Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Langer opět kritizoval policii, žádá rezignaci jejích šéfů

[25.11.2004]

Policie

Langer opět kritizoval policii, žádá rezignaci jejích šéfů

Černá kniha policejních hříchů II.

Stínový ministr vnitra Ivan Langer (ODS) dnes opět vyzval k rezignaci policejního prezidenta Jiřího Koláře a ministra vnitra Františka Bublana. Společně s premiérem Stanislavem Grossem jsou podle něj zodpovědní za "tragický" stav práce policejních složek. Vyzdvihl zejména údajně rostoucí brutalitu policistů vůči občanům a nepřiměřené užívání odposlechů. Gross a Bublan Langrovy závěry zpochybnili. Prohřešky policie od loňského do letošního října Langer shrnul v již druhém ročníku Černé knihy policejních hříchů, kterou dnes představil novinářům. Brožura jmenuje 13 hlavních nedostatků policejní práce a desítky úryvků z tisku, ve kterých jsou policisté kritizováni.

Gross ČTK řekl, že "pan Langer už toho napovídal a většinou se ty věci hodně míjely s realitou". "V tuto chvíli rozhodně mám jiné starosti nežli číst nějakou Langerovu knihu," uvedl premiér. Bublan označil Langerovy názory za evergreeny. "Domnívám se, že pan Langer to bude opakovat stále. Je to právo opozice kritizovat vládu a její instituce, takže já k tomu nemám víc co dodat," řekl ministr vnitra ČTK.

Podle mluvčí policejního prezidia Blanky Kosinové byla loňská Langerova brožura velkým zklamáním. "Uvidíme, jaká bude ta druhá. Pakliže někdo pouze zkompiluje případy a není tam řešení, tak je zbytečné o ní hovořit," dodala.

Langer vyzval policejního prezidenta a ministra vnitra k rezignaci již několikrát. Policie se podle něj nepoučila ze skandálů předešlých let a v "šlendriánu" pokračuje. V této souvislosti se zmínil například o korupci v jejích řadách, poklesu objasněnosti trestných činů či některých podezřelých veřejných zakázkách. Připomněl také nehodovost policistů. Velkým problémem je podle něj rostoucí počet strážců zákona, kteří jsou prý ochotni spolupracovat s organizovaným zločinem. "Není jasné, zda před námi stojí policisté v uniformách nebo mafiáni v uniformách," prohlásil. Důsledkem je podle něj dlouhodobě klesající důvěra občanů v jejich práci.

Strážci zákona provádějí některé úkony pod politickým tlakem, pokračoval Langer. Připomněl zatčení bývalého šéfa OKD Viktora Koláčka a bývalého primátora Kladna Milana Volfa. Koláčka policie stíhá od konce loňského roku za to, že údajně vyváděl ročně stamiliony korun do své firmy Karbon Invest. Volfa podezírala z nezákonného dotování kladenského hokeje a nákupu služebního vozu bez výběrového řízení.

Policie podle Langera kriminalizuje některé starosty obcí, kteří jsou členy ODS. "Ty skutky mají spíš charakter administrativního pochybení," uvedl. Zmínil i případ "teatrálního zatýkání" v kauze Zdeňka Kořistky. Policie totiž zadržela dva vyjednávače ODS a obvinila je z pokusu unionistického poslance podplatit. Přitom je dopravila k výslechu do Ostravy vrtulníkem. Langer podotkl, že nekritizuje policii jako celek. Stejně tak prý nemá nic osobně proti policejnímu prezidentovi, v "jehož silách není ohlídat všechno". Ocenil i snahu policie zlepšit image jejích služeben.

Na druhou stranu považuje za absurdní, že strážci zákona vynakládají peníze na vyšetřování případu plakátu Štěpána Mareše, a přitom nejsou schopni zajistit zimní pneumatiky pro svůj vozový park. Kreslíř komiksů Mareš je podezřelý z propagace nesnášenlivosti.

ČTK, 25. listopadu 2004