Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Česká televize: Ivan Langer: Události, komentáře

[23.03.2010]

ODS

Česká televize: Ivan Langer: Události, komentáře

Jednání Grémia ODS k výrokům předsedy Mirka Topolánka a k jeho dalšímu setrvání v čele strany

Moderátor:

Prvním hostem je místopředseda ODS Ivan Langer. Jenom připomínám, že pana předsedu Topolánka jsme zvali do komentovaných událostí včera i dneska, ale přijít nechtěl. Pane místopředsedo, dobrý večer.

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Dobrý večer.

 

Moderátor:

Jaké bylo na grémiu rozložení sil? Kolik lidí stálo plně za předsedou a kolik jich šlo ostře proti němu?

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Já si myslím, že to není zase až tak důležité. Důležité je, jaká tam vládla atmosféra. Atmosféra byla velmi věcná, klidná, pragmatická, že jsme byli vůči sobě nesmírně otevření tak, abychom byli schopní popsat názory, které máme na tu věc.

 

Moderátor:

12 hodin klidná a věcná atmosféra? Tomu se tak moc nechce věřit.

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

To mi, prosím, věřte. Nikdo dramaticky nezvyšoval hlas, nikdo demonstrativně neodcházel. Skutečně to byla doba plná analýz, rozborů, názorů a srovnávání a takové to vážení na miskách vah.

 

Moderátor:

Přesto by mě ale zajímalo, kdo byl proti Mirkovi Topolánkovi a samozřejmě na jaké straně jste stál vy?

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

To já věřím, že by vás to zajímalo, ale pro mě je klíčový ten závěr. A ten závěr byl učiněn Mirkem Topolánkem, tak jak to bylo od začátku postaveno potom, co si vyslechl naše názory. Já v tuhle chvíli považuji za důležité, že se vyjádřil, tak jak se vyjádřil a směřujeme společně k jednomu cíli a to jsou volby a úspěch ve volbách.

 

Moderátor:

Přesto se ale znovu musím zeptat. Kde jste stál vy? Byl jste jedním z těch údajně dvou lidí, kteří stáli po celou dobu za Mirkem Topolánkem? Podle některých zdrojů, které přicházely ze zákulisí toho jednání, jste to byl vy a předseda klubu poslanců pan Tluchoř.

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Tak já nevím, co mělo být to zákulisí. Já jsem zase četl, že jsem stál za nějakým spiknutím. Opravdu věřte, pro mě to není podstatné. Já jsem člověk, který je zodpovědný za kampaň, jsem také občan...

 

Moderátor:

Nezlobte se, pane místopředsedo, věřím, že pro voliče ODS, kteří se na nás určitě dívají, to podstatné určitě je.

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Já věřím a tady bych si troufnul trochu polemizovat. Myslím si, že je potřeba odlišit od sebe realitu a virtuální realitu, jak se věci dějí a jak se věci jeví.

 

Moderátor:

Na to se vás ptám.

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

A nepochybně předpokládám, že vás zajímá zřejmě ta druhá část, jak se věci jeví. Pro mě je důležité, jak se věci dějí. Jestli to, co se odehrálo, bylo ze strany Mirka Topolánka pochybení, řečnická neobratnost nebo zda to byl projev nějakého nenávistného postoje vůči lidem s odlišným názorem. A to nebylo. Současně si myslím, že skutečně pro drtivou většinu veřejnosti je důležité, jak bude vypadat ČR po volbách a s čím jednotlivé politické strany do těch voleb vstupují a já věřím, že budou věnovat, včetně vás, pozornost tomu, jaký je náš program a jaká řešení přinášíme.

 

Moderátor:

Ale my jsme vás pozvali kvůli tomu, že dnes opravdu jednalo grémium ODS mimořádně dlouhou dobu a hlavním a jediným tématem byl Mirek Topolánek. Proto mě zajímá, co je tak nepochopitelného na tom nebo komplikovaného na tom, že se chceme dozvědět, jak to jednání probíhalo? Tak zkusím to jinak. Pan Topolánek byl prý připravený odejít. V jaké fázi jednání to bylo, kde se to změnilo a proč? Padlo skutečně během toho jeho jednání z jeho úst také slovo: "Ano, pokud tedy chcete, tak já půjdu?"

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Tak to nepadlo. On na začátku řekl, že velmi pečlivě zvažoval a stále zvažuje, řekl, že na to jednání přicházel i s takovým vnitřním rozhodnutím skončit ve funkci. Následně jsme...

 

Moderátor:

Promiňte, čili on opravdu přicházel s tím, že by odcházel z toho jednání už ne jako předseda ODS?

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Ano. To mohu říci, že tomu tak bylo a my jsme právě o tom velmi dlouho diskutovali. Co je dobré nejen pro Mirka Topolánka, ale pro ODS a pro její voliče.

 

Moderátor:

Nakonec to vypadá, že jste ho nakonec přesvědčovali v grémiu, aby toto své původní rozhodnutí nebo tento svůj nápad změnil.

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Možná to tak vypadá, ale není to pravda. Celá debata byla vedena v tom duchu, že každý říkal své názory, rozebíral variantu A, variantu B a výsledkem toho bylo ono rozhodnutí, které možná v někom vzbuzuje rozpaky, někdo je potěšen, někdo je naopak tímto odrazen. Já skutečně věřím, že budeme mít prostor věnovat se věcem, jak se skutečně dějí, nikoliv jak se jeví a klíčová pozornost voličů při rozhodování nebude o tom, jak někdy se neobratně Mirek Topolánek vyjadřuje a v tomto já jsem vůči němu velmi kritický, ale jaký jeho život, jaká je jeho politická kariéra a zejména jaká jsou řešení, se kterými ODS do voleb jde.

 

Moderátor:

Ale já předpokládám, že chápete, že když jste o něčem jednali déle nebo stejně dlouho, jako jednali před mnoha lety Klaus a Mečiar o rozdělení Československa a vy jste jednali o...

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Vy jste byl ještě televizní elév.

 

Moderátor:

Děkuji. A vy jste byl také stranický elév tehdy.

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

No ano. Takové kuře politické.

 

Moderátor:

Tak zkrátka a dobře. Opravdu to není standardní doba skoro 12 hodin. Proto se vás na to ptám. Mluvili jste třeba o tom, kdo by měl pana Topolánka nahradit? Jaká jména nebo jaké varianty padly. Tady se mluvilo včera o jakési variantě jakéhosi kolektivního vedení ODS, které by nastoupilo v případě, že by pan Topolánek odešel.

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Když jsme zvažovali a probírali ty varianty, jestli zůstat nebo odejít, tak nepochybně součástí varianty odejít byla i otázka - a co dál. To přeci nemůže skončit jen tak, že se konstatuje a někdo odchází. Proto říkám, že ta debata byla současně velmi otevřená a věřte mi, že fakt věcná a klidná.

 

Moderátor:

Zůstáváme.

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

A ještě jednu poznámku. Já jsem tam svůj názor řekl. Řekl jsem ho tam opakované, snažil jsem se ho tam vyargumentovat, ale prosím zase o pochopení, že to byl názor, který byl určen mým kolegům v grémiu a že jsem tolerantní vůči odlišným názorům, ale jsem zase natolik loajální, abych věci, které mají zůstat pro své kolegy, tak aby zůstaly mezi nimi.

 

Moderátor:

To chápu, ale vy přece chcete být srozumitelnou stranou, otevřenou stranou, stranou, která komunikuje k občanům, které chce nalákat pro to, aby ji volili. Tak proč zrovna toto neřeknete? Co je na tom tak tajného?

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Protože si nemyslím, že je to až zas tak podstatné. Podstatné je, že kdyby někdo vyšel ven a řekl: "Nikdo mě tu neposlouchá nebo naopak, byl jsem překřičen, nebylo mi umožněno říci svůj názor a to se nestalo." Já ten výsledek beru jako realitu, věřím v zodpovědné rozhodnutí pana předsedy a mým úkolem teď jsou dvě věci. Za prvé se pokusit tu virtuální realitu posunout k realitě a současně se zaměřit na volby a co je obsahem těch voleb a obsahem těch voleb je z pohledu pravicového voliče zastavení sociální demokracie a komunistů.

 

Moderátor:

Zůstal pan předseda Topolánek předsedou Topolánkem, protože jste tedy nebyli schopni se dohodnout na případném nástupci nebo vás vyděsilo, že by místo převzal první místopředseda pan Vodrážka? Já tedy nic ve zlém. Já to myslím tak, že on nemá ještě příliš zkušeností s tou nejvyšší politikou.

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Vy jste mi slíbil před tímto pořadem, že na mě budete hodný po tom, co jsem dnes celý den musel prožívat, ale...

 

Moderátor:

Žádný takový slib rozhodně nepadl a teď jsem to řekl naprosto korektně. Já jsem to myslel tak, že pan Vodrážka nemá tolik zkušeností s celostátní politikou. To asi bezpochyby.

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Já nezpochybňuji vaši korektnost, ale jsou opravdu věci, které jsou interními záležitostmi a myslím si, že veřejnost až tak nezajímá, co si my tam vyříkáváme, jakou volíme strategii, ale důležité je, s čím přistoupíme před veřejnost a jak jsme schopni říci: "Víte, možná se vám fakt nelíbíme, možná máte o nás pochybnosti, ale zkuste věřit tomu, že jsme profesionálové a že řešení, která předkládáme, mají hlavu a patu a jsou užitečná."

 

Moderátor:

Je otázka, jestli tohle budou akceptovat nejenom vaši voliči, ale hlavně vaši spolustraníci. Pojďme teď k některým jiným názorům, které zaznívají. Pan předseda senátu Přemysl Sobotka včera velmi ostře vystoupil proti předsedovi ODS, proti panu Topolánkovi. Dneska řekl, že ODS přišlo o poslední zbytek věrohodnosti a fakticky se přidala k, cituji: "Topolánkovy stylu urážek, nefér útoků a rozdělování společnosti. Nezbývá, než aby občané rozhodli ve volbách o tom, zda mají lidé jako Topolánek, zůstávat ve veřejném životě." To jsou tedy setsakra silná slova setsakra postaveného představitele ODS, vysokého, nejvyššího ústavního činitele. Teď myslím z členů ODS. To zase o příliš velkém konsenzu a o tom, co také zaznělo na té tiskové konferenci, nevypovídá.

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Pozor, pozor...

 

Moderátor:

O tom, že jste říkali, že se společně semkneme a půjdeme spolu do voleb.

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Já jsem nemluvil o konsenzu v tom smyslu, že jsme vystoupili a...

 

Moderátor:

Mluvili jste o tom jednání.

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

A o tom, že bychom měli všichni jednotný názor. Přemysl Sobotka se vyjádřil tak, jak se vyjádřil a...

 

Moderátor:

Promiňte, to dnešní vyjádření bylo ještě ostřejší, než to včerejší. Myslím to, co jsem teď citoval, to byla vlastně reakce na to vaše jednání grémia a bylo to ještě ostřejší než to, co říkal včera.

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Já na to mohu říci pouze to, že se takto vyjádřil, že to jeho vyjádření beru na vědomí. Současně dodávám, že ODS je tvořena 30 000 členy a já nemám sebemenších pochyb o tom, že v ODS neexistuje na toto téma jednotný názor. O čem pochybnost nemám, že nás spojuje jedno odhodlání. Ve volbách uspět a přesvědčit co nejvíce občanů.

 

Moderátor:

Ale nejsou ta dnešní slova důkazem, že se skutečně ODS před volbami těžce semkne, protože to není jenom on? To byl včera bývalý vicepremiér pan Vondra, tady v Událostech, komentářích místopředsedkyně paní Němcová. Těch názorů proti Topolánkovi je přece celá řada a nejsou to jenom řadoví členové ODS. Jsou to i vysoce postavení lidé, slyšitelní lidé, viditelní lidé.

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Tyto názory ale nejsou nové a to, že Mirek Topolánek jako každý předseda v demokratické straně nemá 100% podporu, protože není Kim Ir-sen, tak je zjevné. Já jim ty názory neberu, mají na ně právo, přesto musím znovu zopakovat tu klíčovou tezi. Opakovaně se říkalo, že občanští demokraté ztrácejí dech, nemají sílu. Myslím si, že minulý týden na představení pilíře našeho ekonomického programu jasně prokázal, že tomu není tak a že jsme dostatečně dobře připraveni, máme dostatečně kvalitní program, se kterým se nemusíme bát před voliče předstoupit.

 

Moderátor:

A jste si jist, že takhle to vnímají všichni členové zté široké členské základny ODS, o které vy jste sám mluvil?

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Určitě ne.

 

Moderátor:

Třeba včera paní Němcová říkala, že v regionech, které ona navštívila, ať už to byl její region nebo i některé jiné, je přeci jen trošku jiná nálada. Jestli to vedení nejužší není přeci jen trošku odříznuté. Jestli to není vykládání otce myšlenky, jestli to nevykládáte tak, že byste si přáli, aby to tak bylo, ale realita uvnitř strany níž vregionech je třeba úplně jiná.

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Já jsem toto její vyjádřeni a ten pořad sledoval a také samozřejmě řekla, že byla také přítomna tomu, když do regionu přijel Mirek Topolánek a že po sobě tam zanechal velmi dobrý pocit, entuziasmus a vůli porvat se s tou volební výzvou, která je. Znovu se vracím k tomu, na co se mě ptáte. My jsme stranou skutečně uvnitř velmi demokratickou, velmi otevřenou a bylo by divné, kdybychom měli všichni jednotný názor. Včem naopak já spatřuji obrovskou sílu oproti jiným stranám, že jsme schopni těmto názorům dát prostor, jsme schopni je vstřebat, sžít se s nimi a ta odlišnost nás činí podstatně silnějšími než kohokoliv jiného.

 

Moderátor:

Nechci vás brát za slovo, ale když jste tak demokratičtí a tak otevření, tak proč demokraticky a otevřeně neřeknete, jaké stanovisko jste vy zastával na dnešním grémiu? Promiňte, že se k tomu vracím, ale sám jste to řekl...

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Oproti tomu já říkám, že vy přeci také vaše porady, které máte, máte uzavřené, protože pro vás je nejdůležitější co? Abyste působil dobře, abyste byl připraven, aby vysílání České televize působilo co nejvíce profesionálně.

 

Moderátor:

Ale my nevybíráme příštího premiéra a nejednáme 12 hodin.

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Ale také vybíráte a já předpokládám, že k volbám také půjdete.

 

Moderátor:

Ano. Ještě jedna věc. Teď jsme mluvili o členech ODS a co potencionální voliči? Vy sám se nebojíte, že Mirek Topolánek vám už teď může spíše škodit, že ten obraz ODS spíše rozrušuje, poškozuje, že prostě ODS odebere hlasy, že nakonec kdyby tou tváří ODS hlavní byl někdo jiný, že by třeba nakonec těch voličů v květnových volbách bylo o něco víc?

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Síla ODS je v týmu. Oproti jiným politickým stranám v týmu profesionálů, kteří jsou schopni zvládnout každou tu část veřejného života, na kterou se dlouhodobě připravovali...

 

Moderátor:

Tak proč jste nakonec nesáhli k té variantě týmového vedení, tedy když mluvíte o tom týmu?

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Ale já říkám, že síla ODS je v týmu. Samozřejmě platí, že politická strana je symbolizována jejím předsedou. Mirek Topolánek není limonádový Joe a není playboy, který je milován a obdivován všemi. Přesto věřím, že při všech jeho nedostatcích a každý nedostatky máme, tak pořád v sobě má pozitiva, která mohou pomoci.

 

Moderátor:

I před voliči?

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Věřím tomu.

 

Moderátor:

Mirek Topolánek slibuje, cituji: "Budu si dávat pozor na pusu." Mám pocit, že výroků, které by se daly rozebírat a které by se daly považovat za trošku excesivní, už měl přeci dost. Vy mu skutečně věříte? Že teď je to nějak jinak a od teď Mirek Topolánek bude používat jiné výrazy?

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

No, kdybyste se mě ptal, jestli...

 

Moderátor:

Váš výraz hovoří za vše.

 

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Jestli na to vsadím svůj malíček, tak bych ho určitě nevsadil.

Moderátor:

Není přeci jenom čas na to, vyhlížet nějakého nového leadera do budoucna třeba?

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Stoprocentně ne.

Moderátor:

Kolik energie může ještě Mirek Topolánek dát ODS?

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Já věřím, že dost. Já myslím, že ví, jakou hru hrajeme, o co všechno tady jde a současně všichni jsme připraveni skládat účty z toho, co děláme. To je podstata vnitrostranické demokracie, že nikdy nikdo z nás nemá nic za definitivní.

Moderátor:

Chápu, že nechcete sázet svůj malíček na nic, ale sázíte teď budoucnost své politické strany, jímž jste dlouholetým členem a významným představitelem.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Dělám maximum pro to, aby volební úspěch ODS byl co nejlepší, aby výsledek byl co nejlepší a věřím, že 29. května vás budeme moci pozvat na oslavu úspěšného výsledku a možnosti sestavit středopravicovou vládu.

Moderátor:

My novináři na vaše oslavy většinou nechodíme. O čem bude ve čtvrtek jednat vaše výkonná rada? Budete se vracet k páně Topolánkovým výrokům a nebo to už je pro vás úplně uzavřená kapitola? Nemyslíte si, že by to třeba někoho na výkonné radě mohlo i zajímat?

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Stoprocentně a myslím si, že je důležité, aby o tom jednání a důvodech, které vedly Mirka Topolánka k rozhodnutí, které po dnešním grémiu udělal, tak byli informováni i členové nejvyššího vedení mezi kongresy.

Moderátor:

A nebojíte se, že by se třeba výkonná rada trošku vzbouřila a že by měla přeci jenom trochu jiný, méně konsensuální pohled na věc než grémium?

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Víte, možné to je. Možné to je. Ale potom pořád je potřeba si říci tu hierarchii hodnot a podle mě tou nejvyšší prioritou pro nás pro všechny, ať už milujeme Mirka Topolánka nebo nemilujeme, myslíme si, že by měl zůstat nebo odejít, tak tou nejvyšší hodnotou je volební úspěch a zastavení Jiřího Paroubka a komunistů.

Moderátor:

Hierarchie hodnot je jedna věc a hierarchie v rámci strany je věc druhá a možná důležitější v tuto chvíli. Pokud vím, tak výkonná rada je tím nejpodstatnějším orgánem mezi jednotlivými kongresy.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

To nepochybně ano, ale znovu se vracím k tomu, k té hierarchii. K tomu, co je důležité a co není důležité...

Moderátor:

Čili vy věříte pevně, že ti lidé všichni ve výkonné radě to budou vnímat tak?

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Ne, jenom že ne na mě milý, ale i dokonce intolerantní. Tam byla nemístná ironie ve vašem hlase. Já věřím, že všichni máme zdravý rozum, přestože si můžeme myslet to či ono, a že ten soupeř, který před námi je, tak je pro nás pro všechny dostatečnou motivací, udělat všechno pro úspěch.

Moderátor:

Čili je to vaše víra. Znáte to přísloví: "Věř a víra tvá tě uzdraví." Mě zajímá, jestli to máte nějak podložené, jestli třeba víte, že v té výkonné radě jsou ty síly rozloženy spíše protopolánkovsky?

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Já věřím, že ty síly jsou rozloženy mezi ty, kteří chtějí uspět a možná mezi ty, kteří o tom úspěchu pochybují, mezi ty, kteří jsou ochotni při vědomí, že není vše, co se jim ve straně líbí, udělat pro volební úspěch maximum. Já patřím mezi ty.

Moderátor:

Děkuji vám, že jste přišel do dnešních komentovaných událostí České televize. Nashledanou.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany:

Děkuji, hezký večer.

MUDr. Mgr. Ivan Langer, místopředseda ODS a poslanec PČR, Česká televize, pořad Události, komentáře, 23. března 2010