Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Ivan Langer: Technokratický kabinet může vést i Kohout

[14.04.2005]

Politika obecně

Ivan Langer: Technokratický kabinet může vést i Kohout

Návrh generální dohody

LN: Jak vypadá váš návrh generální dohody?
Počítáme se vznikem naprosto technokratické, úřednické vlády, která by měla na základě dohody politických stran jasně definované vládní priority. My jsme dvě z těchto priorit řekli. Podle nás to je přijetí zákona o jednorázovém referendu o euroústavě a druhá pak je úprava ústavy ve smyslu rozpuštění sněmovny. Další věci by byly opravdu technicistní.

LN: Jednali jste s někým o tomto návrhu? Předjednávali jste to například s lidovci?
Ne, s nikým jsme to nepředjednávali. Věřím, že to je klíč k řešení krize, která tady vládne několik měsíců. Před jednáním koaličních špiček (včera odpoledne pozn. red.) chceme všem šéfům politických stran generální dohodu rozeslat, aby ji měli k dispozici.

LN: Kdo by měl stát v čele této vlády? Dovedli byste si představit v roli premiéra0 diplomata Jana Kohouta?
Pokud by to byla jen technokratická vláda, tak v jejím čele může být i Kohout. A to jakkoli je to problematická osoba. Jestli totiž někdo vstupuje v roce 1986 do komunistické strany, že prý cítí závan pražského jara, tak to tedy opravdu nevím.

LN: Ale Kohout nebyl sám, kdo v této době vstoupil do KSČ. Vlastimil Tlustý z ODS udělal v té době totéž.
No, ano. Ale on není designovaný ministerský předseda. A není víc než předseda poslaneckého klubu ODS. To je přece jen rozdíl.

LN: Kdo by jmenoval ministry podle vaší generální dohody? Chtěli byste, aby je určila ODS?
To je předčasné. Zatím jsme se tím nezabývali. Opakuji, že náš návrh je čisté řešení. Nebyla by to ani Tošovského vláda. byla by to pouze technokratická vláda, jejímž úkolem by byly dvě základní věci, které jsme jmenovali. Tedy euroústava a předčasné volby. A potom běžná administrativa.

Ivan Langer, stínový ministr vnitra ODS, 14. dubna 2005