Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Langer žádá zřízení vyšetřovací komise

[11.01.2005]

Policie

Langer žádá zřízení vyšetřovací komise

Zvláštní policejní tým

Někteří právníci označují vytvoření týmu Mlýn za nezákonné.

Opozice žádá vysvětlení zpráv, jež otiskly dnešní Hospodářské noviny a podle nichž Stanislav Gross (ČSSD) ještě jako ministr vnitra řídil zvláštní policejní tým, který pro něj shromažďoval informace.

Podle opozice by se měl kauzou zabývat sněmovní branný výbor. Stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer navíc nevyloučil možnost zřídit parlamentní vyšetřovací komisi. Za neobvyklý považují vznik týmu právníci. Někteří rovnou označili jeho vytvoření za nezákonné.

"Pokud jsou ty informace pravdivé, tak to považuji za velmi neobvyklý krok ze strany ministra vnitra. A pokud k němu opravdu došlo, má politická opozice a parlament právo vědět veškeré informace," prohlásil Langer. Opozice a parlament by podle něj měly být informovány o důvodu vzniku týmu, okruhu jeho úkolů a informacích, jež získal a předal ministrovi. "Považuji to za nestandardní, zvláštní, neobvyklý, podivný krok. Osobně budu žádat maximum informací ze strany premiéra Grosse," uvedl Langer.

Věcí by se podle něj měl zabývat sněmovní branný výbor, případně by mohla vzniknout vyšetřovací komise. Domnívá se, že na jejím vytvoření by měl mít zájem i Gross, aby mohl vyvrátit případná podezření.

Také místopředseda branného výboru Václav Frank (KSČM) si myslí, že by se výbor měl případem zabývat. Sám je navíc připraven Grosse v parlamentu interpelovat. Podle Franka je vznik týmu protizákonný, nepřijatelný a nepřípustný.

Místopředseda branného výboru Pavel Severa (KDU-ČSL) uvedl, že jde o nestandardní věc. "Nevím, zda to je protizákonné, ale určitě je to nestandardní postup v rámci policie," řekl. Po odchodu Grosse z ministerstva vnitra podle Severy nechtěl tým nikdo řídit. "Byl to celkem horký brambor a možná to byl důvod, proč to vyplulo na povrch. Myslím si, že není dobře, když policie funguje nestandardním způsobem," prohlásil.

Reakce právníků

Zprávy o týmu překvapily právníky. Bronislav Šerák uvedl, že Grossův postup nebyl v souladu se zákonem. "Jsem přesvědčen o tom, že ten tým nemůže spadat přímo pod ministra vnitra, protože práce policie je upravena zákonem o policii a trestním řádem a tam kompetence ministra vnitra žádné nejsou. Pokud byl zřízen takový tým a podléhal přímo ministrovi, tak to je mimo zákon," uvedl.

Nesouhlasí ani s tím, že tým mohl pracovat v rámci inspekce. "Inspekce sice přímo podléhá ministrovi, ale v tom případě by ti lidé z týmu museli mít speciální úkoly týkající se trestné činnosti policistů, a ne jiné trestné činnosti," řekl Šerák.

"Nejsem si jist, z čeho by vyplývala pravomoc ministra zřizovat tento speciální tým s tím, že by byl podřízen pouze jemu," řekl právník Vladimír Balaš. Připomněl, že existují speciální orgány, které se záležitostmi, jimž se tým věnoval, zabývají. "Je to takové trošku nestandardní," dodal.

Právník a předseda senátu okresního soudu v Teplicích Miroslav Čapek na otázku, zda ministr může zmíněný tým řídit, stručně odpověděl: "To jako trestní soudce snad ani nechci komentovat."

ihned, 11. ledna 2005