Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / iDnes.cz: Langer: Šéfovat ODS nikdy nebudu. A ať konečně zveřejní Krakatici

[13.04.2010]

Volby

iDnes.cz: Langer: Šéfovat ODS nikdy nebudu. A ať konečně zveřejní Krakatici

Předvolební kampaň

Volební manažer ODS Ivan Langer přežil hlasování o Topolánkově návrhu vyškrtnout ho z olomoucké kandidátky. Datum volebního kongresu ODS určí podle Langera až výsledek voleb. V rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že nikdy nebude kandidovat na předsedu. Langer je také pro zveřejnění kompletního policejního spisu Krakatice. 

Uhájil jste své místo ve vedení strany, ale patnáct lidí, což není úplně málo, bylo při hlasování pro váš odchod. Překvapil vás tak vysoký počet hlasů proti vám a to i od kolegů místopředsedů ODS?
Pro mě v pondělí skončily diskuse v ODS, v jaké podobě se postavíme před občany a budeme prezentovat náš program, to je klíčové. Za druhé mě to nepřekvapilo. Považuji za přirozené, že v každé politické straně najdete lidi s různými názory, s různě kritickým pohledem na to, co dělá ten či onen. Jsem zvyklý skládat účty ze své práce. Víte, že vás nevolí všichni delegáti kongresu, takže s tím musíte počítat.

Řekl vám Mirek Topolánek, proč vás a ještě Pavla Béma chtěl stáhnout spolu s sebou dolů? A řekli vám kolegové, kteří hlasovali proti vám, proč byste podle nich měl opustit kandidátku v Olomouckém kraji?
Ne, neřekli mi to.

V bezprostřední reakci na Topolánkův návrh, že musíte odejít i vy, jste si pomohl citátem Sigmunda Freuda. "Nejvíc nenávidíme toho, kdo nám nejvíc pomohl nebo komu jsme nejvíc ublížili." Vy myslíte, že jste panu Topolánkovi v něčem nejvíc pomohl?
Já jsem mu pomáhal. Pro mě je ale ta diskuse už za námi a už se k tomu nechci vracet.

Jaká by teď měla být role Topolánka v ODS? V jaké pozici by ho strana mohla využít nebo kam by ho mohla nasměrovat?
To záleží hodně na něm, ta situace pro něj není úplně jednoduchá. Potřebuje určitě čas a klid, aby se s tím srovnal a zamyslel se nad tím, co chce dál v životě dělat, aby se mohl postarat o svoje blízké. A na to bude určitě nějaký čas potřebovat. V okamžiku, kdy jedete osm let na hřbetu tygra zvaného politika, tak je spousta věcí, na které nemáte čas. Ale ve chvíli, kdy z něj seskočíte, zjistíte, že svět je barevnější, než se vám původně zdálo.

Volební kongres ODS by měl být podle vás hned po volbách, nebo až v řádném termínu později na podzim?
Hodně to bude záležet na výsledku voleb. Pokud nedopadnou dobře, tak rozumím tomu, že by ODS chtěla jít do podzimních komunálních voleb s jiným vedením. Pokud volby dopadnou dobře, tak si myslím, že bychom se měli hned den po volbách do Sněmovny soustředit na volby podzimní.

Jaké vy sám máte ambice uvnitř ODS? Chtěl byste se ucházet o post předsedy strany?
Ne, nikdy. Na posledním kongresu jsem kandidoval na post prvního místopředsedy a říkal jsem, že pro mě první místopředseda neznamená první z titulu pozice, ale první na práci. Baví mě práce, kterou dělám, snažím se ji dělat naplno a funkce pro mě nejsou rozhodující.

ČSSD odstartovala na internetu ostrou kampaň proti vám. "Zavolejte Íčkovi, říkal kmotr Mrázek," zní jeden ze sloganů. Jak to vnímáte?
Jen se tím prokazuje pokrytectví ČSSD. Od prvního okamžiku, kdy jsem já a mí kolegové v ODS navrhovali zveřejnit celý spis Krakatice a vyslechnout asi 20 lidí, kteří s ním přišli do styku, byla to právě sociální demokracie a komunisté, kdo to zablokovali. Z toho jasně vyplývá, že ten, kdo se bojí Krakatice, nejsem já, ale sociální demokraté.

Jste tedy pro zveřejnění celého policejního spisu Krakatice.
Já jsem to opakovaně navrhoval. Proběhlo k tomu i hlasování v Poslanecké sněmovně. A byli to sociální demokraté, kteří to zablokovali. Když k tomu dodáte, že pan Tichý (bývalý vyšetřovatel, který měl na starost případ Krakatice a vypovídal na uzavřeném jednání ve Sněmovně - pozn. red.) se připravuje se sociálními demokraty a s panem Dimunem, tak rozumně uvažujícímu člověku dojde, o čem celá hra je.

Neobáváte se, že zveřejněním Krakatice by vyšlo proti vám najevo ještě něco horšího, než že jste lobboval pro podnikatele Sekyru, který měl úzkou vazbu na později zastřeleného Mrázka?
Pomáhal jsem panu Sekyrovi, s panem Mrázkem jsem nikdy nejednal, ani jsem nevěděl, že je pan Sekyra v kontaktu s tímto člověkem. A já mám na rozdíl ode všech, kteří na mě kvůli tomu pokřikují, dvě bezpečnostní prověrky na stupeň přísně tajné. Když se podívám na ty, kdo kandidují v letošních volbách, jsem jednoznačně z pohledu bezpečnostní způsobilosti, z pohledu možnosti vydírání, nejprověřenějším politikem.

iDnes.cz, 13. dubna 2010