Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Vláda slibuje reformu tajných služeb

[26.08.2004]

Bezpečnost

Vláda slibuje reformu tajných služeb

Vágnost programového prohlášení v oblasti zpravodajských služeb.

PRAHA - V programovém prohlášení vlády Stanislava Grosse nechybí článek, který se věnuje zpravodajským službám. Stejně jako jeho předchůdci slibuje jejich reformu. Poslanci však jeho sliby označili za nekonkrétní. Dožadují se širší diskuse a větších kontrolních pravomocí. Tyto kritické hlasy zaznívají z řad parlamentní opozice i koalice. Ale ani poslanci nemají jasno.

"Máme čtyři zpravodajské služby. Bezpečnostní informační službu, tedy BIS, civilní kontrarozvědku podřízenou premiérovi, Úřad pro zahraniční styky a informace, civilní rozvědku ÚZSI podřízenou ministrovi vnitra, a dále Vojenské obranné zpravodajství, tedy vojenskou kontrarozvědku VOZ a vojenskou rozvědku VZ, tedy Vojenské zpravodajství. Obě vojenské služby jsou podřízeny ministrovi obrany. Mimo jakoukoli kontrolu jsou obě rozvědky. Jinými slovy kontrole nepodléhá ÚZSI a VZ. To není v pořádku. To je třeba změnit. Jenže vládní prohlášení se k ničemu takovému nehlásí a nezavazuje," míní předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS a sněmovního podvýboru pro zpravodajské služby Jan Klas (ODS).

Vágnost a neurčitost vládního prohlášení napadl také stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer. Označil slib vlády Stanislava Grosse reformovat zpravodajské služby za letitý dluh. "Je to dluh už z doby vlády Miloše Zemana. Ta si nechala vypracovat audit zpravodajských služeb. Ten však utajila stejně jako vláda Vladimíra Špidly. Nikdy to nebyl parlamentní materiál. Je to vážná chyba, protože zpravodajské služby je nutné budovat na základě širší politické shody. To vlády pod vedením ČSSD nečiní," zdůraznil Langer.

Člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Miloš Titz (ČSSD) uznal, že je chyba, jestliže parlament nezná audit zpravodajských služeb. Za jednostranné označil Langrovo obvinění vlády. "Myslím si, že by se v návrzích zákona vztahujících se ke zpravodajským službám mělo hovořit s celým politickým spektrem mnohem dřív, než přijdou na pořad jednání Sněmovny. U nás se o věci nemluví, což je chyba, které se dopouští i opozice. Poslanci ODS Petr Nečas, Tomáš Kladívko a Jan Vidím například předložili dva návrhy k vojenské zpravodajské službě. Neprojednali je jediným slovem ani s námi, členy výboru pro obranu a bezpečnost. Závada ve vzájemné komunikaci je zde na obou stranách. Obě strany jsou vinny. Koalice i opozice," zdůraznil Titz.

Podle poslance Pavla Severy (KDU-ČSL) vzájemná obviňování k ničemu nevedou. "Ve Sněmovně a jinde se diskutuje o zpravodajských službách od roku 1996 o tom, jaká by měla být kontrola zpravodajských služeb a kolik by jich mělo být. Bez zjevného výsledku. Dosud se nedosáhlo ani toho, aby byly obě rozvědky pod kontrolou," řekl Severa.  Vládní prohlášení neobsahuje nic o tom, kolik máme mít zpravodajských služeb. Jednotný názor nemají ani poslanci. Někteří tvrdí, že stačí dvě, jiní před tím varují.

Právo, 26. srpna 2004