Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Otázka dne

[05.05.2005]

Policie

Otázka dne

Prvomájový mítink KSČM

Moderátor (Martin Drtina):

Jak už jsme informovali, branně bezpečnostní výbor Sněmovny by se dnes měl, nebo dnes by měly být interpelace ministra vnitra Františka Bublana a to kvůli prvomájovému mítinku KSČM, kdy policie provedla akci proti antikomunistickým aktivistům. Stínový ministr vnitra Ivan Langer je u našeho telefonu, z Občanské demokratické strany. Dobré jitro.

Host (Ivan Langer):

Hezká ráno přeji.

Moderátor (Martin Drtina):

Ministr vnitra František Bublan Radiožurnálu řekl, že zásah na Letné byl podle jeho informací oprávněný, otázkou ale je, do jaké míry byl přiměřený. Jaký je váš komentář?

Host (Ivan Langer):

Takto přesně myslím otázka stojí. A i já jsem ve stejné situaci jako řada občanů, kteří viděli pouze záběry televizních kamer a logicky si kladou otázku, zda policie opravdu musela vůbec zasahovat, a pokud ano, zda ten zásah byl přiměřený. A například zda bylo třeba, aby se do toho zásahu angažovali i policisté v civilu, stačilo tedy, aby zasahovala pořádková policie.

Moderátor (Martin Drtina):

Kde je podle vás, jako podle člověka, který se bezpečnostní tématikou zevrubně zabývá, ona míra přiměřenosti zásahu v takových případech?

Host (Ivan Langer):

To je velmi těžké posoudit takto na dálku a já nechci jen tak kritizovat policii za každou cenu. Nicméně, určitě platí, že žijeme v demokratickém právním státě a musíme všichni dodržovat zákony. Současně ale také platí, že zásah policie musí být na jedno straně dostatečně razantní, ale adekvátní a přiměřený dané situaci. A z toho, co dosud vím a připouštím, že to je málo a proto chci vědět více, soudím, že ten zákrok přiměřený nebyl.

Moderátor (Martin Drtina):

Jaké konkrétní dotazy chcete ministru vnitra Bublanovi položit?

Host (Ivan Langer):

Přinejmenším tedy dotazy konkrétní, týkající se této akce, zda zákrok byl přiměřený, zda celá akce z pohledu pořádkové služby nebyla podceněna, proč zasahovali policisté v civilu, proč nebyla tedy přítomna pořádková policie, proč policisté se nelegitimovali, když o to byli žádáni. A současně s tím ale souvisí obecně otázka, zda naše policie a státní zastupitelství dokáže postihovat stejně přísným metrem všechny formy extremismu, tedy toho tak zvaně pravicového, ale i ten levicový.

Moderátor (Martin Drtina):

Je částečným důvodem pro vaše interpelace i to, že k tomu zásahu došlo na mítinku, pořádaném Komunistickou stranou Čech a Moravy?

Host (Ivan Langer):

Ono to má docela symbolický charakter, neboť na mítinku komunistů je policií zatčen antikomunista. A tady, říkám, všichni musíme dodržovat platné zákony, nicméně několik dnů předtím se Praha stala centrem všech komunistů z celého světa, a opravdu si kladu otázku, zda policie a státní zastupitelství důsledným způsobem naplňuje ustanovení paragrafu 260 trestního zákona, tedy podpora a šíření hnutí, směřujícího k potlačování práv a svobod člověka, a obávám se, že nikoliv.

Moderátor (Martin Drtina):

Stále se ale bavíme na základě odvysílaných, upravených, sestříhaných televizních záběrů. Máte, pane místopředsedo a stínový ministře, ještě nějaké indicie, které posilují důvod k interpelaci?

Host (Ivan Langer):

Já jsem vždy říkal, že vycházím z informací z tisku a proto jsem nedělal žádný razantní závěr, jen jsem sdělil, že mám zájem a považuji za potřebné, aby ministr vnitra osvětlil do detailu ten zásah policie. Od té doby se mi ale ozvalo mailovou poštou celá řada občanů, kteří buď reagují na tu událost, nebo někteří z nich také byli na Letné přítomni, takže ten zájem je velký a já jsem pořád optimista, že pan ministr nebude nic zatloukat, že se policie k tomu férově, otevřeně, korektně postaví a pokud shledá, že zákrok nebyl adekvátní, nebyl přiměřený, potom příslušné viníky potrestá.

Moderátor (Martin Drtina):

Práci policistů a ten záznam, natočený při zásahu, zkoumá policejní oddělení kontroly a stížností. Nechcete radši počkat na jeho stanovisko?

Host (Ivan Langer):

Já jsem ve stejné situaci jako vy a celá řada občanů a já bych chtěl znát v tuto chvíli stanovisko ministra vnitra, třebaže bude obsahovat názor - v tuto chvíli probíhá šetření, nemohu vám odpovědět - potom budu vědět, že budu interpelovat příští týden nebo ten týden následující.

Moderátor (Martin Drtina):

Není tedy v tom, řekněme, relativizace důvěry v policejní oddělení kontroly a stížností?

Host (Ivan Langer):

Určitě ne, určitě ne. Ale ten zásah měl paradoxně tak velký, symbolický charakter, že není prostě možné se tvářit, že se nic nestalo a v tomto smyslu také já formuluji a budu formulovat svou interpelaci.

Moderátor (Martin Drtina):

Pane místopředsedo, děkuji za odpovědi. Na slyšenou.

Český rozhlas, radiožurnál, 5. května 2005