Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ODS nevidí důvod k oslavám

[31.05.2005]

Evroská unie

ODS nevidí důvod k oslavám

Francie zamítla referendem tzv. euroústavu.

Francouzské zamítnutí euroústavy vyvolalo spor na české politické scéně. ODS dokument označila za mrtvý, takže jakákoli snaha jej projednat je mrhání časem. S tím představitelé vládních stran nesouhlasí.

Místopředseda strany Ivan Langer Právu řekl: „Považuji další trvání na tom, aby se pokračovalo v ratifikaci za absolutně zbytečné marnění času, energie a peněz.“ Pokud podle něj platí pravidla hry a ústava musí být schválena všemi 25 státy Unie, rozhodnutím Francie proces končí. „Je to výzva přehodnotit evropskou integraci a její podstatu a vrátit se ke smlouvě z Nice,“ řekl Langer, který loni hlasoval proti vstupu Česka do EU. Na dotaz, zda občanští demokraté francouzské NE slavili, Langer odpověděl: „Ne. Já nevidím důvod k oslavám. Od začátku jsem se díval na evropskou ústavu jako na slepou uličku.“ Podle místopředsedy ODS politické scéně uškodila „hysterie, která provázela vystoupení fanatických zastánců evropské ústavy vůči těm, kteří zastávali rezervované postoje“.

Také předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), který se nedávno vyslovil pro „měkké ANO“ euroústavě, soudí, že zamítavý postoj Francie znamená konec ratifikačního procesu. Míní, že politický realismus vede nyní k zamyšlení, jak nově uspořádat EU tak, aby byla zaručena rovnost všech jejích členů. „Vize a projekty některých europolitiků musejí být nahrazeny ekonomickou svobodou a rozvojem a prohlubováním společného trhu,“ míní. Projekt jednotné Evropy podle něj trvá, ekonomická spolupráce má dostačující pravidla.

Svoboda: vyčkejme rozhodnutí Unie

Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) k názoru ODS uvedl: „Náš návrh, a je to i pozice KDUČSL, je vyčkat strategického rozhodnutí Unie. Na tato témata nelze střílet od boku,“ řekl novinářům v Hradci Králové. „Bylo by chyba udělat nějakou rychlou zkratkovitou reakci pár hodin po výsledku referenda. Situace je tak vážná, že podle mého vyžaduje, aby se tím zabývala Evropská unie, nejlépe Evropská rada,“ řekl Svoboda s tím, že odmítnutí ústavy není problémem pouze francouzským, ale celoevropským.

Komunisté nejsou v zásadě proti euroústavě, ale domnívají se, že by mohla být lepší, a proto současnou její podobu vesměs odmítají. Výsledek referenda ve Francii je nepřekvapil, ale liší se v názorech, zda by Česko mělo pokračovat v ratifikaci.
„Myslím si, že by měla být dána občanům České republiky šance vyjádřit se,“ řekl včera Právu šéf poslanecké frakce Pavel Kováčik. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš míní, že francouzské NE vážně ohrožuje ratifikaci. „Rozhodnout se ale musí na úrovni premiérů vlád členských zemí celé pětadvacítky, jestli se ratifikace zastaví, nebo nikoliv,“ uvedl.

Právo, 31. května 2005