Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Langer: Už nejsem bezhlavý střelec

[11.12.2004]

Politika obecně

Langer: Už nejsem bezhlavý střelec

Současná politická situace

S místopředsedou ODS o rovné dani, odezírání ze rtů, Tlustém, třídním Klausovi a o tom, co jde od srdce

Prožívá úspěšný politický comeback. Po dvou letech se vrátil na post místopředsedy ODS a v případě vítězství své strany v příštích volbách je favoritem na post ministra vnitra: Ivan Langer. 

* Už jste si spočítal, kolik ušetříte, až vláda ODS zavede rovnou, patnáctiprocentní daň?

Nespočítal.

* Asi hodně. Teď platíte 34 procent.

Na rovném přístupu vydělají všichni. Včetně mě.

* Takže podepisujete větu Vlastimila Tlustého, že za vlády ODS bude každý platit menší daně než dnes?

Ano, přesně tak.

* Rovná daň je hlavním sloganem na vašem předvolebním transparentu. Už to ale vypadá, že ten transparent začínáte přepisovat a připouštíte, že to 15 procent být nemusí.

Nevím nic o tom, že by patnáct procent bylo zpochybněno. Jen se prodlužuje období, dokdy chceme dosáhnout vyrovnaného rozpočtu. To ale neovlivňujeme my, je to výsledek hospodaření této vlády.

* Takže není možné, že by z 15 bylo rázem 17 a že by se třeba DPH zvedalo postupně, v několika krocích?

To jsou dvě různé věci. V případě DPH toho může být dosaženo v postupných krocích.

* I liberální ekonomové, kteří si přejí radikální reformy, říkají, že 15 procent je úplně od boku nastřelené číslo, které marketingově dobře vypadá, ale realita že je někde kolem 18, 20 procent, jinak se zhroutí rozpočet na straně příjmů...

Jejich názor je legitimní, ale já trvám na tom, že naším cílem je rovná daň ve výši 15 procent.

* Co se pro normálního člověka změní v okamžiku, kdy se Ivan Langer stane ministrem vnitra?

Měli byste to poznat v přístupu na základě nikoliv vnucené, ale přirozené autority. A měli byste to poznat i podle toho, že policie nebude ve svých řadách trpět ty, kteří - byť jednou jedinkrát - nepatrně selžou.

* Propustil byste jako ministr vnitra policejního šéfa Jiřího Koláře?

Náš spor není osobní, ale odborný. Nedokážu si ale představit, že by pan prezident Kolář pokračoval dál, kdybych byl ministrem vnitra.

* ODS hodně mluví o "kriminalizaci opozice", v podstatě tvrdíte, že policie pracuje na politickou objednávku. Jak si politici objednávají u policie, koho má zatknout a obvinit?

Nikdy jsem neřekl, že policie pracuje na politickou objednávku. Ale je potřeba položit si otázku, jestli měří všem stejným metrem. Odpovídám, že ne. Na jedné straně jsme svědky kriminalizace starostů za rozhodnutí, v nichž jsou možná administrativní pochybení, nicméně ty peníze byly investovány ve prospěch měst. A na druhé straně vidíte závěry NKÚ o pofiderním nakládání se stamiliony, ne-li miliardami na ministerstvech. Nic se neděje.

* Proč to tak podle vás je?

Je to atmosférou, kterou v ní vytvořil Stanislav Gross a lidé, které on uvedl do vysokých funkcí.

* Co je to za atmosféru?

Poslouchám svého nadřízeného, snažím se odečítat z jeho úst jeho přání a podle toho se také chovám.

* Myslíte, že politici volají policejním důstojníkům a zadávají instrukce?

Věřím, že ne.

* A policisté to přesto pochopí?

Je důležité, co vidím. A vidím teatrální zatýkání pana Koláčka před privatizací Severočeských dolů, vidím teatrální zatýkání bývalého kladenského primátora Volfa před evropskými volbami, kauzu Kořistka před podzimními volbami.

* Ve své Modré šanci píšete, že nevidíte rozdíl mezi tím, jestli má někdo na tričku Hitlera, nebo Che Guevaru. Chtěl byste stíhat europoslance ČSSD Richarda Falbra, který má plakát Che Guevary v kanceláři?

Přesně tenhle případ jsem měl na mysli. A určitě by mě zajímalo a na poradě policejních ředitelů bych položil otázku, jestli se každému měří stejně. Che Guevara na triku je pro mě stejná podpora totalitních hnutí jako triko s hákovým křížem.

* Takže Falbr by měl být stíhán.

Podle mého vnímání a znalosti trestního zákona ano. Rozhodně bych to doporučoval víc než vyšetřování kreslíře Štěpána Mareše kvůli billboardu s bin Ládinem.

* Zkuste nám dát seznam lidí, které nebudeme smět nosit na triku.

Víte, nacismus všichni vnímáme jako zlo. A na druhé straně pod vlivem levicových intelektuálů, kteří se pohybují ve vysoké politice v celé Evropě, je tu přítomná vysoká míra tolerance vůči komunismu.

* Může to být jinak, když ve sněmovně sedí 41 komunistů, s nimiž i ODS hlasuje, třeba při volbě prezidenta?

O tom nic nevím.

* Vážně to nevíte?

Já hlasoval sám se sebou.

* Označujete se za liberála. Není triko s Che Guevarou či Mao Ce-tungem jen výrazem svobody projevu?

Ne. V okamžiku, kdy stíháte lidi v tričku s hákovým křížem, jste správně netolerantní k těm, co jsou sami netolerantní. Mao Ce-tung, Stalin, Lenin, Che Guevara, to jsou lidé, jejichž ruce jsou možná zbroceny krví stejně jako Hitlerovy.

* Jak potom můžete přirovnávat ke Stalinovi a Lavrentiji Berijovi Vladimíra Špidlu?

Cokoliv řeknete, bude použito proti vám. Je to jen jeden z tisíců mých výroků. V době, kdy jsem to řekl, jsem byl přesvědčen, že platí. Přístup Vladimíra Špidly ke zpravodajským službám, k členské základně, k Miloši Zemanovi zavdával příčinu k tomu přirovnání.

* Vladimír Špidla někoho zavraždil?

Pokud máte na mysli fyzickou likvidaci, pak ne. Pokud mluvíme o politické likvidaci, pak ano. Ale nepopírám, že ten výrok byl možná příliš expresivní, rozhodně o mně nevypovídá stoprocentně.

* Omluvil jste se Špidlovi?

Nemyslím, že by to bylo třeba.

* Chvíli to vypadalo, že hlavním ideologem ODS je Vlastimil Tlustý, který jako první přišel s rovnou daní, rovnou dávkou... Škoda, že se nedá zachytit, jak se teď tváříte.

To je část programu, důležitá, ale jen část. Ale že by byl tvůrcem celého programu, to opravdu ne.

* Čím to, že člověk, který vám vymyslí hlavní volební téma, neuspěje znovu ve volbě místopředsedy ODS?

Budu mluvit za sebe, nakolik to platí o něm, si odpovězte sami. Před dvěma lety jsem se také místopředsedou nestal, letos ano. Pokud chce člověk získat podporu, musí nejen říkat to, o čem je přesvědčen, ale hlavně naslouchat lidem a přemýšlet o jejich argumentech.

* A to vy jste nedělal?

V politice může být i porážka vítězstvím. Kongres před dvěma lety v tom byl pro mě opravdu poučný. Z analýzy, kterou jsem si udělal, mi vyšlo, že jsem byl příliš přesvědčen o své pravdě a málo naslouchal ostatním. To je asi rozdíl mezi Ivan Langerem v roce 2002 a 2004.

* A je to i vysvětlení, proč pan Tlustý není znovu místopředsedou?

Je to možné vysvětlení.

* V kuloárech se říká, že by Vlastimil Tlustý měl zájem o post ministra vnitra, pokud by mu to nevyšlo s financemi. Slyšel jste to?

Slyšel, ale jedna věc je, co si člověk přeje, a druhá, čeho může reálně dosáhnout. To pak závisí hlavně na něm a na okolnostech.

* Nebojíte se tedy, že můžete mít konkurenci? Vlastimila Tlustého, který se naučí naslouchat?

Velký Vlasta, který naslouchá, myslíte? Opravdu ne. Do tohoto kongresu jsem šel jako vnitřně velmi svobodný člověk, naučil jsem se za ty dva roky žít bez funkce místopředsedy ODS.

* V ODS vám to spousta lidí nevěří. Říkají: Pro Langera byl kongres možná poslední šancí nasednout do vlaku a být u toho v roce 2006.

Znovu to musím zopakovat: minulý kongres jsem vnímal jako prohru, z níž jsem se poučil. A jsou tu i další vlivy. Vnímám, že nejsem na světě sám, mám ženu, dceru, druhé dítě na cestě. Už nejsem tím bezhlavým střelcem, kterým jsem možná kdysi býval.

* Když je na cestě druhé dítě, chystá se i další kniha Průvodce stínového ministra vnitra těhotenstvím?

Ne, ale slíbil jsem, že když to bude kluk Patrik, a to tak někdy koncem dubna, na začátku května bude, napíšu jinou knížku, tentokrát pro děti. Bude se jmenovat Péťa a Páťa a bude o dvou dětech, které prožívají dětství s báječným tatínkem.

* Blahopřejeme. Zpět k politice. Zvyšuje fakt, že jste byl zvolen místopředsedou ODS, vaše šance zasednout ve vládě?

Patrně ano. Ale je tam pochopitelně ještě řada podmínek.

* Jaké jsou teď vaše vztahy s Václavem Klausem?

I v době, kdy jsme si třeba příliš nerozuměli, jsem si ho vážil a inspiroval mě. A to platí stále.

* Vy máte na tyhle odpovědi v ODS nějakou příručku?

Ne, to říkám opravdu od srdce. Na druhou stranu jsem nikdy nepatřil mezi ty, kteří mu vždy a na všechno kývli. Je to ale podle mého názoru velmi dobrý prezident.

* Na kongresu jsme o návštěvě Václava Klause slyšeli: je to jako potkat na srazu třídy bývalého profesora. Docela rádi ho vidíte, ale taky jste rádi, že už vás nemůže známkovat.

To je hezký příměr. Rádi ho vidíme, rádi na něj vzpomínáme a jsme rádi, že už nás nebude zkoušet. 

Ivan Langer (37) vystudoval medicínu a práva. V listopadu 1989 byl jedním z vůdců studentské stávky v Olomouci, kde dodnes žije. V politice začínal v první půlce 90. let jako tajemník ministra spravedlnosti. V roce 1996 byl poprvé zvolen poslancem za ODS. Jeho kariéra nabrala strmý směr po rozštěpení ODS v roce 1998, kdy se stal jejím místopředsedou a začal být nazýván "korunním princem ODS". Od stejného roku je i místopředsedou sněmovny. V té době se stal také stínovým ministrem vnitra, kterým je dodnes. Na snímku se soškou oskara, kterého dostal jako nejčastěji interpelující poslanec.

Mladá Fronta Dnes, 11. prosince 2004