Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Langer: ODS chce obnovit důvěru občanů v policii

[30.09.2004]

Bezpečnost

Langer: ODS chce obnovit důvěru občanů v policii

Ivan Langer představil materiál ODS

Stínový ministr vnitra Ivan Langer (ODS) chce obnovit důvěru v policii nekompromisním potírán všech prohřešků, bojem s falešnou solidaritou a oceněním poctivých policistů. V materiálu Modrá šance pro slušné lidi se vyslovuje pro revizi právního řádu, která by měla pomoci v boji s byrokracií. Modrá šance je soubor opatření, která hodlá ODS realizovat, až k tomu bude mít patřičnou politickou sílu. Podle Langra vše začíná a končí u lidí. Ve znalosti jejich role a v motivaci. "Stále častěji - na základě osobních zkušeností z jednání na úřadech, z přístupu policie, z rozhodnutí soudů - jsme svědky pochybností o tom, zda stát slušné lidi opravdu chrání. Tento stav nelze nazvat jinak než krize důvěry občanů ve stát," řekl dnes Langer na tiskové konferenci.

Podle Langra je potřeba také vyvíjet tlak na služební funkcionáře, aby si uvědomili osobní  odpovědnost za své podřízené. Navrhuje také zrušit inspekci ministra vnitra a převést jí pod státní zastupitelství. "Každý státní zaměstnanec musí být veden pozitivní a negativní motivací. Za dobrou práci kariérní postup a dobrý plat. Za selhání okamžitý a tvrdý trest," řekl. Materiál tvrdí, že současný stav na ministerstvu vnitra se dá charakterizovat jako absence vize, chaos ve veřejné správě a krize bezpečnostních sborů. Modrá šance podle Langra analyzuje příčiny krize důvěry a současně navrhuje konkrétní způsoby jejího řešení. "Každý státní zaměstnanec si musí být vědom toho, že není pravomoci bez odpovědnosti, že je pod trvalou veřejnou kontrolou, že musí prosazovat práva a oprávněné zájmy občanů," řekl Langer.

Řešení navrhuje také v případě rostoucí byrokracie. "Máme právě tolik úředníků, kolik zákonů opodstatňuje jejich existenci. Nejprve je třeba omezit přijímání nových zákonů, dále provést revizi platné legislativy a zrušit všechny zbytečné normy a stanovit finanční limit nákladů pro veřejnou správu," uvedl.

Vedle razantní redukce centrální státní správy a zrušení zbytečných úřadů je podle něj cílem i změna rozhodovacích procesů uvnitř veřejné správy.

ČTK, 30. září 2004