Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Přepisy diskuzí / Diskusní pořad televize NOVA "Kotel"

[20.11.2003]

Bezpečnost

Diskusní pořad televize NOVA "Kotel"

Moderátor (Michaela Jílková):

Milí občané, známý představitel ODS nás dramaticky varuje: "Situace v policii je dramatická, nemohu k tomu mlčet." Má pravdu, nebo se chce jen za každou cenu zviditelnit? Dámy a pánové, místopředseda PS, stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer.

Divák č. 1:

Chtěl bych se zeptat, slyšel jsem, že po novém roce by měl vyjít zákon, že by dobrovolní hasiči měli podstoupit prohlídky jako profesionálové.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Tato vláda na vás chystá ledacos, ale tohle jsem naštěstí neslyšel. Nedokážu si představit, že by se nějakým způsobem zpřísňovaly podmínky pro dobrovolné hasiče, aby byly garanty kvalitního a profesionálního zásahu, třebaže se jedná o dobrovolníky. Pamatuji se, že na obci, na městě byl vždy nejdůležitější Sokol pak hasiči, nedokážu si představit, že by to mělo vést ke komplikacím v jejich práci. Jedna věc jsou dobrovolní, druhá věc, že vyjíždějí k zásahům a tam musejí vystupovat profesionálové.

Moderátor (Michaela Jílková):

Já bych chtěla jen připomenout, že ti hasiči musím mít čím hasit.

Ivan Langer, místopředseda PS:

To by měli.

Moderátor (Michaela Jílková):

Jde o to, že hrozí to, že budou tak vysoké dotace, že obce nebudou mít peníze na to, by dobrovolní hasiči mohli vůbec existovat. I takové varovné hlasy jsem slyšela.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Já také. Ale asi ode mne neočekáváte jinou odpověď, než řeknu. Je to věc priorit Ministerstva vnitra, ministra vnitra, aby byl schopen říci, kam peníze dává, kam umístní investiční prostředky. Vím o tom, že ten dluh na technice, zejména mezi dobrovolnými hasiči, je obrovský, ale já nedisponuji tím rozpočtem. Shodou okolností, když jsme projednávali rozpočet Ministerstva vnitra, tak jsem prosadil jednu dílčí změnu, která rušila zbytečnou investici v rámci policie, navrhl jsem přesunout ty peníze právě na technické vybavení hasičů.

Moderátor (Michaela Jílková):

Jste spokojen a uklidněn?

Divák č. 1:

Ano.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Takže může klidně hořet?

Divák č. 2:

Mám na vás jednu takovou sprostou otázku. Jak si můžete dovolit jako ODS kritizovat dnešní vládu, když vy za své volební období jste neudělali žádnou reformu, žádnou privatizaci bank, nic. Ten státní dluh, který je momentálně ve státním rozpočtu, je díky vám. Mrzí mě, že máte takovou odvahu vůbec to kritizovat, to je vrchol všeho.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Moc sprostý jste nebyl. Beru to jako tvrdou otázku a na to dám jasnou odpověď. Srovnávejte jaká byla čísla a data za účasti ODS a nyní. Když byla ve vládě ODS, bylo to v roce 1997, byla nezaměstnanost zhruba 270 000 lidí, teď je půl milionu, dvojnásobek. Co dělal Vladimír Špidla, produkoval nezaměstnané jako na běžícím pásu. Spíš byl ministr nezaměstnaných než zaměstnaných.

Moderátor (Michaela Jílková):

Pane ministře...

Ivan Langer, místopředseda PS:

Já ještě budu pokračovat.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ne, ne, ne.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Jo, jo, jo.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ale odpovídejte na dotaz? Jde o to, že občan se ptal, zda za to nemůžete i vy v jaké jsme v situaci, protože víte, že pan ministr Sobotka a nejen on říká, že teď se splácely ty dluhy, které se vyrobily za vás.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Víte co, vsadím se s vámi a pročteme si materiál, který předkládal ministr Sobotka, a buď pan ministr Sobotka neví, co říká, nebo nečte materiály, které předkládá do parlamentu, kde je jasně napsáno, že dluhy, které produkuje tato vláda vůbec nesouvisejí z období transformace z let minulých. To je tam naspáno.

Moderátor (Michaela Jílková):

Pan ministr Sobotka říkal ve svém projevu, který se vás hluboce dotkl, kdy vaši modrou šanci nazval modrým tunelem. Říkal, že je to vaše odpovědnost.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Asi neví, co říká, zejména v této situaci, kdy ČR je v kritické hospodářské situaci, čelí gigantickému dluhu, už samo o sobě mluví to, že v celé vládě není ani jeden ekonom. Pro mě je zarážející, že ministrem financí není respektovaný, erudovaný ekonom, je tam pán, který by podle nedokázal ani vyplnit daňové přiznání. Já to ještě dopovím, potom znovu pán. V tom materiálu je spáno, že tento dluh není způsoben transformačními náklady. Já jen říkám, jestli tušíte, kolik ČR se zadluží za 1 den? Zkuste si tipnout?

Moderátor (Michaela Jílková):

Uvádíte 45 - 50 000.

Ivan Langer, místopředseda PS:

300 milionů korun každý den. Tak si to rozpočítejte. 115 miliard korun za rok, to je schodek rozpočtu na příští rok, tak si to spočítejte. Pan Špidla jako ministr práce a sociálních věcí dokázal každý den připravit 100 lidí o práci, každý den 300 milionů korun, to jsou čísla a data...

Moderátor (Michaela Jílková):

Zde nejsme na nějakém agitačním volebním mýtinku,...

Ivan Langer, místopředseda PS:

Tady jsme v Kotli a musí se tu mluvit pravda a nic víc než pravda.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ano, ale jen abyste se toho držel.

Divák č. 2:

Když říkáte, že tu nejsou žádní ekonomové. Navrhoval bych jednu věc. Všem stranám, nejen ODS, i když ta udělala nejvíc zmatků v tomto státě, změnit kandidátky do dalších voleb za vlády schopnějších lidí, nezlobte se na mě. Proč např. dáváme sociální dávky lidem, v západních státech je to tak, přijď, odmítneš práci a nemáš podporu. Já s tím plně souhlasím, my máte tak velkou nezaměstnanost, protože lidé nechtějí pracovat. Já se touto problematikou zabývám, jsem Moravák, vy také a neberete ohled na Moravu, což mě strašně mrzí. To se vyjádřil váš předseda, vždy je to hrozné.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Tak vážně. Nejdřív mě kritizujete a teď říkáte to samé, co říkám já, že ten sociální systém současný opravdu nemotivuje lidi k tomu, aby si hledali práci. Neříkám to jako člověk, který by přál lidem, aby nemohli pracovat, naopak. Když se řekne půl milionu lidí bez práce, tak je to statistika, ale když si uvědomíte co jsem říkal, tak za 4 roky, co byl Špidla ministrem práce a soc. věcí...

Moderátor (Michaela Jílková):

Pane místopředsedo, neopakujete to už po několikáté? Řekněme si také, proč za vás byla tak nízká nezaměstnanost? Říkalo se, že je to umělá přezaměstnanost, že se tolik podniky netransformovaly, udržovaly se úvěry z bank, které se dnes splácí. Teď důchodci neměli takovou situaci. Hovořme objektivně.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Přeci v letech 1992 - 97 došlo k opravdu zásadní transformaci této země. Vy jste říkal Moravák, tak si vzpomeňte, kolik lidí tehdy dělalo hutnictví, dělalo v dolech a přišlo o práci, ale znovu našlo práci. Kdyby toto byla pravda, tak v té době na Ostravsku zuřily sociální nepokoje. Byly tam? Nebyly. Tehdy se dokázala nabídnout nová pracovní místa, nyní ne. teď se propouští a nová pracovní místa...

Moderátor (Michaela Jílková):

Trvám na tom, co jsem řekla.

Divák č. 3:

Já bych chtěl navázat na toho pána, protože se jedná o Rómy a jsou bez práce. Je velká nezaměstnanost, teď je sem velká migrace, protože sem dojíždějí ze Slovenska. Co s tím? Pan Špidla posledně slíbil, že udělá pořádek, že sníží počet pracovníků z Ukrajiny. To se nestalo, pan Špidla jen špidlal. Co s tím uděláte vy?

Ivan Langer, místopředseda PS:

Mrzí mě na tom případu slovenských Rómů jedna věc. Byl jsem to já, kdo už v červnu na půdě parlamentu upozorňoval ministra vnitra, že nám hrozí vládní problém. Tehdy to dobyl úsměvem, bagatelizováním, nic se neděje. Teď po půl roce zjišuje, že je tu obrovský problém. Já jsem na to upozorňoval, on to neřešil, naopak jestli jste poslouchali ministra Škromacha, tak hodlá ten problém řešit tím, že bude posílat ještě další a další pracovníky ze zahraničí. To je blázinec, tak se to dělat nedá.

Moderátor (Michaela Jílková):

Trochu zkreslujete. Vy ale pořád říkáte, co všechno na té půdě parlamentu neděláte, to už jste říkal zde občanovi. Pojďme se ale podívat, jaký má efekt to,co říkáte. Velmi jste třeba pracoval na tzv. zákonu o služebním poměru, byl jste na to velmi pyšný, týkalo se to hodnocení policie. Pracoval jste, pracoval a když se to mělo definitivně schvalovat...

Ivan Langer, místopředseda PS:

Nabouráváte mi mou intimní zónu?

Moderátor (Michaela Jílková):

Ne, ne, to jí máte nějakou malou.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ale co se stalo. Vaše strana zákonu, o který jste velice usiloval, prosazoval, chválil,...

Ivan Langer, místopředseda PS:

Z půlky jsem ho udělal já, tak abych ho nechválil.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ale co se stalo? Vaše strana řekla, že na to nejsou peníze, že ten zákon není dobrý a všichni z ODS to nepodpořili. Takže za A) nejste tak schopný, že jste své kolegy nepřesvědčil, nebo je to dělání politiky na truc, že vám nejde o prospěch věci, ale o politikaření a dělání na truc vládním stranám a naopak.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Není to přesně tak, jak říkáte. Na tom zákonu jsem pracoval desítky hodin s mým týmem a podařilo se ho z gruntu přepracovat, takže z velké části, co bych chtěl, se tam podařilo prosadit. Přesvědčil jsem zhruba 20 kolegů, kteří při schvalování toho zákony ho podpořili. Už tehdy jsem říkal jednu věc: "Pane ministře, dejte si pozor s účinností toho zákona. Jestli schválíte zavedení 16třídního tarifového systému a současně bude služební zákon platit od 1. 1. 2005, zavedete do policie chaos už jen v tom, že v této chvíli se připravuje zhruba 50 000 individuálních platových rozhodnutí, která se teď vydají a v půlce příštího roku se celý ten systém bude zase předělávat podle nového služebního zákona. To byl ten důvod vedle těch rozpočtových věcí, který já jsem nejdřív ten zákon podpořil, hlasoval jsem pro něj, v tom opakovaném hlasování ve sněmovně jsem nehlasoval.

Moderátor (Michaela Jílková):

Vy si myslíte, že nás tu můžete balamutit? To, že byly 16třídní platy, to bylo jasné od léta, od léta se vědělo, že to vláda bude prosazovat.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Vsadím se s vámi o balík olomouckých tvarůžků, že to tak je.

Moderátor (Michaela Jílková):

Já říkám, že to tak není.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Já se vadím, že to tak je.

Moderátor (Michaela Jílková):

Já říkám, že nakonec jste poslechl své spolustraníky, že jste je nepřesvědčil, nebo je to dělání na truc...

Ivan Langer, místopředseda PS:

Opravdu to není dělání na truc. Když se podíváte do záznamů o projednávání toho zákona, tak zjistíte, že to tak bylo, že jsme se pokoušeli i v Senátu účinnost toho zákony urychlit aspoň o jeden rok, aby se předešlo tomu administrativnímu chaosu, ale to se nepodařilo.

Moderátor (Michaela Jílková):

Není to pravda, protože až se to vrátilo ze Senátu, tak jste to nepodpořili, ačkoliv předtím jste to podpořili. Já na tom trvám.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Předtím to podpořila část ODS, pak nikdo.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ještě řekněme, co jste dělal vy, kde jste byl při tom hlasování, řekněte nám to? Jak jste zvedal ruku?

Ivan Langer, místopředseda PS:

Nijak jsem nezvedal ruku. Dokážete si představit, že byste byli ve firmě, víte, že za rok vám začnou platit nějaká pravidla a vy mezitím místo toho, abyste ta pravidla urychlil, aby začala platit hned, tak fungujete podle úplně jiného systému...

Moderátor (Michaela Jílková):

Nenapomohli jste tomu.

Divák č. 3:

Měl bych jeden dotaz. Pocházím ze Žatce, je to část naší republiky, kde s těmi pracovními silami je to na štíru. Je tam základní plat těch 6 190 Kč. V celém okolí, jak jste řekl, že ty lidi mají být motivovaní, když dělají a ti podnikatelé, i když jsou to zahraniční firmy, dávají ten nejnižší plat. Ten výsměch nám, obyčejným lidem, když jste chtěli v parlamentu si dát o 13 000 Kč víc. Není to trochu výsměch?

Ivan Langer, místopředseda PS:

Pokud by si senátoři a poslanci odhlasovali za této situace navýšení platu o 13 000 Kč, tak by to byl výsměch, to souhlasím, ale nestalo se, nebylo to tak. S těmi pracovními místy. Vy máte opravdu problém, vím, že Žatecko je tím velmi postiženo. Teď se lišíme v léčbě toho problému. My tvrdíme, že nejjednodušší cesta, jak rozjet ekonomiku, jak rozpumpovat podnikání, je provést daňovou reformu, zjednodušit daňový systém, snížit daně. Aby se vyplatilo lidem podnikat, zaměstnávat, aby tomu zaměstnavateli zůstávalo více peněz, aby mohl investovat do toho podniku, aby dával vyšší platy.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ale občan hovořil o jedné věci. Že zahraniční zaměstnavatelé vědí, že v té oblasti je nezaměstnanost, že lidé jsou šastní, že mají práci, že jim záměrně dají tu nejnižší mzdu, protože vědí, že lidem nezbude nic jiného, než tu práci přijmout. Co s tím hodláte dělat?

Ivan Langer, místopředseda PS:

Teď musím odpovědět upřímně, jak věci jsou, nebude to znít nikterak libozvučně. S tím žádná vláda nemůže nic udělat, pokud nechce zavést nějaké přesné tabulky, platy a úředně ze zákona stanovovat platy. S tím se dá udělat jen to,co jsem říkal, daňovou reformou, důslednou změnou legislativy umožňující a podporující podnikání rozjet ekonomiku tak, že i těmto lidem tu vznikne konkurence, že budou muset soupeřit s jinými, že se budou muset i přetahovat o své zaměstnance jen proto, aby uspěli. V této soutěži by mohlo dojít ke zvýšení platů.

Divák č. 3:

Kdysi paní Benešová v Kotli řekla, že když budou dobře pracovat, že ti majitelé, ti podnikatelé je dají. Ti se ale vysmívají těm lidem, jezdí si na Kanáry, Dominikány, ale řeknou jim přímo do očí, že víc nedostanou ani náhodou, jsou to třeba i bývalí straníci.a ještě něco. Jsem zvědavý kolik budeme brát euro, já mohu mluvit za Španělsko, nejnižší plat, který je ve Španělsku, je 480 euro. Jsem zvědavý, až vstoupíme do EU, kolik budeme dostávat. To je pravda, mám to věřené.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Já to přepočítával na koruny a nedělejme si iluze, že vstupem do EU budeme dostávat platy v eurech a bude to na úplně srovnatelné úrovni. Naopak. Myslím, že vstupem do EU dojde k velkému třesku a ČR bude mít co dělat, aby obstála, protože se chováme strašně hloupě a nedokážeme si vymoci dobré postavení při vyjednávání s EU. Stačí se podívat na naše sousedy, kde vláda, která vyjednávala, byla skutečně vládou Polska a Maďarska, ne vládou EU. Naše vláda se chovala jako pokorní služebníci a nic pořádného nevyjednala.

Moderátor (Michaela Jílková):

Nezapomínejme, že tam byl i váš představitel pan Zahradil a co prosadil? Ono se mluví o tom, co vláda prosadila, neprosadila. Já jen o tom, protože tu vláda není, že oni mezi námi říkají, že vy byste toho také o moc víc neprosadili.

Ivan Langer, místopředseda PS:

To je takové to pravidlo podle sebe soudím tebe, ale tak to není, Langer není Gross a Topolánek není Špidla, to mi věřte. Je to podstatně lepší.

Moderátor (Michaela Jílková):

Teď mě jen napadlo, nevím jestli jste četl v denících Bohemia, Morávia, komunistický poslanec Vymětal řekl, že mu připomínáte člověka, který čte rád pohádky, až se vcítil do toho, že je králem, ale že zapomínáte, že v zemi může být jen jeden král a ostatní musí makat. Jestli nejste nějaký domýšlivý, či egocentrický.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Přiznávám, že čtu pohádky, mám dvouletou dceru, tak musím číst pohádky, to je pravda. Jestli mám pocti, že nám tu někdo pořád 14 let po listopadu 89 povídá pohádky, tak jsou to právě komunisté a ti by měli mlčet aspoň minutu.

Divák č. 4:

Chtěl jsem se zeptat, kdo udělal, aby se četníkům vzala pravomoc, aby brali řidičáky. Co se s tím bude dělat a kdo to zavinil. To se udělalo za vaší vlády.

Ivan Langer, místopředseda PS:

To je věc velmi vážného profesního sporu. Jestli toto umožnit policii nebo ne, kdy 70 % české populace považuje za nejzkorumpovanější povolání právě dopravní policisty.

Moderátor (Michaela Jílková):

Vy byste jim to umožnil, či nikoliv, budete pro, aby policie odebírala řidičák?

Ivan Langer, místopředseda PS:

Nejsem pro, aby odebírala řidičáky. Jsem pro, aby se přitvrdilo při udělování pokut, aby policie měla možnost tvrdě sankcionovat ty, kteří předpisy porušují. Jedna věc je, že mohou udělit pokutu, někdo se dopustí přestupku a ten, když není projednáván na místě, ale třeba ve městě trvalého bydliště, tak tam leckdy je ten problém. Jednak toho hříšníka dostat před tu přestupkovou komisi a donutit ho, aby zaplatil. Jestli já bych něco navrhoval, tak nezaplatíš jednou, dvakrát pokutu, nedostavíš se před přestupkovou komisi, potom to překvalifikujme na trestný čin a vystavuješ se riziku trestného stíhání. To myslím, že by byl bič na lidi, kteří pokuty neplatí.

Divák č. 4:

Bohatým to nevadí, ti zaplatí, jezdí dál a nic se s nimi neděje.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Fakt si to nemyslím. Toto nesouvisí s tím, kolik má člověk peněz... V tomto se klidně vystavím nelibosti Kotelníků, ale opravdu tvrdím, že je to věc hodnot a respektu toho člověka k právu. Buď to zaplatí nebo ne. nemyslím, že jen proto, že ten člověk má víc peněz než druhý, tak se automaticky musí chovat nemravně.

Moderátor (Michaela Jílková):

A z čeho by podle vás ten chudý člověk tu policii korumpoval? Ty úplatky, třeba 10 000, tak ten chudý člověk, jak bude dávat dohromady?

Ivan Langer, místopředseda PS:

To je otázka, na kterou se strašně těžko odpovídá. Nemůžete po mě chtít, abych vám odpovídal, jakým způsobem má člověk korumpovat policistu.

Moderátor (Michaela Jílková):

Já se vás jen ptát, když jste řekl, že to není otázka jen těch bohatých, tak se vás ptám,...

Ivan Langer, místopředseda PS:

Podle mne ten problém, jak já jsem tvrdil, že nestojí, to je jen proto, že člověk má víc peněz než druhý, my máme na něj koukat jako na špatného a tvrdit, že je horší. Na rozdíl od pána, který stojí a má mikrofon, tvrdím, že mnozí lidé, kteří jsou bohatí, k těm penězům přišli poctivě a... opravdu jsem o tom přesvědčen narozdíl od vás.

Divák č. 5:

Urbášek, Mohelnicko. Pane místopředsedo, zdravím vás a mám několik dotazů. Za prvé by mě zajímalo, která strana předložila zákon do parlamentu, který umožnil miliardové úniky z obchodu z LTO.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Nejsem ten typ politika, který vám odpoví cokoliv, kdykoliv, jakkoliv, nevím. Když nevím, řeknu, že nevím.

Divák č. 5:

A můžete mi to zjistit?

Ivan Langer, místopředseda PS:

Pokusit se můžu, zaregistroval jsem, že několik lidí bylo za to postiženo. Já se obávám, že je to jen špička ledovce...

Moderátor (Michaela Jílková):

Pan místopředsedo, ministr financí říká, že ODS má strach z toho, že vláda navrhne opatření v boji proti šedé ekonomice a že vy programově bráníme tomu, aby se tento problém vyřešil, že jakmile něco navrhnou v parlamentu, tak vy to okamžitě smetete.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Pan ministr Sobotka, protože nemá dostatek argumentů proto, aby obhájil to, co sám předkládá, tak kydá hnůj a špínu na ostatní. To se mi nelíbí.

Moderátor (Michaela Jílková):

Já bych vám jen zacitovala pana Sobotku. On říká...

Ivan Langer, místopředseda PS:

Dost bylo Sobotky.

Moderátor (Michaela Jílková):

To bych mohla říct i já, že dost bylo Langera. Takže pan ministr Sobotka říká, že vy zase nemáte argumenty v té ekonomice.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Podle mého názoru v zemi, která je v kritické hospodářské situaci, nemůže být ministrem financí někdo, kdo není ekonom.

Divák č. 5:

Já bych pokračoval v dotazu. My jsme se proslavili jednou takovou zajímavou kauzou, to je kauza Kutal. Překvapilo mě, že v našem regionálním tisku byly dost často otiskovány fotografie, kdy tento pán byl viděn vedle vašich stranických kolegů. O vás se říkalo, že jste s ním byl na dovolené na Kilimandžáru. Můžete to vysvětlit?

Ivan Langer, místopředseda PS:

Díky za otázku. Já jsem o tom slyšel tak neskutečné zkazky, že už opravdu nevím, jak bych to vyvracel. Bylo to velmi jednoduché, můj přítel architekt organizoval cestu do Afriky na Kilimandžáro. Jelo nás 6 lidí. Týden před odjezdem jsem poznal ty 4 zbývající, jedním z nich byl tento pán. Viděl jsem se s ním pouze na této cestě, nevěděl jsem kdo je zač, po té cestě jsem ho nikdy neviděl a nemám s ním nic společného. Opravdu nedělám to, že bych si někoho lustroval a ptal se ho, jestli se dopustil nějaké trestné činnosti nebo ne. věřte mi, že tak to bylo.

Divák č. 5.

U nás v Mohelnici je zajímavý spor - paní Hamplová versus váš stranický kolega. Nevím, kdo z nich má pravdu, ale překvapuje mě, že tam není zrušena místní organizace ODS, kde jste tvrdili, že všude, kde vaše stranická organizace bude v koalici s komunisty, že bude zrušena. Proč tedy není zrušena?

Ivan Langer, místopředseda PS:

Jak jsem se já informoval o té situaci, tak tam žádná koaliční smlouva není. rada s starosta, pokud se nepletu, byli voleni v tajných volbách. Mám pocit, že ten spor mezi paní Hamplovou a panem starostou jen ubližuje pověsti Mohelnice, protože neslyší člověk a nečte nic jiného o Mohelnici, než to, jak sem tam tito dva lidé hádají. To je škoda.

Divák č. 6:

Prosím vás, slyšel jsem vás v rádiu, jak jste hovořil o panu Špidlovi, že byste s ním šel i na pivo. Jak to potom vypadá s panem Zemanem?

Ivan Langer, místopředseda PS:

Možná vás překvapím, ale s Milošem Zemanem jsem se dostal do tisíc a jedné hádky a sporu, ale byl to pro mne pan politik, i když byl členem diametrálně odlišné politické strany, tak toho jsem si vážil. Přinejmenším to, co mu provedl Špidla, to si Zeman nezasloužil.

Moderátor (Michaela Jílková):

Také jste s ním uzavřeli opoziční smlouvu. Když už jsme u těch rozpočtů, tak váš kolega Tlustý řekl: "Ano, pomáhali jsme tehdy schvalovat blbé rozpočty." Pak řekl, že teď jsou schvalovány ještě blbější.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Nemá smysl se tu vyhýbat problematickým tématům, o tom je i ten Kotel. My jsme za opoziční smlouvu zaplatili velkou politickou cenu a takhle k tomu přistupujeme. V tuto chvíli není možné žádné opakování opoziční smlouvy.

Divák č. 7:

Chtěl bych se zeptat na atomovou elektrárnu Temelín, jestli se budou stavět další dav bloky.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Atomová elektrárna Temelín - přiznám se, že to je téma, které fakt neumím, ale nedokážu si představit, že by se stavěly ještě další dva bloky. Co jsem si zjistil, nechal jsem se o tom informovat, že atomová elektrárna Temelín je jedna z nejmodernějších elektráren vůbec na světě, že nemůžeme připustit, aby nám někdo z Rakouska říkal, co máme nebo nemáme dělat.

Moderátor (Michaela Jílková):

Mě jen překvapilo, že nerozumíte jaderné elektrárně Temelín, když třeba rozumíte těhotenství, teď jste vydal knihu Průvodce muže těhotenstvím. Proč prosím jste nevydal, možná by to bylo zajímavější, Průvodce českou politikou, nebo to máme chápat tak, že víc rozumíte tomu těhotenství, než té politice?

Ivan Langer, místopředseda PS:

Něco podobného jako Průvodce českou politikou chystám, sbírám si různé glosy a myšlenky, ale přiznám se opravdu k tomu, že těhotenství své manželky jsem prožíval tak naplno, že jsem si z toho udělal poznámky a vyšla z toho knížka.

Moderátor (Michaela Jílková):

Máme z toho radost.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Mezi námi, paní Jílková je takový profesionál, protože když jsem v úterý křtil tuto knížku, tak odmítala na ten křest jít, protože je takový profesionál, že řekla, že před Kotlem nás nemůže nikdo vidět spolu. Tu knížku si ale vzala.

Moderátor (Michaela Jílková):

Taky říkám, že máme radost, že jste poradili.

Divák č. 8:

Já jsem se chtěla jen zeptat, kdybyste se dostali znovu k moci, zase budete jen slibovat, nebo budete svoje sliby i plnit?

Ivan Langer, místopředseda PS:

Co říkáme a překládáme, protože nejsme opozice, která chce za každou cenu kritizovat vládu, pokřikovat na ní co dělá špatně, ale uvědomujeme si, že musíme předkládat alternativy. Podíváte-li se na náš minulý volební program, tak tam jsme slibovali nejen ty hezké věci, ale i ty tvrdé a bolestivé věci a doplatili jsme na to. Teď by někdo mohl říct, že jsme se poučili a teď budeme slibovat jen to hezké. Ne. já vám dám k dispozici naše programové dokumenty a to, co říkáme, myslíme smrtelně vážně. Pečlivě se připravujeme na to, jestli k tomu bude příležitost nebo ne. Budete mít možnost, pokud se to podaří, se mnou nebo mými kolegy účtovat po příštích volbách.

Divák č. 8:

Mluvili jsme spolu minule, když jste tu byl, pan Klaus také sliboval a také nic nesplnil, pan Bém, to je to samé.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Je potřeba si uvědomit jednu věc. ODS opustila vládu v roce 1997. Člověk a politik může realizovat své závazky z volebního programu v okamžiku, když je ve vládě, na radnici, v radě kraje apod. Od roku 1997 nejsme ve vládě, takže to, co chceme...

Moderátor (Michaela Jílková):

Ale bychom se trošku podívali na vás, co vy vlastně vymyslíte. Podívejte, vy jste ten stínový ministr vnitra. Teď jste slavnostně, vy pořád píšete nějaké knihy, nevím, kdy se věnujete té politice, tak jste také vydal černou knihu policejních hříchů. Má 71 stran. Ministr vnitra Gross řekl, že je tou knihou zklamán, že očekával fundovanější analýzu, protože z těch 71 stran je 51 stran novinových výstřižků a přepisů televizních pořadů, 4 stránky jsou obaly a hesla, 7 stran je opsáno z materiálu Ministerstva vnitra...

Ivan Langer, místopředseda PS:

Vy tu citujete co říká Gross?

Moderátor (Michaela Jílková):

Ano...

Ivan Langer, místopředseda PS:

Já vás podezírám, že namísto mé knížky Průvodce muže těhotenstvím čtete po večerech Grosse.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ne, já stihnu vše. Ověřila jsem si to a ž těch 71 stran je vašich vlastních myšlenek a vašeho expertního týmu 6 stran. Myslíte si, že jste myšlenkově plodní?

Ivan Langer, místopředseda PS:

Jak znám své kolegy, tak jsme plodní i jinak, ale základní metodou sestavení té Černé knihy policejních hříchů byla opravdu práce s otevřenými zdroji a shromáždění toho, co všichni znáte, přečetli jste si v průběhu roku, protože jsme se báli toho, že když člověk čte jednou denně noviny, tak zapomene na to, co bylo den předtím, před týdnem, před měsícem. To byla základní metoda. Shromáždit všechny hříchy za poslední rok dohromady, roztřídit je, analyzovat a odpovědět na otázku, zda opravdu jsou to všechno dílčí selhání jednotlivců, jak říká ministr Gross nebo policejní prezident, nebo jestli ten problém uvnitř policie je opravdu vážnější. Výsledkem té analýzy je to, že ten problém je skutečně vážnější, že vedle poctivých policistů je celá řada těch, kteří svou práci dělají špatně, už to není selhání jednotlivců, ale chyba celého systému.

Moderátor (Michaela Jílková):

A vy tam navrhujete řešení, že?

Ivan Langer, místopředseda PS:

Navrhujeme řešení.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ale velmi nedostatečné. Nevím, jak si ta řešení představujete, jednovětné slogany, to bude opravdu rychlé vládnutí s vámi.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Jednovětné slogany tam nejsou, mimo jiné jsou tam i jednotlivé teze, ale toto byl analytický materiál popisující stávající stav. Na jaře na to bude navazovat koncepční materiál co s tím problémem, který existuje, dělat. Potom si mě pozvěte ještě jednou a přečtěte si to. To bude třetí kniha.

Moderátor (Michaela Jílková):

Chtěla bych mít tolik času na analýzy jako máte vy. Co jste udělal vy, to se dá udělat za pár dnů.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Musím mít na do dobré spolupracovníky a ty mám.

Divák č. 9:

Že jste nerozuměl těm předešlým otázkám, to mi tak nevadí. Teď by mě především zajímalo, jestli budete rozumět těmto otázkám. Před časem prosákly informace, že bratr člena naší bývalé vlády, bratr pana Zielence Vladimír v Polsku byl odhalen jako agent KGB. 14 dnů nato Zielenec rezignoval. Co na to řeknete?

Ivan Langer, místopředseda PS:

Že pan Zielenec byl jeden z těch , kteří se podíleli na sarajevském atentátu, člověk, který už dávno nemá s ODS nic společného a kdykoliv má možnost, tak si do ní kopne. Jestli je to pravda a byla tam nějaká příčinná souvislost, to opravdu neumím říct.

Divák č. 9:

Podle mých informací tam příčinná souvislost byla, protože údajně se s bratrem....

Moderátor (Michaela Jílková):

Slyšeli jsme, že informace nemáme. Jde mi o to, že nemám ráda, když se hovoří o někom, kdo tu není.

Divák č. 9:

Tak ho sem pozvěte.

Moderátor (Michaela Jílková):

Tam Zielenec do Kotle nechtěl, byl zván, ale nechce.

Divák č. 9.

Tak má smůlu.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Máte-li k tomu nějaké hodnověrné doklady, tak mi je...

Divák č. 9:

Já nejsem policie, bohužel hodnověrné nemám, to by měla být vaše práce. Ale další dotaz. Zielenec před svých odchodem s postu ministra zahraničí si vyžádal seznam všech agentů vojenské rozvědky. Co řeknete na toto?

Ivan Langer, místopředseda PS:

Že si vás pozvu na pivo a všechno mi to napíšete. Já si z toho nedělám legraci. Opravdu říkám, že takovéto informace nemám k dispozici. Pokud jsou pravdivé, tak něco není v pořádku, někdo za ně musí být popohnán k odpovědnosti. Vy naznačujete, že by to měl být pan Zielenec, já se tomu nebráním, jen potřebuji mít na stole podložená věrohodná fakta a důkazy.

Divák č. 9:

Tak co vy tam, pánové, děláte, protože stejné otázky jsem nedávno položil v Radiofóru Cyrilu Svobodovi jako ministru zahraničních věcí, ten koukal jako puk, taky to neslyšel.

Ivan Langer, místopředseda PS:

On tak kouká skoro pořád. Já už to víckrát neřeknu, že kouká jako puk, ale jestli někdo může mít přístup k potvrzení nebo vyvrácení těchto informací, tak jsou to členové vlády. Přinejmenším stávající ministr zahraničí by mohl zjistit, jestli je to pravda nebo ne. Znovu říkám, že nemám důkazy. Je to ale natolik vážné tvrzení, že jsem připraven se tímto problémem zabývat.

Moderátor (Michaela Jílková):

Když už jsme u této problematiky. Vy zase říkáte, že žijeme v policejním státě, že od roku 2000 tu 30krát narostl počet legálních odposlechů. Ale k legálním odposlechům musí dávat souhlas soud. Podle vás je policie a soudy pod nějakým politickým tlakem, nebo jak si to máme vysvětlovat?

Ivan Langer, místopředseda PS:

Já nemohu říct, že by policie a soudy byly pod politickým tlakem, bylo by to nepodložené obvinění. Jen mám obavu, že naše soudy přistupují při povolování odposlechů, to je jeden z nejvážnějších zásahů do vašeho soukromí, podle mne příliš benevolentně. Policie sama, na mou jasnou otázku pan ministr Gross nebyl schopen položit jasnou odpověď, nemá analýzu efektivity a smysluplnosti používání odposlechů. Za této situace mi připadne opravdu ten nárůst enormní. To, že v tomto roce by měl dosáhnout počtu 10 000 odposlechů za 1 rok na 10 milionů občanů jako opravdu hodně. Nedivím se tomu, když pan premiér měl ve zvyku, možná ještě má ve zvyku, chodit do budovy tajné služby a pročítat tam záznamy telefonických odposlechů, tak něco není normálního.

Moderátor (Michaela Jílková):

Víte, že on zase říká, že to není pravda.

Ivan Langer, místopředseda PS:

To si nás pozvěte z očí do očí a jsem zvědav, jestli mi do očí řekne, že opakovaně nebyl v budově BIS, že si opakovaně nepročítal písemné přepisy odposlechů telefonických rozhovorů.

Moderátor (Michaela Jílková):

Další otázka je, jestli byste měl odvahu mu to říct do očí, protože ..

Ivan Langer, místopředseda PS:

Já jsem mu to řekl.

Moderátor (Michaela Jílková):

Ale já vám řeknu. Vy si tu pořád mluvíte...

Ivan Langer, místopředseda PS:

Co mám dělat jiného?

Moderátor (Michaela Jílková):

Ale tak sebevědomě. Jako jste řekl, že by měl rezignovat policejní prezident Kolář, ale když jste s ním seděl v přímém přenosu v ČT a mohl jste mu to říct do očí, byl jste na to tázán, jak by se vám s ním spolupracovalo, kdybyste byl ministrem, tak jste řekl, že jste s ním spolupracoval na zákoně, spolupracovalo se mi dobře...

Ivan Langer, místopředseda PS:

A víte, co jsem ještě řekl, to je pravda. Teď jste mi určitě nechtěně nahrála na smeč, dobrovolně byste mi nenahrála. Toto je potvrzením toho, že nejsem apriorní negativista, odmítač něčeho. Je skutečně pravda, že při projednávání a přípravě služebního zákona jsem s panem policejním prezidentem spolupracoval velmi dobře.v tom období, kdy jsme byli v tom diskusním pořadu, tak probíhala analýza těch policejních hříchů a já tam férově řekl, že v tuto chvíli probíhá analýza, že neznám její závěry, nebudu se tu hrdě bušit do prsou a říkat: "Policejní prezidente, odstup!"

Moderátor (Michaela Jílková):

Já bych jen řekla, že to bylo 15 dnů předtím, než jste představil tu svou analýzu. Když si vezmu, že se ta analýza musí tisknout, sešít apod. ...

Ivan Langer, místopředseda PS:

Paní Jílková, my v ODS jsme nesmírně výkonní, dokážeme věci přes noc.

Divák č.10:

Chtěl bych se zeptat, co byste jako ministr vnitra udělal, kdo a proč tam třeba hodil tu sponku na zem, aby si mohl...

Ivan Langer, místopředseda PS:

Ten případ mě mrzí proto, že je to hrozná kaňka, která degraduje dobrou práci policistů, kterou odvedli předtím.

Divák č. 10:

Ale to není první případ.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Není. Někdo musel toho darebáka vypátrat, zatknout a to byl kus poctivé policejní práce. Pak došlo k takovému šlendriánu. Mrzí mě na tom to, že místo toho, aby policejní prezident a ministr vnitra řekli, že se stal průšvih, že je to chyba, může za to ten a ten...

Divák č. 10:

Odstoupil byste z ministerský funkce?

Ivan Langer, místopředseda PS:

Teď si myslím, že policejní prezident, ministr vnitra...

Divák č. 10:

To je ostuda ministra, ne policajta.

Ivan Langer, místopředseda PS:

Nemůže být odpovědný za každé selhání jednoho policisty. To se prostě může stát. mě na tom vadí to B. To je to, že si před nás stoupli a neřekli, že se stal průšvih, že je za něj odpovědný ten a ten člověk, byli takto potrestaní a udělala se taková opatření, aby se ta věc neopakovala. Místo toho strkají hlavu do písku a tváří se jakoby se nic nestalo, to je špatně. Na tom mi vadí, že tím byla degradována ta práce policistů ještě předtím.

Divák č. 10:

Když byste se dostali k moci, udělali byste kupónovou privatizaci znovu?

Ivan Langer, místopředseda PS:

Vy jste filuta? Já cítím tu ironii ve vašem hlase. Asi vás nepřekvapím, když řeknu, že kupónovou privatizaci při vědomí těch pochybení a excesů, která se v jejím rámci stala, tak pořád považuji za úspěšný model transformace české koruny.

Divák č. 10:

To snad nemyslíte vážně!

Moderátor (Michaela Jílková):

Milí občané, příští týden se budeme věnovat US-DEU, rómské problematice, reformě a dalším věcem. Bude zde vicepremiér vlády, předseda US-DEU Petr Mareš. Vicepremiér vlády chce přezkoumat křivdy páchané na českých Němcích, chce razantnější pokračování reformy veřejných financí. Otázka je, co vláda chystá s problémem, který naznačil občan, že se k nám hromadně chtějí stehovat slovenští Rómové.