50 000 Kč. Udělejte si tedy názor na to, zda za vlády ČSSD se holá kost obaluje, nebo zda se ořezává.

Divák:
A můžete nám říci, kolik musela ČSSD nacpat peněz do těch bank, co jste vytunelovali? To jsou peníze ODS vytunelované a ČSSD je tam musela dát a těm lidem, kterým chtěla alespoň něco vrátit, tak jim je dala z našich daní. Vy jste na to asi přispěl možná také, já už ne, protože jsem důchodkyně a kdybych byla zaměstnaná, tak bych vám tohle říci nemohla, protože v pondělí bych už nemusela do práce.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Doporučuji přečíst si slova současného ministra financí, která napsal do svého materiálu týkajícího se finančního vývoje v ČR, ve kterém Ministerstvo financí, ministr financí Bohuslav Sobotka, 1. místopředseda ČSSD říká, že současné zadlužení státu není způsobeno těmi transformačními náklady, které byly. Ten dluh, jak je teď postaven, je postaven na základě nezodpovědného hospodaření této vlády.

Moderátor (Michaela Jílková):
To ministr financí Sobotka jistě nenapsal.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Paní Jílková, vy jste velmi pečlivá, dáma zde působí také velmi pečlivě, doporučuji podívat se do materiálů Ministerstva financí a tam toto konstatování doopravdy najdete. A ještě ono je prodat banku a prodat banku. Když byste něco prodávala a chtěla získat větší výnos, tak půjdete jen za mnou a budete to prodávat jen mně, nebo se zeptáte tady pána, tady pána, tady paní. Zeptáte se jich kolik dáte, ten řekne 1 000, kolegyně řekne 2 000, tady ten řekne 3 000 a komu vy to prodáte?

Moderátor (Michaela Jílková):
Abychom to uzavřeli...

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Bohužel naše vláda prodávala banky tak, že mluvila jen s tímto pánem a ten jí dal jen 1000, což je špatně.

Moderátor (Michaela Jílková):
Já chápu, že jste opozice, že musíte kritizovat, ale občanka hovořila o tom, vezměte si vývoj HDP za 1. čtvrtletí. Rostlo meziročně o 4,4 %, před námi je Slovensko a za námi pomaleji rostlo Polsko, Maďarsko, Německo. Nezaměstnanost poprvé za 2,5 roku klesla pod půl milionu lidí, takže nějaké výsledky jsou.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Co říkáte, to má dvě roviny. Zaprvé jestli ten ekonomický růst je tak zázračný, za který je vydáván. Mohl bych uvádět Estonsko, Lotyšsko, Litvu, Slovinsko a další země, nové země v rámci Evropy, kde ten růst je podstatně vyšší. Zadruhé musel bych se zeptat, za jakou cenu je ten růst. Už jsem to říkal. Ten růst je za cenu toho, že dluh státního rozpočtu je v přepočtu 50 000 Kč na každého, to je bezvadné zadlužovat se a tvářit se, že hospodářství roste. A jakým způsobem je ten růst vykompenzován? Tím co jsem říkal, obrovskou nezaměstnaností. Velká sláva, že nezaměstnanost klesla, někteří říkají z 570 na 550 nebo 494 000 lidí, ale teď se vracím, vy mi vytýkáte působení ODS ve vládě. Když ODS odcházela v roce 1997 z vlády, bylo bez práce 220 000 lidí, teď je jich více než dvojnásobek. Za tu cenu..

Moderátor (Michaela Jílková):
I co se týče vaší rovné daně, kterou vy máte jako všelék, tak na Slovensku, kupodivu proti té vysoké nezaměstnanosti nepůsobí

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Ale působí.

Moderátor (Michaela Jílková):
Ne. slovenský ministr financí řekl, že nezaměstnanost je vysoká, ba dokonce že je tam přezaměstnanost ve státních podnicích. Hrozí, že se bude ještě zvyšovat.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Je to pravda jen částečně. Já tvrdím, proto jsem říkal, že nemáte pravdu, jednak nezaměstnanost se snižuje, jednak podmínky Slovenska byly neskutečně složitější než v případě ČR. Ale ani jeden z nich nezpochybňuje to, že rovná daň na Slovensku, která je paradoxně o 4 % vyšší než je plánovaná 15% rovná daň, tak ta ekonomika a dynamika Slovenska je veliká.

Divák:
Mám na vás otázku jako na místopředsedu a jednu otázku jako na stínového ministra Ministerstva vnitra. Ve vaší modré šanci, o které jste před chvílí mluvil, je také o tom, že by se mělo zrušit životní minimum, výše životního minima, myslím minimální mzda.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
To je něco jiného.

Divák:
To máte v programu? Víte, co tím způsobíte podnikatelům za potíže, když jste strana podnikatelů. Vysvětlete mi, když budete podnikatel a nebudete mít podle čeho se řídit, musím mu dát tolik, míň mu dát nesmím, teď přivedete podnikatele do takové situace, že budou muset řešit, kolik tomu dělníkovi, nebo mám-li mu něco dát. Nebude se podle čeho řídit.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Nemyslím si, že by podnikatelé byli ti, kteří by plakali ze zrušení minimální mzdy. Možná by bylo zajímavé, kdybyste se vy dva potkali a ten pán, který hovořil o problémech svého podnikání, jestli si opravdu myslí, že zrušení minimální mzdy by mu ublížilo. Jsem přesvědčen, že nikoliv.

Moderátor (Michaela Jílková):
Ale jde i o ty zaměstnance. Že oni budou mnohem vybíratelnější, že nebudou mít zaručenu aspoň tu minimální mzdu, např. na Olomoucku, to musíte vědět, tam toho mnohé podniky až zneužívají.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Na první pohled to tak vypadá, ale musíte se zeptat, zda minimální mzda také něčemu nebrání. V případě, kdy existují problémy s podnikáním, tak minimální mzda musí vést toho podnikatele k otázce, zda vůbec toho člověka zaměstná.

Divák:
Vy byste dělal za tu minimální mzdu?

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Minimální mzda přeci brání tomu, aby lidé práci získali.

Moderátor (Michaela Jílková):
Občas se ptal, zda byste pracoval za minimální mzdu.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Já jsem dělal vše proto, abych se uplatnil buď jako lékař nebo právník, abych za minimální mzdu pracovat nemusel. Jsem si vědom toho, jsem z kraje, kde ta sociální a ekonomická situace není jednoduchá, přesně vím, že je tam spousta lidí, kteří se pohybují ve výši výplaty kolem té minimální mzdy. Teď je ta otázka. Pomohlo těmto lidem 8 let této vlády?

Divák:
Řekl bych, že ano.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
V čem?

Divák:
Ta úroveň stoupá.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Já vám odpovím. V tom, že máme dvojnásobek lidí bez práce, že po 8 letech této vlády...

Divák:
To jsou jen řeči, v té době nikdy neříkáte, kolik jste získali na privatizaci atd. a teď se prodává mnohem více věcí, takže se musí půjčovat. Neříkáte o tom, kolik sta miliard dodnes někteří podnikatelé nezaplatili atd. ...

Ivan Langer, místopředseda ODS:
To bych... v objemu té privatizace, protože ty největší privatizační věci se děly za ČSSD...

Divák:
Ty byly připravené, ty už dodělávaly.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Pozor, uvědomte si ten objem finančních prostředků a také každý z nás máme nějakou historickou zkušenost. Přeci víte, že tento stát nezačínal s nulou, začínal s obrovskými dluhy díky éře socialismu.

Moderátor (Michaela Jílková):
Občan hovořil o minimální mzdě. Došla mi spousta dopisů od seniorů, kteří jsou vyděšeni, pan místopředsedo, z modré šance ohledně důchodové reformy, protože tam píšete, že ty rovné důchody budou na úrovni 20 - 30 % průměrné mzdy a lid říkají, že to už je opravdu výsměch.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Zase musím zareagovat, že je to jedna věc vytržená ze souvislostí. Bylo-li by to tak, pak by se nedivil té kritice, ale ono to tak není. musím říci, že pro současné seniory se důchodová reforma podle ODS, těch se nijak nedotkne. Ti, kteří jsou v aktivním věku, tak budou mít kombinovaný systém přechod na tzv. rovný důchod a možnost si spořit a tady, 18 let, tak vás se to také ještě nedotkne, protože ta reforma bude nastartovaná, věřím, až po volbách v roce 2007, tak vy přijdete do toho systému čistého, rovného důchodu a ten znamená následující věc. mohu se zeptat, kolik máte plat, řeknete nám to všem?

Divák:
Teď jsem na MD, ale dělala jsem za 5 020 Kč ve státním sektoru.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Tak v tomto případě, já chci hovořit o těch důchodech. Rád bych na ně zareagoval.v tuto chvíli vy jste dostávala mzdu 5 200 a měla jste šanci dostat se na důchod někde kolem 4 500, což je ten rovný důchod. Nicméně reforma v našem podání bude znamenat následující věc. Budete mít garantovaný ten důchod ve výši zhruba 4 500 Kč a navíc při té mzdě, kterou dostáváte, dostanete každý měsíc k té mzdě navíc oproti současnému systému 400 Kč, které teď nedostáváte. Bude na vás, co s těmi penězi uděláte. Zda je projíte, utratíte, nebo si je dáte na důchodové spoření a budete spořit. Rozdíl s kolegyní, ta se nebude chovat odpovědně, ta těch 400 Kč sbalí a utratí a ta bude mít ten rovný důchod ve výši 4 500 Kč. Vy díky této reformě, těmto penězům budete mít šanci na vyšší důchod, než byste měla teď. To je podstata té reformy.

Divák:
Znám vás, pocházíte z Olomouce a chci se zeptat na policisty. Je možné, že od nás vyšetřovatel kapitán Přikryl mi bránil jít do zaměstnání?

Moderátor (Michaela Jílková):
Já nemám ráda, když tu hovoříme o někom, kdo tu není,nemůže se bránit, hovořme obecně.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
To neumím posoudit.

Divák:
Je možné, pane ministře, že 45letý chlap přišel o práci, pracovní úřad ho stáhl z práce a místo něho do té práce nasadil chlapa přes 50 let. Jak je možné, že mladší člověk může přijít o práci a musí být na pracáku.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Přiznám se, že na tuto otázku odpovědět neumím, to by člověk musel znát detaily toho případu. Nedokážu si představit, že by pracovní úřad někoho stáhl ze zaměstnání. Na to neumím vyjádřit, je to natolik specifická, jedinečná věc, že na to neumím odpovědět.

Moderátor (Michaela Jílková):
Kdybyste nám mohl závěrem říci, víte, jaká v ODS panuje nálada, když ČSSD stoupají ty preference a jaký vlastně máte názor na premiéra Paroubka, kterému preference stoupaní na rozdíl od vašeho pana předsedy, tomu klesly. Jde o to, že pan Topolánek nazval pana Paroubka buldozerem, vy jste ho nazval trabantem. Zda tam nemáte nějaké rozpory v té vaší straně.

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Pan Paroubek z pohledu fyziognomie opravdu může působit jako buldozer, z mého pohledu musím říci, že žádná nervozita není a věřím v jednu věc. pan Paroubek je přeci ve své podstatě úplně stejný jako byl pan Špidla, pan Gross. Všichni před ním slibovali, vy sami si udělejte svůj závěr, zda se sliby splnily. Pan Paroubek a ČSSD nedělá nic jiného, než znovu slibuje. Věřím, že v této zemi, včetně vás, paní Jílková, žije dostatek moudrých lidí, kteří ví, že jen hloupý člověk se spálí dvakrát. Nevím jaký člověk se spálí dokonce potřetí.

Moderátor (Michaela Jílková):
Teď mi řekněte, když říkáte, že oni jen slibují, co jste tu celý Kotel dělal vy?

Ivan Langer, místopředseda ODS:
Rozdíl mezi mnou a vládním politikem je v tom, že oni slibovali, byli ve vládě a nesplnili. Já vám říkám, posuďte si sami, jaký je stav těch slibů a reality, udělejte si sami názor, zda ČSSD splnila své sliby nebo ne. je to na vás a podle toho věřím, že se také rozhodnete.

Moderátor (Michaela Jílková):
Jen na závěr. Pamatujte tato slovy, až jednou vystoupíte z toho stínu, já vám to připomenu.

Televize Nova, 17. června 2005