Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Určitě nebudu kandidovat na předsedu ODS

[27.09.2002]

ODS

Určitě nebudu kandidovat na předsedu ODS

Ivan Langer: Evžen Tošenovský je dobrým kandidátem na předsedu ODS.

říká místopředseda Klausovy strany a připouští, že nakonec vzdá i boj o křeslo místopředsedy ODS potřebuje klidnější a uvážlivější tvář, než je Václav Klaus. ODS potřebuje Evžena Tošenovského. To tvrdí Ivan Langer, který o sobě tentokrát zapomněl mluvit ve třetí osobě, jak je jeho zvykem.

LN: O Evženu Tošenovském se nyní dočítáme v novinách, že měl jako první odvahu vyzvat Václava Klause k boji o předsednické křeslo. Vy se bojíte říci jasné slovo?

Není to o odvaze, nýbrž o rozvaze. A já jsem takovou rozvahu udělal. Jejím výsledkem je jednoznačný závěr - já na předsedu ODS kandidovat nebudu. Jsem přesvědčen, že v osobě Evžena Tošenovského ODS získává velmi silného a zkušeného kandidáta, který při troše štěstí může být velmi dobrým předsedou. Znám Tošenovského velmi dobře a vím, že má obrovskou zkušenost. Jak životní, tak politickou. A má dar, který mně chybí. On nerozděluje lidi, on dokáže lidi více spojovat. To ODS potřebuje.

LN: Vy umíte lidi jen rozdělovat?

Řekl bych, že jsem osoba prudšího naturelu. Tím, jak se vyjadřuju a chovám, získávám sympatizanty, ale nepochybně také protivníky.

LN: Takže byste vlastně neměl moc šancí předsednickou funkci získat.

To nevím. Tošenovský může ODS dodat to, co jí chybí.

LN: Co všechno dnes ODS chybí?

Klidnější, uvážlivější, méně konfrontační tvář, která by dokázala oslovit více lidí, než se to daří dosud. ODS by pod vedením Tošenovského mohla dokázat sjednotit pravici.

LN: To podle vás Klaus nedokáže?

Klaus dokáže velmi ostře formulovat své postoje a to velkou část příznivců ODS odpuzuje. Podívejte se na průzkumy veřejného mínění.

LN: V tomto smyslu jste vlastně takový malý Klaus, protože v žebříčcích popularity dopadáte jako on pohybujete se v poli nechtěných.

Ano. Vyhraněnost je jedna z mých vlastností a já jsem přemýšlel, zda to dokážu změnit. Bohužel, nebo možná bohudík, jsem dospěl k názoru, že ne. Jsem zvyklý říkat, co si myslím. A to mi na popularitě nepřidává.

LN: Čelní představitelé ODS se ke kandidatuře Tošenovského stavějí kladně. Zdá se, že ODS už s kandidaturou Klause ani nepočítá...

Že je Tošenovský dobrý kandidát, říkám i s tím, že Klaus třeba kandidovat bude.

LN: To jste trochu přehodnotil své postoje. Dříve jste říkal, že bude-li Klaus kandidovat, nemá kandidovat již nikdo jiný, protože Václav Klaus nemá být poražen.

Ale vzpomeňte si, že jsme o tom spolu mluvili před rokem. Máme za sebou výsledek voleb, který nás nenadchnul. Musel jsem přehodnotit své postoje a učinit z toho závěry. Jak se Klaus rozhodne, to netuším.

LN: Václav Klaus podle vás už tedy není mužem na svém místě?

Já jsem to přehodnotil tak, že je třeba dobře, že se tito dva muži utkají. Už jenom to, že se po deseti letech objevil schopný protikandidát Václavu Klausovi - přičemž samozřejmě nepočítám kandidaturu Jana Rumla v Poděbradech - je dobrý signál, že se s touto stranou něco děje. Že to opravdu není strana, kde mocí absolutní vládne jeden člověk.

LN: Prostě se po těch letech Klausova předsednictví objevil první odvážlivec.

Je to tak.

LN: Proč jste jím ale nebyl vy? Po volbách jste říkal novinářům, a vám dají čas do půlky září. Pak že oznámíte, zda kandidovat budete, či nikoli. Z čeho jste usoudil, že vy byste nebyl dobrým předsedou?

Nepochybně mě ovlivnila kandidatura Evžena Tošenovského. A potom účtování sama se sebou. Výsledkem bylo, že jsem ve vrcholné politice sice šestým rokem, ale je mi pětatřicet let. Musím se mít na pozoru, když moje touha říká: "Jdi na vrchol." Neustále si musíte zhodnocovat, co chcete a co dokážete.

LN: Myslíte, že byste to nedokázal?

To je vaše interpretace, která je možná. Znovu opakuji, že moje rozhodnutí je kombinací kandidatury Evžena Tošenovského a možností a schopností, které mám.

LN: Kombinoval jste to i s reakcemi z ODS? Tošenovský mluví o tom, že má podporu na Liberecku, jižní Moravě, v Praze... Vy jste žádný zájem o sebe nezaznamenal?

Já jsem se po tom ani nepídil.

LN: Po tom se přece nemusíte pídit. Stačí slyšet, nebo neslyšet.

A jak se to slyší? To si stoupnete někde na věž, nebo co?

LN: Také existují telefony.

Já nevím, jestli Tošenovský někomu volal nebo s kým mluvil. Když se řekne region, znamená to tři sta tisíc pět set lidí. A pochybuju, že on byl schopen mluvit s každým.

LN: Proč s každým? Stačí třeba se stranickým vedením kraje, ne?

To ještě vůbec nic neznamená. Jeden funkcionář, to neznamená celou členskou základnu.

LN: A vy jste tedy žádný zájem nezaznamenal?

To bych mohl mluvit o tom, že mi pár lidí zavolalo, že je s ODS potřeba něco dělat... Ale rozhodně bych to nevydával za směrodatný názor.

LN: Když jste zvažoval svá pro a proti, přemýšlel jste nad tím, že svým rozhodnutím ztrácíte možnost být příště premiérem? Tedy vyhraje-li ODS příští volby a bude--li sestavovat vládu.

To bude hezký titulek - politiku nedělám proto, abych byl premiér.

LN: Proč ji děláte?

Jako politik můžu ovlivňovat věci kolem sebe a realizovat své představy o světě a společnosti. Politiku nedělám proto, abych byl předsedou nebo místopředsedou ODS. Dokážu si představit své působení v ODS, i kdybych nezastával vrcholnou funkci. Já jsem založil sdružení CEVRO, které se zabývá propagací liberálněkonzervativního myšlení. To teď potřebujeme. Tam si umím představit své další působení.

LN: Říkáte, že neděláte politiku kvůli funkcím, budu vás tedy citovat: "Já vždycky doporučuji být velmi nedůvěřivý k politikům, kteří říkají, že jsou v politice jen tak pro nic za nic a že jim o žádné funkce nejde."

Já jsem řekl, že v politice nejsem jenom kvůli funkcím. A že z ní neodejdu jen proto, že třeba nebudu ve vrcholné funkci. Je ale logické, že čím výše v politice jste, tím máte větší šanci svoje představy realizovat.

LN: Tak jde vám tedy o funkce, nebo ne?

To už je hrozné slovíčkaření.

LN: Není.

Je to slovíčkaření. V politice budu. V ODS pracovat budu. A to i bez funkcí. Vedle toho dodávám: můžete udělat více, když jste na stranické hierarchii výš. To se nevylučuje.

LN: Kdo bude na kongresu ODS vaším horkým kandidátem?

Zatím znám jenom jednoho. A to je Tošenovský. Jemu velmi fandím a přeji si, aby uspěl. Nestane-li se nic zásadního, je to můj kandidát.

LN: Co zásadního by se mohlo asi tak stát?

Kdyby třeba někdo spadl z mrakodrapu.

LN: Klaus z mrakodrapu padat nebude, ale kandidovat by mohl. Toho byste tedy nevolil?

Můj favorit je Evžen Tošenovský.

LN: Slušelo by to Klausovi více na Hradě než ve Sněmovní 1?

To určitě.

LN: Před čtyřmi lety jste o Klausovi řekl: "On prostě rozkvetl jako růže, která libě voní, a já jsem s ní spokojen." Co o něm řeknete dnes?

Já jsem vždycky říkal, že Lidové noviny jsou seriózní deník, a on je to zatím takový bulvár!

LN: To jsou ale vaše slova, takže bulvární jste spíš vy.

Já nemluvím bulvárně, ale musel jsem vás taky popíchnout, protože vy mě taky neustále popichujete.

LN: Já vás nepopichuju, já vás cituju.

Já dnes Klause neumím popsat tak vzletně a poeticky, jak jsem ho popsal před čtyřmi lety.

LN: Tak vynechme poetiku.

Je v situaci, kdy musí učinit nesmírně těžké rozhodnutí, co bude dál s ODS. Ale nemůžu mu radit.

LN: Miroslav Macek se mu radit snaží. Doufá, že "u Klause zvítězí loajalita k ODS nad loajalitou k vlastnímu egu". Macek se obává, aby Klaus "nespustil tradiční scénář, tedy zmnožení kandidátů na předsedu a tím regionální parcelaci voličských hlasů, z čehož by při zákulisních čachrech mnohakolové volby mohl nakonec těžit sám". A dodává: "Byl by to smutný podzim patriarchy."

Miroslav Macek tím, jak překládal shakespearovské sonety, nasál onu poetickou náladu.

LN: Ono to - až na poslední větu - moc poetické není.

Doufám, že tento Mackův pochmurný scénář nenastane.

LN: Macek hovoří také o změnách, které by s nástupem Tošenovského mohly nastat. Za významnou změnu by prý považoval, kdyby ODS mohla na svou stranu získat zpět elitu. Klaus podle něj ignoroval advokátní komoru, Svaz průmyslu, akademiky, odbory... Když už se s nimi Klaus setkal, tito lidé od něho odcházeli s pocitem, že si vyslechli kázání. Klaus je prý odrazoval a odpuzoval.

To je to, co říkám, když mluvím o schopnosti Evžena Tošenovského spojovat lidi. On má totiž dar být na jedné straně názorově pevný, ale na druhé straně umí sdělovat věci obecně přijatelným způsobem. Nemyslím si ale, že by cílem Tošenovského mělo být přitáhnout k ODS elity. Měl by docílit jen toho, aby si lidé řekli: "Být pravicový je normální, pravicový člověk je slušný, pracovitý a poctivý." Já si pamatuji začátky ODS, kdy se lidé hrdě hlásili k tomu, že měli na klopě modrého ptáčka.

LN: Ovšem i vy máte na pošramocené značce ODS svůj podíl.

Určitě. I já jsem mohl ODS poškodit. Musím zvažovat, co jsem udělal dobře a co špatně. Když převládá to špatné, zbývá jediné. Odchod.

LN: A vaše bilance? Je dobrý nápad znovu kandidovat na místopředsedu?

Ještě nejsem definitivně rozhodnut, zda budu na místopředsedu kandidovat. A moje rozhodnutí také ovlivňuje to, že mám sedmiměsíční dceru. Sám pro sebe si říkám, jestli den strávený bez ní je tím správně naplněným dnem v mém životě. Zní to možná moc pateticky, ale kdybyste ji viděla... V životě jsem netušil, co se mnou může žena a dítě udělat. Nechci třeba chybět u toho, když řekne první slovo. Už tak jsem propásl, když se poprvé posadila.

LN: Udělejme skok. Dříve jste o sobě mluvil jako o "dvojce" v ODS. Nejste dnes spíše pětkou? Za Klausem, Nečasem, Zahradilem, Benešem?

Respektuje se výsledek voleb jednotlivých místopředsedů a z toho vyplývá, že jsem stranická pětka. Ale tato logika vyhovuje hlavně vám, novinářům. Já se snažím být v kontaktu s lidmi, z vedení ODS jsem absolvoval nejvíce předvolebních akcí...

LN: Ale nějak to zrovna vám nepřineslo ovoce.

To je druhá věc. Teď dělám něco podobného. Školím naše kandidáty do senátních a komunálních voleb.

LN: Jak je školíte? Podle hesla: "Zrušme senát"? To je přece vaše oblíbené téma.

Myslím, že by naši kandidáti měli říkat: "Kandiduji proto, abych mohl hlasovat pro změnu ústavy, zavedení jednokomorového parlamentu a většinového volebního systému, snížení počtu zákonodárců třeba na sto".

LN: Ještě jednou k Mackovi. Stanislav Gross pro LN řekl o Špidlovi: Já předsedovi důvěřuju. Macek na to reagoval slovy: To spousta politiků Hitlerovi taky...

Já ve Špidlově chování objevuju až příliš zřetelné rysy Stalina a Beriji. Jsou to jeho velké vzory. Je jen otázkou času, kdy se jeho diktátorské sklony a schopnost udělat a obětovat cokoli objeví.

LN: Kdy jste v něm jeho "diktátorské sklony" objevil?

Poté co převzal vedení ČSSD.

LN: Proč tedy ODS nebyla schopna před volbami říci, že odmítá vládu s ČSSD?

To byla jedna z našich chyb. Měli jsme být méně státotvorní a říct: "Se Špidlou nikdy, a to na věčné časy."

LN: Vysvětlíte mi, co to je to Klausovo "odéesovské myšlenkové schéma"?

Nevím. Přiznám se, že mé znalosti jsou omezené.

LN: Ví to vůbec někdo kromě Klause? Ten naposledy prohlásil, že Tošenovský není "výrazně definovaná osobnost s odéesovským myšlenkovým schématem".

Nevím, jestli to někdo ví. Já rozhodně nevím, co to znamená. Použil bych citaci z jednoho starého filmu: "Nevím, co to znamená, a navíc mě to uráží."

Lidové noviny, Renata Kalenská, 27. září 2002