Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Premiér ostře proti stížnosti senátorů

[08.06.2005]

Deregulace nájmů

Premiér ostře proti stížnosti senátorů

Majitelé domů hodlají podat stížnost na ČR k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku kvůli deregulaci nájmů

Premiér Jiří Paroubek se včera ostře postavil proti záměru některých senátorů, kteří se chtějí připojit ke stížnosti dvou tisíc majitelů domů a obrátit se k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Ti hodlají podat stížnost na Českou republiku kvůli deregulaci nájmů.

Paroubek na Slovensku reagoval na záměr senátorů pro Právo slovy: „Ti pánové si neuvědomují, co činí.“ Zdůraznil, že vláda již připravila zákon, podle něhož má dojít během několika let k deregulaci nájemného za předpokladu sociálních kompenzací. Poznamenal ale, že pokud by záležitost ve Štrasburku byla projednána dříve, než projde návrh zákona legislativním procesem, mělo by to pro Česko nepříjemné důsledky. Přesto premiér věří, že soud případně přihlédne k tomu, že ČR má zájem nájemné řešit.

Podle předsedy lidovců Miroslava Kalouska mají na stížnost právo majitelé domů i senátoři. „Jsou-li to hlavně senátoři za ODS, musím ale podotknout, že kdyby ODS v polovině devadesátých let nebránila deregulaci nájemného, máme už dávno deregulováno,“ uvedl Kalousek. Ironicky dodal, že se KDU-ČSL v koalici s ODS snažila o deregulaci stejně úspěšně jako v koalici s ČSSD.

„Je to zoufalý pokus“

Místopředseda ODS Ivan Langer označil na dotaz Práva stížnost za „poslední zoufalý pokus narovnat pokřivené vztahy v situaci, kdy vláda o problému ví osm let a nic s tím úmyslně nedělá, strká hlavu do písku“. Langer očekává, že vzhledem k blížícím se volbám „sociální demokracie zase bude věrna svému slibu rozdávat všechno všem a tedy nebude dělat nadále nic“.

„Nestačím se divit. Všichni jsme složili slib, že budeme vystupovat v zájmu České republiky, ale senátoři to tímto krokem neplní. Připadá mi to, že se chtějí zviditelnit,“ řekl Právu místopředseda sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj František Beneš (KSČM). Podle něj by senátoři měli podat návrh zákona, když se jim něco nelíbí, než si stěžovat u soudů.

K osmi senátorům, kteří spolu s majiteli domů podají stížnost do Štrasburku, se podle informací Práva ještě připojili Vlastimil Sehnal (ODS) a Jitka Seitlová z klubu Sdružení nezávislých kandidátů. Z deseti senátorů je tedy už šest z ODS.

Právo, 8. června 2005