Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Langer navrhuje tvrdší tresty za napadení lékařů v sanitkách

[16.02.2004]

Trestní zákon

Langer navrhuje tvrdší tresty za napadení lékařů v sanitkách

Ivan Langer předložil novelu trestního zákona řešící problém rostoucích útoků na osoby, které zasahují v krizových situacích (záchranáře, zdravotníky, hasiče).

PRAHA - Stínový ministr vnitra vytáhl na pomoc zdravotníkům, kteří se čas od času stávají terčem útoků agresivních pacientů.

Vláda totiž bude ve středu projednávat návrh poslance ODS Ivana Langra, podle něhož by násilníci, kteří například napadnou posádku sanitky, museli v budoucnu počítat s tvrdšími postihy než dosud. Langer pro koalici připravil novelu trestního zákona, která počítá s tím, že by soudy musely automaticky přihlížet k napadení záchranáře, zdravotníka nebo hasiče jako k přitěžující okolnosti. Mezi přitěžující okolnosti v současně době patří například opakované spáchání trestného činu. Návrh stínového ministra nezpřísňuje jen tresty za útok na profesionální zdravotníky či hasiče, ale i za napadení lidí, kteří se rozhodnou pomoci někomu v nouzi náhodně.

"Velmi tuto iniciativu vítám," komentuje návrh ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz. O útocích agresivních pacientů, jejichž terčem se stávají především posádky sanitek, se v médiích mluví již několik let. K jednomu z posledních incidentů došlo v polovině ledna v pražských Kolodějích. Jeden z tamních občanů tehdy zavolal sanitku pro svého opilého otce. Po příjezdu záchranáře napadl, že "jedou pozdě". Poté zdemoloval dvě sanitky a vrhl se na lékaře, který po útoku skončil v nemocnici s otřesem mozku.

Podle Schwarze samotná úprava zákona útoky sice neomezí, protože pacienti většinou útočí pod vlivem alkoholu a o výši trestu v tu chvíli opravdu nepřemýšlejí, ale přesto je rád, že vznikla. "Je dobré, že se to aspoň nějak řeší," řekl Schwarz.

Návrh považuje za přínosný i předsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku a zdravotnictví Milada Emmerová. "Určitě pro něj ruku zvednu," řekla včera. S možností zpřísnění trestu pro tento typ násilníků souhlasí i ministr vnitra Stanislav Gross. Ten dostal v polovině ledna od premiéra Vladimíra Špidly za úkol, aby společně s ministryní zdravotnictví Marií Součkovou vymyslel způsob, jak lékaře před útočníky chránit. Součková se na Grosse se stejnou věcí obrátila už loni. Ministerstvo vnitra tehdy rozhodlo, že na místo, kde zasahuje záchranka, je možné poslat policisty.

Obě ministerstva nyní přemýšlejí, jestli mají lékařům přiznat statut veřejného činitele, nebo budou stačit přísnější tresty, jak je teď navrhuje Langer. Gross si před rozhodnutím vyžádal od ministerstva zdravotnictví analýzu případů, kdy byli záchranáři napadeni. Problém agresivních pacientů přitom není nijak nový stejně jako pokusy o jeho řešení. Politici už několikrát slibovali, že na větší bezpečnosti lékařů zapracují. Nic se však nestalo, i když návrhů, jak útoky omezit, bylo několik.

Lékaři si snaží pomoci sami

Lékaři tak leckde vzali situaci do svých rukou. Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz začal organizovat kursy sebeobranného chování. "Mezi lékaři je o to velký zájem. Učí se, jak se chovat, aby k útoku vůbec nedošlo, jak s násilníkem mluvit, jak se ubránit případné ráně a pak co nejrychleji utéct," popsal průběh kursů Schwarz. Vinohradská nemocnice má zase sanitku se zvláštním čipem, který hlásí, kde se vůz pohybuje a v případě ohrožení může dispečink okamžitě poslat posilu. Nemocnice uvažují i o bezpečnostních opatřeních přímo v ordinacích. I tady se totiž útoky na lékaře množí. Zlínská nemocnice Tomáše Bati uvažuje o detekčním rámu, který by odhalil, jestli má pacient u sebe zbraň. Ambulance přemýšlejí i o nutnosti druhého východu, aby měl personál v případě napadení kudy utéct.

Mezi nejbrutálnější případy útoků na lékaře patří napadení psychiatra Karla Hynka loni v květnu nebo případ z loňského dubna, kdy v Praze napadli posádku záchranné služby opilí muži po autonehodě.

Lidové noviny, 16. února 2004, Alžběta Trousilová