Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Hospodářské noviny: Ivan Langer: Předseda byl připraven odejít. Ale takhle jsou naše šance větší

[24.03.2010]

ODS

Hospodářské noviny: Ivan Langer: Předseda byl připraven odejít. Ale takhle jsou naše šance větší

Jednání Grémia ODS ve věci výroků předsedy Mirka Topolánka a jeho další setrvání v této funkci

O čem jste jednali 12 hodin?

To jednání bylo skutečně věcné, dokonce se občas i žertovalo, ale bylo vážné, protože jsme hledali optimální způsob, jak se vyrovnat s tou situací, a to co možná nejvíc standardně. Všichni si uvědomujeme klady a zápory toho řešení, ale rozhodli jsme se jednoznačně, že pro nás je cílem prezentovat náš program. A tím absolutním cílem je uspět proti Paroubkově sociální demokracii a vládě s podporou komunistů.

 

PřemyslSobotka vypadal, že odchází z toho jednání úplně v klidu...

Sešli se tam lidé s různými názory. Dlouhodobě považuji za důkaz největší síly ODS tu schopnost vstřebat odlišné názory a shodnout se na tom, kam jdeme a co je náš cíl.

 

Jaký byl váš názor, s nímž jste na jednání šel a prezentoval ho?

To v tuhle chvíli není tak podstatné. Myslím, že pan předseda jasně řekl - a desetihodinové jednání je toho důkazem -, že to jednání bylo opravdu složité. Měli jsme odlišné názory. Shodli jsme se na tom, co zde zaznělo. Rozhodnutí, má-li být standardní, bylo a je pouze na předsedovi občanské demokratické strany. Jasně jsme řekli, že mu říkáme svůj názor a respektujeme jeho finální rozhodnutí, a to se také stalo.

 

Co tedy nyní s tou situací uděláte?

Cíl je jasný, prezentovat program, prezentovat stranu, která je připravena a je dostatečně erudována, aby zvládla klíčové výzvy pro občany České republiky.

 

Jak voliče přesvědčíte, že jste jednotná strana? Podle ohlasů některé regiony s tímto výsledkem nebudou spokojeny.

ODS je stranou, jež má zhruba třicet tisíc lidí, jsou to lidé, kteří mají svůj názor, nebojí se ho říci nahlas. Historie ODS ukazuje, že máme dostatek vnitřní síly naslouchat těm hlasům, vstřebat je a poučit se z chyb. Věřím, že toto je poslední chyba a že jsme náležitě poučeni.

 

Nebojíte se, že Topolánek bude fungovat jako časovaná bomba a před volbami předvede ještě nějaký úlet? Už je to poněkolikáté, co říká, že tohle je naposledy.

Podle mě není časovaná bomba.

 

Nepadl návrh na to, kdo by případně mohl Topolánka nahradit?

Diskutovali jsme všechny varianty. Mirek Topolánek říkal, že připouštěl i tu variantu, že odejde z funkce. A odejít z funkce neznamená prásknout za sebou dveřmi a nestarat se o to, co jste osm let svého života pomáhal spoluvytvářet, takže nepochybně v případě varianty odchodu Mirka Topolánka byla předmětem diskuze i otázka, kdo by mohl...

 

Jaké jméno tedy padlo?

Je možné se na to zeptat, ale já vás prosím, abyste respektovali fakt, že výsledek je takový, jaký je.

 

Bude grémium stát za předsedou Topolánkem?

Máme společný cíl. Porazit socialisty. A podle mě musí každý jednotlivý dílčí názor jít stranou.

(Autor: Marie Valášková)

MUDr. Mgr. Ivan Langer, místopředseda ODS a poslanec PČR, Hospodářské noviny, 24. března 2010