Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Přepisy diskuzí / Otázky Václava Moravce

[03.10.2004]

Policie

Otázky Václava Moravce

Aktuální témata

Moderátor (Václav Moravec):
Dobré poledne s ČT. Dnes vás čekají dva názorové střety. V části první se podíváme na práci policie s souvislosti s aférou Kořistka. Nejen nad tímto tématem se střetnou ministr vnitra František Bublan a stínový ministr vnitra za ODS Ivan Langer. Ve druhé části pořadu pak nabídneme duel ministryně školství Petry Buzkové a místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové.
A jaká témata dnes otevíráme? Stínový ministr vnitra za ODS Ivan Langer má informace o údajném nátlaku na svědky v případu Kořistka. Ministr vnitra František Bublan odmítá vytvoření sněmovní vyšetřovací komise kvůli údajné manipulaci s bezpečnostními prověrkami ze strany NBÚ. Ministerstvo školství už pracuje na plánu vzniku takzvaného dětského vězení. Duel aneb ring volný. Na co se zeptá ministryně školství Petra Buzková místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové a Miroslava Němcová Petry Buzkové? Příběh s otevřeným koncem. Jak dlouho ještě? Řeč je o pravděpodobně jedné z největších politických kauz v ČR, o aféře Kořistka. Aktuálně jsme do aféry zařadili duel dvou ministrů, a to dvou ministrů vnitra, jednoho skutečného, druhého stínového. Jsem rád, že mé pozvání přijali ministr vnitra ČR František Bublan. Přeji vám hezký dobrý den.

František Bublan, ministr vnitra ČR:
Dobrý den.

Moderátor (Václav Moravec):
A stínový ministr vnitra za občanské demokraty Ivan Langer. I vám hezký dobrý den.

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Dobrý den přeji.

Moderátor (Václav Moravec):
Začněme u vás, pane ministře. Připustil jste si v uplynulých dnech, že byste odstoupil v souvislosti s tím, co se děje kolem aféry Kořistka?

František Bublan, ministr vnitra ČR:
Takové myšlenky jsem určitě neměl, protože to, co se děje, je naprosto standardní jednání policie i státního zástupce. Vy jste to dobře nazval "příběh s otevřeným koncem", tzn., že ten konec je ještě dávno před námi a čeká nás ještě mnoho práce v tom, takže není třeba dělat předčasné závěry.

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, ale když se vás zeptám, až budeme vědět, jak ten případ bude uzavřen, jak skončí celý příběh, mohl by takový příběh zlomit ministru vnitra vaz?

František Bublan, ministr vnitra ČR:
No, já nevím, jestli teda máme dobré myšlení v tomto směru, protože když se sdělí někomu vyměnit, tak potom nastává fáze vyšetřování a trestního stíhání předně podle trestního řádu a jsou možné dva výsledky, buď se to mínění potvrdí nebo se vyvrátí. Nic jiného nevidím. Já tady nemohu zastávat nějakou pozici předčasného soudce, abych dnes z toho vyvozoval nějaké závěry nebo uvažoval o svém odstoupení nebo o něčem podobném.

Moderátor (Václav Moravec):
Pane místopředsedo Langere, ODS ústy několika svých politiků vyzvala k odvození osobní odpovědnosti, a teď jsem si vypsal ta jména, policejního prezidenta Jiřího Koláře, jeho náměstka Jaroslava Macháněho, náměstka protikorupční služby Milana Šišky, také ministra vnitra Františka Bublana, případně i premiéra Stanislava Grosse. Není to přehnaný požadavek, když, jak říká ministr vnitra, ten příběh ještě není u konce?

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Já se domnívám, že nikoliv a my neříkáme, že tito lidé jsou vinni, ale říkáme, že dosavadní průběh policejního vyšetřování není ani objektivní, ani nezávislý a už vůbec ne profesionální.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak to můžete tvrdit?

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Stačí se podívat na průběh celé té kauzy. Jestli říkám objektivní. Byl bych rád, kdyby mi pan ministr potvrdil nebo vyvrátil fakt, že policie si nestanovila několik vyšetřovacích verzí, tedy buď že někdo někoho uplácel nebo že někdo někoho křivě obvinil, ale od prvopočátku jde pouze jedním směrem, a to je - uvěřila vládnímu poslanci. Jestliže říkám, že to vyšetřování je nezávislé, je pro mě nepředstavitelné, aby ministr vnitra dával pokyny, jaké vyšetřovací úkony mají být učiněny. A jestliže říkám, že není profesionální, tak potom mám přesně na mysli ty neprocesní takzvané důkazní úkony na detektoru lži a to teatrální zatčení a odvoz vrtulníkem z jednoho konce republiky na druhý. Takže to jsou všechno důvody...

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte. Pane ministře, můžete velmi stručně reagovat na všechny tyto argumenty, tyto výhrady, které zmínil Ivan Langer?

František Bublan, ministr vnitra ČR:
Já jsem všechny pokyny ve vyšetřování nedával, ani bych to neuměl. Policie tady postupuje naprosto autonomně a bez jakýchkoliv mých pokynů nebo rad. Jestli má pan poslanec na mysli detektor lži, to nebyl můj nápad. O tom už policie mluvila předtím, než jsem to vyslovil s panem Kořistkou, který projevil zájem, aby postoupil toto vyšetření. Co se týče vrtulníku. To jsou takové velmi laciné věci, které se nám hází na naše tričko, jak se říká.

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, pane ministře, já vám vstoupím do řeči. Vy opravdu v souvislosti s tím, jak ten případ zatím v posledních několika týdnech je policií vyšetřován, nevidíte nic, co by bylo možné označit za pochybení nebo něco, co se vám ne zcela líbí v souvislosti s tou prací policie?

František Bublan, ministr vnitra ČR:
Víte, já se s tím seznámím vždycky dodatečně. Policie koná bez mých příkazů nebo bez mých rad, a potom když vidím některé věci, které se kolem toho vyskytují, tak se ptám policejního prezidenta, proč se tak stalo, proč se nemohlo postupovat jinak. On mi to vysvětlí. S tím vrtulníkem přesně tak. Jednalo se o čas. Potřebovali jsme velmi rychle dopravit obviněné do Ostravy, protože tam to přináleží státnímu zástupci podle místa určení. Jednalo se o to, aby obvinění měli čas na spánek, aby se splnily všechny normy, které je zapotřebí splnit. Určitě uznáte, že jet z Prahy po dálnici až do Ostravy, že je to záležitost na několik hodin, takže to jsou všechno...

Moderátor (Václav Moravec):
Ano. Ivan Langer teď kroutí hlavou.

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Já musím kroutit hlavou. Já se chci zeptat. Vyhýbali se až dosud ti lidé spolupráci s policií? Bylo opravdu nutné, aby policisté teatrálně jeli z Prahy do Kroměříže, zatkli člověka, odvezli ho zpátky do Prahy a potom s ním letěli do Ostravy? Opravdu si myslíte, že je projevem profesionality policie, když po dvou měsících, kdy se o této kauze mluví, najednou tyto lidi chce policie dát do vazby, protože by mohli ovlivňovat svědky? Chci se zeptat, pane ministře, jak je možné, že oproti tomu nám po svobodě běhá policista, mafián, který je podezřelý a obviněný z účasti na vraždách a vydírání v rámci toho Berdychova klanu a žádného policistu ani na chvíli nenapadlo, že by měl být dán do vazby? Srovnejte si, prosím, tyto dva případy, a potom musíte mi dát za pravdu, že postup policie nebyl profesionální.

Moderátor (Václav Moravec):
Pane ministře.

František Bublan, ministr vnitra ČR:
Já vám to rád vysvětlím. Podívejte se, zaprvé si myslím, že politikům, a to se týká nejenom mě, ale to se týká i vás, nepřísluší, abychom hodnotili postup policie nebo postup vyšetřování. To je skutečně věc jejich. To je věc státního zástupce, potom případně soudu. Já si nedělám ambice na to, abych hodnotil, jestli policie postupovala zcela správně. Mně jde o to, by byl dodržován zákon.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy si myslíte, že je dodržen v kauze Kořistka ve všech...

František Bublan, ministr vnitra ČR:
Já si myslím, že ano. Ještě to srovnání s tím policistou, který údajně běhá na svobodě. Tady zase rozlišíme. Pokud se jedná o policistu jako takového, který je stíhán, rozhodnutí o vazbě je věcí státního zástupce, nikoliv policie. Policie nemůže vyšetřovat policistu, to pan poslanec, který je právník, velmi dobře ví. To je věc státního zástupce. To nejde za námi. Já to neumím posoudit, jestli teda tam...

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, pane ministře, ale ta námitka Ivana Langera může být relevantní v tom, že tady jsou dva případy. V případě jednom je to únos podnikatelů nebo zosnování únosu podnikatelů. Pokud se nemýlím některý z podnikatelů byl také zavražděn, na straně jedné, a pak případ údajné politické korupce. A Ivan Langer říká, že jaké prostředky se používají v tom prvním případu, kdy jde o únosy, a pokud se nemýlím, opravdu snad i o vraždy, a v druhém případě, kdy jde o politickou korupci?

František Bublan, ministr vnitra ČR:
Pokud by šlo skutečně o to, že ten policista se podílel na vraždě a běhá po světě, tak by to bylo špatně, ale já si myslím, že tomu tak není. To je možná nějaká jeho spoluúčast, která není tak silná. Asi státní zástupce uznal, že tam není důvod k vazbě, tak ji neudělil. Já tohle to neumím v této chvíli posoudit, protože nevím, o jakého policistu se jedná. To srovnání velmi kulhá, protože nevíme, o kom mluvíme.

Moderátor (Václav Moravec):
Ano. Pane místopředsedo, chcete stručně reagovat?

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Já vím, o kom mluvím. Je to pan Žofčín a je to bývalý elitní policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Stejně tak vám mohu uvést, pane ministře, další případy, velmi závažné trestné činnosti. Já je uvádím proto, že tady najednou policie po dvou měsících se rozhodla někoho vzít do vazby, protože by mohl ovlivňovat svědky a v jiných případech takto policie nekonala, a to v případech mnohem závažnějších. Úplně stejně tomu je tak i, pane ministře, v případě toho slavného detektoru lži. Tady policie volí postup na základě vaší výzvy neprocesního úkonu, který nemá žádnou důkazní hodnotu a vedle toho v případě Kájínek, když Kájínek sám chce jít vypovídat na detektor lži, tak mu policie řekne, že je moc chytrý a že by detektor lži podvedl, tak prosím, pojďme měřit všem podle stejného metru, pojďme se chovat standardně. Já tvrdím, že policie v tuto chvíli standardně nekoná. Podíváme-li se na tuto usnesení o sdělení obvinění, a to je to nejhorší sdělení pro celou českou veřejnost, z toho vyplývá podle názoru vyšetřovatele, že když se dva lidé setkají a dva lidé mluví stejně, je to pro vyšetřovatele důkaz toho, že lžou. To je absurdistán.

Moderátor (Václav Moravec):
Pobavil jste pana ministra, protože když jsem ho sledoval, neustále se usmíval. Pane ministře.

František Bublan, ministr vnitra ČR:
Já už jsem to tady říkal jednou. Nám nepřísluší hodnotit důkazy v této kauze. To ať si zhodnotí státní zástupce a potom ať si to zhodnotí soud.

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Nám přísluší hodnotit práci policie, pane ministře.

František Bublan, ministr vnitra ČR:
To samozřejmě ano.

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Kdyby nějaký můj student přinesl takový to elaborát, tak v žádném případě nemá šanci udělat zkoušku. A toto vypracoval váš policista.

František Bublan, ministr vnitra ČR:
No, pane poslanče, problém je v tom, že já toto nechci hodnotit. Já jsem to obvinění neviděl, protože mně to skutečně nepřísluší a pokud vy se v tom chcete nějak babrat nebo chcete to rozebírat, tak už zasahujete..., politika zasahuje do procesu trestního řízení, a to se mi nelíbí. Nechme to, ať to policie dokončí, ať státní zástupce potom vysloví nějaký verdikt, jestli to půjde k soudu, nebo to nepůjde k soudu a nechme předčasných závěrů.

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Pane ministře, já bych byl velmi rád, kdyby postup policie byl skutečně standardní, objektivní, profesionální. Já vám prokazuji, že tomu tak není, a to je ten důvod, který mě vede k tomu, abych se...

Moderátor (Václav Moravec):
Ale ministr vnitra to odmítá. Rozumím tomu správně, pane ministře? Vy to odmítáte?

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Já vím, že panu ministrovi nic jiného nezbývá. Já vím, že on nemůže za to, že ti policisté jsou na těch místech, ale jestli bude zavírat oči, potom se i on stává spolupachatelem.

Moderátor (Václav Moravec):
"Jde o politickou kauzu, která má poškodit občanské demokraty," tvrdí už drahnou dobu v souvislosti s aférou Kořistka právě představitelé ODS.
Od začátku aféry Kořistka padají slova o politickém pozadí celého případu. Policie a státní zástupci taková slova odmítají. Důkazy o uplácení prý mají, proto bylo nutné ve čtvrtek zatknout asistenta předsedy občanských demokratů Marka Dalíka a lobbistu Jana Večerka.

Josef Bláha, 30.9.2004, okresní státní zástupce v Ostravě:
Jsou podezřelí z toho, že nabídli panu Kořistkovi úplatek zhruba asi 10 miliónů korun, případně místo velvyslance v Bulharsku.

Moderátor (Václav Moravec):
Způsob čtvrtečního zatčení dvou aktérů aféry Kořistka si vysloužil kritiku prezidenta Václava Klause i kritiku opoziční ODS.

Petr Husák, 30.9.2004, mluvčí ODS:
Postup PČR v celém případu je možné považovat za neadekvátní a vyvolávající podezření, že je politicky motivován blížícími se volbami.

Moderátor (Václav Moravec):
Občanští demokraté tvrdí, že případ politicky ovlivňoval ministr vnitra František Bublan. Ilustrují to na jeho výrocích z pořadu Otázky.

František Bublan, 29.8.2004, ministr vnitra ČR:
Detektor lži je nepřímý důkaz, takže soud může k tomuto důkazu přihlédnout, a pokud bude ta situace skutečně patová, tak by to mohlo hrát určitou roli. Já bych nerad, když už jste to zmínil tento nástroj, kdyby všichni tři aktéři této kauzy se podrobili detektoru lži. Bylo by to nejlepší.

Moderátor (Václav Moravec):
Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek už před měsícem také vyslovil obavu, že v případu dojde k manipulaci se svědky.

Mirek Topolánek, 12.9.2004, předseda ODS, místopředseda Senátu:
Všichni si přejeme a veřejnost si to podle mě zaslouží, aby ta kauza byla šetřena seriózně, aby prostě jsme se dozvěděli nějaký výsledek, a ne že to zůstane na půli cesty nebo dokonce, jak já se důvodně obávám, tam bude vyráběn nějaký falešný svědek apod.

Moderátor (Václav Moravec):
Jaké záruky má veřejnost, že v případu Kořistka, případu souvisejícím se světem politiky, pracuje policie a státní zastupitelství nestranně?
Teď se obrátím na stínového ministra Ivana Langera. Vy jste, pane místopředsedo, zcela jasně řekl, že jedním z důkazů údajného zasahování do té kauzy ze strany Františka Bublana měly být i jeho výroky o detektoru lži, které pronesl v tomto pořadu. Jak si ale pak vysvětlit, že váš předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý tvrdí, že by měli jít všichni tři na detektor lži a měli by jít do zahraničí? To není zasahování do toho případu?

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Tak určitě to zasahování být nemůže, protože pan kolega Tlustý není ministrem, není mu žádná policie podřízena, to zaprvé. A za druhé já se domnívám, že každý jsme odborníkem trochu na něco a v tomto smyslu beru názor Vlastimila Tlustého jako názor laika, který není příliš dobře zorientován v té právní podstatě věci.

Moderátor (Václav Moravec):
Pane ministře, co si vy myslíte o tom nápadu, aby všichni tři aktéři celého případu, ať už je to Zdeněk Kořistka, Marek Dalík nebo Jan Večerek šli na detektor lži v zahraničí, aby byla zajištěna objektivita?

František Bublan, ministr vnitra ČR:
No, já to chápu jako snahu pana poslance Tlustého najít nějaké objektivní řešení, ale ono bohužel jako právně to není možný, aby v zahraničí někdo vyšetřoval naše lidi a domnívám se, že by ani žádný jiný stát na to nepřistoupil. Je to možná dobrý myšlenka nebo snaha najít nějaké východisko, ale není to reálné.

Moderátor (Václav Moravec):
Není bez zajímavosti, že rčení pánů Dalíka a Večerka došlo ten samý den, co MF Dnes přinesl informace o tom, že je odposloucháván předseda občanských demokratů Mirek Topolánek. Vy jste, Ivane Langere, stínovým ministrem občanských demokratů, stínovým ministrem vnitra, svěřil se vám Mirek Topolánek, že je odposloucháván?

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Nesvěřil. I pro mě to byla nová informace a jako takovou jsem ji vzal pouze na vědomí.

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, ale není to poněkud divné, vy na jedné straně vyčítáte Zdeňku Kořistkovi, že právě on měl jít na policii, měl sdělit ty informace, že byl mu údajně nabídnut úplatek, měl je sdělit právě policii, a přitom jde šéf ODS nejdříve do novin s tím, že je odposloucháván, než aby to také sdělil orgánům činným v trestním řízení?

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Víte to je věc přístupu každého z nás.

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, není to stejné toto ?

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Podle mě ne. Podle mě nikoliv a já opravdu si trvám na tom, že kdyby za mnou někdo přišel a nabízel mi úplatek, tak bych..., pokud bych ho nechtěl vzít ten úplatek, tak bych řekl: "Dobře. Počkejte." Domluvil bych se s policií a chytil bych toho člověka při činu. Tak to podle mého názoru měl...

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, já jsem se ptal na podezření, pokud byste měl podezření, že jste odposloucháván, tak byste dělal co?

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Tak musel využít možnosti toho, že existuje v Poslanecké sněmovně kontrolní orgán, který se zabývá odposlechy, jehož pravomoci jsou ale takto malinkaté a...

Moderátor (Václav Moravec):
Ale je chybou, že si Mirek Topolánek předtím, než to řekl do MF Dnes ve čtvrtek, že za tímto orgánem, byť jeho pravomoci jsou takto malinkaté, nešel?

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Já nechci být jeho soudcem, nicméně po tom všem co se tady odehrává, po tom neuvěřitelném tlaku a já tvrdím také manipulaci kolem případu Kořistka, dokážu pochopit, že byl pod velkým tlakem a tu věc zveřejnil. Já mluvím sám za sebe. Já bych postupoval jinak.

Moderátor (Václav Moravec):
Pane ministře, je předseda nebo byl předseda občanských demokratů odposloucháván?

František Bublan, ministr vnitra ČR:
No, pane redaktore, to já nevím, a kdybych to věděl, tak bych to asi nemohl ani sdělovat. Já to nemohu vyloučit, ani vyvrátit, ale domnívám se, že pan předseda Topolánek je možná trošku už přetížený z této kauzy a z toho i vyplývají jeho výroky.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale jak si pak vysvětlit to, že hlavními důkazy..., a můžete naznačit, zda je pravdivá informace, že hlavními důkazy v celé kauze Kořistka jsou právě odposlechy telefonických hovorů, tedy možná i odposlechy Mirka Topolánka?

František Bublan, ministr vnitra ČR:
Tak možná jsou tam odposlechy. Já skutečně neznám ty důkazy, které policie má, ani se s nimi zatím nechci seznamovat. Je to nadbytečné. Možná jsou to jenom výpisy z telefonních hovorů. To skutečně nevím. Tady v tom těžko hledat nějakou odpověď.

Moderátor (Václav Moravec):
Stížnosti opozičních politiků, že jsou odposloucháváni, se stávají, řekněme, politickým folklórem v ČR. Připomeňme si rok 1996, tehdy předseda opoziční ČSSD Miloš Zeman mluvil o náběhu na policejní stát a o tom, že je odposloucháván.

Miloš Zeman, 11.11.1996, předseda PS PČR, předseda ČSSD:
Některé z těchto osobností mi dokonce přímo sdělily, že jsou sledovány ministerstvem vnitra.

Jan Ruml, 11.11.1996, ministr vnitra:
Samozřejmě že to není pravda, navozovat dojem, že tady je jakýsi policejně estébácký stát je podle mě v této chvíli a vůbec prostě naprosto nepřijatelné.

Václav Klaus, 11.11.1996, předseda vlády a ODS:
Obdivuji ty politiky, kteří se odvažují s něčím takovým hazardovat. Pro mě jsou to velmi špatní politikové.

Václav Havel, 12.11.1996, prezident ČR:
Nehodnotím důkazy, které má. Ty zhodnotím tehdy, až mi je ukáže a předloží. Nehodnotím meritum věci. Já nemám sebemenší důkaz a sebemenší důvod se domnívat, že BIS složila v zájmu jediné strany.

Moderátor (Václav Moravec):
Odposlouchávání politiků, sledování tajnými službami. Jak říkám, pravděpodobně se možná z celé věci stává politický folklór v ČR. Dovolte, abych vám, pánové, ještě citoval výrok místopředsedy ODS Petra Nečase z pátečního vydání deníku Právo: "Zevnitř policie máme dlouhodobé informace z věrohodných zdrojů, že určitý druh monitoringu vedoucích představitelů ODS z hlediska jejich telefonních hovorů byla snaha zavést. Některé informace mohou nasvědčovat tomu, že kauza Kořistka umožnila položit tuto věc na stůl." Pane místopředsedo Langere, vy máte takovéto informace, které zveřejňuje Petr Nečas?

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Nemám. Nemám tyto informace. Mám svůj závěr o tom, že policie nepostupuje například v této kauze opravdu objektivně a profesionálně na základě jejich konkrétních úkonů v této věci. To mi stačí pro to, abych mohl vyslovit svůj soud, že to není standardní vyšetřování, že postup policie je zcela neadekvátní a prosím, aby si každý v této zemi uvědomil tu hrůzu, když politici hodnotí postup policie, protože to potom znamená, že to potom není sbor profesionálů, ke kterým můžeme mít důvěru, ale že v řadách policie působí lidé, kterých bysme se měli bát, protože nejsou profesionály a jsou schopny udělat cokoliv.

Moderátor (Václav Moravec):
Teď mluvíte o kterých lidech konkrétně?

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Já chci zmínit zejména ty lidi, kteří se točí kolem této kauzy a případů dalších. Jsou to dva náměstci. Jeden se jmenuje Macháně, druhý se jmenuje Šiška. Já v tuto chvíli mám zase jiné informace, které se týkají možného nátlaku na nepřímé svědky v tomto případu a jestli jsem říkal, že až dosud byl postup policie neobjektivní, závislý a neprofesionální, pokud se to potvrdí, tak pak už by to znamenalo, že tento postup je protizákonný.

Moderátor (Václav Moravec):
Pane místopředsedo, to je tak závažné obvinění, co teď říkáte, že vás prosím o to, aby jste, pokud v tom divák nemá mít ještě větší zmatek, tak doložte ho konkrétními informacemi. Na koho je dělán nátlak, na jaké nepřímé svědky?

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Jsou to osoby, které byly již vyslechnuty v rámci této kauzy. Jsou to lidé, kteří se neúčastnili toho jednání, nicméně kteří vstoupili do kontaktu jak s panem Dalíkem, tak s panem Večerkem.

Moderátor (Václav Moravec):
Mluvíte tedy o Šárce Froňkové, protože neuvádíte žádná jména, o Šárce Froňkové nebo Radmile Ondříčkové? Je to tak?

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Ano. Mluvím přesně o těchto dámách.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak na ně byl činěn nepřímý nátlak?

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Já jsem říkal, pokud se potvrdí tyto informace, tak potom už nehovoříme o neprofesionalitě, ale mluvíme o nezákonnosti. Já si velmi přeji, aby pan ministr v tuto chvíli opravdu nebyl lhostejný, a pokud bude lhostejný, potom nezbývá nic jiného, aby se k celému případu věnovala také nejvyšší státní zástupkyně paní Benešová. A já bych byl velmi rád, kdyby její zásah v tuto chvíli nebyl nutný.

Moderátor (Václav Moravec):
Teď můžete reagovat, pane ministře, velmi stručně?

František Bublan, ministr vnitra ČR:
Samozřejmě na to musím reagovat, protože to, co slyším, to mě velmi zneklidňuje. Já se snažím celou dobu o to, aby postup policie byl objektivní. Jediný můj zájem o tento případ spočíval v tom, že jsem říkal: "Pracujete kolektivně, korektně. Jde o to, abychom nalezli pravdu, nic více." A teď slyším taková slova, která mohou vlastně vzbuzovat v těch policistech nebo dokonce i v nějakých funkcionářích obavu, aby vůbec na tom případu ještě pracovali, protože to už je vyhrožování ze strany opozice a každý policista je úplně normální člověk a řekne si: "No, tak já teďka budu na tom pracovat podle svého svědomí, ale ono se mi to může vymstít, protože třeba za nějakou dobu vláda se vymění, ministr se vymění, a potom se to obrátí proti mně." Skutečně to chápu jako velmi silné zasahování do tohoto případu. Pane poslanče, nedělejte to. Nechme věci proběhnout tak, jak proběhnout mají, a teprve potom, až dojde k tomu soudu, můžeme vyvozovat nějaké politické soudy my sami.

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Pane ministře, pokud ti policisté dělají svou práci skutečně poctivě, skutečně profesionálně, objektivně a nezaujatě, tak se nemají čeho bát. Já se zatím obávám toho, že nic z toho, co by měli dělat, skutečně nedělají. Není tam ani objektivita, nezávislost a už vůbec ne profesionalita.

Moderátor (Václav Moravec):
Ještě velmi stručná...

František Bublan, ministr vnitra ČR:
Pardon. Já se nebráním tomu, aby potom celý případ posoudila třeba nejvyšší státní zástupkyně, nechť to udělá, ale nevyvozujme teďka, nejmenujme některé lidi, protože skutečně může nastat to, že budou mít obavy z dalších policejních postupů a ovlivní to celý průběh vyšetřování.

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Pane ministře, jediný kdo se teď může obávat, tak jsou právě opoziční politici, z toho čeho policie až dosud v tomto případu byla schopná, co tedy ještě od policie mohou očekávat, takže paradoxně tím, kdo by se měl bát, bych měl být já a moji kolegové.

Moderátor (Václav Moravec):
Velmi stručná reakce vás obou. Vy si tedy myslíte, pane místopředsedo Langre, že by bylo lepší, aby se na celý případ podílela Marie Benešová, které ODS důvěřuje? Vždyť to byl Mirek Topolánek, který...

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Ne. Já bych byl rád, kdyby probíhala ta kauza opravdu objektivně, aby policie si stanovila ne jednu vyšetřovací verzi, aby důkazem pro sdělení obvinění nebyla výpověď vládního poslance a závěr vyšetřovatele, že dva lidé...

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, ale jak vy toto můžete tvrdit. Vy jste viděl ten spis? Toto je osmistránkové obvinění. Vy jste viděl ten spis?

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Já mám k dispozici obvinění, ze kterého vyplývá, že policie sděluje obvinění, protože věří panu Kořistkovi, protože on se svěřil své manželce a ta to policii potvrdila, a protože Dalík a Večerek vypovídají stejně, tak je to důkaz toho, že lžou. To je napsáno na těchto stránkách.

Moderátor (Václav Moravec):
Teď se obrátím na ministra vnitra Františka Bublana. Pane ministře, opravdu není také poněkud divné, že média nereferují o tom, protože pravděpodobně policie opravdu nevyšetřuje i ta podání ze strany pánů Dalíka a Večerka, tedy druhou část toho případu, protože stále se mluví o vyšetřování pana Kořistky...?

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Ano. Přesně tak. To je ta ona objektivita, po které volám. Přesně obě dvě verze.

Moderátor (Václav Moravec):
Pane předsedo, dostanete žlutou kartu, jestli mi budete skákat do otázek.

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Dobře. Už mlčím.

Moderátor (Václav Moravec):
Pane ministře.

František Bublan, ministr vnitra ČR:
To je jednoduché vysvětlení. ODS podala civilní žalobu, nepodala trestní oznámení. To by pan poslanec mohl vědět, že v tom je velký rozdíl. Civilní žaloba se podává u soudu, co se s ní děje, já v tuto chvíli nevím.

Moderátor (Václav Moravec):
Ano. Promiňte, ale já jsem mluvil...

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Červenou kartu, pane ministře. Bylo podáno trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu křivého obvinění, a to je právě to, po čem volám. Pokud policie postupuje objektivně, potom musí hledat, kde je pravda v obou dvou směrech,...

Moderátor (Václav Moravec):
Ale to byla podání..., promiňte, pane místopředsedo.

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
... nejen to, že věří vládnímu poslanci.

Moderátor (Václav Moravec):
To byla podání, pokud se nemýlím, pánů Dalíka a Večerka.

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Ano.

Moderátor (Václav Moravec):
Pan ministr mluvil o podání ODS. Pane ministře, vaše odpověď. Podání těch dvou mužů, kteří jsou obviněni.

František Bublan, ministr vnitra ČR:
Tam...

Moderátor (Václav Moravec):
Proč to policie nešetří?

František Bublan, ministr vnitra ČR:
To vyšetřování probíhá souběžně, protože je to jeden případ, tak není třeba, aby vyšetřovaly dva týmy nezávisle na sobě a policie vlastně došla k těmto závěrům, takže já to nechci nijak ovlivňovat.

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že v rámci těch tří podání je dáno za pravdu jednoznačně Zdeňku Kořistkovi, protože jsou šetřeny i ty dvě podání pánů Večerka a Dalíka, a ta se ukázala jako neopodstatněná. Rozumím tomu správně?

František Bublan, ministr vnitra ČR:
Přesně tak.

Moderátor (Václav Moravec):
Uzavíráme téma Kořistka.

Moderátor (Václav Moravec):
Modrá šance pro slušné lidi. Pod tímto názvem koncem týdne zveřejnil Ivan Langer antedativní materiál k současnému řízení ministerstva vnitra. Při té příležitosti Ivan Langer řekl: "Kauzu údajně zmanipulovaných bezpečnostních prověrek, které provádí NBÚ, považuji za největší ohrožení bezpečnosti ČR v její novodobé historii." Pane místopředsedo, opravdu uvažujete o tom, že by měla být vytvořena sněmovní komise pro vyšetřování údajné manipulace s bezpečnostními prověrkami?

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
V tuto chvíli nikoliv, protože věřím, že touto kauzou se bude policie zabývat, že se jí bude zabývat podstatně lépe a profesionálněji, než tomu bylo v tom minulém případu. A teprve poté, když budeme mít pochybnosti o tom, že opravdu to neprobíhá standardně, pak nám asi nezbude nic jiného, než jít cestou parlamentní vyšetřovací komise, neboť toto je skutečně případ, který znamená nejvážnější ohrožení naší bezpečnosti. Pokud by se prokázalo, že bezpečnostní prověrky dostali lidé, kteří na ně nemají nárok, ať již to byl bývalý náměstek ministra vnitra pan Íbl, který byl náměstkem ministra Grosse, ať již to byl pan Přibyl, který byl šéfem kanceláře ministra vnitra Grosse, ať již to byl pan Jakubík, který byl náměstkem policejního prezidenta za ministrování pana Grosse, ať již to byli další lidé, potom by to znamenalo, že do státních struktur, policejních struktur se dostávají lidé, kteří tam nemají co dělat a o kterých si nemůžeme být jisti, zda to myslí s tímto státem skutečně dobře.

Moderátor (Václav Moravec):
František Bublan ještě předtím než se stal ministrem vnitra, tak řídil jednu ze zpravodajských služeb. Máte i vy obavy z toho, že bylo manipulováno s bezpečnostními prověrkami? A kdy je reálné, že policie celý případ vyšetří? Stručná reakce.

František Bublan, ministr vnitra ČR:
Já nemohu říct, jestli mám obavy, nebo nemám, protože my jsme většinou udělali pouze částečná součinnostní šetření a ten výsledek vždycky záležel na tom, jak se k tomu postavil NBÚ jako celek. Ale policie už tuto věc šetří, takže to mohu uklidnit pana poslance, že k nějakému výsledku dospějeme. Doufám, že to nebude předmětem nějakých politických kalkulací.

Moderátor (Václav Moravec):
Myslíte, že tedy nedojde nakonec k ustavení té komise? Věříte v objektivní vyšetřování a spravedlnost?

František Bublan, ministr vnitra ČR:
Já bych byl rád, kdyby jaksi větší důraz byl kladen na výsledek policejního šetření, než aby vznikaly další komise a potom ještě nějaké super komise apod., to bychom se z toho nikdy nedostali.

Moderátor (Václav Moravec):
Ivan Langer taky v rámci představování materiálu "modrá šance" řekl, že by Inspekce ministra vnitra kvůli větší objektivitě vyšetřování samotných pochybení policistů měla jít pod ministerstvo spravedlnosti. Přikláněl byste se k tomuto návrhu?

František Bublan, ministr vnitra ČR:
No, zcela určitě ne, protože to by třeba Inspekci životního prostředí mohlo mít ministerstvo dopravy apod. To je špatný nápad. Ono to možná i v některých zemích tam kde policie spadá například pod ministerstvo spravedlnosti. Ve Spojených státech FBI je pod ministerstvem spravedlnosti nebo jsou jiné modely možné, ale ministr vnitra potřebuje mít svoji inspekci pod sebou, protože dělá pro něho a každý případ, který inspekce šetří, je hned od začátku dozorován státním nástupcem, takže tam ta vazba na ministerstvo spravedlnosti je skutečně od těch počátečních chvil. Není třeba se ničeho obávat.

Moderátor (Václav Moravec):
Měl jste, pane místopředsedo, promyšlený ten nápad, když ho ministr vnitra označil za špatný?

Ivan Langer, ODS, místopředseda PS PČR:
Určitě ano. Ta koncepce nevznikala náhodně, ale po dlouhé týdny a měsíce. Já jsem skutečně přesvědčen o tom, že policie potřebuje důslednou očistu od těch lidí, kteří kazí dobré jméno desítek, stovek, tisíců poctivých policistů a že Inspekce ministra vnitra není ve své podstatě tak, jak je ukotvena, tím správným instrumentem k tomu, jak dosáhnout skutečné očisty policie.

Moderátor (Václav Moravec):
Poslední otázka na ministra vnitra Františka Bublana. Bude se týkat posledního vývoje kauzy uneseného podnikatele z východních Čech. Jeho rodiče celou věc neoznámili policii, zaplatili podle informací ČT výkupné. Teď nabízejí veřejnosti další peníze v případě, že se dostanou k informacím, které povedou k vypátrání těch pachatelů. Co si o celém případu myslíte a jste o něm informován, pane ministře?

František Bublan, ministr vnitra ČR:
Tak jsem o něm informován. Je to skutečně velká chyba, že se rodiče tohoto podnikatele neobrátili hned na policii, protože policie v těchto případech je výjimečně, možná výjimečně, ale velmi úspěšná. Téměř stoprocentní úspěšnost je ve všech případech únosů, vydírání a podobných kauz, takže věřím tomu, že by policie i tento případ vyšetřila a pomohla.

Moderátor (Václav Moravec):
Může ta nabídka dalších peněz kvůli informacím, které povedou k dopadení těch únosců vést k tomu, že nakonec dopadeni budou?

František Bublan, ministr vnitra ČR:
Tak samozřejmě může přispět, ale já zase víc kladu důraz na další činnost policie. My ten případ budeme dělat s velkou intenzitou a možná i teď budeme úspěšní, ale už je ta pozice zhoršená.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje ministr vnitra František Bublan. Děkuji vám do Brna. Děkuji i do Ostravy stínovému ministru vnitra místopředsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ivanu Langerovi. Vám oběma díky moc a přeji hezký zbytek dne.