Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Langer: Policie v případu Kořistka zřejmě ovlivňovala svědkyně

[03.10.2004]

Kriminalita

Langer: Policie v případu Kořistka zřejmě ovlivňovala svědkyně

Kauza

Podle stínového ministra vnitra ODS Ivana Langera existuje podezření, že policie postupovala při vyšetřování kauzy údajného uplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky nezákonně. V diskusním pořadu České televize naznačil, že policie vytvářela tlak na svědkyně.

Ministr vnitra František Bublan ale vyšetřování označil za standardní. Obvinění odmítl i náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně. Podle Langra policie čtvrtečním zadržením asistenta šéfa ODS Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka ukázala, že není objektivní, nezávislá ani profesionální. Pokud se potvrdí, že policie ovlivňovala svědkyně, bude to dokonce nezákonný postup, uvedl. Policie podle jeho informací tlačila na Dalíkovy známé Šárku Froňkovou a Radmilu Ondříškovou. Langrovo obvinění považuje Bublan za zastrašování.

Policie podle Langra případ údajného úplatku vyšetřuje pouze v jedné verzi, a to v té, která dává za pravdu poslanci vládní Unie svobody Kořistkovi. Na případ by podle Langra měla dohlédnout nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Už v pátek Langr uvedl, že by kvůli případu měly začít v policii padat hlavy. Personální důsledky by kauza měla mít pro Macháněho a náměstka protikorupční služby Milana Šišku, tvrdí.

Macháně považuje Langrova slova o ovlivňování svědků za absurdní a nepodložené tvrzení. "Vždy jsem se choval profesionálně a objektivně. Je to nefér tvrzení," řekl ČTK. Připomněl, že žádné pochybení neshledal v práci policie při hledání důkazů ani okresní státní zástupce Josef Bláha. Bublan v debatě několikrát varoval před děláním předčasných závěrů. Zopakoval, že v případu žádné pokyny policii nedával. "Policie postupuje naprosto autonomně a bez jakýchkoli mých pokynů," uvedl na kritiku z řad ODS. Ani nápad vyslechnout aktéry schůzky, na které se o úplatku údajně hovořilo, na detektoru lži prý nevznikl v jeho hlavě. Výslechu se podrobil pouze Kořistka, Dalík s Večerkem odmítli, protože výsledky takového výslechu stejně nemohou být použity jako hlavní důkaz. Za snahu najít objektivní řešení případu považuje Bublan návrh Langrova stranického kolegy Vlastimila Tlustého vyslechnout všechny tři aktéry kauzy na detektoru lži v zahraničí. Právně to však není schůdné," konstatoval. Langer má Tlustého nápad za názor laika, který se moc dobře neorientuje. Premiér a úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross uvedl, že se kolem případu vytváří zbytečná hysterie. Mrzí ho, že čelní politikové zpochybňují celý systém "fungování spravedlnosti v tomhle státě".

Dalíka a Večerka, obviněné z uplácení, policie v pátek v Ostravě propustila a bude je vyšetřovat na svobodě. Do Ostravy dvojici dopravil z Prahy vrtulník, což Langer označil za teatrální gesto. Podle Bublana tak policie učinila proto, aby dodržela pravidla zadržení daná zákonem. Policie viní Dalíka s Večerkem z toho, že Kořistkovi při červencové schůzce nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří novou vládu. Oba jsou stíháni jako spolupachatelé trestného činu vůči veřejnému činiteli. Za to by jim v případě prokázání viny hrozil rok až pět let vězení. Dalík i Večerek od počátku obvinění odmítají. Vedle opoziční ODS kritizují postup policie i někteří právníci. Politologové a komentátoři se shodují na tom, že případ poškozuje ODS a dál oslabuje důvěru veřejnosti v politiku obecně.

ČTK, 3. října 2004