Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Přepisy diskuzí / Diskusní pořad televize Nova "7"

[06.03.2005]

Politika obecně

Diskusní pořad televize Nova "7"

Vládní krize

Moderátor (Martin Veselovský):

Konec vládní krize? Role prezidenta v ní a exkluzivní rozhovor s premiérem Grossem. Dobré poledne, dámy a pánové. Taková jsou tři témata dnešní Sedmičky. Vládní krize se podle všeho po sedmi týdnech blíží ke svému konci. Naši volení a jmenovaní zástupci se ocitají v katarzi. My, občané, jsme možná rozčarováni. Nastal oddechový čas, který potrvá do sjezdu české sociální demokracie. Tedy příští tři týdny. Co nastane po letošních Velikonocích, zatím nikdo neví. O tom, se dělo doposud budu dnes hovořit ve studiu s těmito hosty. S předsedou sociálně-demokratického poslaneckého klubu Michalem Krausem, dobrý den.

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Dobré poledne.

Moderátor (Martin Veselovský):

S místopředsedou sněmovny a Občanské demokratické strany, Ivanem Langerem. Dobrý den.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Dobrý den, přeji.

Moderátor (Martin Veselovský):

A z olomouckého studia s předsedou senátorského klubu Křesťanské a demokratické unie Československé strany lidové Adolfem Jílkem. Dobrý den.

Adolf Jílek /KDU-ČSL/, předseda senátorského klubu:

Dobrý den do Prahy i vám, televizním obrazovkám.

Moderátor (Martin Veselovský):

V dnešní Sedmičce mám pro vás připraven exkluzivní rozhovor s premiérem Stanislavem Grossem, který jsem s ním natočil těsně po skončení včerejšího zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD. Ovšem, zatím posledními body v itineráři probíhající politické krize bylo právě zasedání ÚVV a večerní televizní vystoupení premiéra Stanislava Grosse.

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD:

Chci se taky omluvit svým spoluobčanům, naší veřejnosti, za to, že jsem vůbec dopustil to, co vzniklo. Tj. pro veřejnost dnes již naprosto nesrozumitelnou směsici faktů, polopravd, ale také vyložených lží.

Tímto prohlášení zahájil Stanislav Gross dnešní zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD. A i když se ozývaly hlasy, že by měl sám okamžitě odstoupit.

Oldřich Průša, člen ÚVV ČSSD:

Úřadující předseda by měl funkci opustit bez toho, aby bylo třeba jakéhokoliv hlasování.

Tři čtvrtiny širšího vedení ČSSD Grosse nakonec podpořily. Proti bylo jen 27 delegátů.

Zuzana Domesová, členka ÚVV ČSSD:

Já nemám důvod mu nedůvěřovat.

Podporu získal Stanislav Gross i přesto, že jeho omluva nebyla příliš konkrétní a dosud řadu věcí nevysvětlil. Například, kde vzal na luxusní byt, z čeho chtěla jeho žena Šárka už brzy splatit pětimilionový úvěr, nebo jak je jeho rodina propojena s obviněnou podnikatelkou Libuší Barkovou. Někteří sociální demokraté si ale myslí, že by už Gross neměl kandidovat na šéfa ČSSD.

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD:

Vyloučit to nemohu, ale v tento okamžik neměním nic na svém dosavadním rozhodnutí.

Mnohem víc, než Grossova aféra, dnes ale sociálním demokratům leželi v žaludku lidovci.

Ivo Palouš, člen ÚVV ČSSD:

Žádný Kalousek nám nebude diktovat, co máme dělat.

Josef Nekvapil, člen ÚVV ČSSD:

Mě se nelíbí, že lidovci nás v podstatě vydírají.

Zdeněk Škromach, minstr práce a místopředseda ČSSD:

Kalousku, chceš, nechceš, koukej zmizet! Jestliže se ti to nelíbí s náma, nemusíš v té vládě být!

Miroslav Kalousek, předseda KDU-ČSL:

Moje práce je práce předsedy křesťanských demokratů, patří nehodnotě toho hloupé osobní útoky.

ČSSD si dokonce odhlasovala, že vládní krize dneškem skončila. Lidovci ale mají jiný názor.

Miroslav Kalousek, předseda KDU-ČSL:

Ten problém není vyřešen.

Sociální demokraté se dnes obuli také do prezidenta Václava Klause.

Jiří Paroubek, ministr pro místní rozvoj, člen ÚVV ČSSD:

Václav Klaus se v posledních týdnech chová především jako čestný předseda ODS, a nikoliv jako ústavní prezident.

Někteří Václavu Klausovi vyčetli, že ani on nikdy pořádně nevysvětlil, jak to bylo před lety s financováním ODS.

Václav Grulich, člen ÚVV ČSSD:

Ještě dodneška má za nehty špínu, kterou se tam nabrala odéeska za jeho vedení.

Telefonuje Petr Nečas, první místopředseda ODS:

Je to ubohý pokus odvést pozornost především od toho, že pan předseda vlády se stal nedůvěryhodným.

Prezident Václav Klaus, který je v této chvíli ve Spojených státech, dnes po svém mluvčím vzkázal, že se k průběhu ani výsledkům dnešního jednání ČSSD nebude vyjadřovat.

Moderátor (Martin Veselovský):

Tak, berme tento šot jako takový úvod do toho, co se děje teď, zejména v posledním týdnu, nebo respektive v posledních dnech. Ale vraťme se k tomu, co jsme asi viděli pravděpodobně všichni, a viděla to i drtivá většina národa, to znamená včerejší večerní vystoupení premiéra Stanislava Grosse. Co to vlastně, pane poslanče, pan premiér udělal? Co to bylo za vystoupení, co tam říkal? Přečtěte mi to nějakým způsobem.

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Tak, já si myslím, že vystoupení kohokoliv z nás by si měl přečíst především každý z nás sám. Já mám za to, že pan premiér chtěl jednoznačně dát najevo, že se dopustil určitých chyb. Dopustil se určitých nešťastných výroků. A v podstatě, domnívá se, že to mohla být jedna z příčin té současné situace, která na politické scéně existuje, a na základě toho se omluvil a vyjádřil názor, že v tuto chvíli si uvědomuje, že chyb se dopustil. Ale současně, a to byla druhá část toho vystoupení, si také uvědomuje, že je premiérem, že by vláda měla vládnout, a že má vláda přece jenom důležité úkoly, které jsou daleko důležitější, než naše vzájemné rozmíšky.

Moderátor (Martin Veselovský):

Pane senátore, vy považujete to vystoupení, omluvu, za dostatečnou?

Adolf Jílek /KDU-ČSL/, předseda senátorského klubu:

Já nevím, jestli to byla omluva, ale nebyla to určitě omluva k nám. Byla to omluva k občanům, nevím, ke kterým. A nechám na těch, kterým byla určena, aby si ji přečetli. Já jsem ji vnímal spíš jako omluvu za nešikovnost. A to si myslím, že není omluva.

Moderátor (Martin Veselovský):

Pane poslanče, vy jste četl to vystoupení jak?

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

To je právě ten problém, že já jsem očekával, že předseda vlády, tedy nejenom, že se omluví veřejnosti, ale zejména, že předloží jasné, konkrétní a srozumitelné vysvětlení všech těch pochybností, které provází ten způsob, jakým získal vysokoškolské vzdělání. Způsob, jakým získal on peníze na financování svých soukromých věcí. Pochybnosti související s jeho napojením na osobu, která je podezřelá, že vydělává peníze na prostituci. A bohužel, tam byla omluva, nebo náznak omluvy, pouze za to, co říkal. Nikoliv za to, co v minulosti dělal. A na mne to vystoupení dělalo zvláštní dojem, jako směsice prázdných frází, cizích slov, kterým řečník mnohdy ani sám nerozuměl. A zejména z toho vyplynulo absolutní nepochopení reality, ve které se nyní nacházíme. A to bez ohledu na to, jestli si přejeme předčasné volby, nebo nepřejeme předčasné volby. Drtivá většina české veřejnosti říká: "Stanislav Gross musí odejít!". A to nepochopení této reality mi, bohužel, až příliš připomněla vystoupení jiného funkcionáře předlistopadového a pro mne to nebyl ani tak projev Stanislava Grosse, jako bývalého generálního tajemníka Milouše Jakeše.

Moderátor (Martin Veselovský):

Tak! Berme to, pane poslanče, jako takový nástřel, jako bonmot.

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Já si myslím, že nerozumí bonmoty, nerozumí ani to, jestli v politice h. Hovoří o tom, že drtivá většina občanů si přeje to, či ono. Já mám za to, že můžeme se samozřejmě orientovat podle určitých průzkumů veřejného mínění, které ale, a to chci podtrhnout, vycházejí z toho, co se občané dozvědí. Protože, pokud bych já věděl jenom to, co vědí občané, tak bych se také rozhodl, že premiér je nedůvěryhodný. Ale protože vím skutečnosti ....

Moderátor (Martin Veselovský):

Počkejte, poslouchejte, to je důležité. Vy toho víte víc?

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Ano, protože já vím skutečnosti, které jsou opravdu pravdou. To znamená, ne fámy, ne dohady, ne pomluvy, ne určité spekulace, které se objevily v novinových článcích.

Moderátor (Martin Veselovský):

Nechci vás teď pasovat na nějakého velkého obhájce vašeho pana premiéra, i když bych asi pravděpodobně mohl. Ale, tak řekněte nějaké skutečnosti, které by byly více průkazné. Nemusíte přesvědčit zrovna tady pana místopředsedu sněmovny, to se vám těžko asi podaří. Ale zkuste ..

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Já bych také vyslechl jasná fakta, a to jasné vysvětlení.

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Ano. Přátelé, pokud byste opravdu chtěli, abych vysvětlil a doložil, že na té věci není nic nečestného, nic nezákonného, tak byste mi tedy nedávali dvě minuty v tomto pořadu, ale dali byste mu dvě hodiny, abych tady mohl malovat na tabuli, abych ty věci skutečně vysvětlil. To je ten základní problém.

Moderátor (Martin Veselovský):

Máme dneska 65 minut, jste na to tři, tak si to rozdělme.

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Ano, ale já si myslím, že právě tady není dostatečný prostor na to, za prvé. Za druhé, já hovořím o tom, že ty skutečnosti, které jsou, zcela jednoznačně dokazují, že premiér se nedopustil ničeho nezákonného, ničeho nečestného, ničeho nemorálního. Byl nešikovný. Ale já si myslím, že pokud takovýmto způsobem dojdeme za každým z nás, já bych také mohl říct tedy panu kolegovi Langerovi, že dodnes také dostatečně nevysvětlil okolnosti, které se týkají určitého golfového klubu. A mohli bychom takhle hovořit o dalším a dalším, protože toto není médium k tomu, abychom tady mohli vysvětlovat, dokládat, argumentovat. Pokud někdo se něčeho nezákonného dopustil, nechť to rozhodne soud o tom, že to tak bylo. A soud má informace z obou stran. Tady, bohužel, jsou pouze jednostranné informace.

Moderátor (Martin Veselovský):

Pane poslanče, já v žádném případě tímto pořadem nechci suplovat rozhodování soudu. Na druhou stranu, dívají se ...

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

V tom případě se tady nemůžete dobrat pravdy.

Moderátor (Martin Veselovský):

No, i přesto, tento pořad je koncipován jako debata dvou, v tomto případě tří, volených zástupců deseti milionu českých občanů, kteří vysvětlují, jakým způsobem nakládají s věcmi veřejnými. A já jsem přesvědčen o tom, že otázky týkající se toho, o čem tady mluvíme, jsou přesně jaksi ....

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Já se nedomnívám, že tady hovořím o tom, jak kdo z nás nakládá s věcmi veřejnými. My se tady bavíme o určitých spekulacích, které v uplynulých dnech a týdnech proběhly, a které, ať je Stanislav Gross jakkoliv vysvětloval, tak prostě neustále jsou označované za nedostatečné. To, že se tady objevil důkaz toho, že mluví pravdu, tak tento důkaz někdo spálil. A ten někdo je shodou okolností člověk, který byl na všech kongresech ODS. To je zajímavá skutečnost. Nicméně, v této chvíli neexistuje důkaz, aby Stanislav Gross doložil to, že je to pravda. Takže, v tuto chvíli skutečně se bavíme o něčem, co není možné dokázat. A já znovu říkám, pokud bych vycházel z těch informací v tisku, jako občan bych se taky rozhodl tak, jak se dneska občané rozhodují. Ale pokud bych měl skutečné informace, skutečně pravdivé, objektivní z obou stran, pak bych se rozhodl zcela opačně.

Moderátor (Martin Veselovský):

Vaše reakce, pane Langere?

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

My hovoříme o důvěryhodnosti té osoby. A předseda vlády je symbol celé České republiky. Kdyby tento problém byl problémem jenom Stanislava Grosse, řekl bych: "Je to jeho věc!". Kdyby tento problém byl jenom problémem sociální demokracie, řekl bych: "Je to vaše věc!". Ale Stanislav Gross je předseda vlády. A jak tento problém vrhá strašně špatné světlo na celou Českou republiku, na každého člověka, který tady žije, protože optikou Stanislava Grosse se zahraničí dívá na nás. Já bych vám mohl citovat zahraniční média, kdy dokonce v Indii píší o České republice a o problému Stanislava Grosse. A ten problém přec existuje ...

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Ale to si přečetli v médiích.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

A tam Stanislav Gross měl dostatek příležitostí všechno vysvětlit. Víte, že ODS nevytáhla do svaté války proti němu. A čekali jsme trpělivě, dávali jsme mu příležitost, aby to vysvětlil. A ty pochybnosti, jakým způsobem získal vysokoškolské vzdělání. Jak je možné, že člověk, který absolvuje speciální zkoušku z právnické němčiny, neumí říct německy skoro ani dobrý den. Ty pochybnosti, kde vzal peníze na byt, dostavbu bytu, vybavení bytu, peníze na podnikání své manželky, které řádově jdou do milionů Kč. Zejména to propojení na paní Barkovou, která vydělává peníze na prostituci. Pane kolego, to je přeci opravdu o důvěryhodnosti této osoby. A Stanislav Gross měl tisíc a jednu příležitost to jasně vysvětlit, a on to neudělal.

Moderátor (Martin Veselovský):

Pane poslanče, jestli dovolíte, já tady budu poněkud fungovat jako hlásná trouba našich diváků, od toho tady taky nakonec jsem. Možná ta poslední výtka, kterou adresoval směrem k sociální demokracii pan poslanec Langer týkající se právě oné dámy Barkové, která alespoň z letmého pohledu se pohybuje minimálně v šedé zóně mezi legálním a nelegálním.

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Já jsem paní Barkovou v životě neviděl, ale nicméně to, co jsem si o ní přečetl, nejsou věci, které by mě znepokojovaly. To, že je dneska soudně stíhaná, kolik lidí je v tuto chvíli soudně stíhaných? Když vy jste stínový ministra vnitra, tak víte, že cosi jako presunkce neviny existuje. Ale pokud bychom měřili všem stejně, takových stíhaných osob je tady celá řada. Například pan evropský poslanec Železný. Vy jste byli na jeho šedesátinách, včetně pana prezidenta. Je tady celá řada jiných stíhaných osob. To je věc, která je nedůvěryhodná apriori.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Pane poslanče vy začínáte ukazovat prstem na toho a na toho. Tím, prosím, neodpoutávejte pozornost od podstaty věci. A vy si na ústředním výboru můžete odhlasovat, že problém neexistuje. Vy si můžete odhlasovat, že venku je léto, a je tam třicet stupňů vedra. To nic nemění na situaci, když se podíváte z okna, vidíte všude kolem spoustu sněhu a obrovskou zimu. Prostě, sociální demokracie, a bohužel, to dopadá na celou Českou republiku. A optikou Stanislava Grosse se dívá veřejnost zahraniční na nás a myslí si, že vy, já, jsme stejní jako Gross. A já věřím, že nejste stejný Gross, vy také ne a já určitě také ne. A tady se dostáváme k té klíčové věci, a to je přesně ta důvěryhodnost celé České republiky, která je vážným způsobem ohrožena, nebo poškozena.

Moderátor (Martin Veselovský):

Pojďme ještě k jednomu faktu, který tady pan poslanec Kraus zpochybnil. Pane senátore, vaše strana byla stranou, která tuto krizi, nechci říct, spustila, ale možná eskalovala. A tím spouštěcím bodem bylo právě jaksi, snad partnerství, nebo vztahy s onou dámou Barkovou. Vy tedy pravděpodobně disponujete asi nějakými dokumenty, které by například pana poslance Krause přesvědčily o tom, že ona je opravdu spojena s tou spíš černou zónou?

Adolf Jílek /KDU-ČSL/, předseda senátorského klubu:

Tak, já myslím, že tady nebyla krize a krize není. Je tady problém, ten problém se jmenuje pan Stanislav Gross a jeho rodina a jeho rodinné vazby. Pokud by to byl problém pouze Stanislava Grosse jako fyzické osoby, tak se nás to nedotýká. Bohužel, pan Stanislav Gross je předsedou této vlády a my jsme součástí této vlády, a v tom případě se tento problém nás dotýká a my doufáme, že ten problém sociální demokracie umí vyřešit.

Moderátor (Martin Veselovský):

Pane senátore, vy jste mě asi úplně dobře nerozuměl. Já jsem se ptal na úplně konkrétní věc. Pojďme se odrazit od oné omluvy pana premiéra, ve které jaksi, omluvě, za kontakty s paní Barkovou nezaznělo vůbec nic, tak se ptám, jestli, vzhledem k tomu, že vy jste velice poukazovali na to, že tento moment byl pro vás velice klíčový, pro stranu lidovou, tak to asi je dostatečné. Je to vysvětleno, bylo to všechno čisté. Nebo ne?

Adolf Jílek /KDU-ČSL/, předseda senátorského klubu:

Pokud vím, tak zatím nikdo nic nevysvětlil.

Moderátor (Martin Veselovský):

Tak, ještě jednou se zeptám, pane senátore. Znáte nějaké důkazy, řekněme, napsané na papíře, velice průkazné, které byste například panu poslanci Krausovi, nebo, nedej Bože, celé veřejnosti mohl předložit o tom, že paní Barková je opravdu spojená s prostitucí?

Adolf Jílek /KDU-ČSL/, předseda senátorského klubu:

Ale ani já, ani KDU-ČSL důkazy nesbírala, nevlastní. My jsme vycházeli pouze ze situace, která se postupně vyhrocovala. A zahájil ji pan premiér svými nešťastnými výroky.

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Nezlobte se na mě, ale já si myslím, že pan senátor jednoznačně dokládá to, co já říkám. My se neustále pohybujeme v jakési šedé zóně dohadů, spekulací, informací, které nikdo nemá, které někde někdo četl. Já jsem si nedávno přečetl v jistém deníku, že se paní Barkové vyčítá, že za 8 let vydělala 19 milionů Kč, což je jakýsi důkaz toho, že zřejmě podniká nekalým způsobem. Ale já znám celou řadu lidí, kteří za mnohem kratší dobu vydělali miliardy. A jsou to dnes lidé, kteří se hlásí třeba k ODS. Já znám například jednu účetní operaci, díky které jistý golfový klub během jedné finanční operace vydělal 13 milionů Kč na úkor jedné kampeličky. A pod tou finanční operací kromě jiných je podepsán i pan kolega Langer. To přece nejsou věci, které v tuto chvíli, jsou věci, které by měly být zpochybněné, nebo které v tuto chvíli jsou nedůvěryhodné. A za další, je zcela zřejmé, že protože vznikly určité pochybnosti, paní Grossová jednoznačně označila, že své podnikání s paní Barkovou ukončila. Tak co ještě více chcete po rodině Grossových?

Moderátor (Martin Veselovský):

Na mě se nedívejte. Já jsem hlásná trouba.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Já si myslím, že ukončení podnikání není odpovědí na ty pochybnosti, které tady existují. Na to, že paní Barková má až příliš blízko k jednomu nevěstinci, přinejmenším ho pronajímá. Současně také jsou vážné pochybnosti o tom, jakým způsobem může na jedné straně paní Grossová založit firmu. Zeptejte se podnikatelů. Založíte firmu, za 14 dnů máte rázem pětimilionový úvěr, za který vám ručí právě tato osoba. A když už chcete, pane kolego, na někoho kydat špínu, zkuste si zamést před vlastním prahem. Já také nepoužívám takové argumenty a pseudoargumenty, jaké se snažíte vytáhnout vy. Také vám nepřipomínám cesty do Afriky a do Ghany a propojování se na osoby, které byly odsouzeny na 10 let trestu odnětí svobody se jménem František Rio. To s tím nesouvisí. My zde řešíme problém důvěryhodnosti předsedy vlády a důvěryhodnosti České republiky. Zkuste se, prosím, zeptat veřejnosti. Já jezdím po mítincích a neustále jsem tázán: "Co s tím uděláte?". A já jim říkám: "Nemůžeme s tím nic udělat, dokud sociální demokracie bude strkat hlavu do písku. Dokud se bude tvářit, že její předseda je důvěryhodnou osobou, která může reprezentovat Českou republiku navenek, potom s tím neuděláme my nic!". A právě proto to nepochopení reality mi připomnělo včerejší vystoupení předsedy vlády jako vystoupení Milouše Jakeše. Nepochopení reality, která je.

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Já jsem nic jiného neočekával, protože ...

Moderátor (Martin Veselovský):

Myslím, že se zasukujete na jednom místě. Já bych to trošku posunul dál, opravdu.

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Dobře.

Moderátor (Martin Veselovský):

Děkuji. Majetková přiznání, nebo respektive, abych to posunul do o něco srozumitelnější roviny, tak bavíte se tady o nějakých jaksi dokázaných, nebo nedokázaných kontaktech. Pomalu to vypadá, jako že vlastně všichni na politické scéně jsou pošpiněni, tak by mohli trošku mlčet, anebo minimálně to moc nevytahovat. Tak se zeptám jinak. Kdy bude možné vidět do finančních a majetkových, řekněme, transakcí, nebo poměrů vás, vás, vás, pane senátore, například i vašeho pana předsedy? Protože, dalo by se toho říci více. Vy vlastníte, pane poslanče, nemovitosti v Olomouci. Za něco jste ji rekonstruoval, byla to určitě nákladná rekonstrukce. Vy, objevuje se to v médiích, možná je to lživá informace, v každém případě, stavěl jste domy svým dětem. Máte poměrně drahé auto. Pane senátore, o vašich majetkových poměrech mě není nic známo. Na druhou stranu by se dalo ptát na majetkové poměry vašeho předsedy. Kdy bude možno vidět do těchto majetkových poměrů? A mělo by být do nich vidět, podle vašeho názoru? Pane senátore, povídejte.

Adolf Jílek /KDU-ČSL/, předseda senátorského klubu:

Takže, majetkové poměry politiků, kteří jsou v exekutivě, by měly být především těm, kteří je volí, a kteří je instalují, známy z toho důvodu, aby nevznikaly pochybnosti o jejich možném propojení se zločinem, nebo s nekalými živly.

Moderátor (Martin Veselovský):

To znamená, že ve vašem případě jenom voličům vašim? Ne třeba mě?

Adolf Jílek /KDU-ČSL/, předseda senátorského klubu:

Já myslím voličům, jako všeobecně voličům. To znamená všem občanům. Ano. Ale nevidím důvod, aby se otvíraly jaksi daňová, nebo přiznání majetková všech politiků, včetně politiků na komunální úrovni, protože tam už se dostáváme do jiných střetů. A bohužel, tyto zákony, které byly připraveny, teď platí, jsou nešťastné.

Moderátor (Martin Veselovský):

Pane poslanče, kdy bude vidět do vašich majetkových poměrů a finančních?

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Do mých majetkových poměrů je vidět snad zřejmě. Já jsem jeden z těch, kteří se chovají poctivě a pravdivě uvádí své majetkové příjmy v majetkových přiznáních, které uvádíme jako poslanci, a to celou řadu let. Takže, já s tím nemám sebemenší problémy. Já dokonce nemám žádné domy, jak tady říkáte. Já mám jeden dům a hypotéku poměrně významnou. Nemám žádné drahé auto, máme Fabii. Takže, ...

Moderátor (Martin Veselovský):

Znamená to ...

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Takže, moment! Takže, já si myslím, že právě tady se zcela jednoznačně ukazuje, a já už jsem to říkal v minulosti mockrát, že pokud chceme moralizovat politiky, pokud chceme říkat, co mají a nemají dělat, pak se nevyhneme tomu, aby tady byl zcela zřejmý zákon, který definuje, co politik může, co nemůže dělat. A ten zákon sociální demokracie v parlamentu předkládala mnohokrát. A mnohokrát to byla ODS, která ho zabila. Pan místopředseda Langer dokonce protestoval proti tomu, aby tady existovala finanční policie. Hovořil o tom veřejně. Pan místopředseda Langer je jeden z těch, kteří se brání majetkovým přiznáním. Takže, pokud chceme někoho moralizovat, tak pojďme. A pokud chcete hovořit o nějakých stycích s někým, uvědomte si, s kým jste byl na Kilimandžáru, a za co byl odsouzen.

Moderátor (Martin Veselovský):

Znamená to, že zažalujete toto vydání Reflexu z tohoto týdne? Kde napsali, že jste stavěl domy pro své dvě děti?

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Já si samozřejmě myslím, že pokud budou psát novináři tak, jak píše Reflex, tak je to nejjednodušší cesta k tomu, aby ty noviny nikdo nečetl. Já nemám čas na to, abych odstraňoval pitomosti. Mimochodem, já jsem možná jediný z politiků, který před osmi lety v roce 1996 udělal tiskovou konferenci, a tam jsem předložil takový spis dokumentů, které dokládaly veškeré moje majetkové poměry. A je zajímavé, že osm let byl klid, protože jsem jednoznačně doložil, co bylo, a co nebylo. A nyní zase se znovu vytahují věci před tím obdobím, jako by ty dokumenty neexistovaly.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Rozumím. Já jenom drobnou repliku. Pan kolega Kraus je jeden z mála politiků, který byl odsouzen soudem k tomu, aby se musel omluvit za svá neuvážená vyjádření na adresu jiných kolegů. A já vás prosím, dávejte si pozor na to, co říkáte. A hlavně neodpoutávejte pozornost od podstaty věci, která se jmenuje problém důvěryhodnosti Stanislava Grosse. To za prvé. Za druhé ....

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Ano, důvěryhodnost Stanislava Grosse mohou hodnotit pouze ti, kteří jsou s ním příhodní.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Za druhé. K majetkovým přiznáním. Já je podávám pravidelně. Daňové přiznání. Současně také plním všechny povinnosti, které vyplývají ze zákona o střetu zájmů. To znamená, uvádím vedlejší příjmy, vedlejší činnosti. A na rozdíl od Stanislava Grosse, který se v roce 1999 nechal slyšet, že požádá o bezpečnostní prověrku, a byli jsme v minulých dnech svědky toho, že nepožádal proto, že se bál, aby ho jeho podřízení nemohli skřípnout. Já jsem držitelem osvědčení na stupeň přísně tajné. Prodělal jsem bezpečností prověrku. Budu tou prověrkou procházet také. Takže, v tomto smyslu, opravdu nevím, o co tady tomu kolegovi jde ve snaze odpoutávat pozornost od té klíčové teze, a to je Stanislav Gross.

Moderátor (Martin Veselovský):

Abych vás pánové, držme se prosím tématu....

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Pane poslanče, zkuste si dávat pozor na to, co říkáte, protože už jednou jste u soudu byl. Už jednou jste byl odsouzen. Už jednou jste se musel omlouvat.

Moderátor (Martin Veselovský):

Myslím, že, pane místopředsedo, v tomto je jasno. Pane Krausi, dovolíte?

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Já si myslím, že otázka toho soudu je jedna z věcí, která právě ukazuje na to, že v této republice spravedlnost neexistuje. Jestliže někdo prohlásí, že manželka jednoho významného politika ODS pracuje ve firmě ...

Moderátor (Martin Veselovský):

Počkejte, pane poslanče, vy jste zákonodárce a říkáte, že v této zemi neexistuje spravedlnost?

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Ano, ano. Když ....

Moderátor (Martin Veselovský):

To něco vypovídá o vaší práci?

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

No, možná také. Ale jestliže prohlásíte, že manželka jistého politika pracuje ve firmě, která obchoduje s topnými oleji, což se prokáže jako pravda. A soud vás odsoudí za to, abyste se za to omluvil, ....

Moderátor (Martin Veselovský):

Pane poslanče, v těchto papírech se nenachází trestní spis, nebo přestupkový spis.

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Já ....

Moderátor (Martin Veselovský):

Ne, ne.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Ale to je zase zásadní prohlášení typu: Nedá se v této zemi podnikat.

Moderátor (Martin Veselovský):

Pane poslanče, teď ale jsme se dostali úplně někam jinam.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Spravedlnost neexistuje. Potom se člověk musí ptát, co dělala sociální demokracie posledních šest, sedm let? A dávejme si ....

Moderátor (Martin Veselovský):

Pánové, pojďme si dát drobnou pauzu. My máme připraven, ještě abychom se vrátili zpátky k meritu věci. Máme připraven sestřih výroků premiéra Stanislava Grosse, který jde po časové ose a datuje jeho výroky od doby před sedmi týdny, v podstatě až do tohoto týdne. Režie nám ho teď pustí.

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD, z Paříže, 15.02.2005:

Pokud někdo prostě nechce být ve vládě, tak já myslím, že není zapotřebí nikoho k tomu nutit. Takže, je to v tuto chvíli svobodná vůle každého.

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD, 19.02.2005:

Nemůže fungovat vládní tým, ve kterém jsou členové, kteří mají tak zásadní nedůvěru k předsedovi vlády.

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD, 19.02.2005:

Mám povinnost z hlediska správy této země a stability této země vyzvat ministry za KDU-ČSL, pokud mají toto stanovisko, aby opustili vládu. A pokud tak neučiní, navrhnu prezidentu republiky, aby byli z vlády odvoláni.

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD, 23.02.2005:

Očekávám, že ministři za KDU-ČSL podají demisi.

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD, 02.03.2005:

KDU-ČSL se musí rozhodnout, zda chce v koalici pokračovat, či nepokračovat.

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD, 03.03.2005:

Česká strana sociálně demokratická vyjadřuje vůli pokračovat v koaliční vládě s KDU-ČSL a Unií svobody.

Moderátor (Martin Veselovský):

Pane senátore Jílku, zkuste se podívat na celou věc očima člověka, pokud to vůbec alespoň trošku jde, který není zatížen stranickými informacemi, zákulisními informace a čte, tak jak říkal tady pan poslanec Kraus, věci jen z médií. Což ho možná trošku determinuje, ale budiž. Ptám se vás, jak jste se dostali při jednání, nebo skrze co jste se dostali při jednání od výroku: "Očekávám, že ministři za KDU-ČSL podají demisi", k výroku: "ČSSD vyjadřuje vůli pokračovat v koaliční vládě s KDU-ČSL". Tam někde něco je, co ani já, popravdě řečeno, nevidím. Co bylo to, co umožnilo tuto dohodu?

Adolf Jílek /KDU-ČSL/, předseda senátorského klubu:

Tak, za prvé. Je tam dlouhá časová osa. Ten první výrok, ten byl v sobotu, kdy jsme premiérovi oznámili, že mu doporučujeme, nebo žádáme ho, aby odstoupil vzhledem k těmto věcem a žádáme ho, aby vysvětlil ....

Moderátor (Martin Veselovský):

Tohle to víme. Řekněte mi to, co bylo tím úhelným bodem mezi tím, kde se to změnilo? Proč se to změnilo?

Adolf Jílek /KDU-ČSL/, předseda senátorského klubu:

KDU-ČSL navrhla sociální demokracii na závěr v minulém týdnu, že vyhlásíme klid zbraní, aby sociální demokracie nebyla determinována výroky další koaliční strany ve svém předsjezdovém jednání. Protože sjezd každé politické strany je hodnocením minulosti, výzva do budoucnosti. To znamená, jaké bude mít programové další cíle, a jaké kroky. No, a to se na závěr odrazí potom v personálním obsazení jednotlivých funkcí. A protože si myslíme, že ČSSD je suverénní strana, nechceme suverénní straně do tohoto zasahovat. A proto jsme vyhlásili jednostranný klid zbraní, nebo, řekněme, Bobříka mlčení.

Moderátor (Martin Veselovský):

Tak, bobřík mlčení bude trvat tedy do kolikátého? 26., 27., nebo 28. března, kdy proběhne sjezd ČSSD? Co bude potom? Co se bude dít potom z vaší strany? Budete dále požadovat demisi premiéra, pokud jím bude Stanislav Gross?

Adolf Jílek /KDU-ČSL/, předseda senátorského klubu:

My jsme jednoznačně řekli, že dáváme důvěru sociální demokracii, aby tento problém vyřešila. A pochopitelně, termín je dán jejím sjezdem, protože to je její největší a nejsilnější orgán.

Moderátor (Martin Veselovský):

Dovolte mi, pane senátore, vám do toho jenom skočit. Znovu bych poprosil dívat se na celou věc opravdu optikou lidí, kteří neumí politický new speak, neumí ty termíny rozklíčovat. Já se ptám, jestli má lidová strana nějaký plán, co dělat po 28. březnu, pokud bude premiérem Stanislav Gross?

Adolf Jílek /KDU-ČSL/, předseda senátorského klubu:

Pochopitelně, že má plán, ale ten plán sdělíme svému koaličnímu partnerovi až po Velikonocích.

Moderátor (Martin Veselovský):

Znamená to, že vaši voliči, nakonec i vaši nevoliči, a prostě 10 milionů českých občanů, v tuto chvíli nemůže vědět a nesmí vědět, jestli vy po konci března budete požadovat demisi, a to znamená dále protahovat politickou krizi?

Adolf Jílek /KDU-ČSL/, předseda senátorského klubu:

Ne, nesmí, ale v těchto případech, pokud chceme dát čas sociální demokracii, je nevhodné říkat, jak budeme pokračovat, nebo jak budeme postupovat po jejich sjezdu.

Moderátor (Martin Veselovský):

Sám premiér včera přiznal, že minulých sedm týdnů, pokud těch sedm týdnů bereme jako probíhající politickou krizi, vláda nepracovala tak, jak by měla. V podobném duchu se vyjádřili i ministři Bureš a Šimonovský. Mnoho lidí z ulice, teď to berte jako velice s nadsázkou, to je jakýsi jenom můj takový jaksi sběr z pražských ulic, tak má názor, že vláda je paralyzována, a že se to už začíná přenášet i na sněmovnu. Vypadá to, že jste, a teď se obracím na vás, pane poslanče, i na vás, pane senátore, že jste tu krizi nezvládli. A abych použil toho, co řekl Stanislav Gross včera na ÚVV, podlehli jste touze ponechat si na zadcích přilepené židle. Je to tak? Vidíte to tak, pane poslanče?

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Já si myslím, že tak to zcela určitě není. Myslím si, že se v tuto chvíli jedná o vládu a já mám za to, že každá zodpovědná politická reprezentace přece musí dbát, aby v zájmu stability země vláda vládla. Aby tady nevznikl politický chaos, kde by docházelo k daleko horším věcem než k tomu, že vláda třeba po několik dnů, nebo týdnů, nepracuje, jak by pracovat měla v situaci, kdy se řeší krize. Tady je důležité tu krizi dořešit a je potřeba dosáhnout toho, aby vláda skutečně rozhodovala o věcech, o kterých rozhodovat má.

Moderátor (Martin Veselovský):

Těch sedm týdnů toto rozhodovala? Pracovala dobře?

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Tak, já si myslím, že kdyby se stejně informací v médiích objevovalo o tom, co vláda udělala, jako o jiných věcech, které nebyly tak podstatné, tak si myslím, že se dá konstatovat, že vláda pracovala. Možná nepracovala v optimálním tempu, ale zcela určitě pracovala a rozhodovala. Nota bene, Poslanecká sněmovna pracovala v tom období té krize, vlastně tři týdny, projednala více než 100 bodů a projednala je tak, jak by je projednat měla.

Moderátor (Martin Veselovský):

Já tohle to chápu. Na druhou stranu, ve chvíli, kdy na koaličních schůzkách po sobě házíte papíry a smlouvy, tak mi neříkejte....

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Já jsem si toho nevšiml, že by se házely někde papíry.

Moderátor (Martin Veselovský):

Vy jste si toho nevšiml?

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Ne.

Moderátor (Martin Veselovský):

Tak to mi asi někdo nakukal nějakou úplnou lež. To se omlouvám.

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

To je docela možné.

Moderátor (Martin Veselovský):

I přesto jsem to slyšel. Tak, pardon, jenom, pane poslanče, to znamená, že vy takové animozity vůbec nepřitahujete do nějakých jednání ve vládě. Vy ne tedy, ale ve sněmovně.

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Tak, zcela určitě. Já jsem si nevšiml, že bych třeba já a kolega Kalousek, kteří jsme, řekněme, dva nejvyšší funkcionáři rozpočtového výboru, jsme měli takové problémy, které by zasahovaly do řešení věcí, které řeší rozpočtový výbor. Já si myslím, že je potřeba odlišit některé věci. Jsou tady politická stanoviska, která byla hodně daleko od sebe. Počítám, ono to bude ještě dál od sebe. Teď se začala postupně sbližovat. Nicméně, tato politická stanoviska jsou, řekl bych, natolik rozhodující k tomu, aby ty strany byly ochotny spolu spolupracovat, že se nemohou dotýkat toho, aby ten, či onen orgán přestal pracovat. Přece tady je jedna věc. Ano, my teď se bavíme o tom, jestli spolu jsme ochotni dále pracovat. Ale na druhé straně nemůžeme přestat pracovat. Vždyť, pardon, ta vláda, to není jenom těch několik představitelů koaličních stran. Ta vláda, to jsou celé úřady úředníků ministerských, a tak dále. Ti pracují dál a dál bez ohledu na to, jestli se politici dohadují, nebo ne.

Moderátor (Martin Veselovský):

Pane místopředsedo, máte slovo.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Já myslím, že ta krize opravdu ochromila vládu. A vláda skutečně nepracuje, a ta atmosféra se promítá také do Poslanecké sněmovny. Souvisí to s bezprostředně s osobou Stanislava Grosse, s tou důvěryhodností. I s tím, že my jsme politici, kteří jsme placení z daní občanů, a ti od nás očekávají, že budeme odvádět nějakou práci. A ta práce se neodvádí. Klíčové problémy, které stojí před touto zemí, se neřeší. Neřeší se problém gigantických schodků. Neřeší se problém krize ve zdravotnictví. Neřeší se problém nezaměstnanosti. Jinými slovy, já se obávám, že tato krize, která je způsobena kvůli jednomu jedinému člověku a problému jeho nedůvěryhodnosti, dopadá na celou tu zemi, a na každého. Zeptejte se živnostníků, jak se jim žije. Jestli se jim podniká, jestli se jim to líbí, jak se tam vy hádáte, nebo nehádáte.

Moderátor (Martin Veselovský):

Toto můžeme připsat tomu období těch sedmi týdnů?

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Já bych řekl, že nejenom sedmi týdnů. Podle mě to, co teď řešíme, nebo řeší koalice, je jenom další ze sledu kritických situací v průběhu tohoto volebního období. Máme za sebou jednu vládu Špidlovu, ta prodělala několik krizí. Potom další vládu Grossovu. A teď se budeme tvářit, že se vůbec nic nestalo a jede se dál. Vždyť ta vláda není schopna ty problém řešit. Zeptejte se lidí a běžte si s nimi popovídat!

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Ano, pan místopředseda ODS znovu předvedl takovou tu klasickou repliku ODS, kde pod vzletnými hesly nemá žádné argumenty. On tady uvedl dvě věci, na základě kterých vláda nepracuje. Jedna věc, že rostou gigantické schodky. V momentu, kdy vláda minulý týden oznámila, že schodek za uplynulý rok byl nejnižší od roku 2000. Že se dokonce velmi přiblížila ministerským kritériím. Za druhé, hovoří o tom, že se neřeší situace ve zdravotnictví, když na základě opatření, které vláda učinila, například v tomto roce se už ukazuje, že celková nemocnost klesla o jednu čtvrtinu, kdy o 25 procent se snížil počet lidí, kteří přicházejí k lékaři, což jsou věci, které se řeší. Samozřejmě, zdravotnictví v tuto chvíli zdaleka není v optimální situaci. Nicméně, věci se řeší. A mě by zajímaly ty další zásadní věci, které stojí kvůli tomu, že vláda nepracuje. Tak, řekněte aspoň další dvě.

Moderátor (Martin Veselovský):

Tak, řekněte.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Já vám řeknu to zdravotnictví. Jestli je řešení, které připravuje tato vláda, je znárodňování zdravotnických zařízení?

Moderátor (Martin Veselovský):

Pánové moment. Ne, ne. To je téma do další Sedmičky, protože hostem další Sedmičky bude ministryně zdravotnictví.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Pane redaktore, to jsou přesně ta důležitá témata, která očekává společnost, že je budeme řešit. Nebo, že je bude řešit tato vláda. Ta toho není schopna. Mimo jiné toho není schopna kvůli nedůvěryhodnosti jejího předsedy vlády a předsedy ČSSD.

Moderátor (Martin Veselovský):

Já mám pro vás takový návrh, pánové.

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Já jsem říkal dvě a zatím jsem žádné neslyšel.

Moderátor (Martin Veselovský):

Pojďme se domluvit, pane poslanče, nechme panu místopředsedovi oddechový čas na vymyšlení.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Já vám to řeknu hned. Zeptejte se živnostníků, jak na ně dopadá ta minimální daň. Zkuste se zeptat, kolik lidí přerušilo své podnikání.

Moderátor (Martin Veselovský):

Reakce necháme pánové ....

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Jakým způsobem tato vláda pomohla živnostníkům změnami v daňovém systému a podobně.

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

To přeci nesouvisí s touto krizí. Ale vůbec.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

To souvisí s vládou, s její prací ....

Moderátor (Martin Veselovský):

Pojďme teď k jedné věci, která souvisí s touto krizí. Protože, jak už jsem říkal na začátku, já teď poprosím režii o rozhovor, který jsem včera natočil odpoledne po skončení zasedání ústředního výkonného výboru sociálních demokratů s premiérem a předsedou strany Stanislavem Grossem. Záznam je naprosto bez úprav. Uvidíte ho přesně tak, je proběhl včera zhruba ve 13 hodin a 30 minut. Dobrý den, pane premiére.

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD:

Dobrý den.

Moderátor (Martin Veselovský):

Ústřední výkonný výbor české sociální demokracie se v podstatě před několika hodinami usnesl, že vládní krize skončila. Ovšem, na poslední koaliční schůzce bylo řečeno, že lidovci nebudou do vašeho sjezdu, který bude za tři týdny, požadovat vaší demisi. Máte pocit, že i oni by to chápali tak, že vládní krize je u konce?

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD:

Já rozhodně mám právo hovořit za kolegy z KDU-ČSL. Ale sociální demokracie se jasně vyslovila k některým otázkám, které položili naši koaliční partneři na stůl. To vyjádření je poměrně jednoznačné. A já si myslím, že my nemáme právo vystavovat zemi tomu, že tady další tři týdny se bude na něco čekat. V této zemi je zapotřebí, aby se skutečně rozhodovalo, aby vláda vládla, a aby tady jsme nebrzdili rozvoj. Protože já jsem přesvědčený, že podle všech měřitelných parametrů, a to si každý může ověřit, tato země je úspěšná, i díky činnosti vlády. A není možné v tuto chvíli prodlužovat stav, který toto ohrožuje.

Moderátor (Martin Veselovský):

Chápu-li to dobře, tak předchozích sedm týdnů, protože vy jste několikrát i na tiskové konferenci, mluvil o třech týdnech. Z mého pohledu to je sedm týdnů od jaksi prvních signálů vznikající politické krize. Vláda nefunguje nepracuje tak, jak by měla?

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD:

Tak, já si myslím, že určitě to poznamenalo chod vlády, ty týdny, které se nyní odehrávají. A to zas nepřiznat, si myslím, že by nebylo férové. Není to tak, že by nefungovaly úřady, že by vláda nerozhodovala o takových těch běžných věcech. Ale samozřejmě, jsou před námi mnohé koncepční rozhodnutí. Je před námi mnoho strategických rozhodnutí. A z toho pohledu přeci jen ta energie, pokud byla plýtvána v různých koaličních jednáních, dohodách, nedohodách, mediálních výstupech na toto téma, tak samozřejmě to nějakou energii odčerpalo, a ta nemohla být těmito členy vlády věnována k tomu, co si myslím, že je podstatné. A já v tuto chvíli vyzývám všechny členy vlády, aby se vrátili k tomu, kvůli čemu jsou v té vládě. Tj. k práci, protože to je to, co od nás veřejnost očekává.

Moderátor (Martin Veselovský):

Ještě jednou se zeptám. To, že se sociální demokracie rozhodla, že vládní krize skončila, je rozhodnutí české sociální demokracie, které nebylo nějak konzultováno s koaličními partnery. To znamená, že nevylučujete, že oni to uvidí jinak?

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD:

Já nemohu hovořit za KDU-ČSL. Já říkám, že sociální demokracie se chce soustředit na to, co od nás veřejnost očekává. Na práci, a nikoliv takové to hašteření.

Moderátor (Martin Veselovský):

Pane premiére, vy jste se i na začátku zasedání ÚVV omluvil, abych citoval téměř přesně za některé výroky, a za to, že jste dopustil, aby vznikla takováto politická krize. Tak já se zeptám ještě jednou. Za co jste se omluvil?

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD:

Tak, určitě jsem se, za prvé, si myslím, že při tom zpětném pohledu člověk dneska vidí řadu chyb, kterých se dopustil.

Moderátor (Martin Veselovský):

Zkuste být konkrétní.

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD:

Tak, určitě jsem měl být v některých věcech trochu prozíravější. Určitě jsem měl na některé věci třeba více dohlédnout. Neměl jsem být možná tak důvěřivý. To je jedna rovina toho.

Moderátor (Martin Veselovský):

Pardon, že vám skáču do řeči. Zkuste být přece jenom konkrétnější. Teď budete mluvit téměř k milionu diváků, kteří by možná ocenili něco více konkrétnosti v eventuální omluvě.

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD:

Ale tak určitě, já nevím, třeba před šesti lety, když jsem řešil svoji bytovou situaci, tak jsem měl být prozíravější v té době. Možná jsem v té době měl jít cestou, sice ekonomicky méně výhodnou, já nevím, třeba že bych si vzal větší hypotéku, což jsem mohl. Měl jsem předpovídat, že toto nastane. Takže, takovéto konkrétní pochybení, ty jsem dnes nepochybně udělal, to mi nikdo neodpáře, já si za to své politické následky ponesu. Ale nemyslím si, že by kvůli tomu měla padat vláda, která má před sebou řadu důležitých úkolů, které v tuto chvíli nikdo jiný udělat nemůže. Takže, to jsou ty konkrétní věci. A to, za co jsem se omlouval, tak to je to, že jsem vůbec dopustil vznik této situace, protože tady vznikla obrovsky nepřehledná směsice faktů, polopravd, ale i vyložených lží, které prostě vedly ke zpochybňování předsedy vlády. A v tomhle tom směru já své pochybení vidím, že jsem vůbec tuto situaci dopustil.

Moderátor (Martin Veselovský):

Ta další otázka byla kladena některým vašim spolustraníkům v průběhu zhruba minulých 14 dní. A různí reportéři se jich ptali, jestli jsou přesvědčeni o tom, že Stanislav Gross je důvěryhodným premiérem. Někteří z nich odpovídali: "Je premiérem". Jak by jste odpověděl vy? Jste důvěryhodným premiérem?

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD:

Já se na podobné otázky už asi tři roky řídím tím, že se sám sebe nehodnotím a myslím si, že to právo nemám, abych sám sebe hodnotil.

Moderátor (Martin Veselovský):

Já to pootočím tu otázku. Vy teď nastupujete po nějakých sedmi týdnech poněkud rozhárané doby, tedy když to nazvu tímto slovem. Nastupujete zpátky do práce co by čelní zástupce společnosti, nebo občanů České republiky. Nastupujete z vašeho pohledu s čistým štítem?

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD:

Nepochybně nastupuji s určitým šrámem, který jsem utrpěl. A záleží na mě a na mých kolezích, jestli se nám to podaří odpracovat a přesvědčit lidi, že řada věcí, kvůli kterým třeba někteří lidé mohou mít otazníky, že se je podaří vyvrátit. Ale to chce samozřejmě také čas. Já dám příklad. Minulý čtvrtek mě v parlamentu před televizními kamerami interpeloval pan poslanec Beneš. Obvinil mě, i moji manželku, z naprostých šíleností. Samozřejmě, nějakou dobu trvá, než se udělá audit, aby se toto všechno dalo vyvrátit. Ten byl včera zveřejněn, takže takovéto kroky já samozřejmě hodlám realizovat. Ale problém je, že když se někdy nějaká špína vystříkne, tak ona vždycky nějaká čmouha zůstává. A tuto čmouhu já si nepochybně ponesu dál a budu se muset snažit ji postupně odpracovat.

Moderátor (Martin Veselovský):

Vy jste ve svém projevu, tady na zasedání ústředního výkonného výboru, zmínil i variantu menšinové vlády. Kdyby taková nastala, tak od koho by v Poslanecké sněmovně získávala podporu?

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD:

Já jsem neřekl, že ji preferuji tuto variantu.

Moderátor (Martin Veselovský):

Já vím. Já jsem to říkal.

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD:

Já jsem jasně řekl, jaké jsou moje preference. A pokud by nastala takováto situace, tak já si myslím, že by vláda měla učit strategická témata, která musí dokončit. Jedním z těch strategických témat je přijetí Evropské ústavní smlouvy. Protože její nepřijetí by mělo opravdu velmi dramatické následky na Českou republiku a na naše občany.

Moderátor (Martin Veselovský):

Aby se opíralo v těchto strategických rozhodnutích, tato menšinová vláda v Poslanecké sněmovně?

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD:

V takovémto strategickém rozhodnutí půjde o to, nalézt ústavní většinu pro přijetí zákona o referendu.

Moderátor (Martin Veselovský):

Napříč politickým spektrem?

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD:

Samozřejmě, že napříč politickým spektrem. Tak, já pokud vím, tak tento zákon, byť s různými modifikacemi, jsou připraveni podpořit i opoziční strany. A takovýmto způsobem by se muselo přistupovat i k těm jednotlivým klíčový věcem. Mimochodem, sociální demokracie v roce 1996 také tolerovala menšinovou vládu, právě v tom tlaku, který na nás by vyvíjen, že musíme být státotvorní, že musíme umožnit jediné možné alternativě, v té době vládnout, přesto že neměla většinu ve sněmovně. A bylo to tehdy vláda ODS.

Moderátor (Martin Veselovský):

Na tomto zasedání ÚVV ČSSD také vystoupil Jaromír Šlink a velice prosazoval, aby se toto zasedání usneslo na nějaké formulaci týkající se, když to řeknu hodně hrubě, vyhození lidoveckých ministrů z vlády. Uvažujete o této variantě vůbec ještě?

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD:

Já si myslím, že ta situace není taková. Že sociální demokracie jasně odpověděla na otázky, které nám naši koaliční partneři postavili. Sociální demokracie jasně řekla, že chce, aby se v tuto chvíli všichni vrátili k práci, a sama tak činí v tuto chvíli. A jak se zachovají naši koaliční partneři, to je na nich. Pokud samozřejmě by chtěli prodlužovat nějakým neúměrným způsobem období nějakých nejistot, nestability, no, tak pak možná nic jiného nepůjde, než-li toto řešení dělat. Ale, říkám, že to není moje priorita. Já chci, aby všichni ministři se vrátili k práci a začali svoji energii věnovat tomuto, nikoliv různým politickým hašteřením.

Moderátor (Martin Veselovský):

Poslední otázka. Považujete za možné, aby byla za tři týdny na brněnském sjezdu vaší strany odloučena funkce předsedy české sociální demokracie do funkce premiéra vlády České republiky? A preferoval byste tuto variantu?

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD:

Podívejte se, sjezd je suverén. A my každý musíme mít před sebou nějaké autority, před kterými se skloníme. Já mám takovou autoritu v občanech České republiky, dnes na ústředním výkonném výboru, a až bude sjezd, tak tou autoritou bude sjezd. Jak sjezd rozhodne, tak bude. Čili, odpovídám, že je to samozřejmě možné, pokud se sjezd takto rozhodne. Na druhé straně, nemyslím si v tuto chvíli, že ta varianta má tolik zřetelný důvod, abych se teď rozhodl, že ji budu preferovat.

Moderátor (Martin Veselovský):

Já nepochybuji o tom, že máte sjezd jako jednu z těch autorit, před kterými se skloníte. Na druhou stranu je evidentní, že jakási dělostřelecká příprava před sjezdem probíhá. Vy asi sondujete názory svých voličů a svých straníků. To znamená, že tušíte, kterým směrem se ubírá jejich uvažování. Tak proto se na to ptám.

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD:

To jsem opravdu zaznamenal, že dělostřelecká příprava probíhá ty poslední týdny.

Moderátor (Martin Veselovský):

Já jsem skoro myslel z vaší strany dělostřelecká příprava.

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD:

Já nebudu komentovat, z jaké strany, to věc spekulací. Ale v každém případě, samozřejmě, že před sjezdem se povedou debaty, povedou je naši delegáti. Já s nimi budu hovořit a mým cílem je, aby sociální demokracie ze sjezdu vyšla posílena. A tomu podřídím všechno.

Moderátor (Martin Veselovský):

Úplně to zjednoduším nakonec. Stanislav Gross nadále v příštích, řekněme, šestnácti měsících ve dvou funkcích premiéra vlády, i předsedy české sociální demokracie, s tím byste souhlasil? S tím nemáte problém?

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD:

Já si toto řešení dovedu představit a myslím si, že je možné. Ale znovu říkám, záleží, jak rozhodne sjezd.

Moderátor (Martin Veselovský):

Děkuji pěkně, pane premiére, na shledanou.

Stanislav Gross, předseda vlády a ČSSD:

Děkuji vám taky, i vašim divákům.

Moderátor (Martin Veselovský):

Tak, tolik rozhovor s premiérem Stanislavem Grossem předtočeným včera po zasedání ústředního výkonného výboru sociální demokracie. Pane senátore, skončila vládní krize?

Adolf Jílek /KDU-ČSL/, předseda senátorského klubu:

Já tvrdím, že krize nebyla. Že je tady problém, který má jiný názor.

Moderátor (Martin Veselovský):

Vy máte ještě třetí názor? Dobře. Tak v onom případě pro vás je ono usnesení ÚVV zbytečné?

Adolf Jílek /KDU-ČSL/, předseda senátorského klubu:

Zbytečné. Já si myslím, že vláda pracovala, pochopitelně se musely promítat do jejího jednání okolnosti, které byly kolem. Ale já jsem nezaznamenal od svých kolegů, kteří jsou ministry této vlády, že by byl problém na zasání vlády, případně někde jinde.

Moderátor (Martin Veselovský):

A ještě jedna konkrétní úplně otázka přímo na vás. Na Adolfa Jílka, šéfa lidoveckých senátorů. Je pro vás Stanislav Gross důvěryhodným premiérem.

Adolf Jílek /KDU-ČSL/, předseda senátorského klubu:

My jsme řekli, že pro nás je Stanislav Gross problém, který má řešit sociální demokracie. To jsme řekli před týdnem ....

Moderátor (Martin Veselovský):

Pane senátore, odpovězte na moji otázku. Je pro vás Stanislav Gross důvěryhodným premiérem?

Adolf Jílek /KDU-ČSL/, předseda senátorského klubu:

Tohle jsme řekli. A od té doby máme Bobříka mlčení, až do Velikonoc.

Moderátor (Martin Veselovský):

Vy máte Bobříka mlčení. To je... Dobře. Tak, pane poslanče, skončila pro vás vládní krize?

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Tak problém se nevyřeší tím, že řeknu, že neexistuje. A usnesení sociální demokracie, respektive ústředního výboru ČSSD, krize skončila, je přesně tím usnesením, kdy jsem říkal ten příměr o tom, že se sociální demokracie může usnést, že je venku léto, že je tam 30 stupňů vedro a chodíme všichni v plavkách, přičemž všichni víme, že je tam spousta sněhu, a je tam velký mráz. Podle mne, krize, způsobená jedním člověkem neskončila. Z našeho pohledu budeme velmi pečlivě sledovat další vývoj, a zejména jednání KDU-ČSL v tom smyslu, zda bude hodnověrná, a to, co říkala, také v případě, když ten problém z jejich pohledu nebude odstraněn, jestli doprovodí činy, či nikoliv. To je velmi důležité. Protože potom by jsme museli i my sami položit tu otázku, jestli tato vláda má důvěru Poslanecké sněmovny, nebo nemá.

Moderátor (Martin Veselovský):

Tak, ODS bude sledovat důvěryhodnost KDU-ČSL. Já se zeptám vás, pane poslanče, ....

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Ne důvěryhodnost KDU-CŠL. Celé této koalice, respektive konání této koalice, protože si nedokážu přestavit, že se řekne A, a potom se tváří, že se A neřeklo. Prostě, buď platí to, že premiér Gross je důvěryhodný, a to pro všechny koaliční partnery, anebo platí, že není důvěryhodný. Jinými slovy, kdo drží Grosse, je stejný jako on. Kdo ho nedrží, je jiný, než je on.

Moderátor (Martin Veselovský):

Já jsem chtěl trošku využít tu otázku pro vás, pane poslanče. Jaký je váš vztah, teď zkuste mi odpovědět jako poslanec Kraus, ne jako zástupce z ČSSD. Jaký je váš vztah k lidovcům v tuto chvíli?

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Tak, já, jestli dovolíte, já bych ještě odpověděl na tu otázku, kterou jste položil mým dvěma kolegům. Já bych jenom ukázal, že pan kolega Langer opět předvedl, že ODS je prostě mystifikací. Usnesení ústředního výboru sociální demokracie nebylo krize skončila. Usnesení ústředního výboru konstatovalo, že tím, že byla potvrzena důvěra v premiéra Grosse, skončila krize koaliční důvěry.

Moderátor (Martin Veselovský):

Ten text takhle nebyl.

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Já jsem ho sám navrhoval.

Moderátor (Martin Veselovský):

Já jsem seděl na balkoně a měl jsem opravdu pocit, že to usnesení znělo: Vládní krize skončila.

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Ne. Ten text zní: ČSSD tímto, rozuměj vyjádření důvěry premiéru Grossovi, považuje krizi koaliční důvěry za ukončenou.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Čili, venku je léto a 30 stupňů?

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Ne. Tady byla ze strany našich partnerů položena otázka, jestli sociální demokracie důvěřuje svému premiérovi. My jsme mu důvěru vyjádřili. To znamená, že pro nás ten problém je vyřešen. Nic víc, nic méně.

Moderátor (Martin Veselovský):

Tak! A teď k té otázce váš vztah k lidovcům.

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

A co se týká KDU-ČSL, já mám za to, že v tuto chvíli je KDU-ČSL našim koaličním partnerem a stojí za to, ho udržet. A já bych si velmi přál, aby KDU-ČSL neopakovala to, co se jí stalo v roce 1997, kdy se podílela na rozbití tehdejší vládní koalice. Aby neopakovala to, co se stalo o několik let později, když rozbila čtyřkoalici. Já chci věřit tomu, že KDU-ČSL chce v tomto volebním období, v koaliční vládě, dovládnout až do konce. Že chce splnit své závazky, které vyplývají z koaliční dohody. A proto také já osobně jsem věnoval tolik úsilí k tomu, aby ta roztržka byla ukončena, abychom našli společné koncenzus, abychom vedli takový kompromis, který nám umožní společně vládnout příštích 16 měsíců.

Moderátor (Martin Veselovský):

Pane poslanče, váš předseda Topolánek v sobotních Lidových Novinách řekl, že ODS bude někdy po Velikonocích, tedy po sjezdu sociálních demokratů, testovat vládu. Jak ji budete testovat?

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Tak, různým způsobem, a to předkládáním konkrétních návrhů zákonů. Shodou okolností jeden, když jsme hovořili, nebo premiér hovořil o Evropské ústavní smlouvě, tím, že naši senátoři předložili návrh ústavního zákona o referendu. To je jeden test. A samozřejmě poté, co proběhne sjezd sociální demokracie, budeme chtít opravdu vědět, jestli tato vláda se opírá o podporu přinejmenším 101 poslance a poslankyně. Zda tato vláda má podporu tedy všech koaličních partnerů, zda KDU-ČSL je tedy spokojená s tím, jak vysvětlil, respektive nevysvětlil, pochybnosti kolem svého majetku předseda Stanislav Gross. A podle toho se rozhodneme, zda budeme iniciovat hlasování o nedůvěře, či nikoliv.

Moderátor (Martin Veselovský):

V tuto chvíli považujete ještě stále variantu předčasných voleb za ideální?

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Tady se mluvilo o tom, zda se vyplatí čekat tři týdny, nebo ne. Já si kladu otázku, zda se občanům České republiky opravdu vyplatí čekat 16 měsíců na to, než špatnou vládu nahradí vláda kompetentní, vláda která bude schopna řešit ty klíčové úkoly, které před touto společností stojí. Vláda, která nalezne jasnou odpověď na otázku půl milionu lidem bez práce, kdy konečně práci najdou, vyřeší problémy, jak zdravotnický, tak důchodový a podobně.

Moderátor (Martin Veselovský):

Jinými slovy ODS by stála ....

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Z mého pohledu o fungování policie, a tak dál. Není to jenom utelitární pohled jedné politické strany. Prostě, položme si všichni otázku, co této zemi prospěje více a co méně. Jestli znovurozdání karet, anebo taková křeč, která bude pokračovat dalších 16 měsíců.

Moderátor (Martin Veselovský):

Co chcete odpovídat?

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Ono je to úsměvné povídání, protože ukazuje se, že ODS ....

Moderátor (Martin Veselovský):

Tak jsem to nemyslel.

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Ale já si myslím, že naši občané, když budou mít šanci, tak budou mít stejné obavy z toho, co přijde v případě, že by vládla ODS. To není žádný recept k tomu, k řešení těch problémů, které jste říkal. Bohužel, je to úsměvné a nemyslím si, že těchto 16 měsíců by měla být nějaká křeč. Je tady celá řada důležitých úkolů, které tato vláda je schopna realizovat.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Pane kolego, vaše argumentace je postavena výhradě a pouze na útocích proti ODS. Prosím, zameťte si před vlastním prahem. Podívejte se, co jste provedli za ....

Moderátor (Martin Veselovský):

Pánové, vy se dostáváte do osobní roviny....

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

Postavte se třeba před faktickou veřejnost, a potom povídejte.

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:

Vy, pane kolego, chcete srovnávat situaci, kdy odcházela ODS od vlády, ekonomickou situaci. S touto situací? Chcete to?

Moderátor (Martin Veselovský):

Ne, ne. Pánové, já jsem ....

Ivan Langer /ODS/, místopředseda Poslanecké sněmovny:

V roce 1997 byl vážný problém. A vy srovnejte, pane poslanče, jakým to způsobem ....

Moderátor (Martin Veselovský):

Já se obávám, že budu muset odsud odejít.

Ivan