Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Přepisy diskuzí / Ivan Langer: Sedmička

[25.04.2004]

Bezpečnost

Ivan Langer: Sedmička

Moderátor (Michaela Jílková):

Začíná Sedmička. Souboj argumentů v přímém přenosu jeden proti jednomu. Dnes první místopředseda ČSSD, místopředseda vlády, ministr vnitra Stanislav Gross a představitel ODS, místopředseda Poslanecké sněmovny za ODS Ivan Langer. I tentokrát samozřejmě můžete hlasovat, komu z našich hostů věříte více. Prvním tématem je akce Kryštof 004. Na začátku tohoto týdne byly zveřejněny její výsledky.

Na tři tisíce policistů, kteří kontrolují jedno auto za druhým, tak to vypadalo minulý týden na našich silnicích. Od povelikonoční bezpečnostní akce nazvané Kryštof 004 si Policejní prezídium slibovalo především vylepšení otřesných statistik.

Zdeněk Bambas, ředitel dopravní policie:

Vyšší počet policistů na silnicích zcela spolehlivě přináší větší kázeň u řidičů.

Takhle vypadají dnes zveřejněná čísla. Oproti stejnému období loňského roku zemřelo o tři lidi více. Počet nehod naopak o 315 klesl. I zraněných je méně.

Stanislav Gross, ministr vnitra:

My jsme spokojeni.

Jenže i tohle jsou záběry z období akce Kryštof. Jen pár minut před jejím ukončením umírají na Kutnohorsku při nehodě tři lidí.

Miroslav Šanta, policejní komisař:

Byli to mladý kluci.

O víkendu vyhaslo na silnicích dalších šest životů. Prezident Dopravní akademie proti tvrdí, že se policisté nemají za co chválit.

Robert Kotál, prezident Dopravní akademie v Praze:

Tyto akce přinášejí tzv. jo-jo efekt. To znamená, že po ukončení té akce pak naroste větší počet dopravních nehod.

Např. dnes brzy ráno v Mostě doplatil na rychlou jízdu další řidič. Auto narazilo do mostního pilíře a začalo hořet. Tohle z něj zbylo.

Radovan Hříbal, HZS Ústeckého kraje:

Řidiče se nepodařilo zachránit.

Řada dopravních odborníků se shoduje, že mnohem účinnější než jednorázové kontroly by byl stálý dohled policistů. Dopravní akademie chce dokonce Policejní prezídium požádat v otevřeném dopise, aby nárazové akce nadále neprovádělo.

Stanislav Gross, ministr vnitra:

Mohu slíbit, i když tím někomu radost neudělám, že prostě v tomto budeme pokračovat.

Moderátor (Michaela Jílková):

Pane ministře, vy tvrdošíjně stojíte za svým. Chcete v těchto nárazových akcích pokračovat. Ví se, že jsou velice finančně nákladné, ale diskuse i odborníků trochu zpochybňují ten jejich efekt. Vemte si, že např. sám prezident Dopravní akademie, který tomu snad rozumí, předpokládám, říká, že to má jo-jo efekt, že je to dokonce ještě horší. Takže kde berete jistotu, k čemu to slouží vlastně?

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Já teda možná trochu netradičně bych vám odpověděl otázkou, jestli víte, co to je Dopravní akademie a její prezident.

Moderátor (Michaela Jílková):

To samozřejmě ano. Ale promiňte, nebudeme se snad bavit tady, kdo je co. Prostě je to akademie, která se asi zaobírá dopravou. Předpokládám, že je to člověk, který dopravě rozumí, který vychází z nějakých argumentů. Já se vás jenom ptám, kde vy berete ty argumenty pro to, abyste v tomto pokračovali, když jsme slyšeli jiný názor?

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Já jenom říkám, že když se někdy řekne Dopravní akademie, že to zní tak nějak velmi vznosně. Že to vypadá jako skutečně vědecké akademické kruhy. A ve skutečnosti je to pouze několik autoškol, které se daly dohromady a zvolily si svého prezidenta. Takže aby to nevypadalo tak, že je to skutečně nějaké vědecké pracoviště.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ano. Také bych mohla říct, že Dopravní akademie je komedie, a také bych mohla říct, že...

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Počkejte, paní Jílková, nechcete mě domluvit. Vy jste se mě na něco zeptala, tak bych byl rád, kdybyste mě nechala domluvit.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ale vy jste se mě pak ptal také.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Ano. Já jsem se vás ptal na to, jestli to víte. Vypadalo to, že příliš ne, protože jste myslela, že to je nějaké akademické pracoviště. Já vám říkám, že to tak není.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ne.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

První věc, kterou bych chtěl k tomu říci. Samozřejmě, že vždycky takové akce budou kontroverzní. Já souhlasím s tím, a říkáme to také celou dobu, že dopravně bezpečnostní politika na silnicích nemůže být založena jenom na těchto akcích. Dokonce ty akce musí být pouze doplňkové. Gró činnosti je v té dennodenní činnosti policistů. Ale problém je, že dopravních policistů vyčleněných na dohled nad provozem je zhruba 1500 v ČR. Když se podíváte na to, že se musí střídat, tak ve svý podstatě to znamená, že kdyby tyto akce nebyly, tak bychom měli nad dozorem nad silnicí řádově něco kolem 400 policistů na den. A to říkám hodně vysoké číslo. To znamená, tyto akce musí probíhat. A prosím vás, nejsou to věci, které bychom si my vymysleli a vycucali z prstu. Pokud se podíváte na státy, které se potýkaly se stejnými problémy, např. Francie, která byla také poměrně vysoko v nehodovosti a hlavně v následcích, tak ve Francii se politici, tam se bohužel nebo bohudík, dokázali dohodnout. Tady se ze všeho dělá hned politika, kde prezident, poslanci i opozice vyzvali k diskusi na toto téma, upozorňovali občany na ty problémy, policie zahájila stejné akce jako zahajuje v tuto chvíli česká policie, včetně těch jednorázových akcí a Francie šla do značné míry dolů s tímto.

Moderátor (Michaela Jílková):

Takže já bych poprosila nyní o reakci pana místopředsedu.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Tak jestli dovolíte, trochu obecnější úvaha jednovětá a na úvod. Já si myslím, že pokud chceme řešit nějaký problém, tak bychom měli analyzovat jeho podstatu a podle mého názoru problém, který chceme řešit, se nazývá vysoká míra nehodovosti na našich silnicích. Nicméně podstata nespočívá jenom v chování řidičů. Myslím si, že je potřeba, když to chceme řešit, říct, jakou měrou se na této nehodovosti podepisuje kvalita našich silnic, dálnic, kolik nových kilometrů dálnic přibylo za této vlády. Za druhé kvalita práce samotné policie a teprve za třetí chování řidičů. A já tvrdím, že způsob, kterým se ministr vnitra snaží ten problém řešit, teď mě zaujala ta úvaha, že ve Francii někoho vyzvali k diskusi, pan ministr nikoho k diskusi nad řešením toho problému nepozval, tak způsob, jakým pan ministr chce nebo hodlá řešit a řeší ten problém, tedy jednorázovými akcemi, podle mne nevede k tomu cíly, který by měl být společný, a v tom se shodneme určitě, a to je vyšší míra bezpečnosti na našich silnicích.

Moderátor (Michaela Jílková):

Takže podle vás tyto akce nemají význam, nepřináší ten efekt, jsou tedy zbytečné.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Podle mne oproti jednorázovým velkým akcím já jsem zastáncem možná mravenčí, ale o to svědomitější každodenní práce policie.

Moderátor (Michaela Jílková):

Tady jsme slyšeli od pana ministra, že není tolik policistů k dispozici.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Víte, ale to je otázka přece pro pana ministra vnitra a pro policejního prezidenta, zda dopravní policie v uplynulých letech opravdu zareagovala na změnu chování na silnicích, změnu zatíženosti jednotlivých silnic, zda, když pan ministr říká, je to problém, víme o něm, zda jej řešil tím, že např. posílí počty dopravních policistů nebo ne. To je otázka priorit, které musí být jasně definovány a podle nich se potom postupovat.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Samozřejmě, že je to vždycky otázka priorit. Nicméně prostě ono je to tak, že opozice nás kritizuje za počet státních zaměstnanců a vždycky do těch počtů, aby to vypadalo nabubřele, započítává i počty policistů. To je vždycky v této argumentaci. Takže samozřejmě při tomto tlaku, kdy my obtížně můžeme zvyšovat celkový počet příslušníků policie, tak musíme hledat vnitřní rezervy. Ty samozřejmě můžeme hledat tím, že přeskládáváme priority, ale znamenalo by to, že prostě stáhneme policisty z obvodních oddělení. A to prostě možné není, protože ti policisté na obvodních odděleních jsou také poměrně silně vytížený. Ale já bych chtěl upozornit ještě na jednu věc. To skutečně není výmysl české policie a mně docela vadí, že prostě tady, kdykoli něco uděláme, tak jsou okamžitě tvrdé argumenty proti tomu. Vždy přeci, já nevím, třeba existuje mezinárodní nebo evropská organizace dopravních policií, která byla založena v roce 2000, jmenuje se Tispol, a ta organizace pořádá a vyhlašuje stejné akce na území třeba deseti nebo čtrnácti států, jaké vyhlašujeme tady. Proč by to dělali v těchto nejvyspělejších zemích, kdyby to bylo tak, jak je tady říkáno.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ta pane ministře, vy víte, že býváte vlastně obviňován i z toho, že tyto akce mají sloužit pouze k tomu, aby zakryly, že není dobrý stav v policii a mají vás dostat na vyšší žebříčky nebo více bodů v popularitě. To např. říká ODS. Ale pánové, já bych byla ráda, my se nebavíme o podstatě. Prosím bavme se o té akci Kryštof, zda má význam nebo ne. Zda má význam taková okázalá akce, jak říká třeba pan prezident, víte, kdyby třeba byla skrytá, že by se dopředu nehlásila, že vy byste se rozhodli a najednou by ti policisté byli, řidiči by nevěděli který den apod. Zda by to nebylo efektivnější. O tom je ta diskuse.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Ale to máte pravdu. Ale přeci my jsme tu akci nevyhlašovali. My jsme tu akci neudělali tak, že bychom ji předem oznámili.

Moderátor (Michaela Jílková):

Bylo to ve všech novinách.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

No protože samozřejmě novináři si to vypátrali, protože když velíte do služby mimořádné, já nevím, tři tisíce policistů, tak samozřejmě že je velmi obtížné zajistit to, že se to 24 hodin předem nedostane do novin. Ale jestli dovolíte, ještě k tomu, jestli akce má smysl nebo nemá smysl. Podívejte se, zaprvé není pravda, že v posledních letech je nejvyšší počet usmrcených na našich silnicích. Tady kdybych chtěl argumentovat stejně jako pan kolega Langer, tak bych tady ukázal takovýto graf, který ukazuje počet usmrcených na našich silnicích, ze kterýho zcela jednoznačně vyplývá, že největší počet v novodobé historii ČR usmrcených na našich silnicích byl někdy v roce 1994. To není tak, že by to byl problém za této vlády. Ale problém je, že prostě se o tom do současné nemluvilo, nic se nedělalo a když se najednou začne něco dělat, tak všichni říkají, že se to dělá špatně. A já jsem spokojený s jedním výsledkem. Já jsem spokojený s tím, a to zas dokazuje tento graf, to je graf počtu mrtvých na našich silnicích. Tady se dělala první akce Kryštof, tady druhá, tady třetí. A pokud se podíváme na trend mrtvých na našich silnicích v porovnání s předchozími lety, tak prostě od začátku, kdy jsme tyto akce začali dělat, tak ten trend jde dolu. Já netvrdím, že je to jenom kvůli těmto akcím. Já tvrdím, že nebýt těchto akcí, tak se o problému na našich silnicích tolik nemluví a lidé se jím nezačnou zaobírat a přemýšlet nad tím. A tím, že se z toho stala celospolečenská diskuse, by kontroverzní, tak to prostě ty výsledky začíná přinášet. A pro mě těch 101 méně mrtvých než ve srovnání s předchozími lety za těch několik měsíců od této první akce prostě za to stojí.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Víte, to je jedno kritérium, které tady použil pan ministr z logických důvodů, z jeho pohledu, aby odůvodnil potřebnost té akce. Já jsem pořád zastáncem principu méně okázalosti, méně pompéznosti, více každodenní svědomité práce a tady se nedá pominout ten tzv. jojo efekt. Ten si myslím, že je vysledovatelný a je výsledkem takovýchto akcí, jako je právě Kryštof. Druhý problém, který s tím nepochybně souvisí, jsou náklady a je také to, čemu já říkám růst vnitřního dluhu uvnitř policie. Nebo v rámci těchto akcí jsou nasazováni na silnice i ti policisté, kteří normálně by tam vůbec neměli být, měli by dělat úplně jinou práci a mám-li to zjednodušit, tak je to stejně tak absurdní, jako kdyby jednoho dne pan ministr rozhodl, že pošle všechny dopraváky vyšetřovat podezřelá úmrtí v souvislosti s vraždami manželů Stodolových. Prostě je to o koncepčnosti té práci, cílevědomosti, svědomitosti, každodennosti.

Moderátor (Michaela Jílková):

Pane místopředsedo, ale abychom vám rozuměli. Nebo vy jednou chcete vyjít z toho stínu a stát se skutečným ministrem vnitra. Říkáte více té dennodenní mravenčí práce, přesto nechcete ty policisty brát odjinud. Teď na ně nejsou peníze, kritizujete vnitřní zadluženost policie. Takže co bude, až vy budete tím ministrem, tedy kdyby?

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

A teď bych se velmi rád vrátil k tomu, co jsem já nazval podstatou problému nehodovost na silnicích ČR. A a se to líbí nebo nelíbí, opravdu je potřeba se ptát, nakolik tato vláda přispěla ke zlepšení situace nebo kvality našich silnic. Kolik nových dálnic se postavilo. Zadruhé. Kvalita práce policie. Já jsem opravdu přesvědčen, že vytváření honů na řidiče, přijímání velmi rasantních, tvrdých, nekompromisních trestů, tak jak je to v novém zákoně o pozemních komunikacích, by nemuselo být třeba za situace, kdy by dopravní policista byl symbolem člověka, který je profesionál, je respektovaný, je neúplatný. A k čemu nám jsou tyto akce, když dokonce i v jejich rámci televize Nova přichytí policisty, kteří si naprosto bezostyšně řeknou o úplatek. A tady si myslím, že to vědomí neúplatnosti, serióznosti, svědomitosti policisty je tou nejlepší...

Moderátor (Michaela Jílková):

Tak pánové, korupce u policie bude jedním z našich témat.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Já bych ještě jednu větu, jestli dovolíte, paní Jílková a pane ministře. Myslím si, že dokud každý řidič nebude si jist tím, že když ho zastaví dopravní policista, po spáchání nějakého přestupku to nějak s ním, lidově řečeno, neuhraje, do té doby nám žádná akce Kryštof nepomůže.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Ale k tomu je zapotřebí říct několik věcí. Zaprvé já jsem žádný konkrétní recept neslyšel od kolegy Langera. Prostě nezazněl zatím. Kromě řeší o tom, že má být dennodenní mravenčí práce. Tomu rozumím. Ale k podstatě věci. Tady je řeč o tom, že policista dopravní by měl být člověkem, který má respekt, ale podívejme se na to, jak jsme k tomu přispěli my, resp. ti, kteří prohlasovali stávající znění zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ano, respekt má policista u těch, kteří udělají dopravní přestupek a jsou to lidé běžní, v celku slušní, kteří holt občas někdy na něco zapomenou, ale v uvozovkách profesionální lumpové na našich silnicích, kteří si z toho dělají legraci, ti prostě vědí, že ten dopravní policista na něj nemá. Nemá podle dnešních zákonných pravomocí nástroj.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

To není pravda.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Samozřejmě že nemá.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Musím s vámi nesouhlasit.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Pane místopředsedo, žijete v jiném světě.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Pane ministře, dokončete myšlenku, já na ni zareaguji.

Moderátor (Michaela Jílková):

To už můžete reagovat. Já myslím, že už...

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Ne. A pan ministr řekne, proč by neměl mít.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Pokud dopravní policista zastaví někoho, kdo jede nepřiměřenou rychlostí, ten člověk se mu prokáže dokladama a řekne, že nemá na zaplacení, nezaplatí, policista nemá nástroj k tomu, aby toho řidiče efektivně včas potrestal. Pokud sankce není rychlá a neodvratná, tak prostě tyto lidi nevychováme na těch silnicích. A je to nějaké procento těchto lidí, kteří ohrožují ty ostatní, relativně slušný účastníky silničního provozu.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Předpokládám, že teď reagujete na případ bývalého náměstka policejního prezidenta pana Antla, který, stejně jako celá řada dalších lidí, se v důsledku nedůslednosti přístupu vyhýbali placení pokut, dočkali se onoho promlčení a potom tedy nezaplacení. Ale to není argument pro to, že by dopravní policie v tuto chvíli neměla dostatek síly a kompetence pro to, aby toho, kdo se proviní prokazatelně...

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Tak co s tím může udělat?

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Tak aby ho popohnala k odpovědnosti.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

A jak? Jaké nástroje jste jim dali? Já jsem prosil sněmovnu, aby některé změny v zákoně nedělala. Např. možnost odebírání řidičských oprávnění na místě.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

A to je přesně ten největší omyl, ke kterému došlo. Přece to, když někomu odeberu řidičský průkaz, odejdu dál, ten řidič se vrátí k tomu vozidlu, může klidně, by páchá další přestupek, pokračovat v jízdě.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Ano. Ale ten člověk už může páchat i trestný čin.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

To není oslabení pozice. Policie, pokud někoho přichytí např. při tom, že To není oslabení pozice. Policie, pokud někoho přichytí např. při tom, že řídil vozidlo pod vlivem alkoholu, může mu přece zabránit v pokračování jízdy. A mně se velmi nelíbí to...

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Jak mu může zabránit?

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Mně se velmi nelíbí ta situace, kdy policisté si stoupnou a řeknou, víte, my máme malé pravomoce, my nemůžeme.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

No ne, ale počkejte, mluvte konkrétně. Prostě vy jste jim tyto pravomoce odebrali.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Ne. Jediná polemika, kterou vedeme, je o tom, zda oprávnění odebrat nebo zadržet řidičský průkaz je zásadní oslabení kompetence policie.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Já vám říkám, že ano.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Já tvrdím, že nikoliv a podívejte se, když říkáte, že neznáte naše recepty, přečtěte si naše vystoupení např. k novelizovanému zákonu o provozu na pozemních komunikacích. Z těch argumentů, z těch faktů to tam jednoznačně vyplývá.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Tak mi řekněte ty argumenty a ty fakty.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Pane ministře, dělejte svoji práci lépe než dosud, naslouchejte, když vyzýváte a útočíte na někoho, že je jenom proti něčemu, tak si vyslechněte ty argumenty.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Já to beru. Ale tady nezazněly.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

V limitu několika málo minut nemůžeme nahrazovat to, co vy jste zanedbal. Ve sněmovně jste prostě neposlouchal.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

No tak tady jste měl možnost presentovat své nástroje.

Moderátor (Michaela Jílková):

Takže pan Langer říká, že jeho přáním není vás zničit, ani zastřelit, ale přimět, abyste dělal svou práci lépe. Nevím, kdo by koho měl učit a komu co doporučovat.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Především bych byl rád, kdyby pan ministr tedy naslouchal argumentům opozice, a potom neříkal taková laciná prohlášení.

Moderátor (Michaela Jílková):

Tak nejlepší by bylo, kdybyste se navzájem poslouchali a teď prosím půjdeme dál, protože vysloveně na poslední chvíli byl tento týden schválen zákon o DPH.

Takhle to dnes vypadalo v brněnské nemocnici, když se připravoval odlet vládního poslance Cyrila Svobody na hlasování do Prahy.

MUDr. Miloš Janeček, zástupce ředitele Úrazové nemocnice Brno:

Pan ministr je v podstatě na základě svého přání přeložen do Prahy.

Cyril Svoboda:

Úplně zdravej nejsem, no.

Nemáte obavy z toho převozu?

Cyril Svoboda:

Ne.

Pro ministra Svobodu přiletěl dnes ráno do Brna policejní vrtulník.

Dále se už Svoboda před veřejností skrýval. Do sněmovny přijel zadním vchodem, vyhnul se setkání s poslanci a na hlasování vyčkával v jedné z kanceláří.

Vladimír Špidla:

Mám ho rád.

Miroslav Beneš, poslanec ODS:

Od začátku se premiér Špidla vydal cestou konfrontace a toto je bohužel výsledek.

Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu KSČM:

Stačí jedna nehoda, a potom je třeba dělat takovéto, promiňte mi, komedie.

Vládní poslanci se zdravotními riziky kolem převozu Svobody příliš zabývat nechtěli.

M. Kalousek, předseda KDU-ČSL:

To je jeho rozhodnutí.

Petr Mareš, předseda US-DEU:

Ta situace se řešit musí.

Svoboda byl údajně pod velkým tlakem, aby přijel, zejména ze strany ČSSD.

Zdeněk Škromach (ČSSD), ministr práce a sociálních věcí:

Poslanecký mandát je natolik vážný, že člověk musí někdy riskovat i vlastní zdraví.

Krátce po dvanácté hodině přivezli zraněného ministra do jednacího sálu. Svoboda zmáčkl hlasovací tlačítko a byl opět odvezen, teď už do pražské nemocnice. Jeho hlas pomohl zákon o DPH schválit. A to i přes velký odpor opozice.

Petr Nečas, místopředseda ODS:

Nikdo nemůže chtít, abychom hlasovali pro tak mizerný zákon.

Neuveden:
Tahá lidem peníze z kapes, aniž by to bylo nutné.

M. Kalousek, předseda KDU-ČSL:

Kritika ze strany opozice je falešná.

Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministr financí:

Bude vyplaceno více než osm miliard korun na sociální kompenzace.

Dnes schválené změny znamenají, že se snižuje horní sazba DPH z 22 na 19%, což může zlevnit např. auta nebo elektroniku. Na druhé straně však mnohé zboží a služby přecházejí z pěti procent do devatenácti, což má znamenat další zdražování. Mnohé změny v DPH vyžadovala EU.

Vladimír Špidla (ČSSD), předseda vlády:

Dopadlo to pro ČR dobře.

Václav Klaus, prezident ČR:

Já jsem to vrátil se slovy, že prosím parlament o ještě jedno zvážení. Oni to zvážení udělali.

Zákon o DPH bude platit od 1. května.

Moderátor (Michaela Jílková):

Pane místopředsedo, vaše strana stále s oblibou opakuje, jak podnikatelé jsou pro vás důležití, jak na ně myslíte, jak nechcete, aby byli nervózní, ale oni teď prosím byli velmi nervózní. A říkali, že situace už je vážná, že už by bylo nejlepší, kdyby ten zákon byl přijat, že nemají pravidla pro obchod uvnitř EU. Vy jste si trvali na svém. Mysleli jste v tu chvíli tedy na ty podnikatele nebo na to být opozicí za každou cenu?

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Tak jak kteří podnikatelé si přáli tento zákon a my jsme nejsme opozicí za každou cenu, ale podle našeho názoru ten problém si způsobila sama vláda. Vláda měla dostatek času na to, aby přijala novelu zákona o DPH v souvislosti se vstupem do EU a způsob projednávání je podle mne dalším důkazem chaotičnosti, nekoncepčnosti vládnutí této vlády.

Moderátor (Michaela Jílková):

Tak vy to opět odvádí k vládě od vás. Já se ptám, protože...

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Já vám povím další argument. My se nestaráme jenom o podnikatele. Ale komplikace, chaos, který způsobuje tento zákon, přináší potíže nejenom pro podnikatele, ale i pro jejich zaměstnance. A to od sebe není možné odlišit a jestli chceme řešit problém nezaměstnanosti, rozhodně ne tímto způsobem. A teď argumenty, proč jsme proti. Tato novela původně měla být novelou harmonizační. Vláda měla zhruba dva roky na to, aby tu novelu čistě harmonizující DPH s podmínkami vstupu do EU udělala. Neudělala to. Tato novela měla přinést zjednodušení toho celého systému a zabránění machinacím. Neudělala to. A už v tuto chvíli se ukazuje, že jsou tam díry v tom zákoně. Pan ministr Sobotka, jako ministr financí, už teď, po přijetí tohoto zákona, argumentuje tím, že bude potřeba přijmout další novelu. Takže odpovědnost za chaos, který byl způsoben, padá výhradně a pouze na vládu. My jsme řekli, že jsme připraveni, pokud bude předložena čistá harmonizační euronovela, takovouto euronovelu podpořit. Ale vláda to nechtěla, nebo podstata toho zákona je jiná. Ta znamená zvedání daní a obírání každého občana bez rozdílu, včetně miminek a kojenců, o peníze.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

No k tomu je zapotřebí několik věcí říct. Já tedy jestli tomu dobře rozumím, tak kolegové z ODS v těch prohlášeních říkali, že čistě pro euronovelu by hlasovali. Jestli tomu dobře rozumím.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

My jsme řekli, že jsme připraveni o čisté euronovele seriózně jednat.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Jednat nebo ji podpořit? To je taky rozdíl.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Víte, problém, pane ministře, je v tom, že vy velmi často pod euronovely skrýváte i své vlastní politické strategické cíle.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Ale tady je vcelku jasně dáno, co má být v jaké sazbě.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

No kéž by to tak bylo. To by mělo být v tom zákoně. Ale v tom zákoně, který vy jste přijali, to ani není.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Čili kdybychom přijali jenom euronovelu, a o tom už se málo mluví, tak ta euronovela by pro státní rozpočet, pro státní kasu, o té, kterou jste byli ochotni tedy podpořit za nějakých podmínek, tak by byla pro státní kasu mnohem příznivější. Ona by přinesla o čtyři miliardy korun více, nežli současná situace, která byla schválená. Takže kdybychom se na to dívali jenom čistě ze státních... Tak to je.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Tak to není.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ne. To je velice zajímavé. To je závažné, jestli byste mohl říct skutečně, jestli by o čtyři miliardy víc. Protože ty vám teď chybí v tom deficitu.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Ne. Počkejte. Ale zcela jasně...

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Ale tady nejde o to, jestli zacpávat díry do státního rozpočtu. to je celkem 20 miliard korun, které tato vláda lidem sebere.

Moderátor (Michaela Jílková):

Říkal pan ministr pravdu, když říkal, že díky té technické euronovele by bylo vybráno víc?

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Ne. V žádném případě.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

To ale neříkáte pravdu teďkon.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Pane ministře, mýlíte se, opravdu.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Ne. Teď se nemýlím. Prostě kdyby jenom došlo k přesunu ze snížené do základní sazby těch položek, které kvůli EU jsme měli, tak by to mělo pro státní kasu v letošním roce výrazně pozitivní dopad. Tak to prostě opravdu je.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Otázka je, do které sazby, pane ministře.

Moderátor (Michaela Jílková):

Které položky by to byly? Protože to je opravdu velmi překvapivá informace.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

No to jsou ty věci, které souvisí čistě s EU. A to bylo zveřejněno.

Moderátor (Michaela Jílková):

Protože jaksi se ví, že jste si tam snažili dát, co jste mohli.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Problém je, jakou tu sazbu nastavíte. Samozřejmě, že když si ji nastavíte vy sami podle své libovůle, potom se nemůžete divit, že by to tak mohlo být.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Ale znovu opakuji. Kdyby byla přijata jenom čistá harmonizační novela s přesunem položek ze snížené do základní sazby, z těch pěti do 22%...

Moderátor (Michaela Jílková):

A už to víme, ano.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Ale to je stávající sazba. Kdyby byla jenom tato euronovela, tak to má pro státní rozpočet výrazně pozitivní dopad.

Moderátor (Michaela Jílková):

A proto vy jste hlasovali proti 22%.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

No pro přesun do 22% v žádném případě.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

No tak ale to je ono. Vy jste tady nějakou vějičkou veřejnosti říkali, co všechno byste byli ochotni podpořit...

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Ale my nemáme povinnost stanovit si sazbu DPH 22%.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

To nemáme.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

To jste si stanovili vy a stanovili jste si ji proto, abyste vybrali více peněz.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Počkejte, pane místopředsedo, kdy byla stanovena sazba 22%? Za vaší vlády. Tak neříkejte, že my jsme si stanovili. To je první věc.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Já teď mluvím o tom... Ale ta snižovala postupně.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Ale až za naší vlády. Vy jste si stanovili sazbu 22%. Ale teď mi dovolte říct jednu věc. Proč jsme do tohoto nešli. Protože skutečně kdybychom udělali čistě euronovelu v těchto sazbách, tak jak v ČR byly, tak na to doplatí ty sociálně nejslabší skupiny. A on je paradox, že teď to vypadá, že prostě my tyto skupiny zatěžujeme. Pokud jsme snížili z 22 na 19% základní sazbu, tak zatíženost rodin se počítá podle spotřebního koše průměrné rodiny. U 11% položek, které lidé nakupují, to bude znamenat zvýšení těch daní o 14%, z pěti na devatenáct, u 11%.

Moderátor (Michaela Jílková):

Dobře. Ale kdybychom hovořili konkrétně, tak ekonomové říkají, že taková rodina s dětmi máte ročně čtyři až osm tisíc korun navíc v těch daních.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Paní Jílková, kdybyste mě nechala domluvit, tak já vám to řeknu.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ano, pánové, ale on čas běží. Kdyby rovnou k věci jsme hovořili.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

No tak já mluvím v číslech. Já se snažím mluvit k věci. Já neříkám žádná hesla. U 46% položek, které lidi kupují, se snižuje DPH o 3%, z těch 22 na 19%. My jsme dělali dvě kompenzace do dvou sociálních skupin. Důchodci, ti letošní rok dostanou kompenzováno více jak o to, co se zdraží, tím mimořádným důchodem. A příští rok je zařízený valorizací důchodů.

Moderátor (Michaela Jílková):

Pane ministře, jestli je to celkem spočítaný, protože když hovoříte o těch procentech, tak mluvme konkrétně, když to budou čtyři až osm tisíc korun a vy důchodcům dáte tisíc korun a rodinám s dětmi dva tisíce korun, říká se této sumě odpustky.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Ne. Paní Jílková, neříkáte pravdu.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Pane ministře, vy mlžíte. Já vám řeknu potom jednoduchá čísla.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

No já vám taky řeknu. Pokud jde o ty kompenzace, tak rodiny s dětmi. Příklad. Manželé s minimální mzdou se dvěma dětma dostanou sedm tisíc korun, se třema dětma třináct tisíc korun. Manželé s průměrnou mzdou se dvěma dětma tři a půl tisíce korun, se třema dětma 5500 korun.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ale to počítáte včetně sociálních dávek.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Ne. To je to, co je navíc z toho, co se schválilo.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Ale kolik jim vezmete, jste zapomněl říct.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Tyto kompenzace jsou větší u této sociální skupiny, u rodin s dětma. Tyto kompenzace jsou větší než ty dopady, které na ně DPH bude mít.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Pane ministře, prosím pojďte rychleji, já vám řeknu potom několik stručných čísel, ze kterých vyplývá to, že...

Moderátor (Michaela Jílková):

Ne. Pánové, ale aby tomu diváci doma rozuměli. Znamená to, pane ministře, že zde rodina s minimální mzdou dostane od vás v květnu sedm tisíc korun? Nebo do konce roku?

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Do konce roku.

Moderátor (Michaela Jílková):

Dostane navíc. Má sociální dávky, plus ještě dostane nad ty sociální dávky celkem sedm tisíc korun.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Ano. Vždy to jsou schválené věci.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Tak a můžu teď tedy namísto složitých čísel, jejichž podstatou podle mne, a musím vás z toho podezírat, pane ministře, je snaha zamlžit podstatu problému. Na základě tohoto zákona vybere vláda navíc oproti minulosti zhruba 20 miliard korun. Když těchto 20 miliard korun rozpočítáte na deset milionů obyvatel, znamená to včetně dětí a kojenců dva tisíce korun navíc z kapsy pro každého. A když říkáte, že rodině s dětmi dáte na sociálních dávkách navíc čtyři tisíce, je to hezké, ale vy jim předtím seberete osm tisíc.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Ale vy zapomínáte na jednu věc.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Když říkáte, že dvojici důchodců dáte dva tisíce, vy jim předtím seberete čtyři tisíce. Znamená to tedy, že v důsledku tohoto zákona opravdu každý z občanů přijde o více peněz, než tomu bylo dosud. A to je podstata.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

V tom vašem vzorečku je jedna podstatná chyba. Přece DPH neplatí jenom občané.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

DPH neplatí jenom občané, ale dopadají na každého bez rozdílu.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

No počkejte, ale DPH platí i firmy. Takže neříkejte... V tom vzorečku máte opravdu chybu. Proto vám nesedí. Ale v každém případě já znovu říkám, my ty peníze jsme vybrali a máte pravdu, my jsme je přerozdělili a směřujeme je dvojím směrem. Částečně k důchodcům, to méně, a více k rodinám s dětma. To je základní směr.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

A nejvíce do státní pokladny.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Ne. To není pravda.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Pane ministře, podstata toho zdražení je to, že vy lidem seberete víc, než potom některým, opravdu některým, dáte. A to si myslím, že by bylo fér říci divákům u televizních obrazovek, ano, my vám sebereme každému dva tisíce, a někomu z vás možná něco dáme.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ne. To není pravda. Paní Jílková to řekla před chvílí. Že nám budou po tomhle manévru díky těm změnám, které proběhly ve sněmovně, chybět čtyři miliardy korun. Dokonce se více tímhletím transferem lidem dá, nežli vybere.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Ale to je mírný podvod v mezích zákona, kterého jste se dopustil, nebo vy zapomínáte na tu přecházející novelu, která byla.

Moderátor (Michaela Jílková):

Tak pánové, komu půjde víc do kapes a kdo více dostane, ukáže tedy čas, už za pár dní. Problémem tohoto týdne totiž bylo...

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

No ale problém je pro ty podnikatele. Ten chaos, který nastal. To jsou prostě další klacky pod nohy každému, kdo na svá bedra bere odpovědnost, zaměstnává a podniká.

Moderátor (Michaela Jílková):

Tak to už jsme řekli.

Moderátor (Michaela Jílková):

Pánové, tento týden se ukázal další skandál. Mluvíme zde o kapsách, že do kapes si brali celníci, že. Policisté tento týden odhalili dokonce korupční skandál, který svým charakterem skutečně nemá v ČR obdoby.

Jak jsme zjistili, policisté z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality sledovali celníky z Břeclavi už od září loňského roku. Celníci se podle policistů soustředili hlavně na řidiče z balkánských zemí. Od nich prý naprosto běžně vymáhali pět až deset eur za to, že je nechají v klidu projet. A tak mnozí řidiči platili. Kamionů tudy na naše území projíždí takové množství, že si každý celník podle policistů přivydělal tři až šest tisíc korun denně, tedy až 120 tisíc korun měsíčně.

Milan Šiška, Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, náměstek ředitele:

Tito celníci se po ukončení směny o získané euro dělili.

Celý kolotoč vyšetřování roztočil podle našich zdrojů zvláštní policejní agent, který se nechal na celnici zaměstnat. Každý z osmnácti stíhaných celníků má na krku dva trestné činy.

Jana Moravcová, komisař Útvaru pro odhalování korupce PČR:

Zneužívání pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatků.

Tím ale podle policistů akce nekončí. Další obvinění mají padnout už v nejbližších dnech.

Jana Moravcová, komisař Útvaru pro odhalování korupce PČR:

Je pravděpodobné, že v tomto případě budou obviněny další desítky břeclavských celníků.

Mezi zbývajícími celníky se informace o policejní razii rychle rozkřikla.

Řidiči, kterých jsme se dnes na hraničním přechodu zeptali, se shodli, dnes po nás nikdo nic nechtěl.

Řidiči z Rumunska a Maďarska:

Ne. Dneska žádné peníze nechtěli.

Řidiči z Rumunska a Maďarska:

Pět euro, deset euro, to je tu pořád. Dneska ale nic.

Dalších zhruba dvacet břeclavských celníků by si mělo vyslechnout obvinění přibližně do jednoho měsíce.

Moderátor (Michaela Jílková):

Pane ministře, nemáte jaksi strach, že po zavedení finanční policie, která se má rekrutovat právě z celníků, jaksi zde dojde ještě k masivnějšímu rozšíření korupce? Protože to už není ojedinělý jev. To není pochybení jednotlivců. To už je pochybení prosím celých směn.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Já bych zaprvé chtěl poděkovat za to, že si myslím, že tady policisté odvedli perfektní kus práce a za druhé pokud jde o tu vaši otázku, tak ono je to tak, že skutečně zhruba 200 celníků půjde k Policii ČR s tím, že ta místa, která budou přicházet, budou použita pro vznik finanční policie, která má vzniknout 1.7., ale neznamená to, že fyzicky ten celník, který bude přicházet k policii, půjde do finanční policie. On může jít jinam. Třeba na nějakou jinou složku policie, kde máme třeba specialistu, který na finanční policii bude účinný. To znamená, nebude platit a dokonce ve velké většině nebude platit, že fyzicky ti celníci, kteří přejdou k nám, půjdou na finanční policii.

Moderátor (Michaela Jílková):

Já už jsem myslela, že ujistit, abych byla klidná, že ti celníci, kteří vybírali ty peníze, nepůjdou dělat na tu finanční policii.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

To ne, paní Jílková.

Moderátor (Michaela Jílková):

Zas nesmíte tak pochybovat o mém intelektu, pane ministře.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

To bych si nedovolil.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ano. Takže kdybyste nyní mohl tedy reagovat na to, co s tím. Protože to už je opravdu pochybení celého systému, pane ministře. To už je závažné. Je hezké, že děkujete policii, ale to je opravdu skandál, protože o něm věděli všichni.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Kdyby aspoň byla trochu zmínka, že aspoň ten systém v té policejní části zafungoval, tak bych... Prostě policie získala před časem nějaké nové pravomoce. Nám se podařilo, a to je, si myslím, výsledkem... Nebo já to nebudu popisovat, jak to vzniklo, ale prostě v loňském roce se nám podařilo do zákona dostat možnost použití agenta i v případech korupčního jednání. Ne tak, jak to bylo do té doby, jenom v těch úplně nejzávažnějších případech. A samozřejmě, že když se nám něco takového podařilo, a jsem rád, že se nám to podařilo prosadit, tak prostě se snažíme tyto nové instrumenty využívat. Takže podle mýho názoru tady minimálně krátká slova chvály na adresu těch lidí, kteří to dělali, prostě platí.

Moderátor (Michaela Jílková):

No tak to pak vypadá, že je vlastně všechno v pořádku.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

No ne. V pořádku je to, že se to umí. Vždy se to nikdy neumělo tohleto.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ano. No tak se to odhalilo. Ono to tam bylo několik let.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

No právě. Snad mi někdo nechce říkat, že to tam nebylo v roce 95, 96, 97. Bylo.

Moderátor (Michaela Jílková):

Kdyby vy jste mohl říci, nebo vy jste velmi korupcí znepokojen, to je vaše velké téma.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Já bych řekl jedno z témat.

Moderátor (Michaela Jílková):

Tak jak byste ji řešil.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Dovolte mi jenom poznámku. Já si myslím, že tady si policie opravdu ocenění zaslouží a je to podle mne důkaz toho, že při stávajících kompetencích, když se chce, tak se dá něco udělat. Bohužel ale je to pořád jenom taková ta stříška nebo vrcholek ledovce. A problém korupce je něco podobného, jak jsme řešili problém nehodovosti. Přeci chci-li řešit problém, musím znát jeho podstatu. Nemohu zánět slepého střeva léčit acylpyrinem. Tím, že snižuji teplotu, neřeším a neléčím tu nemoc jako takovou. A podstata korupce je v tom, jakou moc nad námi má stát, jakou moc nad námi má státní byrokracie. A tady platí takový smutný paradox, obdobný jako v případě nezaměstnanosti, že čím více tato vláda jakoby bojuje proti nezaměstnanosti, tím více máme nezaměstnaných, a tady čím více bojuje, slovně dodávám, proti korupci, tím si myslím, že problém korupce je silnější. A je to dáno jednoduchou věcí. Roste počet těch, kteří rozhodují o životě každého z nás. A čím více budu vnitřně svobodný, čím méně budu potřebovat úředníka, čím méně peněz mi tato vláda vezme, tím menší objem korupce ve společnosti bude. A to je to kausální, v uvozovkách, řešení. To je řešení podstaty problému. Všechno ostatní je otázka acylpyrinu nebo antibiotik.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ano. Tak my víme, že máte lékařské vzdělání, že jste MUDr. Ano, také JUDr.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Já jsem to chtěl panu ministrovi vysvětlit zjednodušeně a srozumitelně, aby pochopil, kde leží...

Moderátor (Michaela Jílková):

My vám děkujeme. Ale vážně pojďme, protože korupce je samozřejmě celospolečenský jev, zde pan místopředseda třeba rád hovoří právě o korupci policie. Držme se tedy korupce policie, protože mezi náma, pánové, byl taky průzkum společnosti GFK, kde jaksi lidé označili za nejzkorumpovanější společnosti státní instituce plus politiky. Takže já bych se vrátila k té korupci policie. Samozřejmě si vážíme té práce policie, že toto bylo objeveno, ale ta korupce je. Víte, že občany znepokojuje, takže diskutujme o tomto. Prosím.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Já s tím souhlasím. Jenom poslední obecnou poznámku. Ono je vždycky hezké říct nějaký úplně krásný recept, jak by se měl snižovat počet lidí, kteří u nás rozhodují, ale...

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

To není o počtech lidí. To je o systému, o míře regulace, kterou stát má, o výši zdanění, pane ministře.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Já jenom k tomu musím říct jednu poznámku. Vy jste nespadli z Marsu jako ODS. Vy už tady také za sebou něco máte a jestli se k tomu dostaneme dál, tak za vaší vlády byl největší nárůst státní byrokracie od roku 1993. To se dá dokladovat na číslech. Čili já tím chci říct jenom jednu jedinou věc. Postě není to tak, že vy tady máte recepty a neměli jste možnost už je někdy v minulosti uplatňovat. Ale teď k té policii.

Moderátor (Michaela Jílková):

Pánové, já bych znovu připomněla, máte recepty...

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Já jsem myslel, že to je souboj jeden na jednoho.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ano, je, ale prosím o korupci u policie. To je vaše téma vás obou. Prosím využijte této příležitosti, ano? Tak.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Tak pokud jde o korupci u policie. Já si myslím, že je několik věcí, které se musí dělat. Zaprvé my se snažíme, a je to věc, která už byla schválená, zavést takové drobnosti, jako je, já nevím, bezhotovostní platební styk při vybírání pokut u policie, měly by v roce 2005 se nakupovat první čtečky, běžet zkušební provoz a je to jedno technický opatření. Samozřejmě jsou to drobnosti. Další opatření, které budeme realizovat už v tomto roce, taky zatím pilotně, se týká toho, aby kontakt mezi policistou a člověkem, kterému třeba uděluje pokutu nebo mu domlouvá, tak aby tam nebyl beze svědka, aby tam byl technický prostředek, který to zadokumentuje. Zase, v letošním roce budou představeny první vozy, které budou zadokumentovávat jak slovní komunikaci, tak i tu vizuální přes kameru komunikaci. Čili snažíme se v rámci těch technických možností samozřejmě ledasco udělat. Myslím si, že prostě podstata je samozřejmě i v jiných věcech. V legislativě, v tom, jestli služební zákon bude upravovat dostatečně poměry policistů, v tom, jestli budeme mít nástroje k tomu, abychom se dokázali rychle vypořádat...

Moderátor (Michaela Jílková):

Ano. Ale vy jste teď vyjmenoval některá opatření, která chystáte. Mě by zajímalo, zda opozice je považuje za dostatečné.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

To jsou dílčí detailní věci, se kterými je možné souhlasit, potíž je ale v tom, a to jsem si uvědomil, že odlišuje pana ministra a mne, já mluvím vždy a snažím se definovat koncepční řešení, nikoli se zabýváním těch detailů.

Moderátor (Michaela Jílková):

Tak nám ho řekněte.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

A musím vycházet z toho problému korupce tak, jak jsem ho popsal. A týká se i policistů. Nejprve je to tedy snižování prostoru vůbec pro korupci a teprve za druhé je to potírání korupce. A pan ministr, i když je ministrem vnitra, se nemůže zbavit té odpovědnosti za to, že sice se snaží bojovat, ale na straně druhý ten prostor se rozšiřuje. A teď tedy jak. Podle mne všechno začíná a končí s atmosférou, která v policii je, se služebním zákonem, který zde byl zmíněn a metodě, kterou já říkám a nazývám cukr a bič. Děláš svoji práci dobře, podle zákona máš možnost získat dobré peníze, postup na služebním žebříčku, děláš-li ji špatně, odcházíš na minuty pryč s prázdnou kapsou. A leckdy problém spočívá ve falešné solidaritě jednotlivých policistů. V tom, že služební funkcionáři sami nenesou kůži na trh, špatný vzor. Připomeňme si případ paní náměstkyně policejního prezidenta Pánkové. Podezřelá z machinace s veřejnou zakázkou, nadále pracuje...

Moderátor (Michaela Jílková):

Takže jak hodnotíte tato opatření, která by udělal pan stínový ministr?

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Ještě řeknu jednu věc. A poslední věc, to je institucionální. Myslím si, a to najdete v mém koncepci, myslím si, že je třeba změnit postavení Inspekce ministra vnitra a to je věc, se kterou já přicházím v rámci tzv. projektu očista policie a to je přesun této inspekce z působnosti Ministerstva vnitra pod státní zastupitelství.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

No zaprvé pokud jde o to koncepční řešení, já jsem ho teda neslyšel. Znovu podotýkám, já také vím, že je zapotřebí mít koncepční řešení. Já bych tady mohl vyjmenovat x věcí, které realizujeme.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Pane ministře, na rozdíl od vás jste měl možnost si mou koncepci přečíst. Já jsem tu možnost neměl, protože vy jste nikdy takovouto koncepci ucelenou nepředložil.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Ne. Pane místopředsedo, vy jste řekl, že je zapotřebí heslo. Snižovat korupční prostor.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Ano.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Ale myslím si, že nejen mě, ale veřejnost by zajímalo, jakým způsobem ho chcete snižovat?

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

To je velmi jednoduché. To jsem vám říkal. To je velká pečlivost, a nejde o počty lidí. Jde o to, že každým jedním zákonem vy dáte prostor a pravomoc nějakému úředníkovi...

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Mluvíme o policii.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Já mluvím obecně.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ano. Ale hovořme opravdu konkrétně.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Já taková hesla hezká také umím říkat. Problém není víc, ale je zapotřebí říct konkrétní věc.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Ale já nevím, pane ministře, buď se posloucháme nebo neposloucháme. Já jsem vám řekl čtyři věci, které souvisejí s bojem proti korupci v řadách policie. A myslím si, že když se nad nimi zamyslíte a musíte z toho poznat, že jsou jasně formulovány a definovány.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Počkejte. Tak já zas... Tak tolik jasně nebyla. Byla řeč o Inspekci ministra vnitra. Já s tím mentální problém nemám, nicméně už od novely trestního řádu, to znamená zhruba dva roky, trestnou činnost policistů nevyšetřují policisté, jak tomu bylo do té doby, ale vyšetřují státní zástupci. To je první věc. Ale je to možná záležitost. Nicméně pokud se podíváte na výsledky vnitřních těch očistných procesů v zemích, kde to zůstalo uvnitř resortu a kde to šlo ven, tak ač se to zdá zvláštní, tak lepší výsledky jsou tam, kde to je uvnitř. Z prostého důvodu. Pokud jsou tam lidé, kteří znají praxi, vědí, jak je skutečně možno obcházet předpisy, tak to jsou schopni postihnout mnohem lépe, než když tam přijde někdo úplně z vnějšku. Ale pravda by byla v tom, že je zapotřebí, aby v inspekci skutečně byli ti nejčistší z nejčistších. To je pravda.

Moderátor (Michaela Jílková):

No a jsou?

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Já si myslím, že v zásadě ano.

Moderátor (Michaela Jílková):

Takže prosím reagujte na toto.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Tady bysme se přeli, nicméně pořád věřím v to, že nám jde o jeden cíl a že se jenom lišíme v prostředcích, jak...

Moderátor (Michaela Jílková):

Prosím vás, vám jde o jeden cíl, říkejte zde své názory. Pane místopředsedo, vás musím pokárat. Ano.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Ale nekárejte mě. Paní Jílková, nekárejte mě. Já jsem tady řekl konkrétní věci.

Moderátor (Michaela Jílková):

Protože vy běžně prostě zde říkáte jak pan ministr vnitra je špatným ministrem, že by měl ihned odstoupit, prosím jak to, že toto ještě jste mu zde do očí neřekl, že by měl ihned odstoupit. Tady říkáte, že se s ním nechcete přít.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Víte, to by bylo hodně laciné a já jsem pořád přesvědčen o tom...

Moderátor (Michaela Jílková):

No ale říkat to, když nesedí proti vám, lepší je...

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Ale já jsem mu to říkal několikrát.

Moderátor (Michaela Jílková):

No i před zraky nás diváků byste mu to mohl říct.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Ale podívejme se na ten problém falešné solidarity a odpovědnosti jednotlivých služebních funkcionářů. Zmínil jsem, policisté musí jít příkladem nejenom veřejnosti, ale také sami sobě. Co si mohu myslet já, jako řadový policista, když vidím, jak některé kausy v zadávání veřejných zakázek na Policejním prezídiu jdou, lidově řečeno, do ztracena. Potom pro mne je to vzor v tom chování, že si můžu dovolit se chovat stejně, však ono se to nějakým způsobem vyřeší. Tedy tady je ta důslednost a nekompromisnost.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Počkejte. Do ztracena. Tak co máte na mysli tím, že jde něco do ztracena? Já pokud vím, ten případ, a to je případ stíhání velmi vysokého funkcionáře policie, ten případ nejde do ztracena. Tak proč tady takovéhle věci říkáte divákům.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Vysvětlete mi, jak je možné, že tento služební funkcionář je i nadále v řadách policie a ne na nevýznamné funkci?

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Protože nemáme zákonný nárok toho člověka se zbavit, pokud není pravomocné rozhodnutí. Přeci znáte zákony, tak jak jsou v tuhletu chvíli. A mimochodem, jestli jsem měl s někým problémy obhájit, že musíme umět propouštět od policie lidi ještě před tím, než je pravomocné rozhodnutí, tak to byli senátoři ODS.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Ale tady musím já přece říct, a vy si na to musíte také vzpomenout, že výsledná podoba služebního zákona, a teď dám stranou ty peníze, ale ty vnitřní mechanismy, které umožňují tu očistu, byla výsledkem mého cíleného tlaku a naší, teď musím říct obecně, dá se říct, seriózní spolupráce...

Moderátor (Michaela Jílková):

Pánové, ale abychom uzavřeli to, co jste se tady před chvílí bavili, protože to je závažné. Vy jste kroutil hlavou. Pokud je vysoce postavený zde úředník tedy obviněn, pan ministr říká, že nemá prostředky, aby byl propuštěn, tak vy jste kroutil hlavou, takže toto dokončete.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Má být okamžitě postaven mimo službu. A a paní Pánková sedí doma a nefunguje dále v řadách policie. To jsou instrumenty, které zákon umožňuje a v mnoha dalších případech, pane ministře, když se jednalo o dílčí selhání řadových policistů, ten problém služebního funkcionáře, který jednal z mého pohledu velmi liknavě, pořád existuje.

Moderátor (Michaela Jílková):

Takže toto jestli můžeme uzavřít.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Ano. Můžeme to uzavřít. Já souhlasím s tím, že někdy se mi nelíbí postupy služebních funkcionářů. Tak postupujeme systémem atreace. To znamená, že pokud služební funkcionář na té nižší úrovni nerozhodne o postavení mimo službu, posuneme to rozhodnutí nebo rozhodovací pravomoc výše a rozhoduje třeba policejní prezident nebo v některých případech já. To jsou věci, které fungují a souhlasím s tím, že ne vždycky se mi ty postupy líbí, ale řešíme to.

Moderátor (Michaela Jílková):

A proč to nejde v tomto případě.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

V tom případě ta dáma byla dlouhou dobu postavena mimo službu.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ale pan místopředseda říká, že ne.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

No ne, tak byla postavena mimo službu řadu měsíců, ten zákon má taky určité omezení. Jsou tam tři měsíce ze zákona, je možno samozřejmě také prodloužit. Ale prostě v tuhletu chvíli to šetření je ve svý podstatě ve finální fázi a teď bude rozhodovat samozřejmě nezávislý soud. Takže do té doby samozřejmě těžko lze v tom se posouvat dál v tuhletu chvíli.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Tak já si myslím, že to je hodně i problém symbolů. A jestliže i od hlavy, od ministra, od policejního prezidenta budou policisté cítit, že tam je nekompromisní tlak směrem dolů, že se nic nepardonuje, že se po všem nekompromisně jde a všem se měří tvrdě nekompromisně podle jednoho metru, tak si myslím, že se díky této atmosféře s tím problémem můžeme částečně vypořádat.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Já s váma souhlasím. Ale tady je zapotřebí říct, v čem tak nekonáme.

Moderátor (Michaela Jílková):

Tak pánové, ano, chcete hovořit o služebním zákoně. Ten je obsahem našeho dalšího tématu, protože státní zaměstnanci jsou současnou vládou zklamáni, jsou rozzlobeni, a proto se tento týden uskutečnila jejich hodinová výstražná stávka.

V pražské motolské nemocnici se dnes nespokojení lékaři a sestry sešli v přednáškovém sále. Z tisíců zaměstnanců se jich ale dostavily jen asi dvě stovky.

Pavel Kubíček, předseda motolských lékařských odborů:

Myslím si, že přišel dostatečný počet zaměstnanců.

Tady v Karlových Varech hasiči projevili souhlas se stávkou i tímto transparentem.

Milan Mráz, ředitel Hasičského záchranného sboru v Karlových Varech:

Podepsali jsme jako všichni příslušníci územního odboru protestní petici.

Na jižní Moravě stávkovali především zaměstnanci škol. Z celkového počtu dvaceti tisíc se jich do stávky zapojila více než třetina.

Podobně to vypadalo i jinde. Ze šesti tisícovek českých škol bylo ráno zavřeno asi dva tisíce.

Jarmila Brnická, učitelka ZŠ Antonínská Brno:

Ve škole byl jenom stávkový výbor.

Neuveden:
Maj na to právo učitelé, ale je to blbost.

Neuveden:
Jako mohli by to udělat jako častějc třeba.

Mnoha dospělým se zato nelíbila stávka na katastrálních úřadech. Třeba v Brně.

Neuveden:
Tak to je super. To se musím otočit zase a jít pryč.

Neuveden:
Myslím si, že by měli napřed ukázat práci.

Podle odborářů se do stávky buď zapojilo nebo ji alespoň morálně podpořilo na 200 tisíc zaměstnanců. To je ale pouze jedna třetina. Mnozí totiž považovali stávku za zbytečnou.

Miloslav Nejedlý, Krajský úřad Hradec Králové:

Vynucovat si to tímto způsobem si myslím, že je trošičku mimo mísu.

Petr Jakš, ředitel 2. ZŠ v Chebu:

Lidé nevěří, že by ta stávka přinesla dobrý výsledek.

Odboroví předáci se přesto tvářili spokojeně. Před polednem svolali mimořádnou tiskovou konferenci. Na ní vládě vzkázali, že pokud jim nedá peníze, jsou příště připraveni stávkovat mnohem déle.

Vladimír Mühlfeit, předseda, Odborový svaz hasičů ČR:

Tito lidi jsou skutečně naštvaný a právem. Tím si teda buďte jisti.

Alena Vondrová, odborová mluvčí státních zaměstnanců:

Nemůžeme vyloučit žádnou formu protestu.

S vládou ale dnešní akce moc nehnula. Stojí si na svém. Na třinácté a čtrnácté platy chce letos dát 1,6 miliardy korun a nikoliv pět, jak žádají státní zaměstnanci.

Pavel Němec (US-DEU), ministr pro místní rozvoj:

Na prostředcích na platy se musí šetřit.

Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministr financí:

My jsme jasně řekli, že třináctý plat bude vyplacen ve výši 10%.

Ani po dnešku tedy obě strany nenašly společnou řeč.

Moderátor (Michaela Jílková):

Pane ministře, kdybychom ze všech odborářů vyňali státní zaměstnance, tedy policisty a hasiče, jim jste slíbili díky služebnímu zákonu tedy od 1. ledna příštího roku navýšení platů. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí byste ovšem na to potřebovali osm a tři čtvrtě miliardy. Na dotaz, kde ty peníze seženete, jste 3. dubna odpověděl, že to máme nechat na vás, což nevypadá příliš tedy zatím nějak nadějně. Takže nebudete hasiče a policisty tahat za nos, jako se vám to stalo u těch ostatních státních zaměstnanců, kterým jste také slibovali vyšší celoroční příjem?

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Ne. Tak zcela určitě to můžete nechat na mně, protože v tomhletom směru panuje poměrně jasná dohoda. I ve schváleném rozpočtovém výhledu na léta 2005 a 2006 se náklady na realizaci služebního zákona objevují, takže s těmito prostředky se počítá.

Moderátor (Michaela Jílková):

A proč tedy prosím pan ministr Sobotka říká, už v létě říkal, že mu to navýšení nepřipadá přiměřené a teď řekl, pro mě je důležité dodržet deficit a jednotlivé resorty se s tím budou muset vypořádat. To řekl teď začátkem dubna.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

No to je jasné, že on bude muset se snažit stlačovat výdaje dolů. Nicméně s tímto výdajem se počítá. Ten problém je jinde. Je to trošku složité. Ten problém je v tom, že já používám vždycky formulaci, že musíme dostát svým závazkům. Jak vůči zaměstnancům a příslušníkům bezpečnostních sborů, tj. tento zákon a ony mzdové dopady, ale i povinnosti nové, které k nim přichází. A za druhé závazek vůči vládě a vůči parlamentu, že to navýšení nebude větší, nežli jsme předpokládali. Protože ten plat se vypočítává z matematickýho vzorce, odvozeného od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře a tím, že statistický úřad trošku změnil metodiky a zvýšil se průměrný plat v nepodnikatelské sféře víc, než bylo předpokládáno, tak by za současného znění zákona se vyplatilo příslušníkům o dost víc, nežli se s tím počítalo.

Moderátor (Michaela Jílková):

Takže máte těch osm a tři čtvrtě miliardy?

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Jediné, k čemu dojde, je korekce, která se týká toho, o co víc by dostali díky tomu zvýšenému průměrnému platu v nepodnikatelské sféře. To znamená, to, co bylo slíbeno, bude vyplaceno. To, s čím počítal zákon ve své důvodové zprávě, to vyplaceno bude.

Moderátor (Michaela Jílková):

A kolik na to máte tedy miliard?

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Je v tom rozpočtovém výhledu schváleno šest miliard korun.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Šest a půl.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Tak šest a půl miliardy korun.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Takto. Já si myslím, že by bylo velmi dobré, aby vláda vždy dostála svým závazkům. Potíž stávky státních zaměstnanců je v tom, že jim vláda slibovala více, než mohla splnit, a proto se oni teď cítí logicky zklamáni. Pokud hovoříme o služebním zákonu příslušníků bezpečnostních sborů, tak věřím, že pan ministr dostojí svým závazkům. Ten zákon je nesmírně potřebný. Souvisí se vším, o čem jsme tady mluvili. Je to zákon, kdy na jedné straně ukládá velmi tvrdé povinnosti pro jednotlivé policisty, celníky a teď bych mohl jmenovat hasiče apod., a na straně druhé přináší jakousi míru motivace.

Moderátor (Michaela Jílková):

Takže vy věříte, že v tomto případě hasiči a policisté dostanou to, co jim pan ministr vnitra slíbil a vláda?

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

No chci tomu věřit a považoval bych to za osobní selhání pana ministra, kdyby to nezvládl. A tady říkám jen, co jsem připomínal, pane ministře, vzpomeňte si, při projednávání toho zákona, že bylo podle mne zbytečné, administrativně náročné na jeden jediný rok přecházet u bezpečnostních sborů na ten šestnáctitřídní platový systém a kdyby se přešlo a účinnost zákona byla hned od 1.1. tohoto roku, možná jsme byli tohoto problému ušetřeni.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

S tím souhlasím, ale prostě člověk může vždycky chtít jenom to, co lze dosáhnout. A větší priorita bylo prosazení zákona, než posunutí účinnosti deformace toho zákona.

Ivan Langer (ODS), poslanec PS PČR:

Ale vidíte, že na to teď doplácí všichni.

Stanislav Gross (ČSSD), ministr vnitra ČR:

Ne. Ale jednu věc. Pan kolega Langer tady říká, jak ten zákon je dobrý a důležitý, ale já mám jednoduchou otázku, proč jste pro něj nehlasoval, pa