Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Týden: Ivan Langer: Já a Krakatice? To je marginálie

[19.04.2010]

Volby

Týden: Ivan Langer: Já a Krakatice? To je marginálie

Volby 2010

Říkali mi občanští demokraté, že v kampani používáte ty kreslené figurky, protože se bojíte ukazovat veřejnosti svoje obličeje.

Když se podívám při ranní hygieně do zrcadla, opravdu si říkám: "Ivane, nic moc." A musím sportovně uznat, že Václav Dobrák a Marie Slušná vypadají určitě lépe než celé grémium.

 

Ale vy přece víte, jak to myslím. Že už ani sami sebe nepovažujete za důvěryhodné. Hrálo to roli?

Ne. Pravice vždy předkládá v programu složitou pravdu proti jednoduché, demagogické lži a populismu levice. Jde o to, přetavit tuto složitou pravdu do srozumitelnější řeči a do konkrétního životního příběhu, proto padlo rozhodnutí zvolit Václava Dobráka, Marii Slušnou a Karla Pracovitého.

 

Minulý týden jste byl v ODS "mužem na odstřel", hlasovalo se o vašem vyškrtnutí z kandidátky. V Lidovém domě se prý modlili, aby se to nestalo, protože by jim zmizel nejlepší terč.

Myslím, že to bylo přesně naopak. Že se v Lidovém domě modlili, aby lídrem byl i nadále Mirek Topolánek, protože na něj měli připravenou špinavou kampaň, v mnohém neoprávněnou. A současně se modlili, aby šéf kampaně Ivan Langer byl odstřelen.

 

Jak to víte, co mají v Lidovém domě připraveno na Topolánka? Máte tam zvěda?

Známe své soupeře, jejich mentalitu a způsob boje. Poslední léta jasně ukázala, že sociální demokracie s námi není schopna soupeřit programem, proto se uchyluje k různé formě skandalizace a špinavé kampaně. I kdybychom tam měli zvěda, tak bych vám to neprozradil.

 

A proč myslíte, že v Lidovém domě chtěli, abyste padl? Nepadl jste - a vzápětí s radostí rozmístili reklamu odkazující na vaše propojení s Krakaticí, reklamu na Íčko.

To je klasická špinavost, kterou jsem od sociální demokracie čekal. Když jsem navrhoval zveřejnění celého spisu Krakatice, byla to sociální demokracie a komunisti, kdo to zablokoval.

 

Nedovedu si představit, jak by se spis Krakatice mohl odtajnit. Vaše ODS hlasovala pro náhubkový zákon, odposlechy se zveřejňovat nesmějí. Jak byste to chtěl udělat?

Je to věc veřejného zájmu. I zákon říká jasně, že ve veřejném zájmu tyto věci mohou být publikovány. Myslím, že je správné, abychom konečně tuto deset let starou věc, která vznikala za vlád sociální demokracie, zveřejnili. Abychom taky ukázali, jaké byly tehdy metody práce policie.

 

Jen jestli neříkáte "zveřejněte Krakatici", protože víte, že to nejde. Máte to nějak promyšlené?

Jsem přesvědčen, že by to šlo. Na základě rozhodnutí toho, kdo spis utajil, tedy příslušného útvaru policie.

 

A proč by to policie udělala? Aby se ukázalo, že Ivan Langer si netelefonoval s Mrázkem, ale jen lobboval za obchody Mrázkova známého, podnikatele Sekyry?

Tady nejde o mě. Tady vznikl dojem, že celá Krakatice je o mé osobě, ta Krakatice měla deset tisíc stránek. Za podezřelých okolností byla část spisu skartována za přítomnosti Karla Tichého (policista, který pracoval na spisu Krakatice, pozn. red.) a jeho spolupracovníků, zůstává tam torzo. A protože znám svůj život, tak vím, že pokud prochází mé jméno tímto spisem, pak je to naprostá marginálie. A proto se to sociální demokracie snaží nechat v utajeném režimu. S panem Mrázkem jsem nikdy nejednal, nikdy jsem se s ním nesetkal a pouze jsem pomáhal českému projektu pana Sekyry.

 

Například v Kubicově zprávě se objevuje, že Paroubek prznil školačku. Tomu snad nevěří ani ODS. V operativních spisech bývá mimo jiné snůška drbů od agentů, takže i kdyby se v Krakatici něco o vás a Mrázkovi objevilo, nejspíše byste zkrátka řekl, že to není pravda, ne?

Já jsem ten spis nikdy neviděl, ale skutečně je to operativní spis, jsou v něm tedy informace, které nelze ověřit, a tvrzení, která nelze potvrdit. To je právě ta absurdita. To je přesně můj případ. O mně si kdosi povídá a je to vydáváno za spolupráci.

 

Když jste teď představovali ve Slovanském domě svůj program, nebyl jste v té show skoro vidět. Nezačíná tedy ODS váš obličej pro jistotu před volbami stahovat?

Byl jsem v pozadí a velmi nervózně jsem prožíval každou vteřinu programu; je to jako premiéra divadelního představení, kdy mají všichni účinkující trému. Nic jiného v tom není. Jsem si vědom toho, že se do mě sociální demokracie bude strefovat, ale říkám si: "Když do tebe tví nepřátelé kopou, buď rád, protože jim za to stojíš. Není nic horšího, než kdyby tě chválili."

 

To je pěkná fráze, ale i třetina výkonné rady ODS vám řekla: "Ivane, jdi pryč." Mezi nimi i tři místopředsedové ODS. Ptám se, jestli vás nenapadá, že jste skutečně nedůvěryhodný...

Podívejte se na výsledky hlasování na kongresu, kandidát do vedení nikdy nedostane sto procent hlasů. Je běžné, že máte lidi, kteří vám fandí a věří vám, a lidi, kteří vám nefandí a nedůvěřují vám. Vaším úkolem je dělat svou práci, vždy, když přijde čas, skládat účty a na základě složených účtů buď mít ambici pokračovat v práci, nebo ne.

 

Topolánek teď účty skládal a odejít musel kvůli nešikovným vyjádřením pro časopis LUI, jejichž obsahem nebylo nic tak hrozného. Je to jeden z nejmenších průšvihů ODS, jaké pamatuji. Proč jste ho vyhnali?

Jsou věci, které jsou jen mezi námi, a já o tom nechci hovořit. Mohu říct jediné, já jsem na výkonné radě pro výzvu, aby Mirek Topolánek nebyl lídrem, nehlasoval.

 

Chtěl jste, aby zůstal?

Já jsem nechtěl, aby se vůbec hlasovalo.

 

Ale důvody, proč má jít pryč, jste s ostatními sdílel. Jaké to byly?

Hovořili jsme o tom spolu velmi otevřeně. Oproti jiným jsem měl tu výhodu, že jsem byl vždycky tam, kde byl Mirek Topolánek a už nikdo jiný - nebo nás při něm bylo hrozně málo. Byl jsem vždy mezi těmi, kdo k němu byli loajální a podporovali ho. A právě tato dlouhodobá loajalita vůči němu mě opravňovala, abych mu do očí řekl, co si myslím.

 

Tak mi ty důvody řekněte. Proč musel odejít, když teď nic tak strašného neprovedl. Po "Toskánsku" jste se ho zastávali ostošest, a to byl skutečný problém.

Podívejte se zpátky, všichni ho ostošest nehájili. Byl jediný člověk, který ho stoprocentně hájil, který si stoupl a vysvětloval. Já.

 

Taky se vám prášilo od pusy.

(Polkne odpověď, krčí rameny.)

 

Existuje tedy podle vás nějaké vysvětlení, proč jste zrovna v tuto dobu vyhnali Mirka Topolánka?

Bylo to velmi složité rozhodování, nakonec to musel udělat Mirek Topolánek sám. Reakce, kterou máme a která je samozřejmě podpořena průzkumy veřejného mínění, říká jasně: voliči ODS i potenciální voliči ODS jsou přesvědčeni, že změna Mirka Topolánka za Petra Nečase byla správná.

 

Dobře, ale to by asi průzkum řekl také při výměně Ivana Langera, Pavla Béma, možná i Petra Bendla a Petra Gandaloviče.

To už se dostáváme opravdu hodně zpět a někam jinam. My se teď soustředíme na kampaň a na nadcházející volby.

 

Když vám lidé nerozumějí, tak vás nemohou volit, proto chci to vysvětlení slyšet.

Samozřejmě, že na některé naše voliče to tak může působit, ale je to velmi výrazná menšina. Z průzkumu vyplývá, že asi 80 procent české veřejnosti si přeje, aby z politiky odešel Jiří Paroubek, a dokonce až 30 procent voličů ČSSD je přesvědčeno, že by jí prospělo, aby Pa-roubek odešel.

 

Jaká je teď role Mirka Topolánka v ODS?

Je členem ODS. A myslím, že po osmi letech velmi namáhavého, náročného veřejného života si člověk potřebuje sednout, rozhlédnout se, nadechnout se a uvědomit si, že svět je doopravdy barevnější, než si uvědomoval v době, kdy byl v politice na plné pecky.

 

Aha, takže vy jste Topolánka vypudili pro jeho dobro, aby se mohl posadit na jarní trávník pod širé nebe a meditovat. Že jste si nesedl vedle něho, když je to tak fajn...

Věřte nebo nevěřte, když jsem šel na výkonnou radu, která o mně hlasovala, měl jsem udělanou bilanci. A udělal jsem si zamyšlení nad tím, co budu dělat, když můj život v politice skončí. Mám v tom jasno. Moje žena mi řekla, když jsem odjížděl do Prahy: "Víš, já ani nevím, jak chci, aby to dopadlo."

 

A co jste měl v plánu dělat, kdyby vás vyškrtli z kandidátky?

Vrátím se ke své právní praxi. A založil jsem vysokou školu, která se má velmi dobře k světu. Já jsem předtím působil jako vysokoškolský učitel a pedagogická práce mě strašně baví. Takže budu právník a učitel.

 

Kdy? Když se vám kampaň nepovede?

Není skutečně vyloučeno, že už po volbách. Na jedné straně mě moje práce baví a snažím se ji dělat naplno. Ale mám v sobě dostatek pokory, a pokud kampaň nezvládneme, velké břímě odpovědnosti je výhradně na volebním manažerovi, tedy na mé osobě. Pak budu skládat účty.

 

Když Topolánek odcházel, říkal, že s ním odcházejí i sponzoři. Pokladna ODS je prázdná. Máte už jiné dárce? Od koho čekáte finanční dary?

Ano, samozřejmě čekáme finanční dary. A nemám sebemenší signál od těch, kteří se k nám od začátku hlásí, že by změna v čele ODS měla znamenat změnu jejich postoje.

 

To jsou ti, co s nimi ještě mluvil Topolánkův kamarád Marek Dalík.

Já nevím, s kým Marek Dalík hovořil, ten se už asi dva měsíce přípravy kampaně neúčastnil. A předtím se jí účastnil jen jako můj konzultant.

 

Vy finance neděláte, tak kdo vyjednával se sponzory? Dalík.

To jste řekla vy, ne já. To jsou interní informace.

 

Do toho pražští a středočeští podnikatelé říkali, že vám případnou ztrátu sponzorů nahradí, ale jen pod podmínkou, že místo vás bude šéfovat kampani starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Jak to dopadlo s těmito možnými dary?

Je důležité, kdo to říkal. Jsem přesvědčen, že o věcech politické strany mají rozhodovat politici, kteří k tomu mají pověření a zastávají nějakou funkci, nikoli lidé, kteří se kolem politické strany pohybují.

 

Myslíte lobbisty a takzvané kmotry?

Myslím, že je strašně důležité, aby si každá politická strana uhlídala proces rozhodování.

 

Ptám se proto, že najednou je Tomáš Chalupa součástí volebního štábu.

To s tím doopravdy nesouvisí. Já jsem s Tomášem Chalupou jako s člověkem z pražské kampaně, která je velmi důležitá, od počátku konzultoval, co chystá centrální volební štáb a co chystá pražský volební štáb. Takže to je přirozené propojení dvou linek kampaně, není to v žádném případě něco za něco. To zase trousí nějací roznašeči vody.

Ivan Langer (43)

Do ODS vstoupil v roce 1991, je jejím poslancem, místopředsedou a manažerem volební kampaně. V letech 1998 až 2006 byl místopředsedou sněmovny, 2006 až 2009 působil jako ministr vnitra. Do povědomí veřejnosti se zapsal především v souvislosti s policejním spisem Krakatice (vypracoval ho Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a popisuje v něm propojení mezi vlivnými podnikateli, lobbisty, politiky a lidmi podezřelými ze zločinu). Langer v něm figuruje jako člověk, jehož ke svým plánům využívali zavražděný boss českého podsvětí František Mrázek a stavební magnát Luděk Sekyra - měli pro něho přezdívku Ícko.

(Autor: Ivana Svobodová)

MUDr. Mgr. Ivan Langer, místopředseda ODS a poslanec PČR, Týden, 19. dubna 2010