Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Hospodářské noviny: Ivan Langer: Bém a Jančík na řadu lidí působí jako červený hadr

[19.03.2010]

Volby

Hospodářské noviny: Ivan Langer: Bém a Jančík na řadu lidí působí jako červený hadr

Předvolební kampaň

V Praze visí billboardy hlásající, že Opencard je nejlevnější karta v Česku. Promiňte, ale to je reklama pro, nebo proti ODS?

To s ODS vůbec nesouvisí, platila to firma Haggues (firma, která dostala kritizovanou a předraženou zakázku od magistrátu - pozn. red.)

 

To je pravda, ale těžké věřit, že by to dělala bez vědomí pražské ODS. A navíc náměstek primátora Milan Richter sám řekl, že onen slogan je pravdivý.

Neznám ekonomické rozbory a neumím říct, jestli je to pravda.

 

Jak moc kauza Opencard ODS poškozuje?

Divil bych se, kdyby se toto téma neobjevilo. Vzhledem k tomu, že je to téma pražské, kde sídlí všechny redakce, má velký potenciál stát se tématem celostátním. I v Olomouci se mě ptali, co se děje s Opencard.

 

Budete po pražské ODS chtít, aby ještě do voleb Opencard řešila? Aby za to někdo nesl odpovědnost?

Pro mě je to primárně komunální téma. Věřím, že volby v květnu budou i v Praze rozhodovat spíše celostátní témata, a Opencard budou voliči řešit v komunálních volbách.

 

To asi těžko, když do sněmovny kandiduje primátor Pavel Bém, který vede pražskou ODS.

Teď používáte brilantní metodu, jak mí dát do úst něco, co jsem neřekl. Opakuji, že je to komunální téma, které má potenciál stát se celostátním. Také ale věřím tomu, že lidé v hlavním městě budou vědět, že se rozhoduje hlavně o tom, jestli Česko skončí stejně jako Maďarsko či Řecko v bankrotu; jestli bude vládnout Paroubek s komunisty anebo ne. Že dokážou hierarchizovat témata.

Má zmizet Bém? Neřeknu

 

Tak jinak. Přinesou ve sněmovních volbách ODS hlasy jména jako Pavel Bém a Milan Jančík?

Někdo jim věří, na jiné jejich jména fungují jako červený hadr. A může existovat i spousta lidí, pro které je to tak velký problém, že si ODS s těmito lidmi ztotožní a řeknou "ne". Kolik jich bude, říci neumím.

 

Měl by z kandidátky zmizet Pavel Bém?

Mám pokoru vůči primárním volbám a rozhodnutím regionů. Musím respektovat, jak sestavili kandidátku. Jestli se mi to líbí, není podstatné. Jako šéf kampaně to musím vzít na vědomí a pokusit se s tím poprat.

 

My se vás jako šéfa kampaně ptáme, jestli tato jména pomáhají ODS ve volbách, nebo jí škodí.

Můžete ze mě páčit odpověď třeba dvě hodiny, ale neřeknu nic jiného než doposud. Důležité je, abychom si uvědomili, co jsou naše silné stránky a co slabé. Silné musíme zvýraznit a slabé upozadit.

 

Pavel Bém bude asi patřit do druhé skupiny, že?

To už chcete vědět moc.

 

Pražská ODS svolala na dobu tři týdny před volbami mimořádný sněm, kde chce řešit, jaká má být a kdo ji má vést. Je to dobře?

Nepovažuji to za šťastné. Zúčastněným jsem to napsal. Vrací se tím do doby, kterou snad už máme za sebou.

 

Čím to, že ztrácíte na ČSSD v průzkumech 10 až 14 procent?

Ztrácíme sedm nebo tři.

 

Průzkum, kde byste prohrávali jen o tři procenta, jsme dlouho neviděli.

Tak vám nějaké ukážu. Myslím, že se zatím vše odehrává, jak jsme čekali. Sociální demokraté začali brzy. Neznají míru a všude vylepili plakáty s vyhlazenou tváří Jiřího Paroubka připomínající jeho portrét možná tak z první svatby. To musí mít nějaký dopad. Svojí kampaní Jiří Paroubek neoslovuje jen své voliče, ale i ty naše. Burcuje je. Třeba tím setkáním v Teplicích, které korunoval vzkazem o spolupráci s komunisty. To našim voličům říká: Pozor!

 

Zpět k tomu, proč prohráváte. Chcete říci, že je to opravdu jen masivní kampaní ČSSD?

Máme jinou nástupní pozici než v roce 2006, kdy jsme šli z opozice, to je nepochybně pro nás nevýhoda. A je pravda, že jsme měli na konci roku problémy, před kterými jsme na rozdíl od ostatních nezavřeli oči (černé duše, regionální kmotři - pozn. red.).

 

Myslíte, že trend stihnete ještě zvrátit?

Ano. Pokud držíte řeč někde, kde se všichni baví, tak vaše vystoupení zanikne. Když ale přijdete někam, kde všichni čekají, co řeknete, tak je to něco jiného. ČSSD nám svým nástupem pomohla. Lidé teď čekají, jak ODS zareaguje.

 

Vypadá to spíš, že opakujete stejnou chybu jako před krajskými volbami. Petr Bendl tehdy také říkal: Hlavně nepřepálit začátek. A pak jste drtivě prohráli.

To ano, ale tehdy všechny překvapil efekt třicetikorunového poplatku, díky kterému se ČSSD podařilo dostat k volbám voliče, kteří jinak jsou doma. Všechny agentury, které dnes hlásí rozdíl od 7 do 14 procent, tehdy odhadly výsledky špatně.

Na "kmotrovství" se do voleb nezapomene

 

Jak bude kampaň vypadat dál?

Protože složitá pravda to má mnohem těžší než jednoduchá lež, chceme postupně vysvětlit své recepty. Každý týden představíme jedno silné téma, které oslovuje naše cílové skupiny. Po nezaměstnanosti to budou sociální dávky, daně a podmínky podnikání a státní dluh.

 

Mirek Topolánek před časem říkal, že můžete mít sebelepší program i kampaň, ale nepomůže vám to, pokud lidi nepřesvědčíte, že nejste zkorumpovanou stranou. Myslíte, že jste lidi už přesvědčili?

Určitě ne. V poslední době se ODS víc soustředila na výkon moci než na vize. To musíme změnit. Proto jsme také přišli s Vizí 2020. Ale to, jak nás veřejnost trestá za činy pochybných členů strany, je jen částečně zasloužené. Takové problémy mají všechny strany, mluví se o našich.

 

O kmotrovství jste začali mluvit sami, prali jste si na kongresu špinavé prádlo. Starostu Brna Žabovřesk, který je kvůli podezření z korupce ve vazbě, si taky nikdo nevymyslel. Co s tím chcete dělat?

To je běh na dlouhou trať. Nedělám si iluze, že se nám do voleb podaří veřejnost přesvědčit, že jsme stranou úžasňáků. Ale jsme schopni přesvědčit, že jsme stranou profesionálů, kteří v kritické situaci, ve které se Česko nachází, mají lepší řešení než ČSSD. Lidé nás nemusí milovat, mohou o nás mít pochybnosti, ale když se budou rozhodovat, kdo se chce skutečně zodpovědně starat o jejich životy, tak si vyberou nás.

 

Chcete rozjet proti ČSSD negativní kampaň?

Bude součástí kampaně. Důležité je, že bude pravdivá a nebude postavená na urážkách a lži.

 

Co je pravdivého na tom, že "Paroubek bojuje proti poplatkům u veterináře", jak píšete na billboardech?

To je jenom karikatura lži a podvodu který Jiří Paroubek udělal. Vzpomeňte si na ty dánské modely, kteří stáli jakoby za ním na jeho billboardech, kde "bojoval proti poplatkům u lékaře". Když si takhle naběhne a vy na jeho lež upozorníte vtipem a přihlásíte se k autorství, tak to podle mě ani není negativní kampaň.

 

A co je pravdivého na tom, že strašíte Paroubkem coby prezidentem?

Letošní volby jsou prostě i o volbě prezidenta. Opakuji, že negativní kampaň bude, ale ne lživá, zlá a urážlivá. A vymezovat se proti osobě Jiřího Paroubka je efektivní. Voliči na to slyší.

 

Očekáváte, že se zopakuje "vajíčkový efekt"?

Jiří Paroubek je prototyp bolševického papaláše, který "nasírá" lidi už jen tím, jak mluví, vystupuje, jak se chová. A za vajíčka si může sám. Má neuvěřitelný potenciál lidi štvát. To nemá nic společného s kampaní ODS.

 

Je šťastné, že Mirek Topolánek, který se čerstvě rozvedl, kandiduje na jižní Moravě? V jediném regionu, kde to lidem může opravdu vadit?

Mně se nesvěřil, proč si vybral zrovna jižní Moravu. To je otázka pro Mirka, já vedu kampaň, nejsem psychologický poradce. Nedělejme z něj cvičenou opici. Mirek je pro mnohé kontroverzní osobnost, ale je úžasně přímočarý. Má schopnost stoupnout si před lidi a získat si je osobním kontaktem. Svým naturelem na Moravu patří.

 

Takže jste neměl odvahu mu říci, ať radši kandiduje někde jinde?

Jak říkám: je to osobnost a vybral si sám. Já nejsem jeho poradce nebo advokát.

 

Podílí se na kampani Marek Dalík?

Ne. Marek se podílel na kampani v loňském roce. Pak jsem stavěl tým znova a požádal ho, aby byl k dispozici ke konzultacím, ale i to už skončilo. Přes měsíc už nedělá nic.

 

Jak si vysvětlujete, že i ti, kteří vám jsou nakloněni, mají pocit, že ODS je unavená a vlastně ani nechce vyhrát volby?

To je vsugerované klišé. To, že neděláme denně tiskovku ke každému pšouku, že nemáme takovou inzerci a tolik billboardů, neznamená, že nechceme vyhrát a že jsme ospalí nebo bez energie.

 

Co vsadíte na volební vítězství ODS?

Takhle jsem nepřemýšlel. Já chci volby vyhrát. Na výsledek má vliv víc faktorů než samotná kampaň. Některé nemůžu ovlivnit, a tak na výsledek nebudu sázet svůj dům.

 

Jste přesvědčen, že je vyhrajete?

Ano. Velmi těsně, ale vyhrajeme. A dovolím si tipnout, že tentokrát bude na vítězství stačit i méně než třicet procent hlasů.

(Autor: Marie Valášková)

MUDr. Mgr. Ivan Langer, místopředseda ODS a poslanec PČR, Hospodářské noviny, 19. března 2010