Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / 81 000 Čechů žádá omezení krve v TV

[26.05.2004]

Média

81 000 Čechů žádá omezení krve v TV

Petice občanů volá po regulaci sexu a násilí na obrazovce

Petice volá po regulaci sexu a násilí na obrazovce

Mají filmy plné krvavých scén, násilností a sexu zmizet z českých obrazovek? Má míru násilí regulovat nový zákon? Politici nepovažují takové omezení za nutné. Přes osmdesát tisíc českých občanů, kteří podepsali Petici proti násilí a brutálnímu sexu v televizi a filmu, je ale přesvědčeno o opaku.

Největší důraz přitom kladou na fakt, že "krváky" a sex podrývají morální výchovu dětí. Podle signatářů petice vedou pořady tohoto typu k nárůstu počtu násilností mezi českou mládeží. "Napsal mi například farář z Nových Sadů, že se při svých návštěvách ve vazební věznici setkává s neuvěřitelným množstvím mladých lidí, kteří jsou ovlivněni televizí plnou surovostí," říká iniciátorka petice Věra Lodrová.

Věře Lodrové a jejímu týmu se s pomocí senátora Daniela Kroupy podařilo na zítřek zorganizovat veřejné slyšení v Senátu. "Pozvali jsme ředitele všech tří celoplošných televizí, ale všichni tři mají být v té době v zahraničí a pošlou zástupce. Nejdříve si poslechneme psychologa a psychiatra, pak mediální odborníky," řekl Kroupa.

Mezi osobnosti, které petici podepsaly, patří například spisovatel Ludvík Vaculík, farář Miloš Rajchrt či psychiatr Petr Příhoda. Podle Kroupy je nejvíce podpisů z prostředí katolické církve. Politici jsou proti dalšímu omezování médií. "U každé regulace vždy hrozí nebezpečí, že povede k omezování tvorby. Něco jiného je samozřejmě samoúčelná propagace násilí. Každopádně můj osobní lék proti násilí na obrazovce je jednoduchý: knoflík u televize," řekl LN ministr kultury Pavel Dostál.

Podobný názor má i poslanec ODS a člen mediální komise sněmovny Ivan Langer. "V zákoně je to dostatečně upraveno. Jediné, kde jsou možná omezení, jsou vnitřní předpisy televizí. Nepodpořil bych žádné další normativní předpisy. Vítám ale vyvolanou diskusi," řekl Langer. Souhlasí s ním také jeho stranická kolegyně Kateřina Dostálová. "Legislativa je dostatečná. Není nutné měnit zákon, jen více dbát na jeho dodržování," tvrdí poslankyně.

Daniel Kroupa se diskusi o omezení televizního násilí nevyhýbá. "Možná i samy komerční televize by uvítaly nějaké hranice. Média se snaží trumfovat čím dál tím brutálnějším způsobem. Konkurence tady spíše škodí," řekl včera LN senátor.

Zástupci televizí zatím nechtěli k tématu zaujmout jasný postoj. "Je to odborný seminář, proto Novu bude zastupovat odborník. Jde tam hlavně, aby si vyslechl názory. Nemá smysl dávat stanovisko před seminářem," sdělil Daniel Plovajko, mluvčí TV Nova. Česká televize považuje podle svého mluvčího současná omezení za dostatečná. "Co se týče ČT, zobrazování násilí a sexuálních scén upravuje Kodex ČT, kterým se řídíme," prohlásil Martin Krafl.

Protestní petice proti krvi v televizi není první svého druhu. Přesně před deseti lety oznámil novinářům lidovecký poslanec Josef Pavela, že poslanecký výbor obdržel 34 peticí proti násilí v televizi. Duchovním otcem nejslavnější z nich byl Ludvík Vaculík a impulsem pro její vznik byl start TV Nova. "Kulturní frontu" odpůrcůsignatářů tehdy tvořila jména jako Eva Kantůrková, Vlasta Chramostová či Josef Kemr. Navrhovali například zákaz prodeje a půjčování "jakýchkoliv nosičů informací, které by ohrozily zdravý vývoj dítěte a mládeže".

Lidové noviny, 26. května 2004