Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Přepisy diskuzí / Diskusní pořad televize Nova "Kotel"

[15.10.2004]

Bezpečnost

Diskusní pořad televize Nova "Kotel"

Nezaměstnanost, bezpečnost, kriminalita mladistvých

Moderátor (Michaela Jílková):
Milí občané, nejsilnější opoziční strana ODS nás vyzývá: zastavme normalizační a socialistické tendence. Jde o výzvy oprávněné, hysterické, nebo jen předvolební. Dobrý večer v Kotli. Dámy a pánové, místopředseda PS, stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer.

Divák:
Všichni víme, že pan premiér Gross chce přidat policistům asi 8 000 Kč. Chci se zeptat za co? Vždyť ti policisté, ne všichni, si neplní povinnosti jak mají, jsou dost liknaví. Myslím si, že kdyby přidal každému důchodci po tisícovce, tak by ještě ušetřil, zavděčil by se jim, protože ty hlasy mají také. Nehledě nato, když si vezmeme kauzu Stodolových, tak to úplně zkazili.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Hlavně si myslím, že vláda a premiér by se neměl snažit zavděčit někomu tím, že by mu dával peníze. Za druhé si myslím, že by policisté neměli být všichni házeni do jednoho pytle. Mám také k polici celou řadu výhrad, jsem velkým kritikem poměrů v policii, ale rozhodně si nemyslím, že u policie jsou lemplové, nemakačenkové a darebáci.

Moderátor (Michaela Jílková):
Vy byste se jim nechtěl zavděčit těmi 8 000 Kč?

Ivan Langer, místopředseda PS:
Jednak to není tak jednorázový rozdíl, srovnává se ten stávající plat bez všech možných příplatků, které mají, s tím budoucím tarifním, takže u průměrného policisty to bude o necelé 2 000 Kč. Za druhé jsem to byl já, přiznám se, a někteří policisté mě za to mít rádi moc nebudou, který do toho zákona dostal velmi tvrdé povinnosti pro policisty. Možnost propustit policistu okamžitě na místě, když selže, bez nároku na jakoukoliv korunu odchodného a výslužného. To jsou velmi tvrdé podmínky, které musí splnit. Ten zákon obsahuje špatnou část, tu jsem také kritizoval, snažil jsem se to změnit, to jsou ty výsluhy. Myslím, že ty peníze jsou opravdu vysoké. Ten samotný zákon je podle mne cukr a bič. Děláš svou práci dobře, dostaneš peníze, neděláš to dobře, letíš na minutu. Myslím si, že potřebujeme všichni být kritičtí vůči policii, ale současně ji potřebujeme.

Moderátor (Michaela Jílková):
Abychom občanovi odpověděli, čekám na to. Zde pan místopředseda se na tom zákonu podílel, takže kdyby on byl ministr, tak by jim také přidal.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Já bych přidal vám všem, kdybychom na to měli peníze. Možná bych přidal i trochu sobě, kdyby bylo dost peněz, ale potíž je právě v tom, že odpovědný člověk, každý máme rodinu a děti, tak víme, že doma můžeme utratit pouze to, co si vyděláme, co do domácnosti přineseme. Tato vláda se bohužel chová velmi nezodpovědně, protože rozdává víc, než do toho rozpočtu přináší a takto se odpovědný rodič nechová.

Divák:
To, jak policisté pracují, o tom jsem se mohli přesvědčit na té kauze Stodolových...

Ivan Langer, místopředseda PS:
Těch příkladů selhání byla celá řada.

Divák:
Potom dál si nechali někteří důstojníci objednat loupež, potom to přišli sami zasahovat, někoho tam postřelili a nakonec za to byli povýšeni, to si myslím, že bylo od nich špatné a dost to pokazili. Myslím si, že příští volby vyhrajete...

Ivan Langer, místopředseda PS:
Vypadáte, že nám k tomu pomůžete?

Divák:
Moc vám nefandím, ale podle průzkumů to vypadá, že vyhrajete. Když tam budete, tak skutečně co říkáte, jak říkáte v té upoutávce, že tam bude ta očista, tak jestli do dodržíte, nebo jestli zůstanete jen u řečí.

Moderátor (Michaela Jílková):
Je otázka, čím tu očistu uděláte. Řekl jste, že byste ji udělal právě tím služebním zákonem. Co nového byste tedy ještě udělal?

Ivan Langer, místopředseda PS:
To je správná otázka, protože zákon sám o sobě nic nevyřeší, pouze může pomoci, pokud je to dobrý zákon v rukou dobrého managera. Jsem přesvědčen o tom, že kdybych tento zákon měl k dispozici, mohl bych ho aplikovat na policii, tak by došlo skutečně k očistě policie od těch neschopných a darebáků, o kterých jste mluvil a ti poctiví by dostali za dobrou práci dobré peníze. To by mělo být cílem každého z nás.

Moderátor (Michaela Jílková):
Tím dobrým managerem jste vy?

Ivan Langer, místopředseda PS:
Ano, já jsem to také řekl.

Moderátor (Michaela Jílková):
Já vám nechci kazit iluze, ale přeci jen byste potřeboval více lidí. Ministr Gross byl podle vás špatným ministrem, jeho nástupce je také špatným ministrem, policejní prezident je také špatným policejním prezidentem. Pokud to tedy všechno zvládnete sám, tak je to v pořádku, ale máte tedy nějaké kvalitní, kromě vás osobně, i někoho jiného?

Ivan Langer, místopředseda PS:
Z té vaší otázky jsem pochopil, že vám nestačím sám. 100% platí to, že každý člověk, který chce vykonávat takto zodpovědnou funkci, do ní nemůže jít sám, musí se na ni zodpovědně a dlouhodobě připravovat, musí mít s sebou tým dobrých lidí. snažím se dělat všechno, dlouhodobě, zodpovědně připravovat a mám vybudovaný tým profesionálů, se kterými se to dá zvládnout.

Moderátor (Michaela Jílková):
Takže už jste někomu slíbil křeslo policejního prezidenta?

Ivan Langer, místopředseda PS:
Já je udržuji v takovém napnelismu, aby si moc nemysleli.

Divák:
Proč vynakládáme tolik peněz na kanceláře poslanců, když pak s námi nechtějí komunikovat. Snažil jsem se s jedním, nebudu ho jmenovat...

Ivan Langer, místopředseda PS:
Jen ho jmenujte...

Divák:
S panem Grossem. Volal jsem tam 1,5 roku, vždy se jen ozvalo, abych zanechal jméno a číslo telefonu, že mi zavolají. Když už to bylo asi po dvacáté, tak to uťali, tak jsem hned zavolal znovu a už se ozvalo jsme zaneprázdněni, zavolejte později.

Moderátor (Michaela Jílková):
Jen bych podotkla, že premiér Gross zde není, nemyslete si, i na vás chtěl někdo hovořit a také jsem to zastavili.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Dotazu rozumím, o panu Grossovi mluvit nebudu. Myslím si, že bychom měli posuzovat každého toho poslance individuálně. Já jsem z Olomouce a jsem přesvědčen o tom, že když už jsem mluvili o tom týmu lidí, tak tým lidí, které jsem si sestavil, dal dohromady, kteří jsou placeni z vašich daní, tak svou práci v mé poslanecké kanceláři opravdu dělají svědomitě a poctivě a já se snažím v maximální možné míře dodržovat pobyt v kanceláři, když je poslanecký týden, když nejsem nikde na výjezdu, nebo to každé pondělí, co mám úřední hodiny.

Moderátor (Michaela Jílková):
Kdybyste byl tím ministrem vnitra, to byste už byl, teď jste řekl, pokud nemáte výjezdní zasedání, tak předpokládám, že kdybyste byl ministrem vnitra, tak byste asi trochu více zaneprázdněn...

Ivan Langer, místopředseda PS:
Já jsem hrozně pracovitý, takže jen takhle malinko.

Moderátor (Michaela Jílková):
Tak zda byste v té kanceláři byl?

Ivan Langer, místopředseda PS:
Já bych paradoxně dodal, že je pak velmi těžké zkombinovat odpovědnou práci člena vlády a poslance, přesto jsem přesvědčen o tom, že když si práci dobře zorganizujete, když máte tým dobrých lidí, tak si můžete dovolit, i když jste poslance, být každé pondělí ve své poslanecké kanceláři. Snažím se to maximálně dodržovat.

Divák:
Stačilo by trochu té slušnosti, že by ta minutka se našla a říci, promiňte, máme tolik práce, nejde to se s vámi bavit nebo něco takového.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Až pojedu někdy do Vrchlabí nebo poblíž, tak se domluvíme a nějak to vyřešíme.

Divák:
Dokonce jsme tam měli jednoho poslance, který když viděl, že jdu, tak šel na druhý chodník, abych se ho nemohl na nic zeptat.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Jestli to půjde vyřešit přes olomouckou poslaneckou kancelář, tak pak vám dám telefon a zkusíme to.

Moderátor (Michaela Jílková):
Nevím, zda občan má tak dobré nohy až do Olomouce.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Máme telefon, internet, poštu, všechno to zvládneme.

Moderátor (Michaela Jílková):
To byl žert, pane místopředsedo.

Divák:
Za vlády ČSSD enormně narostl počet státních úředníků. I když tehdejší ministr Gross sliboval opak, myslím, že jste se dokonce na toto téma vsadili. Nyní je takových úředníků, že si pomalu vystačí sami a lidi, kteří tam jdou, tak je jen obtěžují v práci. Chci se zeptat, až budete za 1,5 roku ministr vnitra, co s tím uděláte? Myslím si, že na tu naši malou zemi by stačila polovina ministerstev, maximálně 100 poslanců a žádný Senát. Co vy na to?

Ivan Langer, místopředseda PS:
Mohl bych odpovědět jedním slovem - souhlasím. Byl jsem to já, kdo říkal, že ryba smrdí od hlavy a když se má šetřit, zeštíhlovat, tak by se mělo začít od ministerstev, od vlády, od parlamentu. Současně ale také platí, že chcete-li bojovat s přebujelou administrativou, musíte si nejdřív položit otázku, jak vzniká. Vzniká díky tomu, že jsou přijímány zákony, které rozšiřují pravomoci toho státu, rozdávají další a další kulatá razítka a na základě těch zákonů mají ti úředníci své opodstatnění. První věc - když chcete bojovat s byrokracií, musíte zastavit přijímání zákon. Které její rozsah zvyšují, potom provést legislativní čistku, funkční procesní audit a teď bych mohl pokračovat svým desaterem moderní veřejné správy, které mám ve svém programovém dokumentu modrá šance pro slušné lidi. Věřte, že vím, že je to problém a znám řešení, jak se s ním utkat. Nebude to jednoduché, nemohu slibovat, že to bude ze dne na den. Mám koncepci, narozdíl od bývalého ministra Grosse.

Moderátor (Michaela Jílková):
Jistě také budete vědět, kam umístíte ty desetitisíce úředníků, které propustíte, protože za současného stavu vláda za 3 roky, zatím se jí to nedaří, chce propustit 30 000 úředníků, předpokládám, že vy při té očistě budete ještě razantnější, aby jich bylo ještě méně, dejme tomu 50 - 60 000. Tak kam je dáte?

Ivan Langer, místopředseda PS:
To je spíše otázka na pana premiéra Grosse, ten se umí o své kamarády dobře postarat a vždy jim najde nějaké teplé místečko. Potřebujeme ale jakousi míru administrativy, jsou věci, které potřebujeme, aby za nás někdo udělal a pak lidé musí být schopni postarat se sami o sebe. Přeci nemůžete chtít po každém, kdo chodí normálně do práce, není závislý na státu, nežije z daní, aby se staral o ty, kteří jsou zbyteční a které na úřadech nepotřebujeme. Souvisí to s další věcí. Jestli je v této zemi takové ekonomické klima, že lidé mají možnost dosáhnout na práci, zda jsou schopni najít zaměstnání. V tuto je to vážný problém a problém redukce administrativy a zaměstnanosti souvisí s programem, který ODS předkládá.

Moderátor (Michaela Jílková):
Takže když to shrnu, tak nevíte, kam byste ty občany umístil. Vy sice říkáte, že pan Gross se postaral o nějaké své kamarády, i nějaký ten úředník vás volí, tak zda se pak vy umíte postarat o svého voliče.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Myslím, že odpovědný politik by se neměl starat o toho, o toho, ale měl by vytvářet podmínky, které umožní každému člověku, který chce pracovat, který si chce najít práci, práci najít a jít pracovat. Přeci nebudeme vytvářet další místa pro bývalé úředníky.

Ivan Langer, místopředseda PS:
A vy to tedy vytvoříte?

Ivan Langer, místopředseda PS: To je třeba otázka nezaměstnanosti, která podle mne trápí každého, nevím jestli teď o tom mám začít hovořit, nebo se na to někdo zeptá.

Divák:
Máte sekeru? Pořád používáte takové rčení, že budou padat hlavy. Já se bojím.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Nebojte se, já jsem se minulý týden bál o paní Jílkovou. Říkal jsem si, opravdu jsem se o vás a o diváky bál a říkal jsem si, kdy bude muset zasáhnout ochranka před zdivočelým Škromachem. Sekeru ale nemám, jsem beze zbraně.

Divák:
Chci říct, že jste opravdu odvážný. Pane ministře, říkám vám tak proto, že jste stínový. Kde jste našli tu odvahu, že jste si odřekli 14. plat? Kdybych měl 14. důchod, tak bych ho v životě nedal. Já nemám ani třináctý.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Mohu vám odpovědět proti otázkou? Kolik má rok měsíců? Já jsem člověk, který vždy říká, jak je možné, že když rok má 12 měsíců, proč máme 14 platů na otázku jsem si odpověděl, že je to špatně. Od začátku jsem člověk, který hlásá nesmyslnost 13. a 14. platu.

Moderátor (Michaela Jílková):
Je to asi zhruba 3 týdny, kdy ministr Škromach chtěl v nějakém návrhu přifařit zrušení těch 14. platů i pro ústavní činitele a ODS se to legislativně nelíbilo a muselo se to dělat jinak. Tehdy bylo ohroženo, že ty platy nebudou zrušeny.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Tady přeci platí, že každý má svou práci děla dobře, pokud jo dobře dělá, měl by za ni být dobře placen. Když ji dělá špatně, tak by za to peníze dostávat neměl. Problém byl v tom, že pan ministr Škromach prostě nějak zapomněl, teď se probudil a řekl si rychle, rychle a snažil se díky zvláštní, řekl bych díky porušení legislativních pravidel tam něco propašovat. Řekli jsme, že platí to, že jsme proti 13. a 14. platům, ale proč já mám tahat Škromacha z bryndy.

Moderátor (Michaela Jílková):
Třeba by vám ten plat zůstal. Pojďme ale, abychom se tohoto drželi, mohl byste nám vysvětlit, proč jste více neagitovali a nebojovali proti tomu, že státním zaměstnancům ten 13. a 14. plat bude do 12 platů rozpuštěn 20 %, ale vám politikům celý jeden plat.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Teď se opravdu přiznám, ale to nevím.

Moderátor (Michaela Jílková):
To je hrozné.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Já se přiznám, že je to hrozné, ale pochybuji, že to tak je.

Moderátor (Michaela Jílková):
Je to tak, mohu vás ujistit.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Tak mi, paní Jílková, řekněte, co s tím platem mám udělat a já to udělám.

Moderátor (Michaela Jílková):
Teď už nic, měl jste, když se hlasovalo.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Ten problém je někde jinde. V tom, že pan ministr Škromach zaspal, pak se probudil a chtěl to divným způsobem nějak protlačit. My jsme řekli ne, pracujte normálně standardním způsobem a nebude problém.

Divák:
Měl bych dotaz k práci v parlamentu. Zdá se mi, že ten parlament je jen takové špatné divadlo. Tam se hraje, někdo spí, někdo čte, někdo dělá, že něco dělá a jste za to pěkně odměněni.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Já mohu sdílet vaši kritiku na práci některých poslanců, ale znovu tu platí to samé, co v případě policistů, neházejme všechny do jednoho pytle. Jsou tam lidé pracovití, poctiví, kteří si ten plat zaslouží, někteří by si nezasloužili ani korunu. O tom, kdo tam sedí a nesedí, budete mít možnost rozhodovat vy.

Divák:
Co budete dělat s dětskou kriminalitou. To že vraždí dospělí, to není nic neobvyklého, ale že vraždí děti, to je neúnosné a chtěl bych vědět, co s tím budete dělat. Měli byste okolo toho už něco dělat.

Ivan Langer, místopředseda PS:
To je strašně složitý problém. Myslím si, že zase je potřeba položit si otázku kde vzniká a potom z toho vyvodit odpověď jak to řešit. Přeci každé dítě má svého rodiče. Já mám svou malou dcerku a udělám všechno proto, abych měl maximum času se o ní starat, aby se nikdy nestalo to, co vidíme u těch jiných dětí. První otázka tedy je, jak se o děti starají rodiče druhá otázka je, jaké podmínky mají rodiče proto, aby se mohli starat o své děti, teprve v poslední řadě je, jak ty provinivší se děti a rodiče trestat.

Moderátor (Michaela Jílková):
Co byste tedy udělali vy? Zavedli byste nějakou větší trestní odpovědnost rodičů, protože už dnes je trestným činem zanedbání výchovy, ale nějak se to nevymáhá?

Ivan Langer, místopředseda PS:
Tady platí něco podobného, znovu se vracíme k tomu, jak jsme hovořili o policistech. Zákon je jedna věc, druhá věc je jeho aplikace. Tady orgány činné v trestním řízení a státní orgány selhávají v tom, že co je možné vymáhat a postihovat, tak to se neděje. Rodiče necítí odpovědnost za to, co děti dělají a už teď zákonný zástupce, když jeho dítě způsobí nějakou škodu, něco zničí, ukradne, tak je povinen tohoto uhradit. Já se ptám, zda rodiče těchto dětí jsou stavěny před soud, jestli je od nich vymáháno toto plnění.

Moderátor (Michaela Jílková):
Ono je to v praxi mnohem složitější, protože právě policie a soudy upozorňují na to, že často jde o matku samoživitelku, která má několik dětí, je to sociální případ, tj. kdyby to měla platit, tak už nemá na výchovu a jídlo těm ostatním dětem. Kdyby byla odvedena do vazby, tak by ty ostatní děti potom byly umístěny do dětského domova, takže je to velmi složité.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Já to nepopírám, také jsem řekl, že je to složitý problém, ale co jste uvedla, mám pocit, že je hodně výjimečný případ. Tak jako tak být rodičem je přeci odpovědnost. Já si tu odpovědnost musím uvědomovat každou vteřinu svého života a musím dělat maximum proto, musím se starat o to, co dělá moje dítě, když není se mnou. To je odpovědnost, kterou z nás nikdo nesejme. Tam to všechno začíná. To trestání, hodně se hovoří o snížení věkové hranice trestní odpovědnosti na 14 let. To vypadá jako dobrý nápad, ale zase je to jen to A, musíme se ptát, co je to B. Můžeme ve 14 letech někoho zavřít, ale já se ptám, co s tím člověkem bude za 10 let, až mu bude 24 let. Jaký člověk z toho vězení vyjde. Bude polepšený, nebo bude ještě větší grázl? Dřív než budeme hovořit o snížení věkové hranice, tak se musíme ptát, zda tyto mladé lidi dáme do systému, který z nich udělá ještě větší grázly.

Moderátor (Michaela Jílková):
Řekl byste nám, vy jste si jistě odpověděl, přemýšlel jste o tom, by jste pro to snížení na 14 let?

Ivan Langer, místopředseda PS:
Může politik upřímně říct, když neví, že neví?

Moderátor (Michaela Jílková):
To je zajímavé, že nevíte, protože vaše strana ví?

Ivan Langer, místopředseda PS:
Jestli vy víte, že moje strana ví, tak víte víc, než vím já.

Moderátor (Michaela Jílková):
Kdybyste dával v tom parlamentu pozor, tak je to dokonce asi 2 roky, kdy váš poslanec toto navrhoval, inicioval.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Mám kolegu Chytku rád, ale on není strana, je to kolega, který má tento názor, je o něm přesvědčen, jeho názor respektuji, ale platí, že v ODS na tento konkrétní problém neexistuje jednotný názor. Právě proto, že je to tak složité, považuji to za přirozené.

Moderátor (Michaela Jílková):
Váš pan předseda, jestli to nevíte, má také takový názor.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Ani náš pan předseda není strana.

Moderátor (Michaela Jílková):
Hlavně, že jste tým, že to teď čteme na těch billboardech.

Divák:
V listopadu bude 15 let, co jste v sametové revoluci. Nemyslíte si, že ten český národ čím dál více chudne, že ti lidé chudí lidé jsou čím dál chudší a bohatí čím dál bohatší? Dá se s tím také něco udělat?

Ivan Langer, místopředseda PS:
Ve společnosti, kde žijeme, pokud jsme členy, NATO? Jsme členy EU a žijeme v demokratickém kapitalismu, tak je přirozené, že někdo má peněz více a někdo méně. Podstatné je, jak ti, kteří jich mají víc, k nim přišli, zda poctivou prací, zda tím, že měli výborný nápad, nebo to ukradli. A jestli ti, kteří mají peněz málo, mají to proto, že nechtějí pracovat, nebo že nemohou, nebo prostě dokáží jen to, co je určitým způsobem ohodnoceno. Pro mě je důležité to, aby každý člověk, aby existovaly rovné šance pro všechny, aby každý mohl dokázat, co v něm skutečně je. to je můj cíl, to je moje ambice a to je fér.

Moderátor (Michaela Jílková):
Myslíte, že tento váš cíl je reálný? Je ho možno promítnout do praxe. Někteří občané mohou chtít, ale když v celém regionu není práce, ačkoliv mají rekvalifikace a všechno možné, tak co mají dělat? Ne každý, pane místopředsedo, má podnikatelské vlohy, ambice, a když ta práce není, jak se má o sebe postarat?

Ivan Langer, místopředseda PS:
Já s vámi naprosto souhlasím. Je potřeba si tu uvědomit, že podnikatelé, zaměstnavatelé i zaměstnanci jsou de facto na jedné lodi. Nemůže být spokojený zaměstnanec, když se nedaří zaměstnavateli a naopak. Jde tu přesně o ten problém nezaměstnanosti a podmínek podnikání. Jestli v této zemi nesnížíme razantním způsobem daně, jestli nezjednodušíme podmínky pro podnikání, jestli nezjednodušíme zákoník práce, který nebude zakazovat pracovat, ale bude umožňovat pracovat, tak pak to povede k rozvoji ekonomiky a k tomu, že v těch regionech prostě budou podmínky, protože lidé budou podnikat a budou vznikat zaměstnanecká místa. Není tu vztah nepřítel mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, jsem na jedné lodi, nemůže se dařit jednomu, když se nedaří druhému a naopak.

Divák:
Největší povolený hluk z aut je 60 decibelů. Máme 65 na ulici Jarošova ve Znojmě, majitelé pozemků nám tam nutí ohyzdnou krychli supermarketu a až 200 aut. 65 decibelů ničí zdraví občanů nevratným způsobem. Je pravda, že republika má dostat 8 milionů euro pokuty od unie za to, že se odkládají hlukové mapy měst, že se trpí falšování územních plánů a tento nezákonný hluk vy kryjete, za co vás platíme?

Ivan Langer, místopředseda PS:
Sdílím vaše rozčílení, ale musím říci, že v tuto chvíli kritizujete člověka, který s touto věcí nemá...

Divák:
Nepřetvařujte se.

Moderátor (Michaela Jílková):
Počkejte.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Do Znojma jezdím hrozně rád, ale jsem z Olomouce a toto je problém zastupitelstva města Znojma, problém územního plánu, stavebního povolení...

Divák:
Jde o zdraví lidí, ukážu vám, jaký je odpor veřejnosti...

Moderátor (Michaela Jílková):
My vám věříme. Obraceli jste se, máme zde představitele ODS, na zastupitele ODS?

Divák:
Žádost od našich opozičních radních byla přehlasována KSČM. Občané nemají možnost se vyjádřit.

Ivan Langer, místopředseda PS:
To považuji za velmi špatné. Byl jsem velmi zvědav, když nedávno probíhalo v Brně referendum, jak se občané této příležitosti chopí. K mému zklamání jich přišlo hrozně málo. Přál jsem si, když ta možnost je, když se něco kritizuje, tak pojďme rozhodnout. Já bych vám velmi rád pomohl, ale toto je nepochybně případ, který je v kompetenci vaší radnice.

Divák:
A co těch 8 milionů pokuty od EU? Nejste schopni udělat hlukové mapy měst?

Moderátor (Michaela Jílková):
Po skončení pořadu to ještě probereme.

Ivan Langer, místopředseda PS:
O té pokutě opravdu nevím.

Divák:
Nejsem příznivcem vaší strany...

Ivan Langer, místopředseda PS:
Takovým menším?

Divák:
Minimálním, ale chci se zeptat na jednu věc. Protože jste ten stíňák, stínáte kdeco sekerou, ale také jste stínový. Nevím, čí jste stín, ale svůj stín máte. Chtěl jsem se zeptat, jak se díváte, co si myslíte o panu Kořistkovi a tom spolku, protože když se to vezme, tak ten detektor pravdy a lži jak je přes 30 let v USA, dělají se na podobných věcech i zkoušky, získávají se i zaměstnání. Moc málo lidí to tady ví.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Pro mne na tomto případu je důležité, zda policie postupovala a postupuje profesionálně, objektivně, nezaujatě a v souladu se zákonem. Obávám se, že čím dál více se ukazuje, že případ Kořistka je spíše zprávou o tragickém stavu části české policie. Ten polygraf, tedy detektor lži je problematické vyšetření. Kdyby bylo natolik 100%, jak říkáte, tak by neplatilo rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR z roku 1992, které jasně řeklo, že vyšetření na detektoru lži není možné použít jako důkaz u soudu. Je to pomůcka, je to vyšetření, které může říci, že ty mluvíš pravdu, ty ne. Velmi mě mrzí, že v ČR je to vydáváno za něco spásonosného, co ten problém vyřeší. Bylo to tak, setkali se tři lidé, jeden tvrdil A, dva tvrdí B. Naše policie se rozhodla, že bude věřit tomu jednomu, zatímco ti dva podle ní lžou a to podle mne není profesionální přístup.

Moderátor (Michaela Jílková):
Jen bych vás upozornila, že policejní prezident Kolář upozorňuje, že vy osočujete policii, ale že ona pracuje pod dozorem státních zástupců a ti konají. Navíc nejvyšší státní zástupkyně na adresu vaší strany řekla, že vy v dubnu jste o státních zástupcích řekli, že jsou zmanipulováni, teď říkáte, že jsou dobří když se vám to hodí, tak zatracujete, pak je zase vezmete na milost a že je to jako na kolotoči.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Není to tak. Když už zmiňujete policejního prezidenta, tak za jeho prohlášení, že státnímu zastupitelství nepřísluší hodnotit důkazy shromážděné policií, by u zkoušky z trestního práva na právnické fakultě vyletěl na vteřinu ven. To je jen pro mne důkaz, že dokonce nejvyšší představitel policie nezná trestní řád a nerozumí tomu, že státní zástupce nejen může, ale musí hodnotit důkazy. Proto říkám, že z případu Kořistka se spíše stává zpráva o tragickém stavu policie. Teď nehájím ani toho, ani toho, jen chci mít jistotu. Myslím si, že tu jistotu bychom měli chtít všichni. Policie v jakémkoliv případě, nejen v tomto, který je tak médii ostře sledován, bude garancí profesionality, nezávislosti, objektivity a zejména zákonnosti. Není možné, aby ti, kteří stíhají ty, co zákon nedodržují, aby sami zákon také nedodržovali. To je tragédie.

Divák:
Já jen maličký dodatek. Ti dva se tam měli také dostavit, je to jejich hanba. Je to hanba českého národa. Někdy se stydím, že jsem z Čech.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Někdy jsem smutný z toho, co se děje v naší zemi, ale nestydím se za to, že jsem Čech, nicméně tomuto rozumím. Řekněte mi ale, proč dělat věci, které jsou zbytečné, které nemají v trestním řízení žádnou důkazní hodnotu. Kdyby policie šla standardní cestou, mohla použít konfrontaci, mohla postavit ty lidi vede sebe a "mučit" je, ptát se třeba 10 hodin, jak to bylo. Podle mne celé to vyšetření na tzv. detektoru lži bylo odváděním pozornosti od skutečné standardní práce policie.

Divák:
Chtěl jsem obočit ještě ke zdravotnictví. Vybudovali jsme nemocnice, byly státní, postavil to celý národ a dnes se to dává privatizovat. To je dost špatné.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Jsem přesvědčen o tom, že neexistuje rovnítko mezi tím státní nemocnice = dobrá nemocnice, soukromá nemocnice = špatná nemocnice. Když to někdo říká, tak je to urážka všech těch zdravotních sester a lékařů, kteří tam pracují. Jestli za poslední dobu nějaká nemocnice zkrachovala, tak nebyla soukromá, ale státní.

Divák:
Už jsem tu potřetí, paní Jílkovu strašně obdivuji a přeji jí všechno nej. Chtěl bych se zeptat na trestní odpovědnost, imunitu poslanců. Když to pozoruji, tak od ledna 13 případů, kdy byli poslanci opilí, při schůzích místo aby tam byli, tak u baru pijí vodky atd. a nic se neděje. Když to udělá obyčejný člověk, sedne za volant, práskne to do někoho, tak dostane 5 let. Udělá to poslanec, imunita, konec. Já vám strašně fandím, ale udělejte s tím něco.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Nedokážu si představit, že by poslanec, který pod vlivem alkoholu někoho zranil, že by ho PS odmítla vydat trestního stíhání. Nedokážu si to představit a udělal...

Moderátor (Michaela Jílková):
Jde o ...

Ivan Langer, místopředseda PS:
Musí tu platit, že imunita se může vztahovat pouze na skutky, které jsou politicky motivovány, ale toto není politicky motivovaný čin.

Moderátor (Michaela Jílková):
Velmi závažný politický čin, který pak může negativně ovlivnit nás všechny je, když poslanec nemusí ani chodit za volant, hlasuje opilý, nemyslím poslance Kotta.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Nechci to bagatelizovat, ale mnohdy často hrozně hlasují i poslanci, kteří nejsou opilí.

Moderátor (Michaela Jílková):
T jsme si všimli.

Ivan Langer, místopředseda PS:
Tady přeci platí to, že kdyby zaměstnavatel kohokoliv z vás načapal pod vlivem alkoholu, tak na minutu letí.Pro mě je nepředstavitelné, že v případě, kdy se prokáže, že poslanec Kott byl opilý pod obraz, nebyl schopen vůbec ničeho, tvářil se, že se nic neděje, nechal si narůst vousy, přestoupil do jiné politické strany a drží tuto vládu u moci. To je pro mě nepředstavitelné, byla to i chyba ODS, že se dostal na naši kandidátku, to připouštím. Je to prokazatelné selhání, takovýto člověk v PS nemá co pohledávat.

Moderátor (Michaela Jílková): Tam bylo nepředstavitelné akorát to, že se to zrovna muselo stát vaší straně. Milí občané, příští týden tu budeme mít přímo ministra financí Bohuslava Sobotku, takže budeme mluvit o ekonomice. Ministr financí říká, že nastartovali nejvyšší ekonomický růst za posledních 7 let. Budeme-li hospodařit rozumně, pozná to ve své peněžence každý občan. Vnímá realitu, jak to cítíte vy?

Televize Nova, 15. října 2004